MINI MODULY

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 07 led, 2017 11:15 am

Tak jeden Milan mně tvrdil, že je škoda, když nebudu rozdávat rozumy, druhý Milan, že to "moc prožívám", no a já Milan tedy nakonec budu tady občas k tématu dávat "své chytrosti" :lol: Sice tři Milanové je na jedno téma až až.... :D

Vladimír_B píše:Velká modulovka=velké uspokojení. Bylo třeba mě vysvětleno, že to stačí.

To bych řekl, že je to individuální, jsou takoví, kteří na velkém setkání sundávají pavučiny ze stromů....., ale jsou takový, kteří hledají jak své "velké moduly" využít v kombinaci s něčím jiným doma - to jsem já. A evidentně je nás dost v různých velikostech, kteří kombinují velké moduly s "něčím" co umožňuje část velkých modulů provozovat doma a to "něco" mohou být i moduly z kategorie minimodulů.

Rendo píše:Aj takto sa daju vyuzit mini moduly.

Dle fotek jsou to spíše parametry "velkých modulů". Nic minimodulového zde nevidím.

HonzaM píše:Určitě ano, ale musí mít definované rozhraní, nezáleží na tom, zda bude i normované.

Otázkou majora Terazkyho je "čo si prestavujete vojín Kefalín pod takým pojmom normované" :lol:
protože nic takového není, to ani ve velkém světě, téměř 100% norem není závazných !!! Takže jsou pouze rozhraní, na kterých se shodne skupina lidí a prohlásí je za svoji normu - nic jiného není !!! a jak velká skupina lidí to je jedno !!! Platí zde ale heslo tržnic - "čím více čárek, tím více adidas" - tedy čím větší skupina se na rozhraní shodne tím lépe.
Naposledy upravil Mcx dne ned 08 led, 2017 12:22 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cer.t » sob 07 led, 2017 12:53 pm

Ještě abych přidal svou malou trošku do mlýna, že i ti s velkou modulovkou přemýšlejí, jak si zajezdit na co nejmenším prostoru... Tak až děti trochu odrostou, tak se do toho pustím :)
Vápenka, která je mým snem + 4 oblouky + na protilehlé rovince cokoliv, třeba malá stanice, kterých už je na 2,4 m postaveno či rozestavěno několik.
Není třeba nic vymýšlet, jen si upravit některé parametry pro své potřeby - poloměry, šířky modulů, třeba vyhýbky atd.
Přílohy
minimoduly.PNG
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Sandy » sob 07 led, 2017 1:07 pm

Opětovně prosím pány FREMO positivní (myšleno bez pejorativního nádechu), aby zanechali filosofických úvah na téma kde končí modul a kde začíná segment, jestli je norma závazná čili nikoliv, kolikrát ho musím vytáhnout, aby to bylo tak velké, že to uspokojí všechny zúčastněné.... :oops:

Meritum věci je shrnuto v této větě MF:
....Z mé strany šlo o to nabídnout alternativu minimodulů těm lidém,kteří si moduly zamilovali,ale nemají šanci jezdit po těch setkáních,protože jim individuální překážky nedovoluji se zúčastnit těchto modulových setkáních a nedovoluji stavět klasické moduly,jak je známe.Proto minimoduly v domácích podmínkách ať na zemi nebo na nohou.Dávají možnost těm všem co by rádi aspoň mít ten kousek světa modulovky doma......

A k tomu dodávám já:
.... a kterým bude nabídnut jednoduchý nezávazný systém stavby modulu/segmentu/dílu, který si postaví relativně levně doma na koleně, aniž by museli vymýšlet systém vlastní a jako bonus by dostali možnost kombinovat své dílo s prací podobně postižených. A třeba jako třešničku na dortu by měli možnost své mini.... kombinovat s (např.) FREMO moduly!.....

Za mne si myslím, že nic jednodušší, než je v odkazu od "alexandera" nelze vymyslet.
Teď jde o to, dohodnout případné detaily tak, aby vyhovovaly co největšímu počtu zájemců. A je jedno, jestli dohodu nazveme normou nebo standardem.
Naposledy upravil Sandy dne sob 07 led, 2017 1:18 pm, celkově upraveno 1
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Sandy » sob 07 led, 2017 1:16 pm

cer.t píše:Ještě abych přidal svou malou trošku do mlýna, že i ti s velkou modulovkou přemýšlejí, jak si zajezdit na co nejmenším prostoru... Tak až děti trochu odrostou, tak se do toho pustím :)
Vápenka, která je mým snem + 4 oblouky + na protilehlé rovince cokoliv, třeba malá stanice, kterých už je na 2,4 m postaveno či rozestavěno několik.
Není třeba nic vymýšlet, jen si upravit některé parametry pro své potřeby - poloměry, šířky modulů, třeba vyhýbky atd.

Pánové, já to vzdávám...! Neodbytně se mi dere na mysl film Jáchyme, hoď ho do stroje : "... a stále kvoká, stále kvoká..."

Tomáši, s velkým (prostorem, modulem) to dokáže skoro každý. Ale zahrát velký divadlo s malým kašpárkem (minimodulem, prostorem) je dost umění....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cer.t » sob 07 led, 2017 1:48 pm

Kolego, na malém prostoru můžete vytvořit toto - viz příloha "minimodul" :), ale rozhodně to co tu bylo nazváno minimoduly není nic pro malé prostory - viz druhá příloha "maximoduly". To jsou moduly s klasickými parametry pro tělocvičny, se kterými si určitě doma nezajezdím.

Ve velikosti H0 jsou omezující faktory neoddiskutovatelné - poloměry, délka staničních kolejí, ale opět opakuji, hledáme poklad, který není k nalezení... Ale je možné snít hodně zimních večerů.
Ale chtěl bych požádat Sandyho, aby přestal slovně hledat a navrhl své minimoduly do velikosti 2x2 m ve velikosti H0, tak aby staniční koleje byli alespoň 1 m. Prosím, prosím smutně koukám. Strávil jsem sám na tom hodně času, tak bych chtěl vědět, co vymyslí jiní. Ani v nejlepších minimodulech Rocoline nevytvořím na prostoru 2x2 m nic fascinujícího?
Opravdu už nechápu, co Sandy hledá a nechť zde tedy svoje myšlenky zhmotní, prosím, prosím...
Přílohy
minimodul.jpg
Minimodul :)
maximoduly.jpg
Maximodul :(
Naposledy upravil cer.t dne sob 07 led, 2017 2:33 pm, celkově upraveno 1
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 07 led, 2017 1:52 pm

Sandy píše:Z mé strany šlo o to nabídnout alternativu minimodulů těm lidém,kteří si moduly zamilovali,ale nemají šanci jezdit po těch setkáních,protože jim individuální překážky nedovoluji se zúčastnit těchto modulových setkáních

Probůh a proč chceš něco normalizovat - pokud to máš jen domů - postav co ti vyhovuje asi stejně jak se neptá ten co chce si postavit deskové kolejiště - zda má udělat rozměr 2400x1200 mm nebo jiný. Zvol si rozměry modulů/dílů - nazvi si to jak chceš - vždyť toto je úplně!!!! jedno. Nevím proč si nutně hrajeme na domácí normalizaci - je k ničemu, k ničemu !!!!

Sandy píše:a kterým bude nabídnut jednoduchý nezávazný systém stavby modulu/segmentu/dílu, který si postaví relativně levně doma na koleně, aniž by museli vymýšlet systém vlastní a jako bonus by dostali možnost kombinovat své dílo s prací podobně postižených. A třeba jako třešničku na dortu by měli možnost své mini.... kombinovat s (např.) FREMO moduly!.....

všechno podstatné už tu bylo řečeno - ráčí si pán vybrat z námětů, které tu byly a začít budovat? nebo budeme tady pořád mlátit prázdnou slámu, protože pokud chceš vytvořit systém - kreslením dílů ho nevytvoříš, musíš začít tvořit a ukazovat ostatním - chlapi - takto to jde, nechcete se ke mně přidat - to za tebe nikdo neudělá a na takovéto diskuzi už vůbec ne !
takže založ si web stránku, tvoř, nabízej lidem své řešení .... bez toho se tady za deset let sejdeme se stejnými přáními a spíše sny

Sandy píše:Teď jde o to, dohodnout případné detaily tak, aby vyhovovaly co největšímu počtu zájemců. A je jedno, jestli dohodu nazveme normou nebo standardem.

to za tebe nikdo nevymyslí - do toho musíš jít sám a najít další.... a o to je to vemi, velmi složitější, než se přidat k něčemu co již někdo podobně bolestivě rozjel.

Sandy píše:Tomáši, s velkým (prostorem, modulem) to dokáže skoro každý. Ale zahrát velký divadlo s malým kašpárkem (minimodulem, prostorem) je dost umění....

a to je přesně to proč jsem se zde nechtěl vracet - protože to je marný, to je marný.... když se neumí ani číst pak to nejde, nejde a nejde - koliikrát jsem tu psal a dával fotky něčeho podobné postaveného v obýváku - ne, není k tomu třeba prostor nastálo, to opravdu není !
a vůbec mlácení prázdné slámy - napiš jasně jaký prostor máš - jasně ne plácaniny !!! stále se to plácáme, ale už opravdu o hov...., takže nemluv o prostoru a o umění.... umění je něco postavit a ne o tom plácat !!!
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cer.t » sob 07 led, 2017 1:57 pm

Sandy:
A to co chlapci na slovensku (odkaz na Railnet od Alexandera) dělaji je perfektní věc, ale rozměrové požadavky mi to nemění, ty mi opět určují poloměry, délky staničních kolejí. U nich bych navrhnul jednotlivé moduly ještě užší.
Ani z mého nákresu nevidíte kolego, jak budu mít jednotlivé části konstrukčně zpracovány, takže co to tu proboha pořád řešíte s FREMO pozitivním.
Prostě když budu chtít mít poloměr min. 600 mm, tak se otočím na 120 cm. Takže i s okraji cca 15 cm (šířka dílu 30 cm) můžu udělat kruh na 150x150 cm. Takže co sakra to tu pořádl meleme dokola. Prostě H0 je prostorově náročná a množství už opravdu keců v této diskuzi tuto velikost nezmenší.
Tímto vzdávám jako už i někteří před tím boj s větrným mlýnem jménem Sandy. Jdu si radši lepit obtisky na model.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cer.t » sob 07 led, 2017 2:12 pm

Nedá mi to :)
Ještě poslední dovětek, pokud opravdu někdo hledá to pravé mini do malých prostor, tak ať, jak už tu bylo psáno, zvolí jako pravou velikost N, tam může i na malém prostoru stvořit něco smysluplného (2x2 m v N jsou skoro jako 4x4m v H0). V H0 to zkrátka nelze a pokud si někdo myslí, že ano, tak nikdy nic né, že nestavěl, ale ani nekreslil a jen seděl u krbu a kouřil dýmku.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 07 led, 2017 2:22 pm

Sandy píše:s velkým (prostorem, modulem) to dokáže skoro každý

toto je další tvrzení, které je bohužel krutý omyl
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 07 led, 2017 4:55 pm

A další příklad s obývákem, tentokrát v "N" od MF ve vlákně M.D.L.II/Kunčické N-ko. No přece jen je to ve většině bytů největší místnost, takže je nutno domluvit s drahou polovičkou kompromis a párkrát do roka obývák modelářsky na nějaký den využít. V N se tam vměstnám jednodušeji a v H0 už to jde docela ztuha :lol:
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Sandy » sob 07 led, 2017 5:00 pm

Hele, rodinná přesilovka…!
Pokusím se formulovat pár myšlenek, ale protože to ve mně trochu bublá, tak nevím, jestli budou smysluplné.
1./ Toto vlákno ani jeho základní myšlenka nejsou moje, ale zdejšího „guru“ MF. Mimochodem člověka, jehož si velmi vážím, protože jako jeden z mála v Česko - Moravsko – Slezské kotlině dokáže kultivovaně usměrnit a poradit a navíc Umí.
2./ Chtěl jsem ho podpořit, neboť mě přišlo, že je to tu nemastné neslané. Kdybych jen tušil, jak ostrý pokrm se z toho stane…..
3./ Jo, chtěl jsem, abychom navrhli něco jako je na Railnetu. Ale protože stáří nezastavíš, tak jsem na jejich projekt zapomněl. (Dodatečně jsem si uvědomil, že jsem si to již předtím několikrát prohlížel.)
4./ Původní myšlenka byla, aby to bylo konstrukčně jednoduché, aby se to dalo postavit doma v kuchyni ze staré šatní skříně a bylo to dostatečně subtilní a možná i variabilní.
5./ Myšlenka na případnou kompatibilitu s FREMO moduly není moje, ale jednoho z FREMO positivních. Přišlo mi to smysluplné, ale beru to zpět. Je to blbost.
6./ Jestli je ta původní myšlenka úplně scestná, tak nechápu, proč jí slovenští kolegové realizovali. Jsou to přece zkušení Modeláři. Taková konina může napadnou jenom nás, (ne)modeláře.
7./ Opět se mi potvrdilo, že neumíme naslouchat jeden druhému, pochopit psaný text, jsme profesně deformováni, a máme „..každý jen tu svou za jednu jedinou…“
8./ Pokud jde o můj prostor, tak si myslím, že je relativně vyhovující. Doma mám k dispozici vždy na přechodnou dobu nezastavěnou plochu asi 500*160 cm s volným prostorem okolo.
Kdybych byl mladší, tak bych mohl využívat prostory od velikosti 5*5 m do velikosti 6*15 m….Takže tohle mě opravdu netrápí.
9./ Zcela jistě vím, že cestou FREMO modulů nepůjdu. Racionálně to vysvětlit nedokážu. Nic proti nim, ani jejich tvůrcům nemám. Naopak si pokaždé „zgustnu“ na ukázkách z „modulářské“ tvorby. Záměrně nikoho nejmenuji, abych ostatní neurazil.
10./ Celá ta několikadenní debata mi přinesla jedno pozitivum. Vnukovi (8) jsem slíbil, že mu pomůžu postavit malé dioráma. Ale teď vím, že to bude první modul/segment/díl kolejiště z jeho GeoLinů. Aby si ho mohl postavit u mne v obýváku nebo ve svém pokoji (9*3 m).
11./ Od této chvíle budu reagovat pouze na příspěvky typu : “To čelo by mělo být 300*100 mm, protože……..“ apod.
S úctou Sandy
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MINI MODULY

Příspěvekod mlha » sob 07 led, 2017 6:49 pm

Já už nevím jak to napsat, je úplně fuk, jaké čelo budeš mít, jestli 300 * 100 mm, důležité je, aby ve skupině lidí, kteří se chtějí k Tobě připojit byly čela shodné. Proto jsem psal o " normovaných " čelech.
Jak píše mcx, zkus něco vymyslet, nespoléhej, že za Tebou někdo přijde s návrhem čelo bude takové a takové
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: MINI MODULY

Příspěvekod rendo » sob 07 led, 2017 7:02 pm

cer.t...Odkaz na foto bola naschval,aby bolo vidiet napojenie.Ako to tam chalani vymysleli.Modulovu stanicu som nemyslel(tu by sme asi tazko dali do izby),ale islo o to napojenie tych mini modulov na stanicu ako to vyriesili.Aspom ja nazyvam tie uzsie moduly(mini moduly),ale asi to kazdy nazyva inak.Lebo urcite nemaju 40cm,tipujem 25-30cm.
Přílohy
DSC_0029.jpg
IMG_9093.jpg
rendo
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 12 led, 2011 2:01 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cer.t » sob 07 led, 2017 7:08 pm

Kolego Sandy, také ne osobně - STS Chvojkovice Brod stále kvoká, stále kvoká ;) - spousta slov, žádné parametry a žádný výkres.

Opět musím zopakovat, bavíme se o technických parametrech, né o konstrukčním řešení. Protože to, jestli to bude "mini", ovlivňují pouze technické parametry. Konstrukční řešení je individuální záležitost.
Slovenští kolegové mají skvělé konstrukční řešení, ale technické parametry mají zhola standardní: "Základná šírka modulu je 30cm. Rovný modul má dĺžku 60cm (vrátane čiel), oblúkový modul je výrez kruhu 30stupňov, s polomerom 700mm". Takže to co by chtěl asi každý pro malé děti, tedy kruh se dvěmi stanicemi se dostane i se slovenským řešením na velikost 3,5 x 1,7 m - viz příloha. Což je zcela "mini", že? (pozn. můj domácí navržený ovál má 4,0 x 1,9 m - viz výše). To jestli udělám šířku rozhraní 50 nebo 40 nebo 30 nebo 20 cm, je přeci na mé libovůli. Ale velikost sestaveného oválu mi to zásadně nezmění.
Vždyť se podívej, jak velké to má guru MF doma v eNku - "Layout má rozměry 2300 x 1600"

Takže Sandy, ať to zabublá, bouchnou pojišťováky a konečně z tebe vypadnou ty technické parametry, které by sis představoval a k tomu nějaký výkres toho co by sis představoval. A klidně to můžeš postavit i ze skříně. Ať dostojíš svých slov: "Ale zahrát velký divadlo s malým kašpárkem (minimodulem, prostorem) je dost umění...." Tak se předveď!!!!
Určitě můžeš udělat i "FREMO pozitivní moduly" s rozhraním šířky 30 cm a poloměrem 600 mm a postavit to z EPS polystyrenu s GeoLine kolejivem, strkat to doma do skříne a stavět na kuchyňském stole. Nápadům se meze nekladou :wink:
Přílohy
moduly_Railnet.PNG
Naposledy upravil cer.t dne sob 07 led, 2017 7:27 pm, celkově upraveno 3
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 07 led, 2017 7:10 pm

Sandy píše:Jo, chtěl jsem, abychom navrhli něco jako je na Railnetu. Ale protože stáří nezastavíš, tak jsem na jejich projekt zapomněl.

Projekt chlapců z Bratislavy je projekt k postavení na zem nebo na stůl, snad ještě kozy by pod to šly - jsou to vyloženě dětské moduly - kdo se z nás starších se bude u modelů plazit po zemi, konec konců pro to vymysleli super řešení se šrouby z boku a bez kabelu - většina modulů (jakýchkoliv) klasické stavby musí mít přístup zespodu. Ale i zde je nutno mít jednotnou výšku čela.

Sandy píše:Původní myšlenka byla, aby to bylo konstrukčně jednoduché, aby se to dalo postavit doma v kuchyni ze staré šatní skříně a bylo to dostatečně subtilní a možná i variabilní.

tomu vůbec nerozumím - to měla být H0 do kuchyně??

Sandy píše:Myšlenka na případnou kompatibilitu s FREMO moduly není moje, ale jednoho z FREMO positivních. Přišlo mi to smysluplné, ale beru to zpět. Je to blbost.

proti kompatibiltě z mé strany nepadlo ani slovo - stačí dodržet to co jsem tu x-krát psal - výšku, elektr.propojení a rozchod kolejí, případně tvar čela - není podmínkou, ne co tady opakovaně někteří stále tvrdí - rozměr modulu, délku staničních kolejí..... případně poloměr oblouku

Sandy píše:Jestli je ta původní myšlenka úplně scestná, tak nechápu, proč jí slovenští kolegové realizovali. Jsou to přece zkušení Modeláři. Taková konina může napadnou jenom nás, (ne)modeláře.

pokud na dětském modulu podložím koleje 4 mm podložkou pak nízké čelo Freemo budu mít se shodnou výškou, na plošné spoje připojím kabely - banánek + zdířku, rozchod kolejí H0 sedí - mohu to spojit truhlářskou svěrkou - ale to vše už musím zespodu a tak bez nohou... je to toliko pouze teorie, nouzově se dá spojit cokoliv s čímkoliv, ale rozhodně zde je to jen nouzovka

Sandy píše:Pokud jde o můj prostor, tak si myslím, že je relativně vyhovující. Doma mám k dispozici vždy na přechodnou dobu nezastavěnou plochu asi 500*160 cm s volným prostorem okolo.

takže v podstatě není problém s jakýmikoliv moduly/segmenty/díly - stačí si vybrat z bohaté plejády možností - já bych šel určitě do nějakých modulů s nohama - pro 8 - leté dítě 90 - 100 cm výšky, pro sedícího dospěláka rovněž ok, doma provozuji 90 cm, jedno z historických pravidel Fremo mělo 100 cm, ve 100 cm na modulech 30 cm širokých jezdí několik polských H0 klubů

S poláky jsme již několikrát jezdili a měli jejich moduly spojené s našimi Fremo moduly (mají stejný tvar čela - jako Fremo F96, tedy horní hranu a jednu střední díru) a navíc jsme je měli v Krakowě propojeno my ve 130 cm a oni ve 100 cm a mezi nimi rovinka z jejich modulů - stoupání je to zde na fotkách http://ostramo.parostroj.net/oa/Krakow_2012/2012_Krakow.html
Stejné stoupání jsme měli s kamarády se Slovácka.

Takže pokud například na svých domácích modulech šířky 30 cm použiju občas na některém modulu čelo s horní hranou rozměru podle Fremo a udělám tu jednu díru shodnou, banánek a zdířku - spojíte to s Fremo F96, spojíte to s mými domácími moduly, spojíte to s poláky..... i němčouři toto používají - kompatibilta super

Sandy píše:Zcela jistě vím, že cestou FREMO modulů nepůjdu. Racionálně to vysvětlit nedokážu.

já nikoho k modulům Fremo nenutil - na doma je to blbost - mohou být pouze částečně využity, pouze jsem vyvracel nesmysly, které se zde kolem nich nakupily a kupí se dál a prezentoval, že mohu mít Fremo moduly, které doma použiju do sestavy domácí z modulů jiných a to platí

Sandy píše:Toto vlákno ani jeho základní myšlenka nejsou moje, ale zdejšího „guru“ MF. Mimochodem člověka, jehož si velmi vážím, protože jako jeden z mála v Česko - Moravsko – Slezské kotlině dokáže kultivovaně usměrnit a poradit a navíc Umí.

Nikde by mně nenapadlo říkat, že MF neumí, ale co se týče modulů H0.... tady jsou mnohem větší odborníci na tuto problematiku jinde.
Naposledy upravil Mcx dne sob 07 led, 2017 7:20 pm, celkově upraveno 6
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků