MINI MODULY

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cer.t » sob 07 led, 2017 7:11 pm

To Rendo:
Já to chápu a omlouvám se za jisté zesměšnění. Dochází tady totiž k několika různým výkladům terminologie minimodul, který by měl být dle některých malý a z něj postavené kolejiště by se mělo vejít na kuchyňský stůl, ale stále nevím, jak malý by měl být a jak velký stůl máme k dispozici.
Na uvedené fotce jsou užší moduly, které jsou tím pádem skladnější. Ale koukám, že co do prostorových požadavků při sestaveném kolejišti jsou standardní, jelikož poloměr je celkem velký, takže žádné domácí minimoduly, které jsou tady pořád jaksi vyžadovány a hledány.
Naposledy upravil cer.t dne ned 08 led, 2017 7:53 am, celkově upraveno 1
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 07 led, 2017 7:58 pm

Když jsme u toho domácího provozu - 4-letý vnuk zrovna jede se svou oblíbenou němkou přes zastávku (ovladač má v ruce - je na kabelu)- Fremo modul - je tam přejezd se světly s bimbáním a má detekci úseků..... prostě něco pro děti :D , jakmile ji mine - vjede na domácí modul projede obloukem a vjede do Horních Heřmanic..... - což je opět starší Fremo modul, který je ještě s výhybkami PECO s poloměrem cca 600 mm, celé to má cca 4000x1900 mm. Teď to sice je ve volném prostoru, ale do obýváku se to bez problémů vejde. Výška je 90 cm. Celé postavení trvá necelou hodinu jedné osobě včetně el. zapojení.
Nikomu toto řešení nenutím !!! jen prezentuji možnosti.
Pokud bych použil šířku modulu 30 cm - bude problém s oblouky - budou se muset jinak řešit - asi bude obloukový modul složitější konstrukčně, nebo by jich muselo být více teď jsou 60 st., ale kdyby a k tomu oblouky 600 mm dostanu se na rozměr cca 3700x1500 mm.

Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Povstalec » ned 08 led, 2017 11:04 am

Přeji dobrý den všem přispěvatelům.

Mé řešení je prosté.
Mám nedostatek místa - překvapivě - ale potřebuji místo pro zkoušku vozidel.
Moduly Fremo - bohužel zatím ne.
Domácí moduly Ostrama - bohužel ani je nedám.
Takže mini moduly, ale podle doporučení Ostrama. Tedy vyhýbky Peco 75, poloměr 610, oblouky o stejném poloměru.
Šířka mini modulků je 20 cm a délka 50. Tedy kromě stanice. Oblouk devadesát stupňů sice vychází na 6 dílů, ale to nevadí. Bedýnka oblouku takhle vychází právě na 50 x 20 cm. Sice lichoběžník, ale ideál. Potřebuju aby to byly opravdu malé bedýnky. Díky tomu jich můžu mít vícero kusů, díky těmto rozměrům má místo ve skříni pro 26 bedýnek, mimo nákladiště a stanice. Buď můžu postavit ovál a nebo trať od někud někam. Prostě idilka.
Čelo si musím nakreslit, ale bude to trať na vysokém náspu. V plánu je položení na koberec, nohy mi přijdou zatím zbytečný.

Elektrické zapojení - dle Ostramo.
Propojení mezi sebou musím ještě domyslet. Mám v hlavě jeden nápad, ale musím si ho v praxi vyzkoušet.

Přeji ať se daří!
LS
Povstalec
 
Příspěvky: 107
Registrován: ned 27 říj, 2013 5:29 pm
Bydliště: Tovačov, Velký Újezd

Re: MINI MODULY

Příspěvekod petrh » ned 08 led, 2017 12:10 pm

MCx: muzu mit prosbu, respektive dotaz, bude v planu v clanku na parostoji jak na obloukove moduly?
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cer.t » ned 08 led, 2017 12:13 pm

Povstalec: super, třeba takto... Když není kam moduly uložit, tak je udělám úzké... Přeji hodně zdaru při stavbě a těším se na nějaké fotky.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » ned 08 led, 2017 12:14 pm

Povstalec píše:Takže mini moduly, ale podle doporučení Ostrama. Tedy vyhýbky Peco 75, poloměr 610, oblouky o stejném poloměru.

Dle mého názoru rozumné řešení, každý ví sám nejlépe jaké prostory má k postavení, ke skladování. Jasně ty oblouky se s zmenšováním šířky dělí na kratší moduly, ale je to jen otázka pracnosti a trochy peněz navíc. Dají se pak některé věci zjednodušit - Já mám například u domácích modulů R 700 mm po 60 st. jen jednu dvojici nohou (jsou symetricky v ose modulu), takže samostatně modul nestojí, ale dvojice již není problém.
Naposledy upravil Mcx dne ned 08 led, 2017 12:24 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » ned 08 led, 2017 12:19 pm

petrh píše:MCx: muzu mit prosbu, respektive dotaz, bude v planu v clanku na parostoji jak na obloukove moduly?

Podklady k tomu mám, pokusím se to v dohledné době napsat. já jsem těch 6 modulů zbouchal loni před vánocemi během 4 týdnů, protože jsem chtěl o vánocích s vnukem jezdit a od té doby jsem na ně modelářsky nesáhl, pořád na to není čas je dokončit - bude tam strážní domek, potřebuji dokončit most, cestu pod ním.....
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » ned 08 led, 2017 12:31 pm

Povstalec píše:Čelo si musím nakreslit, ale bude to trať na vysokém náspu. V plánu je položení na koberec, nohy mi přijdou zatím zbytečný.

Tady bych asi ještě popřemýšlel - na zemi bude problém použít spojování modulů šroubem - otázka přístupu, to stejné elektrické propojení (proto to řešení dětských modulů z Bratislavy). Ještě jedna poznámka - vysoký násep a šířka 20 cm... pozor na možnost pádu vozidla z modulu
Nohy - já bych viděl pro doma nejjednodušší řešení - dřevěný hranol cca 4x4 cm požadované délky dle přání majitele a ten stačí vratovými dvěma šrouby chytit do bočnice modulu (u tak úzkých modulů bych ho dal zvenku modulu), stavitelnou výšku třeba oželím, když tak použiju něco na podložení, je to levné, rychle montovatelné a přece jen dle mne lepší než mít to na zemi - protože na zemi více prachu, možnost poškození zakopnutím o modul, pokud je výše už ho nikdo nepřehlédne..
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Stanin » ned 08 led, 2017 6:41 pm

Myšlenka úzkých modulů je fajn ve smyslu jejich lepší skladnosti. Myšlenka mini modulů se mi líbila, dokud jsem si neuvědomil, že spojení H0 a slova "mini" je už trochu mimo. Aby člověk postavil něco provozně smysluplnějšího, tak to stejně zabere hodně místa a význam slova "mini" je fuč :) Např. jsem si teď kreslil malé koncové nádraží s nejdelší staniční kolejí dlouhou 100 cm a to samo o sobě mi vyšlo přes dva metry. Takže mini z pohledu skladnosti ano, ale alespoň v měřítku větším, než je TT, to stejně bude chtít pro sestavení hafo místa.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » ned 08 led, 2017 8:07 pm

Určitě s užšími moduly ušetřím skladovací místo, ale délka je taky důležitá, tady moje návrhy stanice na motivy stanice Světlá Hora - je to na šířce 50 cm, ani tak se tam budovy nevejdou, takže řešením vybočení osy modulu - bude to modul stanice použitelný na setkání velkých modulů i pro doma. Stanice je proto složená z modulů 2x 90 cm a 2x 60 cm, tedy pro přepravu dvě dvojice. Na doma je délka 300 cm moc a tak je jeden 60 cm díl vytahovatelný - je na něm skladiště - prostě doma nebude. Dole 2x nákres - dlouhá verze "klubová" a krátká domácí. Na modulech držím zásadu - osa koleje od okraje modulu min. 10 cm, jsou tam malé náspy, jinak je lépe udělat buď malý zářez nebo nějakou montovatelnou zábranu proti pádu vozidla na zem - nejlépe průhlednou.
No i moje Lipová, která tedy určitě doma postavit u mne celá nejde :lol: tak má vyjímatelný díl 60 cm a takto zkrácená se vejde do klubovny. Holt kompromisy se musí dělat.
Tak tady Světlá Hora v klubové variantě:
Obrázek

stejná Světlá Hora jako domácí modul v sestavě mého oválu, ta písmena - to jsou tvary rozhraní Fremo
Obrázek

no a pak existuje ještě verze domácího oválu s panelárnou, je to taková vize, jak by se dalo někdy... pokračovat - princip shodný - moduly 50 cm, vyosení, ať se mi tam vejde aspoň část haly, jeřáby, skládky....., tady je verze s vyosením ven, ale může to být i zrcadlově dovnitř oválu, má to taky opět jeden vytahovatelný díl - pro doma 240 cm, pro klubové setkání 300 cm.
Obrázek

a protože nepočítám s tím, že bude vždy ovál, přece jen jsou to moduly, jsou ve výhledu moduly R 700, 30 st. ať mohu udělat oblouk 90 st., pak už s kamarádem jdeme na "domácí setkání", ale chvilku to ještě bude trvat
Naposledy upravil Mcx dne pon 09 led, 2017 8:02 am, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod alexander » ned 08 led, 2017 10:18 pm

Domáce stretnutie domácich modulov? Hlásim sa! :D

http://oalexander.rajce.idnes.cz/domace_moduly/
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » pon 09 led, 2017 5:17 am

alexander píše:Domáce stretnutie domácich modulov

Na setkání bude ještě nutné chvilku počkat, nejdříve musím postavit tu Světlou Horu, k tomu můžeme přidat Radkovu Kadaň, Nevidov, Cholinu, klubové H.Heřmanice, to skoro vše s délkou modulu stanice max. 240 cm ve zkrácených verzích.
Podle fotek to máš taky pěkný projektík, takže za rok za dva modulové setkání "domácích modulů", ať se ti daří.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod petrh » pon 09 led, 2017 1:15 pm

Mcx píše:
petrh píše:MCx: muzu mit prosbu, respektive dotaz, bude v planu v clanku na parostoji jak na obloukove moduly?

Podklady k tomu mám, pokusím se to v dohledné době napsat. já jsem těch 6 modulů zbouchal loni před vánocemi během 4 týdnů, protože jsem chtěl o vánocích s vnukem jezdit a od té doby jsem na ně modelářsky nesáhl, pořád na to není čas je dokončit - bude tam strážní domek, potřebuji dokončit most, cestu pod ním.....

A jaky je rozmer toho modulu ? mozna hloupy zacatecnicky dotaz, ale je mimo vysky "dreva" vyraznejsi rozdil zda celo je nizke ci vysoke z hlediska dalsiho uziti v modulisti ?
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: MINI MODULY

Příspěvekod alexander » pon 09 led, 2017 1:29 pm

Pomôcka pre výpočet oblúkového modulu je tu:
http://mkkosice.railnet.sk/pomocky/pomo ... -modulara/

Rozdiel v použití vysokého, či nízkeho čela je v hlavne v možnosti tvarovať terén. Pri nízkom čele nie je možné (respektíve veľmi obtiažne) modelovať priepustok alebo most, prípadne hlbšie údolie. Jednoducho málo priestoru na to "ísť dolu".
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod petrh » pon 09 led, 2017 2:25 pm

Diky za to, takze kdyz mam v planu relativne rovinu plus maximalne svah nad trat a pod, vystacim si s nizkymi cely...
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků