MODUL snadno a rychle

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » ned 20 zář, 2015 6:43 pm

Do listopadu potřebuji dodělat jeden modul HO. Tedy času moc není, ale pokusím se. Napadlo mě, že bych to mohl nafotit. Třeba se to někomu bude jednou hodit a bude to pro něho inspirativní.
Pravda, začátek mám poněkud usnadněn. Když jsem začal doma s kolejištěm, musel jsem na rámy místo dřeva použít železo. To železo se mi osvědčilo natolik, že ho používám už stále. Máme u nás moc šikovného zámečníka, který udělá rám tak, jak potřebuju. Modul je pak pevný, lehký a mě to hlavně ušetří čas s "tesařinou".

přivezl jsem domů základ. Jedná se o oblouk 60° R 1000 mmm. Námětem je trať v mírně svažitém terénu s ocelovým mostem přes mokřad. Na jedné části zemědělská půda, na druhé remíz.

Rám je očištěn a natřen základovou barvou, odstín černá.
P1010001.JPG
Přílohy
P1010002.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » ned 20 zář, 2015 6:52 pm

Na boky modulu jsou připevněny čela Fremo F96. Do otvorů na šrouby prostrčeny šrouby procházející jak vyříznutým čelem, tak i rámem. Tím je zajištěna jeho pozice. K sobě staženo svorkami. Čela jsou chycena trojicí samořezných vrutů do železa, které ale předvrtávám. Hlavy zapuštěny
P1010007.JPG


Stejným způsobem připevněna předem vyříznutá deska z dřevotřísky 8mm. Železný rám má už výztuhy pod trať, takže stačí jen přišroubovat k sobě. (na dřevotřísku přijde ještě korek 4mm, takže vrch nedosahuje kraje čela Fremo).
P1010021.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » ned 20 zář, 2015 7:01 pm

Na kraj modulu používám sololit. Takže opět připevněno pomocí svorek k rámu. Předvrtáno, zahloubeno pro hlavu šroubu a přichyceno samořezným šroubem.
P1010023.JPG


Kraje sololitu jsou přilepeny disperzním lepidlem k čelu Fremo. Pro jistotu ještě trojicí hřebíčků přiťuknuto, aby se vnější sololit neodchlípnul od čela.
P1010025.JPG


Potom celá sestava přisazena k jinému modulu. Tento modul pochopitelně nemá přesné určení v sestavě, ale v listopadu bude zrovna vedle již hotového zářezu. I pro mne, respektive pro moji lepší představu budoucího terénu jsem tento hotový modul přisadil a na bok nakreslil, jak by asi mohl vypadat řez terénu na krajích modulu. Nakresleno a seříznuto přímočarkou.
P1010027.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » ned 20 zář, 2015 7:07 pm

Na trať položen mostek.
P1010030.JPG


Železný rám už s tím počítá a výztuha pod tratí je už patřičně zespodu podepřena. Takže ten kousek desky drží pevně a neupadne. Podle mostku jsem rovnou rozříznul desku pod kolejí a seříznul kraje desky. Tím by měla být veškerá špinavá práce hotová a z garáže se můžu přesunout do pokoje.
P1010031.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod milan ferdián » pon 21 zář, 2015 6:26 am

No Tomáši,už se těším,ale určitě do Hluku budeš mít modul v době ledové :?: :wink: Držím palce.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod marwin » pon 21 zář, 2015 6:38 am

Ahoj Tome,
jsem zvedavy na pokracovani. Kolik vazi ten ram s drevotriskou a jake jsou jeho rozmery?

milan ferdián píše:ale určitě do Hluku budeš mít modul v době ledové :?: :wink:

Milane, tak ja zase predpokladam, ze se Tomas hecne a modul v Hluku bude zeleny:). Uz nazev tematu tomu napovida.
Marek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » pon 21 zář, 2015 7:37 am

Milane, kdybych měl jet na setkání s modulem v době ledové, tak bych se hanbou asi propadnul..... Bude to mezi kostelem a mostem a určitě nebudu chtít, aby to kazilo celkový požitek jízdy v krajině :wink:
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod milan ferdián » pon 21 zář, 2015 8:27 am

TomBart píše:Milane, kdybych měl jet na setkání s modulem v době ledové, tak bych se hanbou asi propadnul..... Bude to mezi kostelem a mostem a určitě nebudu chtít, aby to kazilo celkový požitek jízdy v krajině :wink:

Ty jóóó,beru tě za slovo a velmi se těším... :wink: :D
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 21 zář, 2015 1:18 pm

Snaž se, v layoutu je Tvůj modul zařazen, tak ať nemusíme zařizovat NAD na lokálce.
Abys v tom nebyl sám, upletl jsem si bč i na sebe a vím minimálně o dvou dalších, kteří budou finišovat.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod Dašek » pon 21 zář, 2015 4:18 pm

Abys v tom nebyl sám, upletl jsem si bč i na sebe a vím minimálně o dvou dalších, kteří budou finišovat.[/quote]

Klasika :lol: :lol:
Dašek
 
Příspěvky: 524
Registrován: sob 31 říj, 2009 6:46 pm
Bydliště: Ostrava

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod mlha » pon 21 zář, 2015 5:22 pm

Tome nenazýval bych toto téma Modul snadno a rychle, ne každý má zámečníka v okolí....., jinak o tom, že to stihneš ani nepochybuju
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » pon 21 zář, 2015 7:27 pm

mlha: tak i tak předpokládám, že v konečném důsledku je jedno, jestli je kostra ze železa nebo ze dřeva. Ten základ poskládá relativně každej blbec, ale asi bude podstatnější ta finální podoba. I když s tím budu mít asi problém, pokusím se popsat a nafotit flokování a hlavně odstíny floků a jak to jde různě po sobě. Nebude to tak jednoduché. Myslím, že třeba Mcx ví, o čem mluvím. Když budu flokovat, ruce budu mít od lepidla, do toho držet nabitou flokovačku, všude bordel a ještě stíhat fotit a zapisovat, ze kterýho pytlíčku co beru... no, bude to sranda :o))
Udělat to musím, ať je Hluk nebo není. V lednu máme velkou výstavu, do který by to chtělo mít těch zelených modulů mnohem víc..

marwin: Marku, má to celé i se dřevem a s nohama (nechtělo se mi je sundávat) asi 10kg, šířka toho je normovaných 500 mm a délka vnější strany 1400mm
Naposledy upravil TomBart dne úte 22 zář, 2015 5:06 am, celkově upraveno 1
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod TomBart » pon 21 zář, 2015 7:31 pm

Modul je už v pokoji. Nalepen korek tl. 4 mm a zatížen.
P1010032.JPG


Korek odříznut. Na jedné straně to úplně přesně nesedělo. Musel jsem ještě podlepit papírem tl. asi 0,5 mm a dostat se ke šroubu připevňujícímu desku k železné kostře, abych sladil výšku i s tratí za mostem. Rovnáno podle pravítka.
P1010033.JPG

P1010034.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod mlha » úte 22 zář, 2015 2:10 am

proto píšu Tome o názvu vlákna, přejmenuj třeba na stavba modu a-z....
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: MODUL snadno a rychle

Příspěvekod radeksindy » úte 22 zář, 2015 1:39 pm

Hmmm ... 10 kg není žádný drobeček :-) Líbí se mi obloukové moduly s hranami zaoblenými podél osy koleje. Vypadají o dost lépe než lichoběžníkové.

ak i tak předpokládám, že v konečném důsledku je jedno, jestli je kostra ze železa nebo ze dřeva.

Obecně souhlas, ale třeba u dřevěného modulu bývá nosník tratě součástí nosné konstrukce modulu. Pak není jen tak možné vyříznout kus a vložit most. V modulišti mohou být moduly vystaveny docela velkým silám a máme z historie příklady, kdy moduly z mostem musely dostat dodatečné výztuhy. Je mi jasné, že chceš prezentovat něco jiného, ale jenom chci upozornit na to, že o konstrukci modulu ve vztahu k modelovému ztvárnění je občas dobré popřemýšlet.

Těším se na další pokračování.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Další

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků