žst. Čachnov

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod hank » úte 12 lis, 2019 9:16 pm

Nákladní rampa patřila kdysi Thurn-Taxisům, tj. zřejmě šlo odjakživa až dodnes o nakládku dříví, v epoše IV zde tedy určitě hospodařily Státní lesy. Vlečka odbočující za vjezdovým návěstidlem od Poličky z traťové koleje doleva patřila pile bývalé fy Frankl.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod HonzaM » úte 12 lis, 2019 9:59 pm

hank píše:Nákladní rampa patřila kdysi Thurn-Taxisům, tj. zřejmě šlo odjakživa až dodnes o nakládku dříví, v epoše IV zde tedy určitě hospodařily Státní lesy. Vlečka odbočující za vjezdovým návěstidlem od Poličky z traťové koleje doleva patřila pile bývalé fy Frankl.

Tomu nerozumím, pokud vím, vlečka odbočuje z manipulační koleje. Pokud mluvíme o stejném zhlaví, tak za vjezdovým návěstidlem odbočuje výhybka doprava na 2. kolej, následuje výhybka vlevo na manipulační kolej a tam je výhybka na vlečku v opačném směru. Viz https://mapy.cz/letecka?x=16.0605071&y= ... 5&z=17&l=0
Naposledy upravil HonzaM dne úte 12 lis, 2019 10:23 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod sidlo » úte 12 lis, 2019 10:20 pm

Hank zřejmě myslí tu vlečku, která je momentálně snesená
https://mapy.cz/zakladni?x=16.0643872&y=49.7529651&z=19&base=ophoto
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3585
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod HonzaM » úte 12 lis, 2019 10:28 pm

Aha, pak to je mimo můj modul stanice. Zajimalo by mne využívání té panelové nákladní plochy s několika cisternami ve IV. epoše.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod hank » úte 12 lis, 2019 10:30 pm

Dotaz byl na epochu IV. Já tu mám situaci z r. 1945, tj. z epochy III. Tak teď už chybí jen pamětník, který by věděl, dokdy co vydrželo. Ať je to jak chce, tak vše, co se v těch dobách v Čachnově dělo, se týkalo dřeva. Nakládky z lesa určitě, pokud jde o pilu, tak ať to někdo doplní/upřesní.

cachnov_situace.jpg
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Stanin » stř 13 lis, 2019 6:52 am

hank píše:Dotaz byl na epochu IV. Já tu mám situaci z r. 1945, tj. z epochy III. Tak teď už chybí jen pamětník, který by věděl, dokdy co vydrželo. Ať je to jak chce, tak vše, co se v těch dobách v Čachnově dělo, se týkalo dřeva. Nakládky z lesa určitě, pokud jde o pilu, tak ať to někdo doplní/upřesní.

Ja si tam vlecku pamatuju uz kdyz byla ve spatnem stavu. Podle tohoto zdroje https://www.vlaky.net/upload/images/rep ... vlecek.pdf (strana 17) byla vlecka do pily zrusena v roce 2001.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod HonzaM » stř 13 lis, 2019 7:22 am

Jak jsem již psal, stanici jsem stavěl prioritně pro testování zařízení MGP, cílem nebylo dosažení dokonalé shody s reálem, navíc odpovídající určité epoše. Stanice pro modulovku jsou obvykle stavěny jako fiktivní, a ani když mají jako námět nějakou skutečnou stanici, stejně nikdy stoprocentně neodpovídají reálu a ani epoše. V mém případě například ani nádražní budova, ani vodárna nejsou obrazem skutečných objektů, snažil jsem se vybrat co nejpodobnější z nabídky na trhu. Věnoval jsem tomu alespoň tolik, že jsem tam dvakrát byl a strávil tam dost času pořizováním fotografického materiálu, ovšem samozřejmě jde o aktuální stav. Možná mne někdo obviní že jsem Čachnov použil jako námět a stanici podle toho pojmenoval, ale už se stalo. Prosím to tak brát.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod HonzaM » pát 22 lis, 2019 8:20 am

Minulý týden jsem se se stanicí Čachnov zúčastnil čtyřdenního modulového setkání Zababov sekce N-ČSD. Stanice fungovala bez jakýchkoli problémů, což může potvrdit třeba Milan Ferdián, který se setkání zúčastnil a jehož modul Pivovar Lobeč s Čachnovem přímo sousedil. O snadnosti a přehlednosti obsluhy svědčí i fakt, že stanici po určitou dobu ovládala i nezletilá dcera šéfa sekce, přesvědčil se o tom také účastník této diskuze. Dosavadní praktické zkušenosti se zařízením MGP jsou velmi dobré. Pro jeho použití se rozhodl další člen sekce.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 22 lis, 2019 8:41 am, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod HonzaM » pát 22 lis, 2019 8:32 am

Stanin píše:
hank píše:Dotaz byl na epochu IV. Já tu mám situaci z r. 1945, tj. z epochy III. Tak teď už chybí jen pamětník, který by věděl, dokdy co vydrželo. Ať je to jak chce, tak vše, co se v těch dobách v Čachnově dělo, se týkalo dřeva. Nakládky z lesa určitě, pokud jde o pilu, tak ať to někdo doplní/upřesní.

Ja si tam vlecku pamatuju uz kdyz byla ve spatnem stavu. Podle tohoto zdroje https://www.vlaky.net/upload/images/rep ... vlecek.pdf (strana 17) byla vlecka do pily zrusena v roce 2001.

Zrušena byla vlečka do firmy Frankl, ta by ale stejně byla mimo můj modul, ten začíná až u silničního přejezdu. Vlečka označená firmou Thurn-Taxis tam je dosud a na modulu ji mám, i s funkční výkolejkou. Dnes je zřejmě občas užívána pro transport zkapalněného plynu do firmy sídlící u panelové plochy (objekt firmy už by byl mimo plochu modulu). Na setkání jsme tuto vlečku prakticky využívali. Pro nakládku krácených kmenů se dnes občas používá rampa u manipulační koleje , u kusé koleje už rampa není, plocha je zalesněná.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod HonzaM » úte 03 bře, 2020 1:26 pm

Modul prošel již několika setkáními, naposled v Dánsku. Provoz byl i tam, stejně jako na všech předchozích setkáních, zcela bez závad. V Dánsku jsme měli také modul Filípkov a měli jsme tak možnost porovnat stanici ovládanou DCC centrálou se stanicí s MGP. Modul stanice Čachnov byl postaven stejně rychle jako traťové moduly, rozdíl byl jen v tom, že bylo nutné připojit síťový napáječ. U modulu Filípkov bylo nutné instalovat centrálu a oželet funkčnost návěstidel. To by totiž vyžadovalo připojit notebook s TrainControlleren a naučit výpravčí jak ovládat výhybky a návěstidla touch padem nebo myší, zatímco tlačítkové ovládání Čachnova bez jakéhokoli zaškolování zvládli (pokud to bylo potřeba) i strojvůdci, navíc bylo možné jej ovládat dálkově ze sousedícího Filípkova.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 12 bře, 2020 5:53 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Vaclav86cz » ned 08 bře, 2020 8:56 pm

HonzaM píše:Jak jsem již psal, stanici jsem stavěl prioritně pro testování zařízení MGP, cílem nebylo dosažení dokonalé shody s reálem, navíc odpovídající určité epoše. Stanice pro modulovku jsou obvykle stavěny jako fiktivní, a ani když mají jako námět nějakou skutečnou stanici, stejně nikdy stoprocentně neodpovídají reálu a ani epoše. V mém případě například ani nádražní budova, ani vodárna nejsou obrazem skutečných objektů, snažil jsem se vybrat co nejpodobnější z nabídky na trhu. Věnoval jsem tomu alespoň tolik, že jsem tam dvakrát byl a strávil tam dost času pořizováním fotografického materiálu, ovšem samozřejmě jde o aktuální stav. Možná mne někdo obviní že jsem Čachnov použil jako námět a stanici podle toho pojmenoval, ale už se stalo. Prosím to tak brát.


Nesuď podle sebe i ostatní.
V N-ku to možná není zvykem dělat stanice co nejvěrněji své předloze, ale jsou i jiné měřítka kde toto zvykem je...
Vše je pouze o tom jak moc chceš být věrný předloze...
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 09 bře, 2020 8:53 pm

Vaclav86cz píše:Nesuď podle sebe i ostatní.
V N-ku to možná není zvykem dělat stanice co nejvěrněji své předloze, ale jsou i jiné měřítka kde toto zvykem je...
Vše je pouze o tom jak moc chceš být věrný předloze...
A já zas, Vašku, poprosím Tebe: nesuď N-ko podle Honzy... :wink:
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod HonzaM » pon 09 bře, 2020 10:31 pm

Dan Buchtela píše:
Vaclav86cz píše:Nesuď podle sebe i ostatní.
V N-ku to možná není zvykem dělat stanice co nejvěrněji své předloze, ale jsou i jiné měřítka kde toto zvykem je...
Vše je pouze o tom jak moc chceš být věrný předloze...
A já zas, Vašku, poprosím Tebe: nesuď N-ko podle Honzy... :wink:

Myslím že mluvíme jeden o koze a druhý o voze. Nemá smysl do toho míchat měřítko. Diskuze tady vznikla o tom že jsem pro svůj testovací modul použil skutečnou stanici Čachnov vzhledem k faktu že je v reálu vybavena návěstidly. Potřeboval jsem vyzkoušet zda je možné s použitím zařízení MGP postavit ovládací panel co možná věrně simulující reléové zabezpečovací zařízení, s tím vědomím, že v této stanici RZZ nikdy nebylo. Jistě nebylo správné prohlášení že není zvykem stavět stanice co nejvíce odpovídající reálu, ostatně sám jsem stavěl modul podle stanice Sklené nad Oslavou a snažil se za pomoci kamarádů o co nejvěrnější realizaci. V Čachnově jsem byl několikrát, abych měl dostatek podkladů.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 10 bře, 2020 8:57 am

Ahoj Václave,
myslím, že je blbost spojovat to s měřítkem a zbytečně se do N resp. Honzy strefuješ.
Nevím jak je to u TT, T, G :) ale u H0 spíš záleží na konkrétním modeláři, nebo klubu. Když zabrousím do H0, kromě dopraven věrných předloze (Loket, Lipová, Prudká...) existuje mnoho modulových stanic, které se předloze pouze přibližují, nebo jsou zcela fiktivní případně ve stylu "What if" (St. Paka, Kvítečkov, Řáholec, Drsná, Hrabová…)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Morris Zapp » čtv 12 bře, 2020 9:50 am

Po nějakých letech u fochu :wink: jsem získal přesvědčení, že přílišná věrnost předloze je v modulovém provozu vyloženě na škodu.
Ona ta reálná stanice obvykle v reálném světě není provozována ve zrychleném čase :wink: , což má obrovský vliv třeba na doby, které trvá posun, resp. po které posun zasahuje do vlakových cest. To se pak na provozním setkání divíte, proč z modelového výpravčího stříká pot a nevhodná slova s ratingem 18+, když má zvládnout podobnou dopravu, při jaké se v reálné stanici reálný výpravčí stihne dost nudit.

Samozřejmě, pokud je cílem získat model do vitrínky a/nebo na focení, pak ano, pak je maximální věrnost zcela namístě.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron