MINI MODULY

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 22 říj, 2013 6:55 am

Ahoj, už delší dobu sleduju diskuzi, kterou by podle mě mohlo vyřešit, kdyby Milan použil místo názvu "Domácí modulovka" klasické označení (p. Zuska) stavebnicové kolejiště - viz kniha modely železnice v terén.
Přesto se neztotožňuju se zde prezentovaným názorem, že co nemá normované rozhraní a parametrky není modul.
Podle mě je modulové kolejiště jakékoliv, kde jsou použity vzájemně zaměnitelné díly tedy moduly tedy např. poslední Milanův příklad.
Vycházím z analogie modulových staveb )např. domů), kdy se též používají vzájemně zaměnitelné prvky. A je jedno jestli se jedná o "buňky - kontejnery", nebo prefabrikované prvky - panely.
Nevím proč by modelářství mělo být výjimkou a obecné slovo modul přisuzovat pouze FREMO normovým modulům, ale to už se dostáváme spíš na pole lingvistiky.
Wikipedie mimo jiné říká:
Modul - Základní stavební prvek, ze kterého je složen modulární systém, nebo základní hodnota, kterým je v rámci tohoto systému měřena určitá veličina.
Naposledy upravil Michal Šuhajda dne úte 22 říj, 2013 9:32 am, celkově upraveno 1
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Noltha » úte 22 říj, 2013 8:57 am

Ferda píše:Pokud něco nazveš modulem, pak by to mělo splňovat i modulovou normu (alespoň jednu, ať už FREMO, nebo některou klubovou). Jestliže to normy záměrně v některých parametrech porušuje, pak to už není modul, ale segment, nebo díl.

A zde je tedy na místě otázka co je to klub? Pokud připustím že klub nemusí být oficiálně registrovaná skupina nadšenců, ale může se jednat o partu lidí, kteří spolupracují na jednom projektu tak to co Milan navrhuje jsou jednoznačně moduly. Řekněme že se bude jednat o moduly vznikajícího klubu "MINI MODULY". Milan chtěl definovat nějaké normy aby byl položen základ pro vznik klubu. A podle reakcí některých je o to zájem, zatím možná malý, ale to se může změnit. A ani není důležité za jakých podmínek by klub tyto moduly provozoval, už jen to že je tu možnost je provozovat společně je výhodné.
Noltha
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 31 bře, 2012 8:22 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Ferda » úte 22 říj, 2013 9:16 am

Vaš snaha obhájit název MINI MODULY je celkem úsměvná. :)
Má poznámka na toto téma byla ryze praktická. Můj mozek má slovo modul asociováno s konkrétní představou, která je od Milanovy myšlenky poněkud odlišná. Pokud podle vás Milan přišel s něčím převratným, pak by si to zasloužilo i svůj vlastní pojem. Navrhuji třeba MILMODUL. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Také bychom mohli rozproudit debatu o slově MINI. Od jaké velikosti je něco mini a od jaké maxi? Nebo, že by to už bylo pidi?

No nic naplat, už jsem se dost pobavil, tak jdu zase něco dělat. Mini ani maxi moduly mě bohužel neuživí. :oops:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Noltha » úte 22 říj, 2013 9:44 am

Tak já to neobhajuji, jen jsem přišel s možným jiným pohledem na tento název :-)
Určitě by se o tom dalo sáhodlouze debatovat, ale myslím že není důležitý název jako myšlrnka,, tu zde MIlan bohužel zatím více nerozvinul, ikdyž já osobně bych se tím neřídil, ale pro zajímavost a inspiraci možností by bylo fajn, kdyby zde bylo navržené řešení představeno trochu více ať už se to bude nazývat jakkoliv.

Dalo by se říci že všechny mé moduly jsou z určitého pohledu také mini, mám je v měřítku N :lol:
Noltha
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 31 bře, 2012 8:22 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod D » úte 22 říj, 2013 9:51 am

  • segment
    část většího celku, běžně má sestavený celek jednu konkrétní výslednou podobu
  • modul
    jednotné rozhraní pro zaměnitelnost části při sestavování
    • normovaný modul
      podle pravidel klubů, dodržovaný více staviteli
    • nenormovaný modul
      domácí, vlastní „norma“

Nazývat zaměnitelné části „segmenty“ se nehodí, protože řešení je modulární (zaměnitelné). Pokud Milan zavede další definici modulu a několik stavitelů si podle toho moduly opravdu postaví, stane se jeho popis novou modulovou normou.

Já se určitě k Milanovi nepřipojím, ale je mi jasné, kam s tímto nápadem cílí. Chápu přednosti soukromé modulovky směřované na prostorově a provozně skromnější domácí provoz buď jednoho modeláře nebo jen několika jeho kolegů z okolí. Nemá-li ambice zapojovat se ke klubům s „velkou“ normou, pak si může dovolit používat kratší dopravní koleje, ostřejší oblouky, jednodušší výhybky a vlastní rozhraní. Slovem „mini“ bych klidně charakterizoval domácí moduly, které oproti „velké“ modulovce přidávají další, povětšinou prostorové, kompromisy.

I když Milan navrhuje částečnou kompatibilitu se stávajícími kluby a normami, tak bych byl proti ní. Jako stavitel bych se měl na začátku jednoznačně rozhodnout, zda chci patřit ke klubu s jasnými normami nebo k soukromé partě minimodulářů, a tomu bych podřídil celý projekt.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Rudolf » úte 22 říj, 2013 10:28 am

Chvíli jsem uvažoval, jesli se mám do této debaty vložit...

Tohle je naprosto správná definice segmentu a modulu:

D píše:
  • segment
    část většího celku, běžně má sestavený celek jednu konkrétní výslednou podobu
  • modul
    jednotné rozhraní pro zaměnitelnost části při sestavování
    • normovaný modul
      podle pravidel klubů, dodržovaný více staviteli
    • nenormovaný modul
      domácí, vlastní „norma“


Pro doplnění :

K segmentům - segmenty jsou mezi sebou nezaměnitelné, včetně toho, že z několika složených segmentů např. nádraží se může stát modul má-li na koncích normovaná rozhraní.

K modulům - podstatná je ta zaměnitelnost při sestavování. Můžeme debatovat na tím, zda-li se to týká i elektrického zapojení. Já se kloním spíše k tomu, že ano, ale není to asi nezbytné. Na druhé straně to nemá nic společného např. s tím, jaké poloměry oblouků či jaké výhybky apod. je povoleno používat. To nechť si nefinuje/normuje každý spolek/klub/jednotlivec samostatně nebo si převezme nějakou existující normu jiného spolku/klubu.

Pak například nic nebrání v tom, aby modul dle FREMo s nějakými normovanými poloměry oblouků byl použit u jiného spolku/klubu se stejným modulovým rozhraním a s normovanými daleko menšími poloměry oblouků nebo u někoho doma. Opačně to samozřejmě nepůjde, ale to je rozhodnutí majitele modulu.

Záměrem aby se předešlo dalším "diskuzím" na téma co je a co není modul, používejte na tomto fóru výše zmíněnou definici. Takže pokud se Milan F. rozhodl pro název Minimoduly pro domácí modulovku složenou z modulů, které nesplňují normu Fremo nebo Zababov, je to zcela v pořádku budou-li moduly mezi sebou libovolně zaměnitelné.

Admin
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: MINI MODULY

Příspěvekod radeksindy » úte 22 říj, 2013 1:41 pm

Podle mě je ta defnice špatná. Rozdíl mezi modulem a segmentem je v té záměnosti. Aby byl modul byl záměný, musí být jeho rozhraní "normováno". A je úplně jedno, jestli je to veřejná norma nebo nějaká privátní. Je jedno jestli ji dodržuje jen jeden modelář nebo skupina v jednom klubu nebo půl Evropy. Je to úmluva majitelů (a možná jen jednoho majitele se sebou :-) ) jak budou jeho záměné díly vypadat.

A teď k mini modulům. Pokud to mají být moduly, musí pro ně "norma" vzniknout. Jinak z toho budou segmenty. Aby mělo smysl něco takového dělat, tak je nutné definovat "kdo a proč to bude dělat". To tu bylo naznačeno jen velice vágně. Z toho vyplynou požadavky na parametry a "normu" (i kdyby ji měl dodržovat jediný člověk doma). V takovém případě by se mělo jasně říct, co ve stávajícím světě modulů nevyhovuje autorově záměru a podle toho novou "normu" nadefinovat. A to je vlastně jádro problému. Zatím jsme se to nedozvěděli. Co je podle tebe Milane tak omezující v současném světě modulů pro tvého modeláře? Hlavně mi neříkej, že každý nemá doma dost prostoru, aby měl poloměry 1000mm. To vím :)

Věta "Můžete použít libovolné poloměry a kolejivo" minimodul nedefinuje.

Kdyby definice tvého nového záměru zněla "Návrhy domácích kolejišť, jejichž části mohou být využity ve veřejném *) modulovém provozu", tak tomu rozumím. Dá se to rozdělit podle velikosti, např. kategorie "musí se vejít do batohu", "musí se vejít do jedné bedny", "stanice" atd. Ale srozumitelná definice mi tu chybí.

*) libovolná skupina s moduly, jež se za svoji definici modulů nestydí :lol:
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Rudolf » úte 22 říj, 2013 2:19 pm

radeksindy píše:Podle mě je ta defnice špatná. Rozdíl mezi modulem a segmentem je v té záměnosti. Aby byl modul byl záměný, musí být jeho rozhraní "normováno". A je úplně jedno, jestli je to veřejná norma nebo nějaká privátní. Je jedno jestli ji dodržuje jen jeden modelář nebo skupina v jednom klubu nebo půl Evropy. Je to úmluva majitelů (a možná jen jednoho majitele se sebou :-) ) jak budou jeho záměné díly vypadat.


Já myslím, že si neodporujeme. Pokud si někdo doma postaví kolejiště složené z více mezi sebou nezáměnných dílů má doma segmentové kolejiště. Pokud to kolejiště je složeno z dílů, které jsou mezi sebou záměnné (např. jednou ho mohu sestavit do L jindy do S nebo do U apod. dle chuti :lol: ) je to modulové kolejiště i kdyby ta definice rozhraní měla sedět jen na ty moduly toho jednoho jediného modulového kolejiště. Podstatné je pouze to mechanické provedení případně elektrické spojení.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Rudolf » úte 22 říj, 2013 6:31 pm

Něco pro inspiraci http://www.kamkonnect.com/ .
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » pát 20 pro, 2013 12:28 pm

Tato myšlenka nezapadla.Při zpracovávaní III.dílu s jiným tématem se mi nečekaně vylouply první plody.Jen potřebuji vybrousit,vyleštit,doladit.Tím že z HO a i z N mi svoji oponentůrou jen zjednodušili a upřesnili základní myšlenku.Aspoň vím co mě a kolik práce do budoucna čeká a mám pocit,že tím pomohu i některým z vás,jak dál.Prostě je to neprobádaná oblast,kde prvním kamínkem je právě zmiňovaný nápad z railnetu.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » ned 26 led, 2014 7:16 pm

Na velmi dlouhou dobu jedna studie.Domácí prostředí max zabraná plocha cca 2,0 x 2,0m.

P.S.Omluva těm,co jsem neodpověděl na jejich SZ.
Přílohy
Kopie - studie 1.jpg
Kopie - studie 2.jpg
Kopie - studie 3.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod chameleon » ned 26 led, 2014 8:03 pm

:) dobrý. Hlavně ten odklon od osy, je evidentně v minimodulech výhodnější. Pěkné, zajímavé :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » pon 27 led, 2014 5:57 pm

Na závěr,poslední studie,kdy došlo i k rozměrovým úpravám.Výhybky PECO/STREAMLINE/CODE055/10°.Studium lze použít i pro potřeby TT/1:120 a u HO/1:87 doporučuji buď rozchod 1000 mm nebo 760 mm.HO i TT musí rozměry modulů přepočítat.Vše rozhraní rovina.
4 - tvar "L"/základní sestava
7 - nejkratší provozní varianta
9 - tvar "h"
Přílohy
Kopie - studie 2-4.jpg
Kopie - studie 2-7.jpg
Kopie - studie 2-9.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » pon 27 led, 2014 6:03 pm

11 - tvar "S"
12 - tvar "T" úvrať
13 - zde je vložený do layoutu klasický modul

Layout je schopen žít svým provozem nebo napojen na odbočku/vlečkové rozhraní nebo ta poslední složitější varianta 13.
Přílohy
Kopie - studie 2-11.jpg
Kopie - studie 2-12.jpg
Kopie - studie 2-13.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » pon 27 led, 2014 8:56 pm

A ještě dodatek.Nedívejte se jakou jsem já navrhl přechodovou/koncovou stanici.Prostě si dosadíte svoje.Na to domácí ježdění to bohatě stačí.Skryťák zhotovte dle předlohy,ušetříte peníze za výhybky.Kdo chce kolečko nebo oválek pro své ratolesti,dohotoví moduly obloukové.
Čus :lol: :lol: :lol:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků