DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod eppa » úte 20 led, 2015 5:43 pm

Dobrý den,
uvažujeme se synem o stavbě kolejiště H0 a jako nejvhodnější variantu jsme vyhodnotili stavbu modulů. Rádi bychom moduly stavěli v nějakém standardu, abychom se časem mohli pochlubit na nějakých setkáních a prostě být součástí nějaké modelářské komunity. Nechceme být ultramodeloví, skutečnými tratěmi a stanicemi se chceme inspirovat. Abychom mohli jezdit doma, jsme nuceni jít cestou drobného kompromisu od systému např. ZABABOV (poloměry, úhly výhybek…). Narazil jsem na web OSTRAMO a zaujaly nás jejich vize ohledně domácích modulů, zejména kvůli toleranci CODE 100, minimálnímu poloměru 600, délce staničních kolejí atd. Jsme v tomto nováčci a proto bychom se rádi připojili k nějaké partě, která jde tímto směrem. Bydlíme v Praze, klidně budeme někam dojíždět (nějaký rozum - třeba do hodiny autem). Pokud byste byli ochotní se s námi podělit o vaše znalosti a nápady, případně nás vzít mezi sebe, či dát nám tip na klub, který by se tímto směrem ubíral, moc bychom si toho považovali.
Protože jsme noví i zde na fóru, tak je možné, že tuto "seznamku" jsem nedal do správné sekce, jestli je to tak, tak omluva.
Díky.
eppa
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 18 led, 2015 3:01 pm
Bydliště: Praha

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 led, 2015 5:56 pm

No já vidím ten zádrhel u CODE100.Všichni,co znám,používají max.CODE83 a níže.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod eppa » úte 20 led, 2015 6:16 pm

Ajaj - máme doma totiž nějaký materiál a rádi bychom ho sdělali. Je mi líto hlavně výhybek. Je problém napojit modul s CODE 100, na kterém se budeme v podstatě učit, na další moduly, kde bychom tedy již používali CODE 83? Rozhraní bude typové.

Díky
eppa
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 18 led, 2015 3:01 pm
Bydliště: Praha

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 led, 2015 6:19 pm

Ale kde takový klub nebo sdružení v Praze nebo v Čechách najdeš?Rozumím ti.Nejedná se náhodou o staré kolejivo PILZ?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod eppa » úte 20 led, 2015 6:29 pm

Koleje PIKO A-GLEIS.
No, protože jsem nic takového na webu neobjevil, tak to zkouším tady. Jde mi hlavně o ty poloměry. Vím, že doma si můžu dělat, co chci, ale jde mi do budoucna o to společné hraní v menším počtu lidí, kdy není potřeba pronajímat velkou halu a přesto se tam sejde dost hezkých modulů a díky menším poloměrům se udělá pěkná sestava i na menším prostoru.
eppa
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 18 led, 2015 3:01 pm
Bydliště: Praha

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 led, 2015 6:33 pm

eppa píše:Koleje PIKO A-GLEIS.
No, protože jsem nic takového na webu neobjevil, tak to zkouším tady. Jde mi hlavně o ty poloměry. Vím, že doma si můžu dělat, co chci, ale jde mi do budoucna o to společné hraní v menším počtu lidí, kdy není potřeba pronajímat velkou halu a přesto se tam sejde dost hezkých modulů a díky menším poloměrům se udělá pěkná sestava i na menším prostoru.

Tak ani u nejtolerantnějších modulistů,ti toto kolejivo neprojde :wink: .Počkáme si,co řeknou refundovanější v HO než jsem já. :P
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod eppa » úte 20 led, 2015 6:44 pm

já vim.... Už jsem pár týdnů ty diskuse pročítal. Tak se na něm holt naučím a pak další moduly pojedu v tom PECO 83.

Ale stále platí, že hladám někoho, kdo bude chtít jít směrem poloměrů od R600 a min. délky dopravní koleje ve stanici cca 1400-1500, menší zastávky třeba min. 1100-1200 - to jsou věci, které asi na velkých setkáních neprojdou ani s kolejema CODE 83.

Dám tomu čas a Milanovi moc děkuju.
eppa
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 18 led, 2015 3:01 pm
Bydliště: Praha

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod TomBart » úte 20 led, 2015 6:56 pm

Jediné, s kým uspět jsou moduly FISAIC, které stavíme jak my, tak hlavně v Kostelci nad Orlicí. Poloměry sedí, délky staničních kolejí taky. Pro začátečníka to bude i odpovídající kvalita krajiny (staví to tam žáci). Bohužel tyto moduly ale nesedí s FREMO. Jinak mne nic nenapadá.

Plně chápu zásoby kolejí a pocit, když mi někdo radí že na toto ne. Ale mohu jen říct, že náklady na pracnost modulu,náklady na tvorbu krajiny a staveb jsou o přeci jen vyšší, než staré koleje prodat a koupit něco pořádného. Aby jsi toho jednou nelitoval, že jsi ty moduly nepostavil rovnou na pořádném kolejivu.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 led, 2015 6:57 pm

eppa píše:já vim.... Už jsem pár týdnů ty diskuse pročítal. Tak se na něm holt naučím a pak další moduly pojedu v tom PECO 83.

Ale stále platí, že hladám někoho, kdo bude chtít jít směrem poloměrů od R600 a min. délky dopravní koleje ve stanici cca 1400-1500, menší zastávky třeba min. 1100-1200 - to jsou věci, které asi na velkých setkáních neprojdou ani s kolejema CODE 83.

Poloměr R600 u traťových modulů mají jen TT/1:120.

eppa píše:Dám tomu čas a Milanovi moc děkuju.

Neděkuj,není za co.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod VojtikJ » úte 20 led, 2015 7:10 pm

když to tak čtu.. co takhle používat koleje co máš ale na každým přechodu tam fláknout normovaný koleje. Čili přechod na normu ještě na svým modulu ať s tím nejsou problém. S tím že když by jste dělali stanici tak tu si udělat z toho co je.
Byl by v tom problém? já v tom žádnej problém nevidím.
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 led, 2015 7:14 pm

VojtikJ píše:když to tak čtu.. co takhle používat koleje co máš ale na každým přechodu tam fláknout normovaný koleje. Čili přechod na normu ještě na svým modulu ať s tím nejsou problém. S tím že když by jste dělali stanici tak tu si udělat z toho co je.
Byl by v tom problém? já v tom žádnej problém nevidím.

Byl,to by neprošlo. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod eppa » úte 20 led, 2015 7:40 pm

TomBart píše:Jediné, s kým uspět jsou moduly FISAIC, které stavíme jak my, tak hlavně v Kostelci nad Orlicí. Poloměry sedí, délky staničních kolejí taky.


Moc hezké moduly na vašich stránkách, to mně teda inspiruje. Máte k dispozici nějakou normu, podle které se staví FISAIC moduly (kolejivo, rozhraní, základní rozměry, minimální poloměry atd.)? Pokud by bylo třeba, tak FREMO/FISAIC se dá jistě udělat přechodový modul.
eppa
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 18 led, 2015 3:01 pm
Bydliště: Praha

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 led, 2015 7:44 pm

eppa píše:
TomBart píše:Jediné, s kým uspět jsou moduly FISAIC, které stavíme jak my, tak hlavně v Kostelci nad Orlicí. Poloměry sedí, délky staničních kolejí taky.


Moc hezké moduly na vašich stránkách, to mně teda inspiruje. Máte k dispozici nějakou normu, podle které se staví FISAIC moduly (kolejivo, rozhraní, základní rozměry, minimální poloměry atd.)? Pokud by bylo třeba, tak FREMO/FISAIC se dá jistě udělat přechodový modul.

Obrať se přímo na jejich stránky.Přechodový modul ano,no nedělej si iluze,protože nevím o tom,že by moduly FISAIC se prezentovaly na setkáních FREMO.Tomáš určitě napíše více.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 led, 2015 8:07 pm

A to jsem jsi myslel,že mě nic již nemůže překvapit.Zde jsou odkazy
http://www.fisaic.org/bilateral%20modelleisenbahn.htm
http://www.malevlaky.cz/galerie/2012_Kostelec.php
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod Mcx » stř 21 led, 2015 5:36 am

K modulům a kolejivu - PIKO A-Gleis je použito na modulech OstraMo - stanice Kadaň a nákladiště Cholina. Kolejivo Code 100 je použito na dalších starších modulech. Je faktem, že se použití rozměru Code 100 čili výška kolejnice 2,5 mm opustilo, ale z hlediska funkčnosti není problém, PIKO A-Gleis - nevýhodou výhybek jsou kloubové jazyky, které jsou poměrně měkké a v kloubu může docházet k problému s elektrickým napájením jazyku. Jinak právě u výhybek je opticky nejmarkantnější rozdíl mezi Code 100 - a 83 či menším. Poloměrem v odbočné větvi vyhovují.
Na druhou stranu jsem toho názoru, že na kolejivu je nesmysl šetřit. Na webu OstraMo najdete mnoho fotek z Kadaně i Choliny, kde lze vzhled kolejiva PIKO A-Gleis posoudit.

Osobně jsme vznik modulu FISAIC před lety nepochopil, vznikl v době kdy již dávno systém FREMO fungoval, zase zde asi zafungovaly myšlenková dogmata FREMO, která mohou vyděsit a odradit.
Protože u FREMO je nutno rozlišit vývojový směr, co je právě doporučováno a co všechno bylo již předtím postaveno a s jakými parametry... a je to nadále, byť někdy s omezením použitelné a navíc H0 ve FREMO má x - podskupin s různými požadavky.
Proto jsme u domácích modulů "OstraMo" zůstali u některých základních parametrů modulů FREMO, víceméně není dodržen pouze poloměr traťového oblouku. Technické minimum vozidla máme 600 mm (důvodem jsou zejména spřáhla) a prakticky postavené domácí moduly mají 700 mm.
Naposledy upravil Mcx dne stř 21 led, 2015 7:21 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Další

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků