Re:M.D.L.III

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: M.D.L.

Příspěvekod mlha » stř 05 lis, 2014 8:54 am

Irudzi píše:Když vidím ty rozměry modulů...napadá mě...
Při výrobě standartních modulů se z 99 % na konstrukci používá min. 10mm silná překližka.
Nepřipadne Vám tento jinak výborný materiál na takovéto rozměry a použití, tedy na doma
(max. převoz autem pár km) jako zbytečný přepych :?: :wink:

Podle mě netřeba používat tak silný materiál,ale musíš vyřešit problém pevnosti při spojování dílů,já jsem měl na čelech Vizovic použitou překližku síly 8 mm a musel jsem ji kvůli prohýbání vyměnit.
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: M.D.L.

Příspěvekod cipisekmp » stř 05 lis, 2014 3:44 pm

Ahoj Jiriku. Ja bych nesel pod 10mm uz z toho duvodu, ze do tensi preklizky se bude spatne sroubovat v rozich srouby, pokud teda nedas do rohu nejaky hranolek. Jinak zalezi podle me na sirce tech modulu. Kdyz se tu nekdo bavil o 20cm sire (coz si teda v H0 nedovedu predstavit co tam udelat za motiv krom nejakeho mostu trebas) tak tam by to asi slo i z te 8mm sily ale rozdil v cene je podle me zanedbatelny alespon pri nasich moznostech to kupit u vyrobce.
Jinak vseobecne k tem domacim modulum. Ja kdyz bych se na to mel divat ted co o tom uz vim, tak bych sel do sire takove, aby pasovalo rozhrani Zababova zuzene o ty presahy na krajich tak aby sli zasroubovat ty krajni srouby. Delka je jasna, to uz lidi probirali. Co se tyce nohou, tak jak tu taky bylo receno, daji se udelat nohy na doma a na nejake setkani mimo a tim nemusi byt mysleno setkani Frema ale trebas nekde v vetsim kutlusku, kde uz moduly prelizat nebudete ale spis podlizat. Jinak elektro tam je to asi taky jasne bananek/zdirka vic nedreba.
Ahoj Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: M.D.L.

Příspěvekod Mcx » ned 09 lis, 2014 11:29 am

Před časem jsem tu sliboval fotky z mého domácího kolejiště z dílů (nejsou to moduly), foto je cca 20 let staré, kolejiště jsem po roce 2000 prodal zájemci ze Slovenska. Výška temene kolejí je v cca 90 cm, položeno na kozách, spojováno šrouby, v rozhraní integrován konektor Canon 25 pin, analog, ovládání z jedoho místa, možnost ovládání menší stanice z opačné strany. Na fotkách je vidět jistá výhoda vední ve výšce - průchod nad nábytkem v místnosti o rozměrech cca 5,30 x 3,60 m.
Jinak měli jsme to vždy postaveno několik dní, protože přeci jen seberychlejší stavba nějakou dobu trvá - postavení, vybalení a nachystání vozidel.... Nakonec to stálo stabilně v jedné volné místnosti... a dnes tam stojí vždy něco z "velkých" modulů.
Tato diskuze u nás vyprovokovala debatu o domácím řešení, přibližně v tomto rozsahu:
- přechodová rozhraní jednokolejná FREMO - E,F,B, mohou být i zúžená - symetricky, nesymetricky - zachována možnost kombinovat domácí moduly s velkou modulovkou
- spojení banánky
- minimální poloměr 600 mm - důvodem je kompaktibilta s naším modulovým standardem vozidel OstraMo
- rozměry stanic upraveny pro domácí použití - délka modulu stanice cca 240 cm (2x120 cm)
- DCC Loconet (důvodem je naše vybavenost touto technikou), v každém DCC systému musí být zajištěno oddělení sběrnice DCC v kolejích od ovládání dalších zařízení - např. stanice
- výška nohou - ? zatím můžeme u velké modulovky používat dvě 130 a 90 cm, vzhledem k dostatku 90 cm nohou - tak asi tento rozměr, vyhovuje sedící dospělé postavě

Vnouček roste.... je vhodné mít něco uceleného sjízdného doma, pro velkou modulovku toho již máme až, až :lol:
Tak dám na stránky OstraMo "naši" specifikaci domácí modulovky, jistě bude vhodné některé další detaily ještě upřesňavat a doplňovat.


Tak ještě ty historické fotky fotky:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod Mcx » ned 09 lis, 2014 3:32 pm

Na stránkách OstraMo vznikla stránka, která se bude věnovat domácím modulům H0 dle dohodnutých pravidel OstraMo - http://ostramo.parostroj.net/moduly/domaci_moduly/domaci_moduly.html
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod rkwa » úte 11 lis, 2014 7:25 pm

tady jsou fotky rozestavěných dílů mého rozestavěného domácího "moduliště". Kadaň a Cholina jsou známy ze setkání (reportáží na OstraMu), chtěl bych to přes zimu dotáhnout do zelena.
Přílohy
PB114025 up.jpg
PB114024 up.jpg
rkwa
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob 21 led, 2012 5:38 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod Morris Zapp » pon 29 pro, 2014 9:31 am

czhunter píše:Já bych tak úzké moduly nedělal z prostého důvodu - nemá to žádný význam.

Na 20 cm šířky = (10 na každou stranu mínus půlka profilu dle NEM) - alespoň v H0 a TT prakticky nic neuděláš, na 20 cm se neotočíš - když totiž budeš skladovat moduly, tak pro tebe nebude důležitá ta šířka h (20 cm), ale ty, co jsem pojmenoval h1 a h2.
V praxi ti z toho tedy vznikne to, že si sice definuješ standardní modul na 20 cm šířky, ale naprostá většina modulů bude mít šířku jinou - větší (stanice, oblouky, vlečky, ...) a to je ti pak k ničemu. Když definuješ standardní šířku modulu, je dobré, aby naprostá většina jich měla šířku stejnou, nebo menší. Z toho ti vyjde, že v TT nemá smysl jít pod 30 cm šířky modulu - tam se ti vejde oblouk o r=cca 400 mm i čtyřkolejné nádraží.
Ano, 20 cm široké moduly jsme v TT opustili, ale důvodem je jejich nedostatečná stabilita (rozkročení nohou 20 cm při výšce 130 cm). Výhodou takových modulů měla být úspora místa při skladování a při dopravě. Jinak na 20 cm modul se vejde například oblouk 20 st. o poloměru 2000 mm při dodržení normy min. 70 mm osy koleje od okraje modulu. Délka takového modulu se dá doladit vložením mezipřímé do středu oblouku. Zvolím-li kratší úhlovou délku, vychází poloměr větší; udělám-li opatření proti pádu případně vykolejených vozidel (např. stoupající terén), můžu se s kolejí přiblížit blíž ke hraně modulu a tím můžu zase třeba zvětšit úhlovou délku modulu, nebo při stejné úhlové délce zvětšit poloměr. Takže není pravda, že by 20 cm moduly neumožňovaly vedení trati. Ale poloměr 400 mm bych na moduly skutečně netahal - lhostejno jaké šířky.
Stanice jsou samozřejmě jiná kapitola, už jenom proto, že jen málokdy vycházejí na bedny tvaru obdélníků. A u odbočných stanic se různým trojúhelníkům a podobným špatně skladovatelným tvarům nevyhneme.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod milan ferdián » stř 31 pro, 2014 8:50 am

Vážení moduláři,máme tu konec roku 2014.Když se ohlédnu za svoji modulářskou činnost,tak co mě bude nejvíce mrzet,že se mi nepodařilo ani jeden ze svých projektů a staveb zde prezentovaných,dotáhnout do zdárného konce a kdoví,jestli vůbec něco z mé strany ještě bude.Proč,řada z vás ví.Je tu i nabídka,přejít k většímu modelovému měřítku.Za tuto nabídku velmi klukům děkuji,no znáte ono staré přísloví "Starého psa novým kouskům nenaučíš".
Co mohu na 90% slíbit,když se vše vydaří,tak aspoň moji maličkost na vašich pořádaných setkáních.
rok 2015
Duben / HO - VRATIMOV / 16.4. - 19.4.
Říjen / N - PRAHA FREMO / 3.10.
Listopad / TT - POZOŘICE / 13.11. - 14.11 (termín setkání není upřesněn ze strany organizátora)
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod fulda » stř 31 pro, 2014 11:56 am

Milane - a co Napajedla 11. — 13. IX. 2015? ty máš za humnama.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: M.D.L.

Příspěvekod mlha » stř 31 pro, 2014 12:14 pm

a co Hluk v listopadu?
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: M.D.L.

Příspěvekod milan ferdián » stř 31 pro, 2014 12:21 pm

fulda píše:Milane - a co Napajedla 11. — 13. IX. 2015? ty máš za humnama.

Zde záleží,kdo od nás pojede.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod milan ferdián » stř 31 pro, 2014 12:24 pm

mlha píše:a co Hluk v listopadu?

Hluk je 5.11. - 8.11.Uvidíme,Pozořice mají priroitu 1,protože v červnu k nim nemůžu.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod Pavel-HP » stř 31 pro, 2014 12:25 pm

milan ferdián píše:
fulda píše:Milane - a co Napajedla 11. — 13. IX. 2015? ty máš za humnama.

Zde záleží,kdo od nás pojede.


To je ale divná otázka ... Tady je snad jasno ... :idea:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: M.D.L.

Příspěvekod milan ferdián » stř 31 pro, 2014 12:26 pm

Pavel-HP píše:
milan ferdián píše:
fulda píše:Milane - a co Napajedla 11. — 13. IX. 2015? ty máš za humnama.

Zde záleží,kdo od nás pojede.


To je ale divná otázka ... Tady je snad jasno ... :idea:

Z Ostravska :lol: :lol: :lol: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod Pavel-HP » stř 31 pro, 2014 12:27 pm

To je ale divná otázka ... Tady je snad jasno ... :idea:[/quote]
Z Ostravska :lol: :lol: :lol: .[/quote]

Vlak určitě, možná i konkurence na kolech (autobus).
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: M.D.L.

Příspěvekod milan ferdián » stř 31 pro, 2014 12:35 pm

Pavel-HP píše:
milan fedián píše:
Pavel-HP píše:To je ale divná otázka ... Tady je snad jasno ... :idea:

Z Ostravska :lol: :lol: :lol: .


Vlak určitě, možná i konkurence na kolech (autobus).

Tak jednoduchý to u mne není :mrgreen: .Neřeš,protože si mohu během roku dovolit zatím tři setkání :wink:.Finanční rozpočet je velmi přísný :!: .Ale i tak kluci díky za tip.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků