Koncové nádraží na domácí modul

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod tusakvlasta » pát 24 úno, 2017 2:00 pm

[quote="Donatelli"]Jsem sice TT čkař, ale našel jsem si svoji cestu. Štěrkuju zásadně pomocí přípravku od Digizentrale. Sice to stálo ranec ( tuším že 27,50-€ ), ale jsem velmi velmi spokojen. Udělá mi cca 85% práce, zbývající 15% je mechanické umetení pár kamínků z pražců. O co jde je třeba tady : https://www.elriwa.de/produkte/zubehoer ... mvarianten , je víc variant i pro H0...
Ten přípravek vypadá zajimavě a věřím že ušetří spoustu práce, i když je dražší. Můžeš trohu popsat postup jak s ním aplikuješ štěrk a jak se s přípravkem pracuje.
Taky z jejich nabídky vypadá dobře ten kartáčovač na pražce, a cena je nízká.
Uživatelský avatar
tusakvlasta
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 21 pro, 2010 11:03 pm

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod Donatelli » pát 24 úno, 2017 2:42 pm

Pracuje se s tím tak jak je no obrázku vyfoceno. Já mám bazmek pro dvojkolejku, ale protože štěrkové lože u nás a v Německu je jiné, musel jsem si ho trochu upravit, aby mi dával tvar jaký chci. To co je na obrázku udělá základní tvar a sype trochu víc mezi koleje. Ten kartáček tam je jenom jeden. Na obrázku to není zřetelné, ale v té čelní straně jsou výřezy pro koleje, takže člověk hlídá jenom to aby to nezvednul, jinak mu všechen štěrk ze zásobníku vyběhne do kolejí. A pak k tomu prodávají ještě druhý menší bazmek ( to je pořád v té ceně ) a ten se používá jenom pro prostor mezi kolejemi. Jsou tam kartáčky do šípu a na konci ještě jeden. Tam už se nesype žádný štěrk, ale ten slouží jenom k úpravě štěrku mezi kolejemi. Po použití obou přípravků mě na pražcích občas zůstane štěrk, ten pak musím štětcem omést. Jinak celá věc se prodává v dopisní obálce, je to sestava destiček a kartáčků, takže si to člověk musí sestavit doma sám. Ale jde to velmi dobře.
Donatelli
 
Příspěvky: 354
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod Mcx » pát 24 úno, 2017 7:18 pm

Protože modeluji epochu 3 a 4 vystačím si se štětečkem a prstem - zkušenost z pokládky několik desítek metrů modelových kolejí a před 37 lety i z pokládky několik desítek kilometrů velké železnice :D No a na co ten prst - zkušenost mne přivedla k tomu, že žádný zbytek štěrku nedostanete z pražců lépe než suchým prstem. Smáčení nepoužívám, stříkám fixírkou přímo ředěný Sportakryl .
Rychlost šterkování je velká - jeden oblouk trval cca 15 minut i se zastříknutím..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod rawen » pát 24 úno, 2017 7:45 pm

Mcx píše:No a na co ten prst - zkušenost mne přivedla k tomu, že žádný zbytek štěrku nedostanete z pražců lépe než suchým prstem.


Tak jo, fakt má rozchod v H0 své výhody :lol:

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod michal_n_cz » sob 25 úno, 2017 7:53 am

Mcx píše:Rychlost šterkování je velká - jeden oblouk trval cca 15 minut i se zastříknutím..


Rychlost je opravdu úctyhodná. Teď - kolik toho štěku tam má být?
Obrázek
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod Mcx » sob 25 úno, 2017 8:32 am

michal_n_cz píše:Teď - kolik toho štěku tam má být?

Přiměřeně modelovanému období, jak jsem psal děláme 3/4 epochu, to se zásadně dělala KUF (čili konečná úprava figury) tedy tvaru štěrkového lože ručně pomocí RV9 (čili ručních vidlí devítizubých :D ) a tak tvar postrádal strojový charakter dnešního štěrkového lože. Takže asi takto:

Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod el_salamo » sob 25 úno, 2017 8:35 pm

V albu http://salamek.rajce.idnes.cz/Test_sterkovani_a_patiny/ jsem doplnil pár fotek.

Nejvíc se mi líbí následující postup:

1) Stříknout koleje rezavou, měl jsem doma Rewellku, tak jsem ji vzal.
2) Koleje zaprášit patinátory hlína a černá, velmi lehce jsem do kolejí hodil ještě rez tmavou (je v podstatě hnědočerná). Otřít hlavy kolejí od barvy.
3) Nalepit ubrousek, natřít nahnědo kombinací siena, umbra a zem česká (taková khaki)
4) No a kvůli cviku jsem okolo nalepil kousek folií Polák (neobdělávaná louka, časné léto, květiny žluté a fialové, drobné keře z naturexu). Květiny z toho zbytečně koukají - příště spíš vytrhnu pár drnů a dolepím to místo nich.

Zkušel jsem i patinu olejovkama - ne. Zkoušel jsem natírat koleje ručně štětcem - pakárna a ještě je to blbě. I když se jedná o testování, měl jsem nalepit nějaký podklad pod kolej - takhle je v jedné rovině s terénem a nevypadá to dobře.
Když se tak na ten výsledek dívám, asi bych dal příště ždibet méně černé a zkusil koupit tmavší hnědý patinátor. A zkusím to ráno nafotit za denního světla a lepším fotografem :).

Položím ještě jednu zkušební kolej - nalepit na podklad, nastříkat rezatou, pak teprve zaštěrkovat... prostě jako ve skutečnosti :). Pokud to klapne podle představ, tak vzhůru na patlání segmentů.

Jako obvykle prosím tipy, rady, komentáře a nápady.
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 206
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod michal_n_cz » ned 26 úno, 2017 4:24 pm

Mcx píše:
michal_n_cz píše:Teď - kolik toho štěku tam má být?

Přiměřeně modelovanému období, jak jsem psal děláme 3/4 epochu, to se zásadně dělala KUF (čili konečná úprava figury) tedy tvaru štěrkového lože ručně pomocí RV9 (čili ručních vidlí devítizubých :D ) a tak tvar postrádal strojový charakter dnešního štěrkového lože. Takže asi takto:

ano pěkná fotka - tu jsem chtěl původně k příspěvku přiložit. Je na tom mimo jiné hlavně vidět, že štěrk je defakto až po horní hranu pražců, vůbec by neměli koukat hlavy (konce) pražců. Má to podle mne opodstanění, aby štěrkové lože fungovalo tak jak má. A takto to asi vypadat nemá:
Obrázek
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod el_salamo » pon 06 bře, 2017 10:53 am

Pokus o štěrkování č. 2:

- štěrky Mnitka TT, Polák TT a Polák N
- koleje stříknuté rezavou barvou po nalepení, barva se dostala i na pražce a drobné kolejivo
- zasypání, uhlazení, voda s jarem, lepidlo s vodou
- patina štěrku: patinátory světle hnědá a světlá rez - hlína všude, roztahat ve směru jízdy. Rez velmi opatrně, barví fest (viz tmavší oblast ve štěrku N).

- nalepit ubrousky, natřít nahnědo (na to pozor - v jednom místě mi sikativ s Umbrou velmi rychle vyvzlínal do pražců.
- potom už foliáže

Připadá mi to lepší než předtím, ale stále ne ještě úplně pěkné. Patinátory štěrk hodně zjemní - zkusím to ještě zalakovat a případně přejet metodou suchého štětce.

Stále uvítám tipy, komentáře, nápady... a pochvaly :D .

IMG_0032.JPG
Jedna náladová


IMG_0038.JPG


IMG_0036.JPG
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 206
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 06 bře, 2017 11:34 am

Čoveče chtělo by to ubrat hnědou v celé ploše, skus udělat pruhy okolo kolejnic. Takhle to vypadá jak hooodně dlouhej blaťák
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod michal_n_cz » pon 06 bře, 2017 11:43 am

el_salamo píše:Pokus o štěrkování č. 2:


Záleží na tom co to má znázorňovat - takhle je to už dost špinavá trať - třeba na můj vkus moc. Zároveň ty šutry jsou už moc stmelené, nevím jestli tam máš moc lepidla nebo husté lepidlo. Všechno už to splívá a má skoro stejnou barvu. Takové štěrkové lože ve skutečnosti asi někde být může, ale to je stav kdy to přestává plnit svoji funkci. Píšeš tu o patinátorech, ať je to cokoliv tak je toho asi moc. Mě se na tyhle věci osvědčily tyhle suché křídy - foto. Je to i výrazně levnější neš ty plastikářské prášky. Aplikuje se to tak , že se to práší tvrdým štětcem směrem k místu kam to chceš, pěkně se to tak dávkuje. Až to naprášené množsví můžeš trochu pojezdit zase tím štětcem, někde můžeš znovu a eventuelně přidat.
Přílohy
KHN-kridy.JPG
KHN-kridy.JPG (89.81 KiB) Zobrazeno 6684 krát
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod el_salamo » pon 06 bře, 2017 12:27 pm

michal_n_cz píše:
el_salamo píše:Pokus o štěrkování č. 2:


Záleží na tom co to má znázorňovat - takhle je to už dost špinavá trať - třeba na můj vkus moc. Zároveň ty šutry jsou už moc stmelené, nevím jestli tam máš moc lepidla nebo husté lepidlo. Všechno už to splívá a má skoro stejnou barvu. Takové štěrkové lože ve skutečnosti asi někde být může, ale to je stav kdy to přestává plnit svoji funkci. Píšeš tu o patinátorech, ať je to cokoliv tak je toho asi moc. Mě se na tyhle věci osvědčily tyhle suché křídy - foto. Je to i výrazně levnější neš ty plastikářské prášky. Aplikuje se to tak , že se to práší tvrdým štětcem směrem k místu kam to chceš, pěkně se to tak dávkuje. Až to naprášené množsví můžeš trochu pojezdit zase tím štětcem, někde můžeš znovu a eventuelně přidat.


Spíš je tam moc prachu. Je to pokus, tak to můžu zničit = zkusím to ještě něčím zakápnout, třeba se to trochu vyplaví. Křídy zkusím taky... čili dneska večer položit další testovací kolej :).
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 206
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod rawen » pon 06 bře, 2017 1:28 pm

Koukni nahoru na mcx, jak vypadá výchozí stav po zaštěrkování.
Až ti to proschne (min. za 24 hod), tak to ztratí lesk a bílé stopy laku mezi šutříky a bude to vypadat jako čerstvě nasypaný štěrk.

Teprve potom si odměř trošičku patinátoru anebo toho křídového prachu - asi tak na silnější konec párátka - a toto množství postupně starým štětcem se zkráceným vlasem na cca 2mm rozetři po patě kolejnice a přes drobné kolejivo. Uvedené množství patinátoru ti vystačí na dvě prezentovaná dioramata, takže opravdu šetři!
Až budeš mít rozetřeno, tím samým štětcem to rozšmrdlej do boků po náspu a mezi pražce.
Nakonec vezmi vysavač a trubicí na temeni kolejí to celé projeď.

Takhle to dělám na modulech a stejně je mám rezavější než bych chtěl. :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod Polabský » pon 06 bře, 2017 1:41 pm

el_salamo píše:Pokus o štěrkování č. 2:

- štěrky Mnitka TT, Polák TT a Polák N
- koleje stříknuté rezavou barvou po nalepení, barva se dostala i na pražce a drobné kolejivo
- zasypání, uhlazení, voda s jarem, lepidlo s vodou
- patina štěrku: patinátory světle hnědá a světlá rez - hlína všude, roztahat ve směru jízdy. Rez velmi opatrně, barví fest (viz tmavší oblast ve štěrku N).

- nalepit ubrousky, natřít nahnědo (na to pozor - v jednom místě mi sikativ s Umbrou velmi rychle vyvzlínal do pražců.
- potom už foliáže

Připadá mi to lepší než předtím, ale stále ne ještě úplně pěkné. Patinátory štěrk hodně zjemní - zkusím to ještě zalakovat a případně přejet metodou suchého štětce.

Stále uvítám tipy, komentáře, nápady... a pochvaly :D .

IMG_0032.JPG


IMG_0038.JPG


IMG_0036.JPG



Hezký den,
takto znázorněné štěrkové lože je úplně vzorové pro období před rokem 1989, někde na uhelné magistrále, nebo tak nějak.
Vůbec se nevysmívám !! Takto bych si představil svršek někde ve stinném zářezu, s nevyčištěným odvodněním, příkopy zarostlé travou a rákosím.
Ale tak to na mnoha místech bylo, například v oblasti u Kolovrat u Prahy.
Fakt dobrý :D
Zdravím.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Koncové nádraží na domácí modul

Příspěvekod el_salamo » pon 06 bře, 2017 2:23 pm

Polabský píše:Hezký den,
takto znázorněné štěrkové lože je úplně vzorové pro období před rokem 1989, někde na uhelné magistrále, nebo tak nějak.
Vůbec se nevysmívám !! Takto bych si představil svršek někde ve stinném zářezu, s nevyčištěným odvodněním, příkopy zarostlé travou a rákosím.
Ale tak to na mnoha místech bylo, například v oblasti u Kolovrat u Prahy.
Fakt dobrý :D
Zdravím.


Díky :D, akorát jsem chtěl nějaký zcela průměrný kolejový svršek. Od oka tam sedí tam akorát období - konec 60./začátek 70. let :)

rawen píše:Koukni nahoru na mcx, jak vypadá výchozí stav po zaštěrkování.
Až ti to proschne (min. za 24 hod), tak to ztratí lesk a bílé stopy laku mezi šutříky a bude to vypadat jako čerstvě nasypaný štěrk.


No, prosychalo to od středy do neděle - problém je spíš množství patinátoru - to co je nasypaný tady by Tobě vystačilo na půl tělocvičny :), takže to spolehlivě zapláclo všechny mezery.

rawen píše:Teprve potom si odměř trošičku patinátoru anebo toho křídového prachu - asi tak na silnější konec párátka - a toto množství postupně starým štětcem se zkráceným vlasem na cca 2mm rozetři po patě kolejnice a přes drobné kolejivo. Uvedené množství patinátoru ti vystačí na dvě prezentovaná dioramata, takže opravdu šetři!
Až budeš mít rozetřeno, tím samým štětcem to rozšmrdlej do boků po náspu a mezi pražce.
Nakonec vezmi vysavač a trubicí na temeni kolejí to celé projeď.

Takhle to dělám na modulech a stejně je mám rezavější než bych chtěl. :)

Radek


Koleje máš zboku nastříkané, nebo všechno vyřeší ten patinátor? Každopádně tedy šetřit, šetřit, šetřit a šetřit patinátorem.
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 206
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků