Vlečka důl Barbora

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Vlečka důl Barbora

Příspěvekod dino » čtv 16 led, 2014 10:21 pm

Vladimír_B píše:Půjdou na kolejích v oblouku rozpojovat a spojovat vlaky?


Moduly budou 4. Kazdy o poloměru 1500mm a uhlu 30 stupnu.
Musim to vyzkouset, jestli bude mozne rozpojeni na mensich polomerech.
dino
 
Příspěvky: 80
Registrován: ned 12 led, 2014 2:36 am

Re: Vlečka důl Barbora

Příspěvekod Ferda » pát 17 led, 2014 12:05 pm

Pokud budou vozy spojené na krátko, tak budeš mít potíže. Náš nejběžněji používaný poloměr je 1435 mm a to je pořád dost velká zatáčka. Na poloměru 3450 mm je to už docela v pohodě, ale taky né 100%. Řeší se to většinou kusem rovných kolejí mezi zhlavím a obloukem.

Navíc mám z nákresu dojem, že oblouk může mít své kouzlo, ale ty jsi ho zavinul až moc. Zkus se na chvilku vžít do role tvůrce layoutu a možná příjdeš na to, že celkový úhel by byl fain na čistých 90 stupňů, aby to šlo umístit pěkně do rohu. Naopak potom můžeš částečně využít i prostor mezi obloukem a koutem místnosti.

Jozo, když už jsi nakousl tu Trojici. Tenhle námět by mě taky lákal, ale já už těch projektů mám ve výhledu trochu moc. :roll:
Nicméně zmiňuješ i lanovku z michálky. Nemáš náhodou někde dobře schované nějaké podklady k lanovce na Karolínu? Prošmejdil jsem už docela slušné procento ostravských archivů a stále nejsem schopen najít konec téhle lanovky v areálu Karolíny.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Vlečka důl Barbora

Příspěvekod Jozo_cz » sob 18 led, 2014 10:31 am

Ferdo, touhle otázkou jsi mi dal zabrat :wink: Od její přečtení jsem zahrabán v knihách a studuju.
V dobové literatuře jsem zjistil, že lanovka byla postavena roku 1926, měla délku 2,41 km a přepravní kapacita činila 125t/h. Její konec nalezneš na "kontaminaci" mezi budovami obou prádel. Je to ta úzká, dlouhá a šikmo umístěná střecha. Při troše fantazie od té střechy uvidíš vést i ochranné sítě lanovky nad areálem koksovny směrem k místu, kde na Černé louce lanová dráha měnila směr k dolu Terezie (P. Bezruč).
Pokud máš přístup ke knihám Kamenouhelné doly ostravsko-karvinského revíru z roku 1931 tak ve 3. svazku je na straně 567 obrázek koksovny Karoliny, kde je to vidět. V případě, že uvedené dílo neznáš, můžu jej zkusit naskenovat.
Pro představu o jaké zajímavosti se zde zmiňujeme přikládám provoz jedné lanové dráhy z roku 1963: http://www.youtube.com/watch?v=UEb9jVoY9aY
Jozo_cz
 
Příspěvky: 45
Registrován: úte 16 říj, 2012 5:01 pm

Re: Vlečka důl Barbora

Příspěvekod Ferda » sob 18 led, 2014 12:13 pm

Tak to, že jsem tě ponořil do studia mě vůbec nemrzí. :wink:
To, že jsem úplně slepý mě ovšem mrzí velmi!

Na "kontaminace" hledím téměř denně a ta šmouha (kterou jsem považoval víceméně za chybu ve snímku a proto ji můj mozek vytěsnil z mého optického vjemu, tak jako ucho odfiltruje šumy) se nakonec ukázala být hledanou lanovkou. Je jasné, že kdybys mě nenakopl, tak jsem na to mohl hledět klidně do příštího století, a k ničemu by mi to nebylo. :( Znovu jsem prošel nashromážděné fotky (včetně těch, které mi včera postnul Milan Ferdián, za což mu tímto děkuji, tak jako tobě) a najednou jsem tu lanovku našel hned na několika snímcích. Prostě dokud jsem netušil co a kde mám hledat, tak jsem to opravdu neviděl. :oops: Jiná věc je, že z mapy na "kontaminacích" bych sám bez pomoci asi těžko vytušil, že ta šikmá střecha kryje vykládkovou stanici lanové dráhy.

Video z Černého Dolu v Kunčicích nad Labem znám. Někdo už ho zde odkazoval dříve. Možná jsi to byl právě ty.
Naopak knihy o kamenouhelných dolech ostravsko-karvinského revíru bohužel nevlastním. Pokusím je najít v městské knihovně v Ostravě. Předpokládám, že tam by být měly. Nicméně pokud by se ti podařilo naskenovat zmíněný snímek (snesu jich i více pokud mají souvislost s areálem bývalé Karolíny) byla by to určitě milá výpomoc.

V archivech jsem strávil v posledních třech letech docela dost času a mohu odpřísáhnou, že najít v nich konkrétní informace je téměř nadlidský úkol a když se pak dovíš, že dle ceníku městské knihovny zaplatíš za každý černobílý sken A4 příjemných 25,- Kč, tak se člověk musí občas překonat, aby se ne to ne... . V tomto směru musím kvitovat, že přístup v archivu OKR je zcela jiná pohádka. Skenují sice pouze do formátu A3, ale zato zdarma a v jakémkoliv požadovaném množství. Podotýkám, že opravdu ochotně. Pravda, katalog archiválií taky není zrovna obsáhlý a 4 krabice na stole se slovy: "Tak tady by k tomu vašemu tématu mohlo něco být." mě už dávno nepřekvapuje. :mrgreen:
Jiná věc je následná digitalizace. A3-ky je třeba pečlivě obstřihnout ještě pečlivěji slepit, pak opatrně dopravit do reprocentra a nechat zdigitalizovat do požadovaného formátu. Pak s úsměvem plácnout na stůl 100 - 150 Kč za každý snímek a hrdě si výsledek odnést domů na flešce. :roll: Naposledy před vánoci to bylo přesně 10 obrázků.

Každopádně za tu pomoc ještě jednou moc děkuji.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Vlečka důl Barbora

Příspěvekod Jozo_cz » sob 18 led, 2014 1:01 pm

No vidíš, na posledním U-bahnu jsem se Tě chtěl zeptat zda ty knížky znáš. Ale když si tak poutavě vyprávěl o nekonečném boji s různými molochy, tak jsem se k tomu nějak nedostal :cry: Pokud budeš mít zájem (a věřím, že jo :lol: ), tak Ti jeden výtisk pětisvazkového vydání (hnědé desky) mohu zapůjčit. Mám ho tu schován pro kolegu, ale ten zatím sponzoruje životně důležitější věci.
A třeba dojde i na plánování Trojice :D
Jozo_cz
 
Příspěvky: 45
Registrován: úte 16 říj, 2012 5:01 pm

Re: Vlečka důl Barbora

Příspěvekod Ferda » sob 18 led, 2014 3:08 pm

A oni mi pořád říkají, že bych měl míň kecat a víc dělat. :oops:

Holt občas skončím jako Fidel Castro, který tak dlouho hřímal z tribuny stále dokola: "Sou-dru-zi! Mé-ně tan-ce, ví-ce prá- ce!" Až se shromážděný dav pod ním začal pohybovat v rytmu "Samby". :mrgreen:

Slibuju, že příští sobotu v U-bahnu (<--- takto zapsáno se mi to taky líbí) budu méně mluvit a více naslouchat. :roll:


S tou Trojicí je to taky zajímavá informace. Že by se i na moravě konečně zrodil nějaký uhlobaron?
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Předchozí

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků