Moduly Olomouc TT

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod Dan Buchtela » sob 21 pro, 2013 4:51 pm

Já myslím, že na počtu spolků až tolik nezáleží. N-ko je celkově menší komunita, proto mi přijde logické, že je i méně skupin. Navíc tříštit síly v tom omezeném počtu lidí mi přijde zbytečné. Proto jsem rád, že jak Igor D., tak Pospíšilovci s námi dělají N-kovou modulovku v Zababově...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » úte 31 pro, 2013 9:49 pm

Ahoj.
Před časem mi přišla flokovačka a trávy od mnitky, za což mu tu veřejně děkuji. :)

A jelikož mě dnešní okolisté šílenství nechává chladným, dostal jsem se konečně k jejímu zprovoznění a prvnímu testu. Ideově jsem při tom vycházel z článku Tvorba modelové louky.

Svoje pracoviště jsem zachytil zde a první výsledky tady a tady.

Proč sem píšu - i když jsem se (až na úpravu podkladu) držel "brněnského" postupu, tak mi flok stojí jen při těsném přejíždění aplikátorem nad terénem. To jsou ta hezčí z pokusných políček. Při oddálení je to polehlé, bez ladu a skladu.
Když to srovnám s videem na výše uvedené stránce, je asi něco špatně a prosím o radu, co by to mohlo být.

Pro úplnost: flokovačku krmím 20V AC (před tím 12V DC, bez rozdílu). Mřížka má poměrně velká oka, nicméně je to originál od mnitky. Přívodní dráty mají cca 1.5m. Podložkou je obyčejný polyšový tácek z pod sýra. Lepidlo Herkules nanášený ručně z úzké trysky.

Tak jestli mi může nějaký větší chlap poradit, jak to správně stavět, budu rád. :D
Radek
Naposledy upravil rawen dne úte 07 led, 2014 6:03 pm, celkově upraveno 1
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod cipisekmp » úte 31 pro, 2013 10:50 pm

Ahoj, ja muzu za sebe jen skusit poradit tak, ze jak travu nasypu, tak po lehkem zavadnuti pozbiram prebytky vysavacem a to jen trubkou od vysavace na ktere na konci je silonova puncocha aby se trava mela kde zachytit. Pomaham tomu dale stlacenym vzduchem. Jen lehkym vankem aby se trava jemne profoukla. Jak to pak zaschne vic, tak se da jak vysavac priblizit bliz tak i pridat tlaku vzduchu a tim to procesat a vysavacem postavit i to co moc nestoji. Chce skusit protoze vysavac umi i travu s lepidla vytrhat.
Ahoj Cipisekmp
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod Tomas_C. » stř 01 led, 2014 11:06 am

Ahoj Radku, myslím, že je potřeba víc zkoušet a první chybou je , že sis na pokusy zvolil špatnou podložku...udělej si opravdu hliněné destičky a zkoušej různé techniky. Mám vyzkoušeno, že silně nevodivé podklady (molitan nebo plast) jsou trochu rušitelem oné techniky statického stavění trávy. Dalším negativním faktorem může být suché prostředí aneb nizká relativní vlhkost vzduchu. Ve vlhčejším pokoji to jde prostě líp. Takže zkoušej a zkoušej a uvidíš, že se to bude zlepšovat.
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod MirekTT » stř 01 led, 2014 11:07 am

Nejsem sice větší chlap v tomto oboru, ale mám doma totéž a funguje mi to naprosto dokonale.
A pro tvé uklidnění měl jsem z počátku stejné potíže.

Na tom obrázku s pracovištěm to vidět není, ale měls připojen zemnící kolík k tácku? Na takové zkoušení na první seznámení je lepší mít sypanou plochu položenou na destičce kuprextitu s připojeným zemnícím pólem sypače.
V této prvo pokusné fázi se musíš nejprve naučit správně naředit lepidlo. Co vím, tak tady v Brně sypem většinou do duvilaxu, ale s herkulem to jde taky.
Pak je důležité naučit se správně vytřásat. Ono se to nezdá, ale i tohle je klíčové. První dávka většinou "nevypadá", musí se sypat na stejné místo více. Zde bych vložil malou zkušenost. Flokovačku po zapojení a naplnění zapnu a nechám celek ještě chvilku "nabíjet". Tedy pokud sypu větší plochu na modulu. Pak při prvním "nastartování" vytřásání se mi cukřenka dostane do takového režimu, že vlákna z ní vystřelují sama. Z celého průřezu mřížky letí ucelený proud vláken vysokou rychlostí a zabodává se do lepidla. Většinou to jde nejlíp s 2mm vlákny (mám zkušenosti pouze s Mininatur) Až se cukřenka téměř vyprázdní, musím s ní zase třepat ručně.
Ještě k lepidlu: nelze ho mít málo v tenké vrstvě, mělo by ho být trošku na kopec, prostě objem, do kterého se vlákno zapíchne. I to je třeba nacvičit.
Dále, vždy sypu nadbytek vláken. Časem, i pozdějším následným úklidem vždy něco vysaješ. Bezprostředně po sypání můžeš modul obrátit a nechycená vlákna otřepat (hle - výhoda modulů). Nebo povysávat. Já mám na vysavač udělaný separátor na hadici vysavače. Je ze sklenice, sklo je elektrostaticky rezistentní a vlákna se dobře vysypávají. V plechovém šroubovacím víku jsou dvě díry s násadami na hadici, to do vysavače je překrytá molitanem. Separátor lze použít i při hlinění, listění stromů a jiných sběrných činnostech.
Ke sběru flokovaných vláken bych ještě řekl tolik, že těch co zůstane je cca třetina oproti dvěma třetinám, co povysávám. Čili nebát se toho a sypat víc.

Klíčové je množství a naředění lepidla, pak způsob vytřásání a v neposlední řadě kvalita a délka vláken a tomu uspůsobená oka v mřížce - čím delší vlákno, tím větší oka.

Na závěr bych řekl, že nic mi nešlo hned a samo, předcházelo tomu dlouhé zkoušení. Vybalit flokovačku, zapnout a začít sypat kolejiště bez předchozí praxe je sebevražda. My v Brně jsme měli výhodu, že nás to mnitka učil na workšopu i s praktickým zkoušením, takže jsem se toho tak moc nebál.

Zkoušet zkoušet zkoušet....... a počkat i na rady "větších" chlapů :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » stř 01 led, 2014 12:35 pm

Díky za všechny reakce.

S tou podložkou je fakt, že jsem vzal první, co bylo po ruce.

Mobil na stole a odpojená elektroda jsou známkou toho, že jsem fotil až "po práci".

O hlíně přemýšlím, kde vzít, aby to nebylo bláto, resp. jak vysušit. Z dětství si pamatuji na nějaké vypékání zahradní hlíny v troubě - to bylo smradu jak v hradu. Takže takhle ne.
Mám tu k dispozici nějaké vepřáky, jemný (bzenecký) písek, zkusím experimentovat.
Cílem je napodobit světle hnědou půdu s hodně kameny frakce 0 až 10cm (louka na vysočině, kterou se občas nějaký aktivní družstevník pokusil proměnit v pole), tak to namíchám asi až na jaře.

Co se vlastního flokování týká, dal jsem do cukřenky jen špetku vláken (2ccm) - to je tedy špatně, mám ji naplnit celou???

Odsávání resp. vysávání modulu jsem se snažil vyhnout co to jde. Nemám problém 80cm modul otočit vzhůru nohama a vytřepat. Pomalu se začínám smiřovat s nevyhnutelnou adaptací vysavače. :)

Radek

P.S.: Netrpělivě čekám, kdy bude v Brně další veřejná akce, abych přišel nabrat rozumy. :)
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod mnitka » stř 01 led, 2014 12:59 pm

V podložce až takovou potíž nevidím. Stále jsme se nedozvěděli zda jedna elektroda byla k podložce připojena stejně jako na obrázku Obrázek


Ke zkoušení techniky používám jako podložku pro nanášení zbytky MDF desek získané zdarma od truhláře.
Obrázek

Zeminu - prach získávám prosítím hlíny.

Množství trávy v aplikátoru by mělo být "přiměřené" - prostě pokud s aplikátorem zatřepete měly by se vlákny sypat ven a to jde lépe s aplikátotrem ne úplně plným.

Budete-li mít s mým výrobkem potíže, budu Vám maximálně nápomocen.

Krejčí Martin - mnitka
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » stř 01 led, 2014 2:37 pm

Potíže budou asi spíš ve mně. :D

Elektroda byla připojena k podložce úplně stejně jako na obrázku - přicvaknutím. U dalších pokusů zkusím zarazit hřebíček a krokodýlku cvaknout k němu.

Zatímco schne druhá pokusná podložka, nalepil jsem konečně k prvnímu modulu čela.

Radek
Naposledy upravil rawen dne úte 07 led, 2014 6:04 pm, celkově upraveno 1
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod MirekTT » stř 01 led, 2014 2:52 pm

rawen píše:Potíže budou asi spíš ve mně. :D

To nejsou potíže, ale postup :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » stř 01 led, 2014 10:17 pm

Hlásím postup. A úspěch!!!

Podložka je kuličkový polystyren, ubrousek, bzenecký písek, vše lepeno a prolito Herkulesem. Na fotce je zřetelné dobarvení v zálivce řídkým lepidlem.

Sypátko jsem naplnil asi do poloviny. Na poprvé nic, ale když jsem přemístil zemnící hřebík s krokodýlkem, tak statika sama letěla ze sítka do lepidla. S tím jsem to zjevně přehnal. :) Přikládám fotky s/bez blesku.

Obrázek

Obrázek


Zítra musím zrobit fakíra.

MOC děkuji za pomoc a samozřejmě Martinovi za flokovačku.

Radek
Naposledy upravil rawen dne úte 07 led, 2014 6:05 pm, celkově upraveno 1
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod cipisekmp » čtv 02 led, 2014 8:56 am

No vidis, a preci stoji chi. At se dilo dari Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod mnitka » čtv 02 led, 2014 9:48 am

Toj sm rád, že už se začalo dařit :wink: .
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » čtv 02 led, 2014 7:49 pm

Na výrobu fakíra nakonec (možná zatím) nedošlo.
Vcelku se mi totiž osvědčilo nanášení lepidla z flaštičky od doplňovacího inkoustu. (Už léta ji používám na papírové modely, tak proč ne tady, že?)
Obrázek Obrázek

Fotky pokusu o louku jsou tady.

Radek
Naposledy upravil rawen dne úte 07 led, 2014 6:05 pm, celkově upraveno 1
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod cipisekmp » čtv 02 led, 2014 7:56 pm

Ja si myslim ze podarene. Jeste k te statice, ono uz to tu bylo psano x-krat, ale je taky rozdil v trave. Nektera se nabiji dobre, druha se hodne vali. Polak se trebas nabiji spatne, ale postavit jde taky.
Ahoj Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod Tramvaj » pát 03 led, 2014 4:06 pm

cipisekmp píše:Ja si myslim ze podarene. Jeste k te statice, ono uz to tu bylo psano x-krat, ale je taky rozdil v trave. Nektera se nabiji dobre, druha se hodne vali. Polak se trebas nabiji spatne, ale postavit jde taky.
Ahoj Cipisekmp.


Přesně tak.
Výborné elektrostatické vlastnosti má tráva Heki a Mininatur.Letí jako roj naštvaných včel a po zapíchnutí pěkně drží a nekácí se.
Jinak musím pochválit Martinovu krabičku, funguje bezvadně.
HO-analog-ČSD 70-80 léta
Uživatelský avatar
Tramvaj
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte 08 zář, 2009 4:42 pm
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků