Dotaz na materiál na segmenty

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Dotaz na materiál na segmenty

Příspěvekod TomBart » pát 27 čer, 2014 8:54 am

Petr Zatřepálek: já nemluvil o kolejišti, já mluvil o modulech :D a i když ty moduly mám atypicky obloukový, tak stejně bych udělal rovnej modul na železu. Je to pevnější, nepracuje to, rovnou udělá i železo pod kolej, resp. pod dřevotřísku 0,8 mm, kterou používám jako pláň a řekl bych, že to je i levnější. Jedinej problém je, že já si k tomu už nic nesvařím a veškeré ostatní dřevěné konstrukce (jako jsou boky, podklady pod řeku atd) k tomu musím šroubovat. No a není to úplně hned.

Mám zkušenost, že ať se udělá nějaký kus z jakéhokoliv dřeva, časem se to prohne a moduly pak vypadají jako horská dráha.

Jinak při použití desky pod kolej, tak ji vždy vyztužíme hranolem cca 25 x 15, ikdyž to je jenom kousek. Nikdy není deska bez nějakého vyztužení.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Dotaz na materiál na segmenty

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 27 čer, 2014 10:13 am

TomBart píše:
Mám zkušenost, že ať se udělá nějaký kus z jakéhokoliv dřeva, časem se to prohne a moduly pak vypadají jako horská dráha.

Jinak při použití desky pod kolej, tak ji vždy vyztužíme hranolem cca 25 x 15, ikdyž to je jenom kousek. Nikdy není deska bez nějakého vyztužení.

Mě se osvědčilo vyrobení T profilu pod koleje. Podkladovou desku (překližka tl. 10mm, š. cca 5 cm) ztužím pásem z překližky (tl. 10 mm výška cca 5cm) postaveným na výšku. Mám to sešroubované (vruty) a lepené disperzí. Zatím (> 5 let) se to nehnulo (kontrolováno vodováhou). V místě propustku je pás vynechán a ztužen pouze na dolní hraně.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Dotaz na materiál na segmenty

Příspěvekod Tomáš10 » pát 27 čer, 2014 1:38 pm

Můj návrh v TT -

http://www.papirove-modely.cz/galerie/f ... oto=245246

(Tlačítko Img zde nefunguje ?)

Ty červené čárky jsou spojnice segmentů.

Abych shrnul vaše rady :

- Čela,bočnice a přepážky budou 10mm překližka

- Horní deska (přes celý segment) 8mm překližka

- Čela budou k horní desce přitažena vruty nebo kovovými úhelníky

- Přepážky budou na délku 95cm dvě,tj zhruba po 30cm.

- Čela budou staženy 3 šrouby M10 + ještě 2 spojovací čepy - jak vidno spojuji 4 a 5 koleje.

DOTAZY :

- Kde koupit čepy? Hledáním zde na fóru jsem nic nenašel

- Je někde podrobně popsáno rozříznutí kolejnice mezi segmenty po položení kolejiva? Vždyť tam bude chybět 2mm - síla listu pilky.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Dotaz na materiál na segmenty

Příspěvekod Tomas_C. » pát 27 čer, 2014 1:44 pm

Na řezání po pokládce kolejí použij žiletkovou pilku. Koupiš v modelářských obchodech. Ty čepy hledej v nábytkovém kování a ptej se na stolové spojovací čepy 8 mm. Klidně zadej do googlu.
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno


Re: Dotaz na materiál na segmenty

Příspěvekod MirekTT » pát 27 čer, 2014 3:43 pm

Já bych si dovolil se znovu vyjádřit k tomu spojování segmentů.
Pořád tam vidím představu, že větší číslo za písmenem "M" označující velikost závitu je lépe. Chyba. Jen pro představu lze slisovat a rozdrtit překližku i šroubem, matkou a podložkou M6 ještě před tím, než se ukroutí. Není důležitá přítlačná síla dané velikosti závitu, ale rozmístění šroubů v čelech. Z modulů širokých 40cm mám zkušenost, že ty dvě M8 jsou minimum, přičemž by se situace nezlepšila zvětšením závitu, spíš naopak.
Osobně bych se zaměřil na výšku spojovaných čel a šrouby nedával jen do jedné roviny. Hlavně bych je rozmístil výš blízko styků kolejí a pak níže ke spodnímu okraji.
Spojovací čepy mají jen vymezovací chrakter a přítlaku čel k sobě nikterak nepomůžou.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Předchozí

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků