žst. Čachnov

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

žst. Čachnov

Příspěvekod ateen » stř 21 led, 2015 9:15 pm

Dobrý den všem,

začínám modelařit v N-ku a mám tady dodela zajímavý návrh na stanici Čachnov na trati 261. Tagy posílám leteckou mapu:
http://www.mapy.cz/letecka?x=16.0605071 ... 5&z=17&l=0

Myslím si, že by to šlo postavit v plné délce. Mohu dostat od Vás zkušených modelářů nějaký typ? Díky Karel
ateen
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21 led, 2015 1:59 pm
Bydliště: Pardubice

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod milan ferdián » čtv 22 led, 2015 7:35 am

Tak určitě by šlo stanici postavit v plné délce.Jen se mrknu jak dlouhá je.Modul určitě stavíš pro Bystřický spolek :wink: .Zdroj fota:Historické pohlednice,první snímek autor neudán.
Přílohy
achnov2014-11-086.jpg
image.jpg.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod milan ferdián » čtv 22 led, 2015 7:55 am

Zde excel list stanice.Všimni,že nemá ještě odjezdová návěstidla.Stanice je dlouhá 328 m/2050 mm reál a teď na modulu.
Užitná délka dopravních kolejí je 239 m v N-ku cca 1500 mm upravíme na 1366 + 2x námezníky s výhybkami PECO dlouhé/CODE055 +výhybka střední 137 se rovná = 1944 mm,zůstatek 56 mm,dělíme 2 a na každý kraj modulu budeš mít před výhybkou přímý úsek o délce 28 mm.
Polopaticky:
28+222+1363+222+137+28=2000 mm
Modul stanice bude ze dvou dílu po 1,0 m a potřebuješ o délce 10,0 cm dva vjezdové moduly.
Výhybky PECO/CODE055
dlouhá-střední-střední-střední-dlouhá-střední

Rozteč os kolejí ve stanici 30 mm.

P.S.V excelu stanice musí být chyba.
Přílohy
550335.xls
(53 KiB) 515 krát
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod ateen » čtv 22 led, 2015 8:38 am

Nejsem zatím v žádném spolku, ale moc rád bych si postavil pár modulů. Doma je místa docela dost, tak se to dá postavit a zase uklidit. Pokukuju po Zababovu.
ateen
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21 led, 2015 1:59 pm
Bydliště: Pardubice

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod milan ferdián » čtv 22 led, 2015 8:43 am

ateen píše:Nejsem zatím v žádném spolku, ale moc rád bych si postavil pár modulů. Doma je místa docela dost, tak se to dá postavit a zase uklidit. Pokukuju po Zababovu.

Jestli ti mohu poradit,v březnu mají setkání v Roudnici.Jeď tam se podívat a jen na čumendu.Jsou tam dobří kluci.
Okoukáš,vyzkoušíš,zeptáš a pak se rozhodneš zda vstoupit do sekce nebo ne.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod ateen » čtv 22 led, 2015 9:29 am

Vím, že tam tu akci mají a taky vím, že bych se mohl obrátit na Ing. Buchtelu. Jen nevím, jak to bude časově. Samozřejmě bych tam rád zajel. Uvidíme. Děkuji za pomoc, Milane.
ateen
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21 led, 2015 1:59 pm
Bydliště: Pardubice

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod ateen » pon 26 led, 2015 7:22 pm

milan ferdián píše:Zde excel list stanice.Všimni,že nemá ještě odjezdová návěstidla.Stanice je dlouhá 328 m/2050 mm reál a teď na modulu.
Užitná délka dopravních kolejí je 239 m v N-ku cca 1500 mm upravíme na 1366 + 2x námezníky s výhybkami PECO dlouhé/CODE055 +výhybka střední 137 se rovná = 1944 mm,zůstatek 56 mm,dělíme 2 a na každý kraj modulu budeš mít před výhybkou přímý úsek o délce 28 mm.
Polopaticky:
28+222+1363+222+137+28=2000 mm
Modul stanice bude ze dvou dílu po 1,0 m a potřebuješ o délce 10,0 cm dva vjezdové moduly.
Výhybky PECO/CODE055
dlouhá-střední-střední-střední-dlouhá-střední

Rozteč os kolejí ve stanici 30 mm.

P.S.V excelu stanice musí být chyba.



Ahoj Milane,

prosím Tě, dělám na PC tu stanici Čachnov. Jen se chci zeptat, rozteč os kolejí ve stanici 30 mm, to je ve skutečnosti 4,8 m, že. Pokud se nepletu. A osa kolejí je uprostřed koleje, že.

Karel
ateen
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21 led, 2015 1:59 pm
Bydliště: Pardubice

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod ateen » pon 26 led, 2015 8:21 pm

milan ferdián píše:Zde excel list stanice.Všimni,že nemá ještě odjezdová návěstidla.Stanice je dlouhá 328 m/2050 mm reál a teď na modulu.
Užitná délka dopravních kolejí je 239 m v N-ku cca 1500 mm upravíme na 1366 + 2x námezníky s výhybkami PECO dlouhé/CODE055 +výhybka střední 137 se rovná = 1944 mm,zůstatek 56 mm,dělíme 2 a na každý kraj modulu budeš mít před výhybkou přímý úsek o délce 28 mm.
Polopaticky:
28+222+1363+222+137+28=2000 mm
Modul stanice bude ze dvou dílu po 1,0 m a potřebuješ o délce 10,0 cm dva vjezdové moduly.
Výhybky PECO/CODE055
dlouhá-střední-střední-střední-dlouhá-střední

Rozteč os kolejí ve stanici 30 mm.

P.S.V excelu stanice musí být chyba.



Ještě mám další dotaz. Staničení výhybek. Ten údaj je začátek výhybky nebo konec? Děkuji předem za pomoc.

Karel
ateen
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21 led, 2015 1:59 pm
Bydliště: Pardubice

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod marho » pon 26 led, 2015 8:27 pm

Rozteč os kolejí ve stanici je 30 mm je správně.
N, DDC, IV, ČSD, moduly, navrhování plánku mě baví, stavění mi moc nejde
marho
 
Příspěvky: 62
Registrován: úte 11 bře, 2008 5:45 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod milan ferdián » pon 26 led, 2015 8:37 pm

ateen píše:
milan ferdián píše:Zde excel list stanice.Všimni,že nemá ještě odjezdová návěstidla.Stanice je dlouhá 328 m/2050 mm reál a teď na modulu.
Užitná délka dopravních kolejí je 239 m v N-ku cca 1500 mm upravíme na 1366 + 2x námezníky s výhybkami PECO dlouhé/CODE055 +výhybka střední 137 se rovná = 1944 mm,zůstatek 56 mm,dělíme 2 a na každý kraj modulu budeš mít před výhybkou přímý úsek o délce 28 mm.
Polopaticky:
28+222+1363+222+137+28=2000 mm
Modul stanice bude ze dvou dílu po 1,0 m a potřebuješ o délce 10,0 cm dva vjezdové moduly.
Výhybky PECO/CODE055
dlouhá-střední-střední-střední-dlouhá-střední

Rozteč os kolejí ve stanici 30 mm.

P.S.V excelu stanice musí být chyba.



Ještě mám další dotaz. Staničení výhybek. Ten údaj je začátek výhybky nebo konec? Děkuji předem za pomoc.

Karel

Ano je to začátek výhybky (tam kde jsou výhybkové jazyky s výhybkovým návěstidlem).Jak Martin napsal,rozteč os 30 mm,samozřejmě na osy kolejí,tj.středem.Potřebuješ ještě ke konstrukci zhlaví "žabu" a ta má míry.
-osy kolejí 30 mm-
-předpona 173 mm-
-odvěsna 170,5 mm-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod ateen » pon 26 led, 2015 8:43 pm

milan ferdián píše:
ateen píše:
milan ferdián píše:Zde excel list stanice.Všimni,že nemá ještě odjezdová návěstidla.Stanice je dlouhá 328 m/2050 mm reál a teď na modulu.
Užitná délka dopravních kolejí je 239 m v N-ku cca 1500 mm upravíme na 1366 + 2x námezníky s výhybkami PECO dlouhé/CODE055 +výhybka střední 137 se rovná = 1944 mm,zůstatek 56 mm,dělíme 2 a na každý kraj modulu budeš mít před výhybkou přímý úsek o délce 28 mm.
Polopaticky:
28+222+1363+222+137+28=2000 mm
Modul stanice bude ze dvou dílu po 1,0 m a potřebuješ o délce 10,0 cm dva vjezdové moduly.
Výhybky PECO/CODE055
dlouhá-střední-střední-střední-dlouhá-střední

Rozteč os kolejí ve stanici 30 mm.

P.S.V excelu stanice musí být chyba.



Ještě mám další dotaz. Staničení výhybek. Ten údaj je začátek výhybky nebo konec? Děkuji předem za pomoc.

Karel

Ano je to začátek výhybky (tam kde jsou výhybkové jazyky s výhybkovým návěstidlem).Jak Martin napsal,rozteč os 30 mm,samozřejmě na osy kolejí,tj.středem.Potřebuješ ještě ke konstrukci zhlaví "žabu" a ta má míry.
-osy kolejí 30 mm-
-předpona 173 mm-
-odvěsna 170,5 mm-



Díky za rychlou reakci. A ještě mě, Milane, řekni, co je to ta "žaba". To nevím. A ještě se zeptám, kam tam mám umístit ty výhybky, které vedou na 3. kolej, 3a. kolej a vlečku? Já vím, že je v plánku staničení, ale upravili jsme délku dopravních kolejí.
ateen
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21 led, 2015 1:59 pm
Bydliště: Pardubice

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod milan ferdián » pon 26 led, 2015 8:55 pm

"Žaba" je pravoúhlý trojúhelník.Na pravé straně to máš jednoduché.
3-----------------pravá (střední)--------šturc
1---------levá (dlouhá),pravá (střední)----širá trať (záhlaví)
2---------

Levá strana
............................vlečka-------------------------------------------levá (střední)-----3
----širá trať (záhlaví)----pravá (dlouhá)------délka 300 mm----levá (střední)-----------1
.....................................--------------------------------------------------------------2
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod ateen » pon 26 led, 2015 9:07 pm

milan ferdián píše:"Žaba" je pravoúhlý trojúhelník.Na pravé straně to máš jednoduché.
3-----------------pravá (střední)--------šturc
1---------levá (dlouhá),pravá (střední)----širá trať (záhlaví)
2---------

Levá strana
............................vlečka-------------------------------------------levá (střední)-----3
----širá trať (záhlaví)----pravá (dlouhá)------délka 300 mm----levá (střední)-----------1
.....................................--------------------------------------------------------------2



Tak tedy moc děkuji. Dám si chvíli pauzu a ještě na to mrknu.
ateen
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21 led, 2015 1:59 pm
Bydliště: Pardubice

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod ateen » úte 27 led, 2015 8:40 am

milan ferdián píše:"Žaba" je pravoúhlý trojúhelník.Na pravé straně to máš jednoduché.
3-----------------pravá (střední)--------šturc
1---------levá (dlouhá),pravá (střední)----širá trať (záhlaví)
2---------

Levá strana
............................vlečka-------------------------------------------levá (střední)-----3
----širá trať (záhlaví)----pravá (dlouhá)------délka 300 mm----levá (střední)-----------1
.....................................--------------------------------------------------------------2



Ahoj Milane,

tak jsem to nějak dával dohromady. Jen mám pár dotazů.
1. Ta zaba se používá na každou stanici? Není někde nějaký návod?
2. Osa kolejí mě je jasná a ty další rozměry odvěsna a přepona, to si mám v tom softwaru udělat ten trojúhelník?
3. Kolej 3. pravá strana tzn. trojúhelník pravá(střední) - šturc - osa kolejí?
4. Co se týká 3. koleje a její délky, u ní mám zachovat plnou délku, i když jsem hlavní kolej zkracovali?

Vím, že je to hodně otázek, ale rád bych to pochopil pro pozdější plánování. Když jsem v softwaru dal osy kolejí 30 mm
od sebe a chtěl jsem napojit kolej 3., tak jsem si tu výhybku č. 4 posouval tak, aby se rovně spojila s výhybkou č.6.

Ještě jednou moc krát děkuji. Určitě budu mít více dotazů.

Karel
ateen
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21 led, 2015 1:59 pm
Bydliště: Pardubice

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod milan ferdián » úte 27 led, 2015 9:53 am

ateen píše:1. Ta zaba se používá na každou stanici? Není někde nějaký návod?

Jen,když je zhlaví v přímém směru.Žadný návod neexistuje.Je to klasika.
ateen píše:2. Osa kolejí mě je jasná a ty další rozměry odvěsna a přepona, to si mám v tom softwaru udělat ten trojúhelník?

Existují dva programy.Buď použij scarm nebo WinTrack.Já z těchto programů nepoužívám žádný.
ateen píše:3. Kolej 3. pravá strana tzn. trojúhelník pravá(střední) - šturc - osa kolejí?

Staniční kolej 3 -pravá výhybka střední-kusá kolej (šturc)
ateen píše:4. Co se týká 3. koleje a její délky, u ní mám zachovat plnou délku, i když jsem hlavní kolej zkracovali?

Nejdříve se postupně nanečisto pokládají výhybky.To znamená na začátek modulu zleva doprava, položíš přímou kolej o délce 28 mm,výhybku pravou dlouhou,přímá kolej o délce 300 mm,výhybka levá střední.Máš položenou (nelepit :!: :!: :!: )levou stranu.
Na pravé straně modulu začneš tím,že opět položíš přímou kolej o délce 28 mm,výhybka pravá střední,výhybka levá dlouhá.Máš položenou pravou stranu.Vezmeš flexi kolej,položíš začátek flexiny nalevo od výhybky.Na pravé straně ti musí automaticky flexi přesahovat.Označíš si kde bude řez,flexi řízneš a opětovně je vložíš mezi obě výhybky,aby jsi si zkontroloval,zda ti sedí.Mezi výhybkami v odbočném směru 2-3 a 4-6,je třeba vložit kousek přímé koleje o délce 19 mm,aby přepona byla 173,0 mm.Délku staniční kolje 3 stejně doměříš,jak kolej 1.Tězší to budeš mít u koleje 2.Musíš vytvarovat vratný oblouk,nejlépe o poloměru R1000 a to na obou stranách a pokračováním je přímka koleje 2.Nezapomeň že koleje musí být říznute ve spoji dílů modulu stanice.
Já to dělám takto.Modul stanice je ze dvou dílu,flexi kolej má délku 914 mm,takže potřebuješ stejně dva kusy.Díly rozdělám,začnu levou stranou.Vytvaruju vratný oblouk (mám své šablony),napřímím flexi a zbytek co přesahuje kraj dílu,uříznu.Takto postupují stejně na pravé straně.
Máš základní kolejovou kostru kolejiště,stále nezalepenou.Zkontroluješ si pečlivě zda ti vše sedí,vyznačíš si v kterých místech budeš pájet vodiče jak pro kolejové úseky,tak i pro přívody k výhybkám pro srdcovky.Vše označíš na kolejích a na podkladu modulu,kde budeš vrtat otvory pro vodiče.Nezapomeň,výhybky musí být upraveny :!: :!: :!: Odstraní se přítlačné péro výhybkových jazyků a přerušíš sbíhající se koleje ve výhybce před srdcovkou.
Budeš velmi pečlivě vše dvakrát kontrolovat,než se jednou seknout.Nezapomeň i na izolované spojky,které musíš vložit mezi spoje,protože srdcovka bude vodivá a musí být izolovaná.
Prostuduj si obrazovou přílohu a normy sekce N scale/Zababov než se do stavby pustíš.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků