MINI MODULY

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MINI MODULY

Příspěvekod rkwa » pon 23 led, 2017 9:08 am

přihodil bych taky něco do placu. Co nerovnosti na podlaze (prahy, koberce) když položíte minimoduly na zem? Pokud tam bude napětí, může dojít deformaci čela. Já osobně bych počítal s nějakou regulací, abych udržel rovinu.Zde bych viděl jednoduché a levné řešení více problémů http://www.knk.cz/nabytkove-nozky?tabpage=15&ts=1 Regul.nožka PH 100 nebo 150 - skládá se ze tří dílů - tedy při skladování lze vytáhnout krk s regulačním šroubem, aby nepřekáželi. A není to vysoko- snadno lze překročit a při troše šikovnosti se postavené dají spojovat mechanicky i elektricky. Na konstrukci modulů podle t29 je montáž těchto nožek vyloženě bezproblémová.
rkwa
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob 21 led, 2012 5:38 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod rawen » pon 23 led, 2017 12:20 pm

t29 píše:...
- D: Ta stavebnice se mi líbí, můžu vědět náklady na materiál včetně čel? Rohové moduly uvažuju pro vedení trati podél zdí, abych se vytočil v rohu. Až se rozjedu doprostřed místnosti, uživím víc oblouků.
...

Prachsprostě jsme obšlahli "brněnskou" konstrukci přímých i obloukových modulů a zpracovali tento rozpočet.

Samozřejmě tím nevzniká nárok na dodávku polotovarů :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cipisekmp » pon 23 led, 2017 5:32 pm

Ahoj, ja bych osobne misto dreveneho hranolku na celo, nasrouboval na celo preklizku na kant o silce cca 40-50mm. Uz jsem videl nekolik prohlich cel, a mozu osobne rici, ze celo s preklizkou na kant uz se nepohne, ale staci tu preklizku ztencit na 20mm a ta uz se ohyba relativne lehko. Tady je to videt na smycce. Nic lepsiho jsem nenasel. http://kzmslovacko.cz/images/stories/vlackycipisek/smycka/p1040479a.jpg
Preklizka je dana tak aby vysla mimo diry a tak aby se na ni dal nalepit 20mm polystyren, ktery pak vyjde rovne s naspem a do krajiny se dotvaruje.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Luděk » pon 23 led, 2017 5:43 pm

Rovný modul je v pohodě, do rohového bych přidal doprostřed jednu příčnou výztuhu pod traťový nosník.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: MINI MODULY

Příspěvekod HonzaM » úte 24 led, 2017 8:09 am

eppa píše: Stále úspěšně ulítáváme na analogu - jsme schopni provozovat více vlaků, trať je rozdělená na úseky, které si můžeme přiřadit k obsluze jedné nebo druhé stanice, mezi kterými úsek je. V praxi to funguje tak, že ze stanice odešlu svým trafem soupravu, na rozhraní úseků má kolega nastavené svoje trafo stejným směrem a na stejný výkon, až vlak najede na jeho úsek, můžu si ve stanici posunovat nebo ovládat vlak který ke mě míří z jiné stanice.
MODULÁŘI BUBNY průběžné info z činnosti klubu [url]https://www.facebook.com/modulari.bubny

Sice to moc nezapadá do témata minimodulů, protože pokud jsem pochopil zájemce o modulové kolejiště, jde mu v podstatě o to jak v domácích podmínkách umístit a provozovat větší kolejiště, na němž ale bude provoz řídit jeden člověk nebo možná dva, otec se synem, nebo dva kamarádi, potom je způsob jaký popisuješ použitelný. Podstatou klubového modulového provozu je ale simulace provozu skutečné železnice a tam je nutné rozdělení funkcí mezi strojvedoucí a výpravčí nebo dispečery, a to v analogu realizovat nejde. Posílání vlaků jaké popisuješ nemá s provozem skutečné železnice nic společného, je také trochu nepraktické muset obsluze sousední stanice sdělovat jak si má nastavit trafo, je to takové drbání pravou rukou za levým uchem - sice to jde, ale není to ono. Digitalizace sice stojí peníze navíc, ale požitek z provozu za to stojí. S digitalizací jsem se poprvé setkal když jsem vstoupil do klubu Zababov, a jakmile jsem v praxi viděl co to přináší, přešel jsem na digitalizaci i doma.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 24 led, 2017 8:42 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MINI MODULY

Příspěvekod HonzaM » úte 24 led, 2017 8:41 am

V klubu používáme březovou mnohavrstvou překližku 12 mm, řezanou na stroji který zaručí kolmost řezu, v rozích pak není třeba používat žádné špalíky. U takovýchto minimodulů by asi stačila překližka 10 mm. Čelo je k bočnicím přišroubované a následně přilepené lepidlem Pattex Wood. Doporučuji na překližce nešetřil, vyplatí se to - nehrozí pak žádné zkroucení nebo zborcení. Postup je takový, že se čelo přisadí k bočnicim pomocí přípravku - viz obrázek, vyvrtají se otvory pro šrouby, potom se modul vyjme z přípravku, na spojované díly nanese lepidlo a čelo se upevní šrouby.
Přílohy
IMG_2335.JPG
IMG_2334.JPG
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Vaclav86cz » úte 24 led, 2017 11:20 am

HonzaM píše:V klubu používáme březovou mnohavrstvou překližku 12 mm, řezanou na stroji který zaručí kolmost řezu, v rozích pak není třeba používat žádné špalíky. U takovýchto minimodulů by asi stačila překližka 10 mm. Čelo je k bočnicím přišroubované a následně přilepené lepidlem Pattex Wood. Doporučuji na překližce nešetřil, vyplatí se to - nehrozí pak žádné zkroucení nebo zborcení. Postup je takový, že se čelo přisadí k bočnicim pomocí přípravku - viz obrázek, vyvrtají se otvory pro šrouby, potom se modul vyjme z přípravku, na spojované díly nanese lepidlo a čelo se upevní šrouby.


A na jakém stroji to prosím řežeš? Protože zaručit kolmost řezu je docela problém. Pokud použiješ daný přípravek (svěráky, které jsou schopny nastavit různý úhel, v daném případě 90°) tak možnou odchylku eliminuješ, ale pořád bych netvrdil, že když to uřežu na pile, nebo nechám vypálit laserem, tak je to kolmé... Navíc překližka má tu vlastnost, že se kroutí. Je to dáno tím, jak se vyrábí a jako každému dřevu vadí voda, vlhkost a změna teploty. Tak to prostě je. Takže bych se vyvaroval i v domácích podmínkách používat tenkou překližku. Pod 12mm bych nešel. Dříve jsem taky dřevo k sobě lepil a šrouboval vruty... Teď už jenom spojuji vruty. Lepení je zbytečné. Další doporučení je nechat si překližku nařezat a pak ji postavit nesestavenou doma do kouta a tak půl roku počkat. Dřevo trochu doschne a hlavně se ustálí před dalším použitím. Ono se totiž může klidně stát, že přijdeš domů se dřevem, v návalu radosti to smontuješ. Budeš to mít vše pěkně kolmé. Pak na modul nebudeš mít čas a za 3 měsíce přijdeš a zjistíš, že kolmost vypadá jinak (vlastní zkušenost)...
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Brejla » úte 24 led, 2017 12:48 pm

Způsob zpracování překližky (řezné hrany) na těch detailních fotkách nevypadá příliš vábně. Buď je ta překližka nějaký nekvalitní šmejd nebo to bylo řezáno hodně tupým kotoučem.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: MINI MODULY

Příspěvekod PajaF » úte 24 led, 2017 1:20 pm

Vaclave, na formatovce to narezes (nebo nechas narezat) kolmo. To neni problem, pred 15 lety jsem delal Hance postel ze sparovky, vsechno na formatovce a zadna chyba.

Tady bude mit pravdu Brejla, to byl - sakra tupej kotouc :mrgreen:
PajaFt
Uživatelský avatar
PajaF
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob 31 črc, 2010 4:36 pm
Bydliště: Waier in Sudetenland

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cipisekmp » úte 24 led, 2017 4:23 pm

Ahoj, my jsme v klubu vetsinu modulu rezali primocarkou a ze by to bylo na desetiny se rici neda vse funguje normalne. Moduly prosli nekolika setkanimi jak na urovni klubu tak i mimo klub na FREMO a nikdo nemel ex problemy. Samozrejme zalezi jak si kdo se rezanim pohraje (nekdo by mohl met problemy ohledne nadrazi Vizovice, ale tam se vse ucilo a tak to neni uplne OK, ale i tak to jede). Netusim proc se tady resi honeni desetin ale bavte se jak chcete. I cela jsou rezane primocarkou a opet nic. Vse je normalni. Nebojte se, ze v prikopu nekdo pozna jestli je o chlub hlubsi ci nikoliv. Co se tyce preklizky, tak kupujeme primo od vyrobce http://www.dyas.eu/ a at koupi clovek jakkoli silnou tak se krouti. Resp. jakkoli je relativni nebot jsme brali od 8 po 12mm a dela to u kazde. Oni ji maji ve skladu krasne nastohovanou a zatizenou ale jak se da dom, natane vlhkost a zacne se kroutit. Na to se snazime vse stuzit v podstate na kolmo davanyma preklizkama a neni problem. Moduly jsme bud jen sroubovali nebo i lepili a sroubovali ale nevidime v tom rozdil. Jen to doporucuji natrit syntetikou jak ze vnitr tak i z venku at to do sebe netaha vlhkost. Jo a jeste by jsme po rezani na neco cekali to taky ne, spis koupit, rychle narezat slozit a natrit at se to nekrouti.
Tos tak do delame na Slovacku.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: MINI MODULY

Příspěvekod HonzaM » úte 24 led, 2017 9:05 pm

Modulů jsem dosud moc nepostavil, ale u žádného jsem neměl problém s kroucením. Ani u jednoho jsem překližku nenatíral syntetikou, pouze z vnější strany jsou čistě z estetických důvod natřeny akrylem. Hlavní je druh dřeva a skladba přikližky, kolik vrstev má, jak jsou kladeny.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Vaclav86cz » úte 24 led, 2017 10:47 pm

PajaF:
Pokud se o daný stroj a nástroje patřící do něho pořádně staráš, tak pak s kolmostí nemáš problém. Bohužel né všude tohle platí a třeba ve velkých supermarketech kde dělají přířez dřeva se právě o formátovačky moc nestarají... A taky podle toho vypadají, takže kolmost řezu a kolmost hran na ploše rozhodně není něco čemu bych věřil. Spárovka a překližka jsou trošku jiné materiály a i když je to dřevo, tak způsob výroby tohoto materiálu je jiný (a logicky i troušťka je jiná). Taky výrobce a dodavatel prostě nemusí mít štěstí. Při poslední zakázce, kterou teď dělám nám výrobce dodal tak strašnou překližku, že to bylo na vrácení. Bohužel tlačil a tlačí termín, ale i tak jsme alespoň uhádali slevu. Ty desky nejen že měli povrchové kazy (čemuž se dá u překližky předejít) tak byly i blbě uřezány. A na to, že to byla 12, tak kolmé místy rozhodně nebyly... Prostě dlouho neudržovaná formátovačka.

Cipísek:
Jsou lidi kteří když vezmou do ruky přímočarku, tak prostě udělí rovný řez. Pak jsou lidi, kteří když vezmou do ruky skalpel, tak řežou bez pravítka rovné řezy. Pak jsou zase jiní, kteří se podívají na modul či kolejiště a vymyslí jaká by tam měla být krajina. A takto můžeš pokračovat dále a dále. Prostě každý umíme něco. Něco dobře, něco lépe, něco moc dobře ne a něco neumíme. Já jsem jen popsal své zkušenosti. Hodně záleží na kvalitě překližky. A taky jak vypadá to co z ní chceš složit.

HonzoM:
Pokud to natíráš akrylátem, tak si uvědom, že je to barva na bázi vody, takže vlhkost přímo dřevu dodáváš. Já bych ti doporučil syntetiku...
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » stř 25 led, 2017 5:35 am

V OstraMo jsme už udělali několik desítek modulů z překližky 10 a 12 mm, čela z foliované překližky (řezané vodním paprskem nebo frézované) a tak několik postřehů:
- čerstvá se na délku seschne i o 1 mm na 1 m délky, proto počkat minimálně s pokládkou kolejí cca 2-3 měsíce, jiné rozměry nejsou kritické - pouze délka modulu ve vztahu ke kolejím
- jako každé dřevo je překližka, laťovka, MDF háklivá na prostředí - spíše bych řekl delší pobyt, pokud budu několik hodin transportovat v nevhodně vlhkém/teplém/studeném prostředí nic se neděje, ale nechat moduly několik dní ve vlhku.....
- nátěr modulů není všemocný, ale vlivy okolí omezí - stačí Luxol, asi lepší než syntetika
- formátovací pila - nedostatky v úhlech, třepení... - ne neudržovaná, ale špatně nastavená a lajdácky obsluhovaná, roztřepení - nevhodný na daný materiál nebo opotřebený pilový kotouč, my jsme vše řezali a řežeme na formátovací pile včetně "divných" úhlů na naši modulech - máme různé tvary modulů
- lepení může přispívat k deformaci např čel nebo podloží pod kolejemi, nahrazujeme kovovými úhelníky, spojování jen na tupo u modulů H0 není vhodné - jsou příliš velké
- do několika hotových modulů i s krajinou nám i natekla voda (např. i do některých dílů Lipové), moduly to přežily, drobné prohnutí pod kolejemi se na úhelnících vyrovnalo, nejhůře snáší přímou vodu MDF na bocích modulů - nafoukne se, zde pomáhá nátěr hran zespodu
- byly i moduly do kterých voda nějaký den kapala, z modulu vyteklo posléze dost vody a po týdnu vyschnutí a drobné opravy flokování - dosadily se na místo kam kapala voda trsy vyšší trávy :lol: modul odjezdil normálně setkání a v klubovně stojí i dnes v sestavě modulů, už to bude měsíc co přes něj prošla voda, okolní byly jen pocákané

Nakonec mnoho fotek jak to vypadá je na webu OstraMo.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod HonzaM » stř 25 led, 2017 7:38 am

Vaclav86cz píše:
Pokud to natíráš akrylátem, tak si uvědom, že je to barva na bázi vody, takže vlhkost přímo dřevu dodáváš. Já bych ti doporučil syntetiku...

Akrylát je sice barva na bázi vody, pŕesto jsem ale nikdy žádný problěm nezaznamenal, k žádnému kroucení nedošlo. Používám zásadně 12 mm mnohavrstvou překližku.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MINI MODULY

Příspěvekod michal_n_cz » úte 31 led, 2017 4:10 pm

Zajímavý koncept 30cm širokých menších H0 modulů se silnicí podél trati je popsán tady:
http://www.wieduwilt.org/forumbahn/docs ... ise-02.pdf
http://www.h0-modellbahnforum.de/t33449 ... ur-11.html
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků