MODUL snadno a rychle

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » úte 22 zář, 2015 5:22 pm

radeksindy píše:Hmmm ... 10 kg není žádný drobeček :-) Líbí se mi obloukové moduly s hranami zaoblenými podél osy koleje. Vypadají o dost lépe než lichoběžníkové.



Tak mi to nedalo, sundal nohy a zvážil. Ve stavu, jako to je na foto to má 7,6 Kg. Nepřijde mi to tolik. Kdybych to skládat z dřevotřísky, tak to bude na stejno a tou tuhostí se to nedá moc srovnat, kór jak píšeš, že to trpí na setkáních. Když jsem fotili na kalendář, tak jsem dali k sobě kostel i most, celkem to mělo asi 5m a přenášeli jsme to ve dvou. Drželo to fest :P
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » úte 22 zář, 2015 5:29 pm

Na řadu přišlo pletivo. Jelikož nejde o ráz žádní horské krajiny, tak stačí pomalu jen natáhnout.
P1010035.JPG

Otočil jsem modul a pomocí sponkovačky přidělal pletivo pod trať.
P1010037.JPG

Na druhé straně už je problém, protože sponky jsem sehnal nejmenší jen 6 mm a kdybych to nastřílel na sololit, tak tam budou díry a bude to vidět. Dělám to tak, že pletivo naohýbám přesně ke krajům, seberu manželce kolíčky a přichytím kolíčkama.
P1010039.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » úte 22 zář, 2015 5:41 pm

Pak kraje zapěním. Tím se to vše spojí a drží to. Stačí jen trochu. Po zaschnutí se dá pletivo ještě tvarovat a na krajích to dobře drží.
P1010040.JPG

potom seříznu pěnu, dotvaruju krajinu dle potřeby, případně ještě někde dopěním. Normálně samostatným dílem pletiva třeba i tvar náspu. Zde jsem to jen vyříznul do pěny. U náspů a zářezů je důležité, aby bylo vidět, kde je původní reliéf trati a kde je pata náspu. Žádné plynulé přechody, ale klidně ostrá hrana. Ono se to papírem stejně trochu utlumí a foliáží nebo flokem také. Ale stačí se kouknout na skutečnou trať a když si odmyslíte barevně odlišný charakter, tak i podle tvaru terénu je dobře vidět, kde se hráblo a kde se přisypalo.
P1010041.JPG


Jinak používám pletivo z několika důvodů. Ten nejzásadnější je, že prostě neumím vytvarovat krajinu pomocí postupným odřezáváním polystyrenu. Zkoušel jsem to několikrát, ale nikdy to nedopadlo podle mých představ. Pletivo si můžu natáhnout, přizvednout, promáčknout, .... a rovnou vidím, jak bude krajina vypadat. Dalším důvodem je to, že vnitřní prostory pod module jsou vzdušnější. Na modulu by to asi tolik nevadilo, ale na půdě na kolejiště by to byl velký problém. Kolejiště mám hodně při zemi a do "podzemí" se potřebuju někde vejít. Tam kde mám kopec, tak si krásně sednu na zem a mám dostatek místa.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » úte 22 zář, 2015 5:47 pm

Vyříznu pěnu v místě propustku a nahrubo osadím opěrné zdivo s mostem.
P1010042.JPG

P1010043.JPG


Než začnu natahovat pletivo ubrouskama, tak ještě provlíknu proužky novinového papíru skrz oka. Kdysi se nám stávalo, že při vysychání ubrousků docházelo ke smrštění a odtržení od pletiva. Duvilax ubrousky s pletivem neudrží a pásky, které se poté přilepí na ubrousky už odtržení zabrání. Hlavně třeba na patě náspů. Od té doby to takto děláme.
P1010044.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod milan ferdián » stř 23 zář, 2015 8:20 am

Ale ty jedeš .... :mrgreen: :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » stř 23 zář, 2015 6:23 pm

Duvilaxem přilepeny kuchyňské utěrky
P1010045.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod F. Placheta » čtv 24 zář, 2015 8:40 am

TomBart píše: I když s tím budu mít asi problém, pokusím se popsat a nafotit flokování a hlavně odstíny floků a jak to jde různě po sobě. Nebude to tak jednoduché. Myslím, že třeba Mcx ví, o čem mluvím.


Tak na to se tesim, jinak pekna, rychla prace!
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » čtv 24 zář, 2015 3:31 pm

osazení mostu. To je trochu pakárna, protože to už teď musí být naprosto přesné. Položením koleje se už nic nedožene. Pilíře upevňuji pomocí akrylátového tmelu a montážní pěny. Je to trochu časově náročné. Musí to vždy vytvrdnout. Pěna je na to dobrá, ale má sílu, tak je nutné na to myslet.
P1010046.JPG

Potom ještě jednou celé přetáhnu utěrkami a kraje u mostu přejdu tmelem. (hnědej neměli :? )
P1010047.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » pát 25 zář, 2015 5:43 pm

celé natřeno Balakrylem odstín hnědý. Po zaschnutí jsem vytmelil budoucí cestičku a kraje, kde se ubrousky odchlipovaly od krajů. Zítra jedeme šotit do Hradce na Den železnice, tak bude aspoň čas, aby akrylát trochu zaschnul.
P1010048.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » pát 25 zář, 2015 7:00 pm

Než zaschne tmel, tak si zatím připravím vruty na uchycení kolejnic na kraji modulu. Tento způsob uchycení kolejnic na kraji se nám docela osvědčil. Je to rychlé a není to tak náročné. Když se vrut dobře přichytí a kolejnice přiletuje, drží vše dobře a je problém kolejnici odtrhnout. To je totiž docela choulostivé místo modulů. Když někdo projde okolo, zachytí oblečením o kolejnici a šup.... kolejnice je odtržená a je to v háji.
Nejprve ubrousím hlavu vrutu. Je potřeba, aby hlava byla co nejmeší a nevyčnívala pod kolejnicí. Zůstane pak jen šířka hlavy stejně velká jako tělo vrutu. (lepší foto bohužel nemám, starý foto má rozbitou nabíječku a s vybitýma baterkama už nic nevyfotím a u velkého nevím, jak nastavit makro, páč s ním fotím venku skutečné vlaky a tohle droboští moc ne :P )
TMB_5739.JPG

přisadím hotový modul. Z vrchu přesně podle protější kolejnice vyvrtám do čela normovaného rozhraní díru a zašroubuju vruty.
TMB_5743.JPG

potom podle otáčení vyladím výšku a pro kontrolu přisadím kolejnici.
TMB_5741.JPG

Zatím to je vše. Kolej přidělávat nebudu, protože potřebuji udělat trávu pod mostem a tam bych se přes most nedosal
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod zdeno » sob 26 zář, 2015 1:44 pm

ja jsem vruty na okraje modulu taky zkousel a neosvedcilo se. Duvod je v tom, ze pokud se neco o ne zachyti, tak potom pada cely modul. A je pravidlem, ze padem se udela vice skody, nez je jen utrhnuti koleje. Tim spis, ze to spadne na jine veci nebo moduly, presne podle Murphyho zakonu.
Opravdu nejlepsi je 2mm kuprextit, ktery se bud vyfrezuje nebo nastriha. A potom se to zabrousi, aby kolej byla o 0,2mm ustoupena a navic to nesmi mit hrany na zachyceni o cokoliv.
V posledni dobe vidavam jen klasiku prazce, ktere jsou zabouseny s koleji na hrane modulu. Pokud ma krajina na modulu stromy, domy, stozary, navestidla, atd. tak poskozeni hrany nehrozi, protoze je pod urovni vyssich veci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » sob 26 zář, 2015 5:46 pm

Než začnu zasypávat hlínou, tak nejdřív zasypu cestu. Zkusím to trochu jinak, než jsem to vždy dělal. Pokaždé jsem cestu sypal hned tím nejjemnějším štěrkem. Tentokrát jsem nejdříve zasypal trochu hrubším, protože na cestách není jen jemný prach, ale jsou i velké kameny. Uvidíme, jak to dopadne.
TMB_5809.JPG

teprve potom jsem vše zasypal jemným prachem
TMB_5811.JPG

a zbytek cesty
TMB_5812.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » ned 27 zář, 2015 1:58 pm

základ natřen Duvilaxem a posypán přesátou hlínou. Možná, že to je i zbytečné, ale dělám to asi z ezvyku. Co kdyby někde prosvítala tráva, tak ať to není na lesknoucí se balakryl.
TMB_5814.JPG

potom vše vysáto
TMB_5815.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » ned 27 zář, 2015 2:05 pm

zkusím udělat nějakou louku jako to je na foliážích. Vhodnou, podle mých představ zrovna doma nemám, tak uvidíme, jak to dopadne. Okoukal jsem, že základ je molitan. Díky tomu nebude plocha aspoň hladká a rovná a budou vylejzat trochu drny. Nebude to tak uhlazené
Základ natřen Duvilaxem
TMB_5816.JPG

Našel jsem nějaké zbytky purexu od Poláka. Bohužel nevím, co to je za čísla, ale je tam nějaký hnědý a zelený. Rozmíchal jsem ve sklenici a posypal
TMB_5818.JPG

Potom ještě pro jistotu postříkal ředěným Duvilaxem, abych molitan lépe zafixoval. Někdy to dělám štětcem, ale problém je, že štětec s lepidlem molitan strhává a pak to není rovnoměrné. U stříkání ředěného duvilaxu je zase problém v tom, že je na modulu moc vody a ta stéká. Dole je cesta, která má už připravený podklad ze štěrku. Když do toho steče duvilax, udělá mokrý flek a po vyschnutí se změní barva štěrku, což nechci. Třeba má někdo lepší nápúad, jak toto vyřešit.
TMB_5821.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » ned 27 zář, 2015 2:09 pm

mezitím si připravím podklad pro nízké keře. Dělám tím něco jako kopřivy, ale je fakt, že mi došlo, že kopřivy nerostou zrovna na vyprahlém náspu. Ale to nevadí, změní finální barvu a kopřivy to nebudou :) Jde o to, že to bude "zelený" bordel, který roste všude.
základ natřu hustým duvilaxem a nalepím mořskou houbu (Noch 08621)
TMB_5823.JPG

TMB_5824.JPG

pak znovu zapatlám duvilaxem a na mech nasypu purex (Polák 2453 a 2121)
TMB_5826.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků