Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod VojtikJ » ned 28 úno, 2016 8:59 pm

No před tím tu byla diskuze že, asi Brňáci, jsou toho názoru že provlíkání kabelů skrz modul je zdlouhavé a chtělo by to vymyslet na co je pověsit. Dle mě je jedno zda zavěsit nebo provlíknout, když už jej mám v ruce tak ten jeden pohyb už nezkrátí čas sestavy...
Když vemu že provlečení kabelu je mnohem rychlejší než zašroubovat nohu. Tak mě to přišlo dost úsměvné a kontraproduktivní. Jinak já nejsem proti tomu, taky jsem si říkal že bych to tak mohl udělat, ale to jsem již měl nakoupené zátky.
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod Vaclav86cz » pon 29 úno, 2016 11:17 am

To zavěšení se jmenuje háček vespod modulu...
V H0 je to v podstatě standart a pokud to tam není, tak to opravdu zdržuje...
Cena jednoho háčku ve Feroně je 5,- Kč... V obchodech typu bauhaus bych to nekupoval...
A pokud řešíš, kam ten háček dát, tak ze spod pod koleje. Teda samozřejmě předpokládám, že neděláš pseudomodul z polystyrénu, ale kostru modulu a to na čem jsou položeny koleje je ze dřeva...
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod VojtikJ » pon 29 úno, 2016 12:30 pm

díky. ale... zas někdo nečte všechno :(

Řeší se zdržovaní při provlíkání kabelů a potom se tu objeví šroubovací nohy... Co zdržuje víc? kabel to nebude...

Teď k tomu háčku, myslím že je škoda jej dávat někam zespod, kdyby byli udělány a dávaný na spojovací šrouby tak by to bylo vhodnější.

Konečně něco z "dílničky" (obývák):
12800368_10204214987773239_2392172800853288014_n.jpg

pracujem naplno, už jen kolejničky, drátky, pouzdra na nohy a nohy :D nohy už jsou na prodejně nařezané, stačí vyzvednout :D

Štěstí že je 29.2, den navíc se hodí :lol:
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod Vaclav86cz » pon 29 úno, 2016 5:23 pm

VojtikJ píše:díky. ale... zas někdo nečte všechno :(

Řeší se zdržovaní při provlíkání kabelů a potom se tu objeví šroubovací nohy... Co zdržuje víc? kabel to nebude...

Teď k tomu háčku, myslím že je škoda jej dávat někam zespod, kdyby byli udělány a dávaný na spojovací šrouby tak by to bylo vhodnější.

Konečně něco z "dílničky" (obývák):
12800368_10204214987773239_2392172800853288014_n.jpg

pracujem naplno, už jen kolejničky, drátky, pouzdra na nohy a nohy :D nohy už jsou na prodejně nařezané, stačí vyzvednout :D

Štěstí že je 29.2, den navíc se hodí :lol:


Nečtu, to je pravda. Neber si to osobně, ale je to TT-čko a kdo mě zná, tak zná i můj názor na tuto velikost...
Nicméně použít "háčky" na spojovací šrouby. Docela dobrý nápad, má to pár ale. Zapomeneš a budeš muset povolovat spojené moduly. Ono to vypadá, že to takový problém není, ale občas se může díky nerovnosti podlahy stát, že po povolení i jednoho šroubu ti modul "uhne". A můžes spasovávat opět znova... Pak je taky problém v tom, že ten háček ti při spasovávání bude zavazet. Jasně, když je přístup na šrouby a je dobrá podlaha, tak to tak nebude, ale nevím na kolika setkání jsi byl a kolikrát stavěl layout... Já už párkrát ano a myslím si, že kdyby mě pokaždé zavazel háček na kabely, tak po hodině by šla slušnost stranou. A opět kdo mě zná už docela dobře, tak ví, že při totálním nasrání přeřvu i nastartovaného Brejlovce v měřítku 1:1...
No a protože jsem už pár layoutů stavěl a taky pár kabelů pod moduly provlíkal, tak věř, že namontovat háček až dva zespod dřevěné desky, která tvoří kolejové podloží je to nejlepší, co můžeš pro toho, kdo zapojuje kabely udělat. Respektive vždycky je dobré tam alespoň nějáký systém mít. A to třeba i otvory na čelech a příčkách. Protože když taháš třeba 10 metrů káblů po modulech, kde není nic. Tak to teprve stojí za to...
Co se týká nohou, tak jsem taky viděl plno způsobů. Šroubovací nohy, tedy pokud beru jejich spojení s modulem, protože ta spodní část by měla mít vždy šroubovací konce, aby mohlo být provedeno výškové seštelování na "rovné" podlaze, jsou docela dobrým způsobem. Ano, chvílu to trvá, než to zašroubuješ, ale zase máš tu nohu celkem kvalitně upevněnou vůči modulu a celému layoutu. Viděl jsem zde na fóru nějákej způsob na magnety. Docela zajímavá myšlenka, ale zajímalo by mě, co by to udělalo pří náhlem pohnutí s modulištěm. Jinými slovy, když někdo leze pod muduly a zvedne se dříve než má. A i to se stává. Nevím, jestli by toto magnet zvládnul ustát a udržel by nohu... Nebo nedejbože kdyby někdo omylem do nohy kopnul (samozřejmě né záměrně!!!). Nohy musí být vůči modulu pevně zajištěny. Je to bezpečnostní prvek. Samozřejmě můžeš namítat, že toto se nestává, nebo pouze v H0, ale nechtěl bych být u toho kdyby ti třeba magnetem přidělané nohy uletěly a zboural by jsi svůj a okolní modul... To se docela blbě vysvětluje... Takže něják zajistit. Já mám použity šrouby z boku modulu. V noze vyvrtaná díra a aby bylo zabráněno kymácení tak na šířka nohy je vymezena špalíčky a nohy jsou na šířku spojeny oddělávací deskou. Docela bytelná konstrukce, nicméně takto si klidně modul postavím samostatně doma a neodcestuje mě na zem. Smontování modulu trvá tak 5 minut... Znám i metodu našroubování šroubovacích noh. Smontování opět tak 5 minut. Pak je ještě metoda nasazení a zajištění. http://www.nscale.cz/nscale-shop/eshop/12-1-Moduly-a-jejich-casti/0/5/275-Dreveny-drzak-nohy Do tohoto nasadíš nohu z jeklu a přitáhneš křídlovku... Montáž tak 2 minuty... A teď mě řekni kolik času vlastně ušetříš? Daleko více trvá spasování modulů k sobě a výškové nastavení než přidělání noh k modulům...
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod MirekTT » pon 29 úno, 2016 5:59 pm

Nóóó to je totiž tak.
Provlíkání kabelu možná moc nezdržuje, co ale zdržuje a poškozuje konektory a štve, je jeho následné vyvlíkání. I proto jsme v Brně uvažovali o háčcích pod moduly. Ale opodstatněné rozhodně jsou a po těch setkáních už vím, že mnohem více, než otvory v čelech a přepážkách.
Teď na vysvětlenou. Magnetické nohy jsou primárně zasunuty v přesné šachtě. Až v ní je drží magnet. Kopnutí, přizvednutí a drcnutí do moduliště tedy způsobí toliko stejnou škodu, jako na kterémkoliv jiném modulišti, tedy popadají vozidla z kolejí a pachatel bude zardoušen. (zatím jsme nerdousili, nekopli, nedrcli a nevstáváme předčasně)
Ano, čas 5 minut na montáž jednoho modulu bylo přesně to, co nás přinutilo vymyslet ony přepravní bedny a ony magnetické držáky. Svých dvanáct modulů z polohy "zabaleno k přepravě" do polohy "modul na nohou připraven k montáži layoutu" já připravím pohodlně za deset minut.
A protože nás v Brně pořád něco zbytečně zdržuje, přemýšlíme o rychlospojování modulů místo těch zatracených šroubů s křídlovkama. Vymyšleny máme dva způsoby a čeká se, až se je uráčím otestovat. I proto bych já háček na kabely pod spojovací šroub necpal.
Co nás však zdržuje nejvíc a asi nevymyslíme žádné nescifi řešení, je niveleta layoutu. To je bohužel nejzdlouhavější část stavby moduliště a nato hned tak nějaký recept asi nebude.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod VojtikJ » pon 29 úno, 2016 8:01 pm

Vaclav:
jáááj... to je potom těžký když se nečte :D proto že to již bylo řečeno...
Ale i tak mě šroubovací nohy příjdou na sestavování více modulů zdlouhavé..
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod Vaclav86cz » pon 29 úno, 2016 8:39 pm

Opět řeknu, že časový rozdíl mezi zasunutím nohy a zašroubováním nohy bude minimální. Hlavně pokud máš vše stejně udělané. Dokonce se nebojím tvrdit, že časový úsek je zanedbatelný oproti samotnému sestavení layoutu. V podstatě pokud dorazíš včas, tak nemáš problém. Pak taky záleží jak je udělána organizace samostatné stavby. V H0 má celkovou organizaci na starosti jeden člověk. Ten má pod sebou několik lidí odpovídajících za stavbu dané větvě. Potom zprovoznění rozvodu 230V, DCC a telefonie a celkového oživení. Tento člověk nestaví (maximálně pár svých modulů), ale kontroluje, aby všichni makali a neulejvali se. Taky kontroluje jak se pokračuje se stavbou daných úseků a případně přesouvá lidi tam kde je potřeba. Já tedy nevím, jak velké setkání děláte, organizujete a nebo jezdíte, ale tahle organizace je potřeba, pokud se jedná o trochu větší setkání. Příklad H0 setkání je třeba Hluk. Beztak se nevyhneš problémům, které většinou způsobí nějáká mimořádnost. Kolona na dálnici ve které stojí lidi s moduly či stanicemi. Nemoc a tudíž neúčast. Špatná nivelita podlahy a jiné problémi. A že jich občas je. A to už opravdu nezachrání, jestli mám svých 12 modulů postavených za 10, nebo 20 minut. Ale jak říkám, nevím v jakém počtu se scházíte, takže něco co na takové setkání je nevyhovující může třeba na malém setkání vyhovovat.
Pokud chceš stavět moduly tak, aby jsi je nemusel spokovat křídlovkami, ale v klidu přesnýmy šrouby do přesných otvorů, tak je třeba pracovat se strojařskou přesností. Musíš mít na všech modulech přesně položeny koleje a přesně udělány díry pro šrouby. A hlavně musí být moduly mezi sebou zaměnitelné... A taky musí umožňovat připojení těch, co takovou přesnost nemají... Takže hodně zdaru pře rekonstrukci sousedi brňáci... Né, že to není nemožné, ale je potřeba pracovat velice přesně a precizně, pokud nechceš na každém setkání ladit modul od modulu...
Háček je lepší než to provlékat, protože tendence to po skončení protáhnout jsou větší. Takhle jdeš a vše vyhákneš z háčku. A gravitace funguje, káble najdeš na zemi :-) Naprosto nejrychlejší způsob, jak rozebrat potřebnou kabeláž. Vyzkoušeno osobně.
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod VojtikJ » pon 29 úno, 2016 9:32 pm

vše bylo již ale řečeno :lol:
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod Vaclav86cz » úte 01 bře, 2016 7:17 am

No jak jsem psal. TT mě nezajímá a tudíž už nemám kapacitu pročítat vše. Takže asi to bylo řečeno a to nejen zde ale i na spoustu jiných vláknech a odkazů...
Nejsem někteří, kteří sedí doma a studují co je nového, aby se k tomu mohli okamžitě vyjádřit...
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod FrantaHO » úte 01 bře, 2016 7:24 am

Tak schválně, kdo bude mít poslední slovo?!? Já typuju že Václav86cz.
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod VojtikJ » úte 01 bře, 2016 10:11 am

Vaclav: .. jakou tady hraje měřítko roli? myslím že technické věci se týkaj všech měřítek naprosto stejně. A pokud se chce vměšovat do ňáké konverzace, tak si už přečtu související věci aspoň. Než začnu dávat moudra. Třeba to už mohl někdo napsat.
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod mlha » úte 01 bře, 2016 11:01 am

Václave, to je slovo do pranice....., ještě, že Tě osobně znám.
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod VojtikJ » úte 01 bře, 2016 11:04 am

mlha: já doufám že už nenapíše (SEM) nejsem zvědavej na někoho pro koho je jakýkoliv jiný měřítko než to jeho zbytečnost. Pro slušný a tolerantní lidi vždy místo... ale pro někoho kdo pohrdá jinými? U mě místo teda nemá a je jedno zda je mistr světa či miliardář.
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod milan ferdián » úte 01 bře, 2016 11:28 am

VojtikJ píše:mlha: já doufám že už nenapíše (SEM) nejsem zvědavej na někoho pro koho je jakýkoliv jiný měřítko než to jeho zbytečnost. Pro slušný a tolerantní lidi vždy místo... ale pro někoho kdo pohrdá jinými? U mě místo teda nemá a je jedno zda je mistr světa či miliardář.

Psát bude,může,tak jak každý kdo má možnost a má právo se vyjadřovat zde na DF ikdyž se nám jeho názor nelíbí. :!: Je arogantní,urážlivý vůči tvé osobě :?: Není :!: Václava znám dlouhé roky a snažil se ti poradit ve svém nejlepším úmyslu.
Jestli si chceš procházet cestou pokus,omyl,vyhozené peníze,ztracený čas a tak dokola,tvá volba.Ale pak ti garantuji,že s takovým přístupem z tvé strany ti již nikdo neporadí a nepomůže.

P.S.A když jsme už u měřítka,tak Václav je N-kař.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stavba modulu Hronov TT/1:120 VojtikJ

Příspěvekod FrantaHO » úte 01 bře, 2016 12:00 pm

Ale jo, pomůže! :wink:
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků