Moduly Olomouc TT

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod Libosh » stř 23 bře, 2016 8:41 pm

http://libosh.rajce.idnes.cz/Ostrava_Zalom_2016_3

zde je odkaz na fotky ze setkání...upřímně ale, nejsou vytříděné, tudíž se tam nachází i neostré a nepovedené snímky...časem to projdu
Libosh
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 16 lis, 2009 5:34 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod FrantaHO » pát 25 bře, 2016 7:14 am

Přátelé, kamarádi, máte prosím někdo k dispozici video průjezdu layoutem v Ostravě? Případně můžete toto umístit někde ke stažení? Děkuji F.K.
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » pát 25 bře, 2016 6:17 pm

Trochu jsem si hrál a na minilayoutu otestoval spolupráci své centrály IntelliBox Basic (Uhlenbrock) s FRED'I, které nám sehnal Radim od polských přátel.
Podstatná zpráva je, že to funguje: FOTO
Použil jsem LN boxy vlastní konstrukce, o kterých tu už byla zmínka. Běžně s nimi jezdíme na XpressNetu, jediný rozdíl je ve vynechání koncových rezistorů u LN.
Červené koncovky kabelů značí simulaci 3x10m sběrnice. A samozřejmě to jede z obou zásuvek T i B na centrále.

Nyní otázky, prosby, (problémy?):

1.) Vycházím z toho, že při jízdě na myších, nám jedna ROCO centrála limitně utáhne 50m layout s osmi ozvučenými mašinami.
Doma mám bohužel jen tři mašinky, proto se chci zeptat, co zvládne samotná IBX Basic s vestavěným boosterem.

2.) Jaké boostery (kromě SPAX) lze použít na setkáních? Už jsem se ptal před rokem a byl jsem zahlcen teoretickým rozborem parametrů, nicméně nikdo nenapsal "Funguje booster XX od výrobce YY.".

3.) Předpokládám správně, že při použití boosterů natáhnu jednu sběrnici ze zásuvky LocoNet B (0.2A) nebo T (0.5A) a navěsím na ni jak ovladače tak i boostery?

Děkuji, jménem svým i klubu, za případnou pomoc.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod MiG » pát 25 bře, 2016 8:28 pm

3. Boostery a ovladače by se dohromady měly dát navěsit jen na LocoNet B. Podle dokumentace není na LocoNet T signál pro boostery.
1. černá kostka - booster Roco má plusminus stejnou zatížitelnost jako IB Basic 3A
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » sob 26 bře, 2016 5:56 am

Děkuji za odpověď.

Ještě jedna kardinální otázka. Jak je řešeno, aby zkrat na jednom boosteru neshodil celý layout? V DCE systému mne napadá nepoužívat E vodič. Je to správně anebo si koleduji o průšvih?

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod Mcx » sob 26 bře, 2016 9:40 pm

rawen píše:Jak je řešeno, aby zkrat na jednom boosteru neshodil celý layout?

- zkrat v kolejích shodí vždy jen příslušný booster, který danou část moduliště krmí, rozdělením moduliště na jednotlivé úseky boosteru má provozní vliv - při zkratu - např. najetí do nepostavené výhybky dojde k odstaveni jen této části
- boostery pro modulová setkání musí mít optické oddělení výkonové části, rychlou reakci na zkrat - vypnutí DCC, přiměřený výkon/proud většinou se doporučuje max.3A, obávám se že většina továrních výrobků nesplňuje zejména optické oddělení, proto ty Spaxy
- rozsah napájený jedním boosterem - používáme jeden booster pro stanici (je to obvyklá praxe po Evropě) a přilehlé traťové úseky, jinak dochází k poklesům napětí na koncích úseků a může docházet k nedetekování zkratu boosterem a tím nepřerušení napájení a následné možné poškození vozidel, reakce boosteru na zkrat se testuje známým "testem mincí" čili položení mince na kolejnice, kdy musí dojít k okamžitému vypnutí DCC na boosteru
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod Mcx » ned 27 bře, 2016 7:58 am

Ještě bych doplnil, booster na centrále se k napájení kolejí nepoužívá, počet lokomotiv na jednom boosteru - nevím zda se jedná o současně jedoucí? Vzhledem k rozdělění moduliště na úseky jednotlivých boosterů tak počet současně se pohybujících lokomotiv zatím nikdy potíže neudělal. Trochu jsou problémem loko se zvukovými dekodery při "startu" boosteru - při zapnutí, po restartu po zkratu, kdy některé boostery detekují zvýšený odběr při zapnutí u více zvukových loko v úseku jako zkrat - i některé verze Spaxu. Novější Spaxy nastartují při cca 6 zvuk. loko v úseku, včera doma -15 loko z toho 5 zvukových a restart Spaxu ok.
Kritičtější je počet Fredů připojených k centrále - Loconet centrála prakticky použitelná do cca 30 Fredů, ale to již se začíná zpomalovat odezva systému - pozorovatelné např. při zapnutí světel u loko - nastane třeba i více vteřinová prodleva, může se prodloužit odezva při přihlášení Freda - tj. zasunutí do LNboxu... Takže např. loňský podzimní Hluk H0 byl již na hranici použitelnosti s jednou centrálou. V roce 2014 bylo v Hluku HO FRemo a to bylo na dvou centrálách propojených "mostem" - předávání informací mezi centrálami.
Více k problematice DCC Loconet asi Radek a Zdeno, já jsem prostý uživatel :lol: .
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod Mcx » ned 27 bře, 2016 8:05 am

Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » ned 27 bře, 2016 11:22 am

Děkuji za všechny odpovědi i odkazy. Budu studovat a v rámci možností zkoušet.
Podstatným faktorem je, že jsme malý klub a neklademe si za cíl pořádání velkých setkání. Od začátku nám bylo vzorem řešení Modulů Brno. Takže přechod na Loconet zvažujeme, ale opatrně. :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod Mcx » ned 27 bře, 2016 5:26 pm

rawen píše:Takže přechod na Loconet zvažujeme, ale opatrně.

Tomu rozumím, u nás to bylo kdysi podobně, ale z analogu. A dodnes se na větší setkání třeba již Vratimov (což není nic moc velkého) podílí více zdrojů materiálu - centrála Digitrax, rozbočovač RLSCD - Martin, Spaxy - převážně majitelé stanic cca 9 kusů, LNBoxy + kabely OstraMo+Zababov, Fredy - majitelé lokomotiv cca 30-40 kusů.

K menším setkáním - jezdíme taky v klubu na modulišti s délkou cca 35 metrů, 4 stanice - něco jako např. zde http://ostramo.parostroj.net/oa/2015_03_Ubahn/Ubahn_03_2015.html, na čem se to dá s Loconetem odjezdit?
Skutečnost která byla:
centrála od Zdena
3x booster Spax, takže moduliště rozděleno na tři úseky
15 LNboxů + kabely
Bylo tam 6x strojvedoucí + zálohy..., takže najednou připojených cca 10-12 Fredů, nasazeno cca 15 lokomotiv
Cena za materiál - centrála cca 2500 Kč, 3x Spax cca 4000 Kč + LNboxy a kabely, 15x Fred cca 11000 Kč, nejdráž vyjdou Fredy - kvůli počtu.
Pokud omezím počet současně přihlášných Fredů - tj. připojených k Loconetu na 8, odjedu to i na centrále Minibox za cca 1300 Kč.

Samozřejmě i Loconet není systém zrovna nejmladší a tak si sebou nese mnohá historická omezení, ale na druhou stranu to kam byl dotažen v rámci modulů, jeho rozšíření - v H0 pokrývá celou Evropu, proto byl pro nás před 12 lety jedinou možnou volbou.
Občas bývá problém dostupnost komponentů, byť jsou návody na samovýrobu dostupné, protože pokud se někdo ujme výroby, tak je to většinou stavba za cenu materiálu pro kamarády, komerčně se toho zatím nikdo neujal.
My jsme většinu komponentů získali v rámci samovýroby - "Zababov sobě" přičemž mnoho komponentů šlo mimo Zababov (za to jim díky) - výrobně se podíleli kamarádi jak z Česka tak i Slovenska, některé komponenty mám ze Slovenska od Zdena, které často razí svou cestu vývoje, ale centrála + ovladače OTO jsou již myslím dostatečně odzkoušené, pro doma ovladač Evka. Ve své sbírce Fredů mám i Freda od Fremo.

Ještě takové dle mne důležité důvody k použití Loconetu:
- použití adres lokomotiv do 9999 (adresy mohou být tedy pevně přiděleny lokomotivám, lidem, není nutno na setkání nějak zvlášť toto upravovat)
- na Fredu si strojvedoucí nemůže navolit adresu lokomotivy, ten je svázán s konkrétní lokomotivou (říkáme tomu klíče do lokomotivy, převzetím Freda přebírá zodpovědnost za stroj) - nehrozí tedy, že někdo rozjede svou nešikovností lokomotivu na druhé straně sálu a něco rozbije
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » ned 27 bře, 2016 5:56 pm

Ahoj,
tohle všechno víme (nebo tušíme). :) A spoustu věcí máme - tedy centrálu IBX, LN boxy + rozvody, nějaké FREDy. Spíš to bude o tom, jestli chceme jezdit podle GVD a v rámci této hry se necháme spoutat nutnými omezeními a pořídíme další FREDy, případně někdo SPAXy. Anebo bude pokračovat hraní a nahodilé jízdy, při kterých si kdokoliv popadne myš, zadá mašinu a vyrazí napříč layoutem.
Já mám jasno. :wink:

Radek

P.S.: Konec filozofování, měl bych místo psaní zase makat. :)
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod Mcx » ned 27 bře, 2016 8:08 pm

Tak zdar vašemu snažení, ať již podle grafikonu nebo ne.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » ned 03 dub, 2016 11:20 am

Trvalým problémem mnoha modulů je nedokončená krajina. Něco málo o její tvorbě, našem postupu v sadovnictví i napodobování velkých vzorů jsem sepsal ve článku

Tvorba stromů, zejména borovic

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod mnitka » pon 04 dub, 2016 8:52 pm

Já jsem zrovna před několika dny dokončil 30 kusů borovic ve velkosti TT.
Výška stromů je cca10 cm. Kostry stromů upletené z velké většiny z drátu 0,3 mm a pokryté Ostafixem.
Přílohy
borovice1000.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » úte 12 dub, 2016 6:21 pm

Ve dnech 8. až 10. dubna jsme se zúčastnili mezinárodního provozního setkání v Ratiboři pořádaného klubem Slaska grupa TT.

Ratiboř, Polsko

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků