Jak znovu začít?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: Abe Simpson, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jak znovu začít?

Příspěvekod LuckyGhost » pon 08 led, 2018 9:29 pm

Děkuji za odkazy. Bohužel nemám čas moc procházet forum. Mám sice ještě dovolenou (během pracovních týdnů se k PC dostávám jen na 15 minut denně), ale zaměstnává mě syn a tak zasednu k PC až když jde spát. Takže nyní nasávám kouzelný svět vláčků a pomaličku se rozkoukávám. Nějké plány už nosím v hlavě a při nějaké ideální příležitosti se pokusím navšťívit nějakou výstavu, či obchod s modely.

Aktuálně ohledně mašinek utrácím jen za Lego Duplo :-) Už mě to plastové kolejiště vyšlo na víc jak 4000, ale malej a vlastně i já si vyhrajem a nelituju ani koruny. No a já se můžu těšit, až budu moci kupovat pořádné vláčky, ze kterých syn jednou vyroste a o které nejspíš ztratí zájem, ty pak zůstanou mě a kdo ví, třeba až bude jednou dospělý, bude na naše "hraní" si s vláčky vzpomínat a až mě bude navštěvovat, tak si je v jeho bývalém dětském pokoji znovu pustíme a k tomu si dáme sklenku něčeho dobrého. No, ale to docela předbíhám.
LuckyGhost

Příspěvekod workous » úte 09 led, 2018 2:33 pm

Luxusní řešení :)
Přílohy
Tischauffahrt.jpg
HO segmenty epocha workoušov - Roco Geoline
workous

Příspěvekod imodry » úte 09 led, 2018 3:07 pm

Pokud jsi z okolí Plzně, tak Happy Model, nic jiného v okolí není, nejbližší pak jedině Praha. Většinu nákupů realizuji právě v tomto obchodě, vše je vyzkoušeno a není problém. Jinak je nás tu z okolí určitě dost, kdo určitě poradí, stačí se domluvit na kontaktu jinak než zde na fóru,......
imodry

Příspěvekod Rudolf » úte 09 led, 2018 5:39 pm

Happy Model je kvalitní bezproblémový obchod (z vlastní zkušenosti), mohu doporučit.

Ruda
Rudolf

Příspěvekod Polabský » úte 09 led, 2018 6:14 pm

Rudolf píše:Happy Model je kvalitní bezproblémový obchod (z vlastní zkušenosti), mohu doporučit.

Ruda

I já, když vyrazím na západ, rád navštívím zmíněnou firmu :D
Hezký večer Všem !!
Polabský

Příspěvekod jardaficz » úte 09 led, 2018 6:15 pm

Rudolf píše:Happy Model je kvalitní bezproblémový obchod (z vlastní zkušenosti), mohu doporučit.

Ruda
no, nevím. Posledně jsem tam byl a paní nemohly najít, co jsem potřeboval, i když na eshopu to měli, tak jsem odešel s prázdnou. Přijde mi trochu nepřehledný ten obchod.
jardaficz

Příspěvekod Rudolf » úte 09 led, 2018 9:52 pm

jardaficz píše:

Ruda
no, nevím. Posledně jsem tam byl a paní nemohly najít, co jsem potřeboval, i když na eshopu to měli, tak jsem odešel s prázdnou. Přijde mi trochu nepřehledný ten obchod.

Já objednávám jen přes eshop případně mailem, pokud chci něco co v eshopu nemají. A to je bez problémů.

Ruda
Rudolf

Příspěvekod Brejla » stř 10 led, 2018 5:44 am

jardaficz píše:

Ruda

Podle mně je v poměru cena/kvalita služby nejlepší obchod http://www.masinky.cz. Zvláště pokud máš věrnostní slevy, které mají asi největší ze všech obchodů. Happy není špatný, ale jsou to zmatkaři a občas pošlou něco jiného.
Brejla

Příspěvekod imodry » stř 10 led, 2018 2:39 pm

Tak určitě každý z nás má nějakou svoji zkušenost. Já ten obchod doporučoval zejména proto, že jsem místní a v obchodu jsem třeba několikrát do měsíce. Když si prohlížím e-shop třeba v neděli a vidím, že mají u věci, kterou chci jen jeden kus, tak ji raději objednám a uvedu osobní odběr a mám zajištěno, že věc na mě "počká". Jak říká kolega, v obchodě jsou dvě paní, z toho jedna je tam relativně nová a má trochu tendenci ke zmatkování, to je pravda, nicméně vždy se vše v dobré obrátilo,....... takže za mě palec nahoru.
Od nás ze západu je to pak nejblíže do Prahy, bohužel nic bližšího není, nene kecám, na Kladno je to asi blíž, takže mašinky.cz, taky obchod v pohodě. I když se mi stalo, že zboží, které jsem si vybral v e-shopu a uvedl jsem osobní odběr, měl ve skutečnosti doma v garáži,..... ale vše se vysvětlilo a zboží dodatečně poslal. Pak mám dobrou zkušenost s modely.biz v pražských Řepích, tam se dá provětrat peněženka a v neposlední řadě elektrické vláčky.cz ve Kbelích. Je to sice přes celou Prahu a dnes se to dá celé téměř zvládnout tunelem pod celou Prahou. Teď bych rád vyzkoušel vláčky.biz, tam mě zajímají polostavebnice M 152 (810) za zajímavou cenu,....... No, to jsem se rozepsal, omlouvám se a končím.
imodry

Příspěvekod look23 » stř 10 led, 2018 6:28 pm

Osobně znám všechny eshopy odkud jsem vždy něco kupoval od Happy model, masinky.cz, modely.biz, ben-zerba.cz, it-vlaky.cz, ec-model, hobby-shop.cz a pak vlacky.biz je to vždy o sortimentu. Něco ze sortimentu mají všichni a něco má jen jeden nebo maximálně dva. Je to také o tom co člověk zrovna shání.
H0, ČSD epocha IV
look23

Příspěvekod Střelec » čtv 11 led, 2018 5:49 am

Dokud byl Happymodel na Slovanech, nebyl problém. Co se přestěhovali do Skvrňan do větších prostor, tak se problémy občas objevují. Jednak došlo na obměnu personálu a pak je tu ještě skutečný problém - jejich specifický počítačový systém, který je jakýmsi nepochopitelným způsobem zdvojený. Už se mi několikrát stalo v rámci jedné objednávky, že se jednotlivé položky uložily každá jinam a pak mi toho dorazila půlka. Vzhledem ke specifickému sortimentu jednotlivých obchodů v současnosti víc nakupuju přes net (masinky.cz; www.ttmodelar.cz), než na živo.
Střelec

Příspěvekod loscarlos » pát 12 led, 2018 3:42 pm

Ahoj,i já Tě vítám mezi stejně postiženými. Já znovu začínám už 10 let :-).
Ke kolejivu Geoline. S tím praskáním to je pravda. Občas, hlavně při rozebírání a neopatrném ohnutí, něco ruplo. To jsme s dětmi jezdili na koberci. Také se nedá zcela zabránit náhodnému šlápnutí, ale to nepřžije asi žádná kolej. Výhoda toho je, že se koupí v setu většinou kruh či ovál, někdy i s vekslí a dá se hned jezdit. A na burze, popř.modelbazaru, se dá dokoupit ledacos. Hlavně vyhýbky ze startsetů, někdy za docela dobré peníze. Dají se dokoupit i samotné další okruhy, třeba tady: http://www.ecmodel.cz/. Ale mají je i jinde, v podstatě asi v každém vláčkařském obchodě.
Nevýhoda pro mne je, z vlastní zkušenosti, špatně ( velmi pracně ) se to zaštěrkovává. Mám z toho malé kolejiště, rozměru 110 x 160. Moji synci ( 5 a 8 let) jsou spokojeni, můžou si na tom hrát, veksle jsou manuální. Koleje jsou přilepeny a je po praskání. Ovládání Multimyší ze startsetu, zatím bohatě stačí.
A startsetů bych se asi nebál, já začínal setem ČSD sergej a 4 Eas-U a koleje mám dodnes na kolejišti. A s tím ovládáním je to věc názoru, já kupříkladu nevidím nic zázračného na bezdrátu, sedět v kuchyni a řídit vláčky v obýváku :D ? ( To zas bude kamenování ). Digitál dnes asi jo, ale je třeba si uvědomit, že se zvýší cena každého vozidla o cca 500 - 2500 Kč dle použitého dekoderu. Přikládám obrázek, vím, že to u mnohých vyvolá posměch či odfrknutí, ale šlo hlavně o hračku pro mé děti, vyzkoušení postupů tvorby krajiny a použití na vláčkařské akce pro pobavení dětem, kde bohatě stačí, že tam jezdí cokoliv dokola :-).
Tak přeji hodně trpělivosti, vytrvalosti a nadšení.
Přílohy
kolejiste hracka01.jpg
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
loscarlos

Příspěvekod Pavko87 » pon 19 bře, 2018 1:37 pm

Pěkné kolejiště :-)
Naposledy upravil Pavko87 dne pon 19 bře, 2018 2:14 pm, celkově upraveno 1
Pavko87

Příspěvekod vvitty » pon 19 bře, 2018 1:43 pm

jardaficz píše:no, nevím. Posledně jsem tam byl a paní nemohly najít, co jsem potřeboval, i když na eshopu to měli, tak jsem odešel s prázdnou. Přijde mi trochu nepřehledný ten obchod.

To se muze stat celkem snadno, ze se nejaka polozka zatoula ve skladu...
Magazín - http://www.pojezdy.eu/ < > Komponenty pro modeláře - http://www.pojezdy.eu/eshop
vvitty

Příspěvekod hank » pon 19 bře, 2018 2:31 pm

Pavko87: Být tebou, odhodil bych sentiment a začal od nuly, studiem plánků kolejišť Milana Ferdiána, které pokrývají všechny možné i nemožné prostorové varianty, od dvou segmentů v poličce na knihy až po klubové kolejiště v tělocvičně. (U M. F. chybí snad jen "micro-small layouts", k nim více viz stránky dědiců Carla Arendta.) Základ je prostor k dispozici (včetně jeho "trvanlivosti", v nájmu nebo s hypotékou na krku bych se bál i o bydlení jako takové, natož abych se spoléhal na to, že kolejiště budu mít kde uložit...), potřeba stěhovatelnosti/rozebíratelnosti, peníze k dispozici (což pochopitelně souvisí se způsobem a jistotou perspektivy vydělávání na vezdejší chleba), čas na dotahování projektů do konce, cílová skupina (mnoho tátů i dědků si saturuje svoje klukovské sny pod průhlednou záminkou, že to dělají pro děti/vnoučata... :lol: ) a obecná životní perspektiva (ve věku 60+ už se člověk avizovaných novinek nebo dodání v rámci běžných dodacích lhůt malovýrobců nemusí ani dožít... :? :roll: )

Zkušenost je těžko přenositelná; znovu (už počtvrté v životě, počítáno od 10 let věku) jsem začal v TT před 5 lety s kolejivem Kühn na stole udělaném na zakázku ve vyhrazeném koutě 200x115 cm, teď už coby důchodce mám kromě toho v různém stavu rozvrtanosti a nedokončenosti asi pět různých projektů provozuschopných diorámat, pidikolejišť a malých segmentových sestav v TT a N, zabírajících skoro všechno volné místo v mé pracovně/studovně/počítačovně/vláčkárně/trucovně, to vše doprovázeno patřičně jedovatými dotazy manželky, co s tím vším ona bude proboha dělat, až já vyhodím kopyta... :twisted: Ty tři předchozí pokusy podlehly četným stěhováním a změnám zaměstnavatelů, tudíž asi nejsem nejtypičtější případ, ale jak praví klasici z nejmilejších, nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může státi, takže nechť moje modelářské curriculum vitae poslouží jako poučný (a třeba jako výstražný :mrgreen: ) příklad všem, kdo o to budou stát.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy