Spádoviště

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Spádoviště

Příspěvekod milan ferdián » pon 18 kvě, 2015 3:03 pm

Jestli je dotaz směrován na mě,tak já to zkoušel a to z důvodu námětu do publikace "Sólo pro 810".
milan ferdián
 
Příspěvky: 11847
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Spádoviště

Příspěvekod Ferda » pon 18 kvě, 2015 3:08 pm

Milane ono to v N-ku jezdí jinak.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Spádoviště

Příspěvekod milan ferdián » pon 18 kvě, 2015 3:10 pm

Proč?Vozy v HO mají kratší dráhu dojezdu?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11847
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Spádoviště

Příspěvekod Jarda H. » pon 18 kvě, 2015 5:08 pm

Když jsem tak z dlouhé chvíle googlil :lol: tak v nějakém odkazu na funkční spádoviště francouzského kolejiště byla poznámka, že ty vozy jsou 5x těžší než běžné modely ?!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Spádoviště

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 19 kvě, 2015 6:29 am

Jarda H. píše:Když jsem tak z dlouhé chvíle googlil :lol: tak v nějakém odkazu na funkční spádoviště francouzského kolejiště byla poznámka, že ty vozy jsou 5x těžší než běžné modely ?!

Což ještě neznamená, že to je špatně. Spousta modelů je mnohem lehčí než by si zasloužila (typicky otevřené vozy bez nákladu nebo sypáky, kde se balast přidává zle)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2391
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Spádoviště

Příspěvekod Jarda H. » úte 19 kvě, 2015 10:48 am

Já jsem Michale nemínil to, že je to špatně, to ne. Spíš jsem myslel na to, že vlastní váha vozu (modelu) bude mít podstatný vliv při řazení vlaků na modelovém spádovišti ... Ten otazník s vykřičníkem v minulém příspěvku se vlastně vztahoval (pouze) k tomu 5x násobku, to nejsem schopen posoudit, zda to musí být 3x, 5x, 10x ?
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Spádoviště

Příspěvekod mlha » úte 19 kvě, 2015 10:59 am

Podle norem je hmotnost vozu 0,4 g/mm + 30%, už takto zatížený vůz má dobrý dojezd, obávám se silných nárazů na již stojící vozy při dojezdu. Proto mluvím o tom brzdění
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Spádoviště

Příspěvekod cipisekmp » čtv 11 bře, 2021 5:48 pm

Ahoj.
Zimní čas je přímo vhodný k vymýšlení kravin a tak mě jedna napadla. Opět oživit téma spádoviště. Technické otázky vlastní stavby momentálně neřeším to až jestli to vůbec má smysl.
Mám k němu několik základních otázek:
1. Má vůbec smysl uvažovat o budování nějakého spádoviště s ranžírem připíchlého k Ráholci?
2. Je vůbec Řáholec jako takový vhodně velká stanice k takovému spádovišti?
3. Bylo by vůbec využití toho spádoviště v layoutech kde se pohybujeme my v rámci možností klubu? Už i vzhledem k velikosti toho všeho dohromady.
4. Předpokládám potíž ještě v místě kam odstavovat osobní soupravy.

Předpoklad provozu:
Nákladní vlak který se bude rozřadovat přijede na spodní tři koleje Ráholce. Lokomotiva odjíždí do depa zbrojit. Pro vozy jede posunová lokomotiva která si vlak táhne po objízdné (modrá)k výtažné koleji (ta se dá natáhnout běžnýma modulama) a následně sune na spádovišti. Pro seřaděný vlak si přijede z depa lokomotiva, odtáhne na spodní tři koleje Řáholce a pak buď soupravu objede nebo odjíždí.
Tolik vize.
Cipísekmp.
Přílohy
spadoviste.pdf
(6.02 KiB) 264 krát
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1585
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Spádoviště

Příspěvekod vmucha » čtv 11 bře, 2021 7:22 pm

Myslím, že by mohlo být. Koukni na mapách na Kralupy n. V. Tam je, a myslím, že velikost stanic je dost podobná
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Spádoviště

Příspěvekod cipisekmp » čtv 11 bře, 2021 8:27 pm

No Kralupy jsou o poznání větší stanicí, ale to vlastní seskládání nádraží-depo-ranžír jsem si "cucnul" z Břeclavy. Tu mám přeci jen blíže. Je pravda taky "trošku" větší než Řáholec.
Ještě mám v okolí Veselí nad Moravou, stím jsme kdysi taky měli nějaké plány a dnes už vím že by byli realizovatelné ale tehdy jsem se takového projektu bál.
Cipísekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1585
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Spádoviště

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 11 bře, 2021 9:30 pm

Ahoj, v reálu je to celkem běžná kombinace hlavně, když k ranžíru přiléhá větší průmyslový provoz. Ale nemusí být přímo napojen do ranžíru.
Akorát ty tři vjezdové a odjezdové koleje by měly být vedle traťových kolejí (Plzeň, Libeň). Jde o to aby nebyl rušen posun/rozřazování odstupováním loko do a z depa a průjezdy vlaků. Mezi ranžírem a hbf. by si měl mít tedy 4 koleje, dvě traťové, strojovou přímo do depa vedenou mimo zhlaví a výtah... Pokud nebudeš mít teda výtah na druhou stranu.
Jistý extrém je Beroun, tam se vjíždí do středu kolejiště ranžíru. :D
Lhotka nad Bečvou - dříve mnohem významnější v nákladní dopravě než sousední bezvýznamný uzel ValMez :D
Citice, Hněvice tam byla ještě nedávno záloha s 111, Řečany n/L mají celkem velké kolejiště pro vlečku hned vedle vlastního nádraží, Falknov, Domažlice malý ranžírek bez hrbu s opravnou vozů, Chomutov má osobní a nákladní nádraží vedle sebe jako relikt minulosti...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1230
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Spádoviště

Příspěvekod zaplef » pát 12 bře, 2021 8:08 am

Ahoj. Zajímavou inspirací by mohla být stará Choceň. Tam taky býval hrb, dokonce brzdění bylo prováděno zarážkou na pružině, která pod hrbem vyjela do boku a pomocí pružiny se vrátila zpět (takto nám to popisoval učitel na střední).
Myslím si, že by do našich podmínek a končin bylo vhodnější provádět rozřazování vozů odrazem. To se provádělo všude možně. Jedinou překážku vidím ve třmenových spřáhlech, která neumožní "předrozvěšení".
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Spádoviště

Příspěvekod cipisekmp » pát 12 bře, 2021 9:23 am

Ahoj.
Počítám s výtažnou kolejí v pravo, kde by se délka dala prodlužovat moduly. Takže by jedna kolej mezi hbf a ranžírem měla stačit.
Spíš problém vidím v odstavování osobních souprav neboť sice Řáholec má další možnost pripojení kusých kolejí (v levo dole kde bývá napojeno depo při výstavách) ale jsou to další moduly a tj další komplikace.
No uvidím vůbec co na to řeknou moduláři a jestli je to celkově vůbec k necemu.
Cipísekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1585
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Spádoviště

Příspěvekod zdeno » pát 12 bře, 2021 9:41 am

kdysi jsem to zkousel v roku 1998 na analogu a nebylo to dobre.
Poskozeni vagonu bylo vetsi, nez jsem cekal, teda jsem to zrusil.
Poskozena kinematika je dost blba na opravy.
---
Dnes bych to asi resil posunem a automatikou na principu pruzneho pasku, co se tu resilo minuly mesic.
viewtopic.php?f=5&t=13165#p287130
---
taky jsem nekde videl brzdeni pomoci magnetu za osy vagonu, ale to uz nedokazem najit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3036
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Spádoviště

Příspěvekod zaplef » pát 12 bře, 2021 11:39 am

Teď, když se dívám na ten plánek doma, tak bych určitě vložil odvtratnou kolej mezi směrovou skupinou a stanicí pro záchyt ujetých vozů. Dále tam postrádám odjezdovou (vjezdovou) skupinu tří kolejí, samotná stanice má málo kolejí. Ještě bych využil dvojkolejné části a vložil druhou kolejovou spojku. Je to jen můj názor.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků