žst. Čachnov

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Ivan » čtv 23 úno, 2023 7:11 am

Podle mne je tam v současné době pravá výhybka, ale transformovaná. Před ní krátký oblouk, který pokračuje až do výhybky k jazykům.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod HonzaM » čtv 23 úno, 2023 8:06 am

Ivan píše:Podle mne je tam v současné době pravá výhybka, ale transformovaná. Před ní krátký oblouk, který pokračuje až do výhybky k jazykům.

Ano, tak to je, a udělal jsem to tak i na modulu. Mám tam ale normální pravou výhybku, v H0 to budeš moci třeba udělat líp.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Mcx » čtv 23 úno, 2023 7:29 pm

Já do toho ještě vnesu trochu zmatku :D
výhybku kterou jsem fotil v roce 1986 - to je jiná než je tam dnes, ta byla vložena 30.10.1989 v souvislosti s obnovou staniční koleje i s výhybkou č. 3, stačí si prohlédnout stav koleje před tímto datem
no a je v staničních poměrech Čachnova deklarována takto
cachnov_5.jpg
cachnov_5.jpg (21.42 KiB) Zobrazeno 2890 krát

tedy výhybka jednoduchá, pravá, na ocelových pražcích tvar kolejnic S49 .......
a tak pravdu má asi Zlámalík - při obnově se to směrově úplně nepovedlo a tak si trochu "dokřivili" při pokládce (žádná transformace) jednoduchou pravou výhybku aby se jim to tam vešlo,původně tam byla a měla opět být jednoduchá pravá - je tam ale trochu "křivá", ona ta nová je totiž o nějaký metr delší a tak asi nastal problém se směrem. No a v záznamech o stanici figuruje jako jednoduchá pravá s poloměrem v odbočné větvi 190 m.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod StandaR » čtv 23 úno, 2023 8:25 pm

No motá se nám to pěkně :D

Když zkusím podle těch rozměrů použít Nejkratší výhybku s poloměrem 2180mm tedy 190m, nacpu ji tam zhruba stejně jako tu symetrickou. U Symetrické mi pořád přijde že bude o něco pohodlnější ji dostat do asymetrické podoby o 1-2 stupně, ještě o tom budu muset popřemýšlet :D
Přílohy
Screenshot 2023-02-23 at 21.17.40.png
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Dusan » čtv 23 úno, 2023 8:59 pm

Nevím teda jak moc se u modulů hraje na realitu,ale dal bych symetrickou, pokud je možno ji vyosit lehce, tak proč ne.A tvářil bych se,že takto je to správně . Evidentně to tam soudruzi nějak naroubovali a moc se jim to asi nepovedlo, hlavně,že to jezdí a v papírech sedí :mrgreen:
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod StandaR » čtv 23 úno, 2023 9:38 pm

No já jsem určitě pro symetrickou navazující na klasickou, efekt to udělá velice podobný a nebudu riskovat že to při tvarování nějak zničím :D
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Mcx » pát 24 úno, 2023 8:23 am

Abe Simpson píše:Když zkusím podle těch rozměrů použít Nejkratší výhybku s poloměrem 2180mm tedy 190m, nacpu ji tam zhruba stejně jako tu symetrickou. U Symetrické mi pořád přijde že bude o něco pohodlnější ji dostat do asymetrické podoby o 1-2 stupně, ještě o tom budu muset popřemýšlet

No, evidentně použitý sw je naprosto nevhodný pro podobné plánování, toto bez použití flexi a navržení navazujících oblouků nejde - takže jedině kreslící program obecnějšího charakteru a nebo klasická tužka + papír.
Poznámka - továrně produkované výhybky - Tillig, Weinert "tvarovat" nelze, brání tomu výstupky ze spodu kolejnice, které drží tvar výhybky.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod sidlo » pát 24 úno, 2023 8:36 am

Mcx píše:No, evidentně použitý sw je naprosto nevhodný pro podobné plánování, toto bez použití flexi a navržení navazujících oblouků nejde - takže jedině kreslící program obecnějšího charakteru a nebo klasická tužka + papír.

Software pro návrh kolejiště s flexi kolejivem je XTrackCAD https://xtrkcad-fork.sourceforge.net/Wikka/HomePage. Kromě použití flexi kolejiva umí přechodnice a použití výhybek s vlastní geometrií.
Zde na fóru http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=13166,
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=13707
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod HonzaM » pát 24 úno, 2023 8:44 am

Mohu potvrdit a tento sw doporučit, používám ho už delší dobu. Pro práci s flexi je neocenitelný. Návod k použití má 216 stran, takže pro využití 100 % jeho možností to chce trochu času.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod michal_n_cz » pát 24 úno, 2023 9:29 am

Mcx píše:Poznámka - továrně produkované výhybky - Tillig, Weinert "tvarovat" nelze, brání tomu výstupky ze spodu kolejnice, které drží tvar výhybky.

Jde to, je tam v pár místech přibodovaná taková kovová pecička, ta se odlomí a jde to ohýbat. Na elite mám i takovou tabulku v excelu, která umí dopočítat vzniklé rádiusy a úhly. Mám to na EW 1 a 3, může se to předělat i na Ew5, případně na weinertovy vyhýbky. U těch jsem se ještě bohužel nedoměřil přesné geometrie, protože to co uvádí weinert v katalogu mi úplně nesedělo. Chtěl jsem to tu dát před časem ke stažení, ale nejdou dávat přílohy jiné než .jpg.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Mcx » pát 24 úno, 2023 9:35 am

michal_n_cz píše: je tam v pár místech přibodovaná taková kovová pecička, ta se odlomí a jde to ohýbat

aha, tak to jsem nezkoušel - to je dobré vědět zejména když se člověk chce zbavit kusu kolejnice a nechat pražec - to jsem u Weinerta musel vytrhnout přes upevňovadla, má to hned na druhém pražci..... no, trochu se pochroumaly, dalšího Weinerta na pokusy nemám.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod michal_n_cz » pát 24 úno, 2023 10:43 am

Mcx píše:
michal_n_cz píše: je tam v pár místech přibodovaná taková kovová pecička, ta se odlomí a jde to ohýbat

aha, tak to jsem nezkoušel - to je dobré vědět zejména když se člověk chce zbavit kusu kolejnice a nechat pražec - to jsem u Weinerta musel vytrhnout přes upevňovadla, má to hned na druhém pražci..... no, trochu se pochroumaly, dalšího Weinerta na pokusy nemám.

Mělo by to jít opravit. Buď pražcové rošty na koleje se dají koupit zvlášť cca 1 eur za 20cm. Buď použít celé pražce a ty pořezat, nebo mám přípravek na odříznutí upevňovadel, která se pak dají kamkoliv dodatečně dolepit. Dělal jsem tak s Radkem M. dodatečně drobné kolejivo na rukodělných vyhýbkách na kolejové spojce Grygov.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod Mcx » pát 24 úno, 2023 10:56 am

michal_n_cz píše:Mělo by to jít opravit.

to už opraveno je, jen mne nenapadlo zkusit ten smrkanec ulomit a taky mne překvapilo, že je to hned na prvním pražci s upevňovadly. Fotku dávám do vlákna OstraMa, tady bych už v této diskuzi dal nepokračoval.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod hank » pát 24 úno, 2023 3:00 pm

Abe Simpson píše:...jde o KkStB 14a/H...


Ano.

14a/H - Čachnov
14/H - Květná, Borová u Poličky, Krouna, Předhradí

Z výrobců, které znám, to nenabízí nikdo. :( Ale výkresy jsou k dispozici a třeba by se toho někdo ujal - Karel Barták? Mně už pár věcí na přání udělal.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: žst. Čachnov

Příspěvekod StandaR » úte 23 kvě, 2023 1:14 pm

Po dlouhé odmlce nám konečně začíná doba dřevěná :) Zatím jen čerstvě vybaleno

IMG_0471 Large.jpeg
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků