Re:M.D.L.III

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: M.D.L.

Příspěvekod Mcx » úte 04 lis, 2014 6:30 am

Irudzi píše:- na co v domácích podmínkách jezdit v t.k.= 1300 mm, nebude lepší doma sedět pohodlně v sedačce


Ahoj, z vlastní zkušenosti stavby kolejiště z dílů/modulů v obýváku bych dal přednost aspoň 1000 mm, důvodem je snadné vedení modulů nad nábytkem :D - jednodušší než vyklízet obývák, ale chce to tolerantní ženu :wink:
Je jinak fajn si občas k tomu sednout :) , ale rozsah je přece jen větší než u kompaktního kolejiště a tak odvěšování a svěšování vozidel bude vyžadovat aspoň minimální přesun tělesné schránky.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2615
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 04 lis, 2014 6:48 am

Ahoj, co se týká výšky, 1300 je hodně, taky bych radši jezdil v menší výšce (už kvůli dětem, abych je nemusel okolo moduliště nosit), ale zase se lépe podlézá. Zrovna v bytě se dá čekat že se křížení trasy člověk nejspíš nevyhne, takže to chce promyslet, jak se dostávat na druhou stranu.
Co se týká čel, existuje H0 čelo (Zababov F04V) široké 300 mm, které se dá spojit s čelem lokálkovým (rovným F04L), případně bych se porozhlédnul po zmiňovaném polském profilu (zvlášť, kdybych bydlel na severu)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: M.D.L.

Příspěvekod czhunter » úte 04 lis, 2014 7:58 am

Řekl bych, že ten kdo bude chtít moduly položené na nábytku (nebo i posteli, na zemi) nebude řešit výšku TK v mm nad zemí. Prostě to položí na sebe, a co mu vyjde, to mu vyjde (výška skříňky/země + výška TK nad spodní hranou modulu).
Ono je to spíš pro všechny ostatní.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: M.D.L.

Příspěvekod PaMi » úte 04 lis, 2014 8:18 am

Myslím že řešit výšku domácích modulů je naprosto zbytečné. Každý ať si udělá výšku jaká mu vyhovuje. Nižší je vhodná pro děti, vyšší zase pro podlézání.
No a kdyby majitele modulu s normovaným čelem zlákalo nějaké setkání, tak si zkrátka vyrobí nohy aby byl kompatibilní. Já mám třeba na moduly dvoje nohy. Jedny na výšku 1000 a druhé na 1300 mm.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod Irudzi » úte 04 lis, 2014 8:42 am

Asi jsem to měl napsat v kontextu s myšlenkou vyklápěcích nohou podél modulu, jak už tu někdo z Vás zmínil.
Podle mě na doma si nikdo nebude dělat delší modul než 600mm, pokud ano jeho věc, ale berme prosím v potaz
prostorové možnosti a variabilitu layoutu v místnosti. Z této délky v případě
použití vyklápěcích nohou se odvíjí tedy i výška t.k. nad kobercem ( cca. 400-500...).
Dalších technologických možností jak řešit upevnění nohou na modul bude určitě dost, já
však preferuji názor nikde nic neskladovat, pokud to může být přímo na modulu. V malém bytě málo místa!
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: M.D.L.

Příspěvekod D » úte 04 lis, 2014 9:22 am

1) S rozsahem v domácích podmínkách nad potřebou kolejiště podlézat zvítězí přístupnost dětem a sledování jízd z křesla. Proto bych počítal s výškou do 60 cm, případně i položením na podlahu či stůl bez vlastních nožiček.

2) Šířka modulů v TT okolo 20 cm se hodí jen na širou trať, nádražíčko rozhodně 30 cm nebo více.

3) Při mechanickém spojování bych se oprostil od spodní montáže a zvážil spojování přístupné z boku nebo shora za cenu viditelného spoje, půjde to lehce sestavit i na koberci. Nemusí to být nutně šroubem a matkou. V těchto spojích by mohly být moduly i štosovatelné třeba na krátkých nožičkách v rozích. Stejně tak by byl přístupný elektrický propoj – třeba Poláci používají jen jeden kabel s banánkem a zdířka je napevno.

4) Při sestavování layoutu se nám v klubu osvědčily krátké středící čepy. Používáme je zatím jen mezi segmenty v nádražích, abychom nenarušili kompatibilitu se Zababovem. Tady by mohly být součástí všech modulů (kdo nechce osazovat, ponechá naproti čepu navrtanou díru).

5) Jako spojení předchozích dvou odstavců by mohly sloužit napevno připojené šrouby trčící přes čelo a sloužící i jako středící čepy.

6) Pokud se do podobného projektu někdo pustí, bude mít modulů poměrně málo. Pro větší variabilitu layoutu by bylo vhodné omezit počet různých druhů čel, ideálně na jedno. Nám v klubu nejlépe slouží rovinné čelo s mírným náspem, rovina má výhodu oboustranné možnosti připojení. Na širé trati bych zachoval symetrii tratě k podélné ose modulů.

7) Modelovost oblouků a výhybek bych zrovna tady neřešil a použil klidně i ty nejprudší, které uvažovaná vozidla bez obtíží zdolají.

Fandím každému, kdo se do domácí modulovky pustí.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: M.D.L.

Příspěvekod Stanin » úte 04 lis, 2014 10:13 am

pcipov: Pěkný návrh, líbí se mi. Tak nějak si to taky představuju. Mít "dospělé" moduly doplněné minimoduly pro domácí ježdění.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: M.D.L.

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 04 lis, 2014 11:21 am

Podlézání, výška, moduly na nábytku...
Moduly na nábytku. To je sice hezká představa, když se bavíme o mých modulech, ale představa , že se sejdu s kamarády (v neděli odpoledne v bytě)a stavíme moduly po nábytku přes celý byt mi přijde trochu ulítlá. Na a dělat moulovku na nábytku sám pro sebe? Proč potom dělat moduly, že? Moje představa modulovky (i domácí) vychází z toho, že poskládám moduliště (layout) v daném prostoru z modulů co mám k dispozici tedy svých a kamarádů, kteří si přišli zajezdit, nebo vezmu svoje moduly ke kamarádovi, ale nepředpokládám, že pro mě má připravené stolya skříně a židle pro vypodkládání...
Co se týká obcházení , přece jen už jsem nakreslil několik modulišť (layoutů) pro setkání v hale a vím, že občas je problém naskládat moduliště i do větších prostorů než je běžný byt. A stejně se málokdy vyhnu nějakému podlézacímu místu. Napsal jsem, že to chce výšku promyslet. Do bytu mi přijde nejrozumnější výška do +30 cm, tak aby štreka šla snadno překročit.
Irudzi píše:....Podle mě na doma si nikdo nebude dělat delší modul než 600mm...

Opět narážíme na zmíněnou terminologii, nejspíš jsi měl na mysli díl modulu. Na 60cm dlouhý modul se nevejde skoro žádná stanice ani v N natož v H0 ani v domácí moulovce a "nedomácí" moduly (se stanicí) mají běžně >5m.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: M.D.L.

Příspěvekod Irudzi » úte 04 lis, 2014 11:33 am

Zatracená terminologie, jasně že jsem měl na mysli jeden díl modulu :roll:
Výška t.k. jak píše Michal, čím nižší tím lepší přeskakování, vysoké tak abych propojil pod modulem elektriku.
Kdybych já věděl kde jsem ty vyklápěcí nohy na modulu viděl...tuším někde na německém modelářském fóru...
Každopádně je to velice jednoduché, vyklopím nohy seřídím výšku, zapojím, jezdím. :)
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: M.D.L.

Příspěvekod milan ferdián » úte 04 lis, 2014 2:08 pm

Bleskově... :wink:

pcipov píše:Inak, stále čakám, s čím príde Milan F., pretože práve on začal dve vlákna s touto tématikou.

Já ji nezačal.Vy jste si špatně přečetli můj první příspěvek a název námětu."M" neznamená -modul- a písmeno "D" neznamená -domácí-.Jenže vy jste se tak pěkně rozepsali a byl jsem příjemně překvapen vašimi příspěvky,že by bylo vás škoda upozornit na to,že název námětu má jiný obsah.
pcipov píše:Verím, že nám prinesie katalóg minimodulov, ktoré bude možné ľubovoľne meniť a každý deň si spraviť nový layout. :wink:

I ty filuto :wink:
pcipov píše:Alebo mám sa do toho pustiť sám? :-)

Zde je pole volné.

Ještě k některým příspěvkům.
-Skládací nohy pod modul.Ano konstrukčně to jde,ale musí se dávat pozor na vnitřní konstrukci modulu.-
-Název domácí modulovka,snad se nepletu s tím přišel Michal Šuhajda,když tak ať se autor přihlásí nebo mne opravte.-
-Rozhraní modulu rovina v Polsku/HO/1:87 (neplést s normy FREMO).Co jsem zjistil:
= jednokolejný - 250 mm =
= dvojkolejný - 296 mm =
= jednokolejný - 500 mm =
= dvojkolejný - 546 mm =
-Výška modulů.Zde rozhoduje co si zvolíte.-
-kolega "D".Pěkně vše popsal.-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod mlha » úte 04 lis, 2014 3:11 pm

Už vidím Vaše drahé polovičky jak budou v neděli odpoledne unešené z domácího ježdění v obýváku....chi
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: M.D.L.

Příspěvekod PaMi » úte 04 lis, 2014 3:48 pm

milan ferdián píše:Název domácí modulovka,snad se nepletu s tím přišel Michal Šuhajda,když tak ať se autor přihlásí nebo mne opravte.-

Kdysi měl Dan U. webovou stránku domacimodulivka.cz Byl to svého času společně s Houmrovým webem nejnavštěvovanější amatérský vláčkařský web.
Danův modul depa stále existuje a chystá se u něj standardizované čelo (byl k vidění letos na setkání v Napajedlích připevněný svěrkami k modulišti).
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: M.D.L.

Příspěvekod mpinta » úte 04 lis, 2014 4:10 pm

PaMi píše:Kdysi měl Dan U. webovou stránku domacimodulivka.cz...

Stránka stále existuje.
http://www.domacimodulovka.kx.cz/
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: M.D.L.

Příspěvekod czhunter » úte 04 lis, 2014 6:07 pm

pcipov píše:Šírka 20 cm pre šíru trať je ideálna, tiež pre malé staničky a zastávky. Väčšie stanice 30-40 cm.

Já bych tak úzké moduly nedělal z prostého důvodu - nemá to žádný význam.

Na 20 cm šířky = (10 na každou stranu mínus půlka profilu dle NEM) - alespoň v H0 a TT prakticky nic neuděláš, na 20 cm se neotočíš - když totiž budeš skladovat moduly, tak pro tebe nebude důležitá ta šířka h (20 cm), ale ty, co jsem pojmenoval h1 a h2.
V praxi ti z toho tedy vznikne to, že si sice definuješ standardní modul na 20 cm šířky, ale naprostá většina modulů bude mít šířku jinou - větší (stanice, oblouky, vlečky, ...) a to je ti pak k ničemu. Když definuješ standardní šířku modulu, je dobré, aby naprostá většina jich měla šířku stejnou, nebo menší. Z toho ti vyjde, že v TT nemá smysl jít pod 30 cm šířky modulu - tam se ti vejde oblouk o r=cca 400 mm i čtyřkolejné nádraží.
Přílohy
Mini1.jpg
Mini1.jpg (99.29 KiB) Zobrazeno 8357 krát
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: M.D.L.

Příspěvekod Irudzi » úte 04 lis, 2014 7:35 pm

Když vidím ty rozměry modulů...napadá mě...
Při výrobě standartních modulů se z 99 % na konstrukci používá min. 10mm silná překližka.
Nepřipadne Vám tento jinak výborný materiál na takovéto rozměry a použití, tedy na doma
(max. převoz autem pár km) jako zbytečný přepych :?: :wink:
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků