MODULY ÚSTÍ

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Morris Zapp » stř 13 led, 2016 4:11 pm

Koukal jsem na ten váš uhlák: pěkná práce!
Akorát dvě připomínky:
- část vozů by měla mít brzdu
- děláte model stanice v nezkráceném měřítku a budete tedy jezdit s nezkrácenými vlaky po velkých poloměrech, že? Kulisy krátkého spřáhla v takovém případě nadělají víc škody, než užitku: na velkých poloměrech není potřeba v oblouku zvětšovat vzdálenost mezi vozy, naopak u dlouhých vlaků překonávají tažné síly sílu vratných pružin a násilím vytahují spřáhla v kulisách, což způsobí, že se vůz natočí šikmo a vykolejí. Z hotových továrních vozů se snažíme kulisy vyndavat, vy máte výhodu, stavíte vůz ze stavebnice, tak tam rovnou dejte místo kulisy otočný držák (např. https://www.itvlaky.cz/TT-Sachta-kratka ... -d4605.htm)...
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » pát 12 úno, 2016 7:57 pm

Přináším pár obrázků z prvotní přípravy na "ostrý proces".

Informace o pokračování stavby modulů přesouvám do tohoto vlákna, protože podklady ke stavbě již jsou.
odkaz na předešlé vlákno - viewtopic.php?f=11&t=9259

Můžeme se směle pustit do dalších kroků k realizaci našeho cíle. V současnosti probíhají práce na realizaci doby dřevěné.
Držíme se striktně dle reality. Ladíme mostní modul. Myslím, že se máme na co těšit. Bude to nádhera! ;)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » ned 14 úno, 2016 1:25 pm

Kolega Sáb z našeho klubu vytvořil výškové profily. Zde je k nahlédnutí mostní modul.

Obrázek
Obrázek
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod UncleFardy » ned 14 úno, 2016 4:23 pm

Morisi, přemýšlím nad tímtéž a ty jsi mi konečně odpověděl na otázku proč. Jednak budeme mít reálně dlouhé soupravy. Budeme mít oblouky o reálných poloměrech. Je otázka, jak to dopadne, až se připojíme na setkáních k jiným modulářům a jejich modulům, nicméně podle toho, co jsem viděl, tak se na modulech EW1 výhybky moc nevyskytují a oblouky na širé trati většinou ujdou. Brzy budu mít 40 uhláků postavených a začnu řešit spřahování. SDV kinematika no comment a PEHO za 60 Kč po dvou na jeden vůz - co s tím? Zamýšlím se nad tím už dva měsíce. Jeden kolega modelář někde na webu při renovaci starého uhláku Om vymyslel a popsal řešení přes průběžnou pružinku-ocelový drátek upevněnou na podvozku ve středu a volně podepřenou aby se neprohýbala na koncích, kde nese těleso spřáhla, moc dolů. Toto řešení mě zaujalo a uvažuji o něm. Protože - naše uhláky jsou krátké a kinematika v plné palbě je na tento vůz příliš humpolácká. - není ani potřebná a ty jsi zde uvedl další zdůvodnění proč. Přesně tak to je. A když si vezmu, že ono ani snad není tak nutné, aby koncové spřáhlo posledního uhláku v soupravě bylo napružené směrem vpřed (zde tedy vzad), tak jsem zvažoval, že upevnění spřáhla bude na pružince volně otočné. Tj. ještě kompromisnější řešení než navrhuješ ty. Uvidím, jak mi vynadají kolegové, až si tento můj příspěvek přečtou :-) Znemožní to sice připřažení dalšího vozu zcela automaticky, bude potřeba drobná pomoc rukou, ale.... No mám ještě tak 14 dní na přemýšlení a pak budu muset nějaké rychle sestavitelné řešení vymyslet. A druhý problém, který jsi naťukl, jsou uhláky s brzdou. O tom víme, uhlák s brzdou bude, už je vybraný. jen ještě dosehnávám nějaký lepší plánek. Ty uhláky, které máme, byly i ve variantě s brzdou, ale ta se ovládala z něčeho čemu kolegové říkají kozlík (na silnici u koňskýh potahů z něj vozka ovládá koně). A to jsem si nebyl jistý, jestli kozlíky vydržely na vozech až do roku 1925-1935. Jestli třeba někdy mezi lety 1878 až 1925 vozy nebyly trvale odbrzděny... :-) Takže i pro zpestření souprav na kolejišti budeme volit jiný typ uhláku, který bude ve variantě s brzdou a bude to někkterý z předchůdců Ut s rozvorem 4,5 resp. 4,6 m.
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » ned 15 kvě, 2016 6:34 am

První hmatatelné výsledky naší práce!

Jupí :D

Obrázek
Obrázek
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Irudzi » ned 15 kvě, 2016 6:43 am

Paráda :!:
vůně čerstvě sešroubovaných modulů je fascinující. :D
Ať se daří :wink: :!:
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » ned 15 kvě, 2016 6:49 am

Pokud se chcete nadýchat :) slavnostní předání modulů proběhne v sobotu 21. května v Žamberku v muzeu starých strojů.
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Morris Zapp » ned 15 kvě, 2016 6:57 am

Tam ta spřáhla probereme :wink:
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Irudzi » ned 15 kvě, 2016 7:01 am

To bych rád a díky za pozvání, ale 21.5. budu tahat za mašinkou řady 750.7 celý den vagonky v měřítku 1:1 :lol: .
Nicméně, až pojedu na návštěvu do Rumburku, ozvu se. Co říkáš :?: ( tykejme si, jsem ročník 77)
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » ned 15 kvě, 2016 7:02 am

samozřejmě ... ahoj já jsem ročník 82 :)
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Irudzi » ned 15 kvě, 2016 7:06 am

OK těším se :!:
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » ned 22 kvě, 2016 6:11 pm

Obrázek
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Lubomír » pon 23 kvě, 2016 5:47 am

Skvělá práce. Zde kvituji, že konečně někdo také věnuje dostatečné množství práce projektování a přípravě stavby modulů. Převážná většina modelářů totiž stluče krabice a potom na vrchu sestavuje pomocí výhybek jak by to asi mohlo vypadat. To je špatně. Chce to shánět podklady, měřit, kreslit... Zdá se to být pracnější, než samotná stavba. Ale výsledek stojí za to a pak nemusíte přemýšlet, jak ono to vlastně má vypadat a jen si užívat samotnou stavbu podle plánů.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Morris Zapp » pon 23 kvě, 2016 7:20 am

Přesně tak.
Ona nakonec ta fáze projektování je jedna z nejhezčích :wink:
Jak se pak řízne pilou do dřeva, tak už to začíná být definitivní a nezměnitelné a pak přijdou ty myšlenky "škoda, dneska bych to byl udělal jinak" :lol:
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » pon 23 kvě, 2016 3:28 pm

No, a vzhledem k tomu, že se již jedná o neexistující stanici, naše práce byla o to zajímavější ;) Do projektu jsme zapojili široké spektrum lidí - od lidí z dráhy po geodety, historiky, projektanty, modeláře. Je super, že tu nejzásadnější část máme za sebou a nastává epocha, kdy už začne konečně pořádná modelářská práce :) Podnikáme další a další kroky.

- Před stavbou terénu ještě musíme doměřit s geodetem část plochy stanice - od začátku našeho projektu striktně dodržujeme každý detail.
- Máme rozkomunikované kolejivo s filigranama. Na vlastní kůži pociťujeme, jakou chybu jsme v mládí udělali v tom, že jsme se neučili druhý jazyk němčina :) Jak nám bylo porazeno, musíme na ně tlačit a tlačit.
- Staniční budovu máme naprojektovanou dle reálie Dominy. Hledáme někoho, kdo by nám vyřezal stavebnici. Podklady máme připravené.
- Hodila by se nám nějaká projektová dokumentace k mostu. Základní parametry máme a z fotografií se toho dá také dost vykoukat. Dle projektu by to ale bylo jednodušší.

Ještě musím poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Děkujeme Pavlovi B., který nám vyřezal a zkompletoval moduly.
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků