MINI MODULY

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MINI MODULY

Příspěvekod HonzaM » čtv 05 led, 2017 8:19 am

Sandy píše: A když bude mít soused něco podobné, tak odbočíme do ložnice. A když budeme tři, tak to rozložíme v garáži, aby nás manželky nevyhodily z bytu..

Když to bude jen "něco podobné", tak bude spojení problém.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MINI MODULY

Příspěvekod mlha » čtv 05 led, 2017 8:35 am

D píše:mlha:
Opravdu se v tom chceš pitvat? Ano, Sandy navrhuje jednoduchou interní normu pro potřeby spojování více modelářů. I jednotlivci minimální pravidla usnadní práci, ale jde to i bez nich.

Nemusím mít normovaného nic. Modul neznamená, že se budu chtít s někým jiným spojovat. I přesto dva rozdílné modulové celky lze spojit provizorně libovolným (nenormovaným) řešením. Soukromě mohu ke stejnému místu připojit díly několika způsoby, pokaždé jiným, a přesto půjde o moduly. Mohu si soukromě vymyslet jeden způsob (normu viz Sandy), jak budu dílky spojovat, ale taky nemusím. Klidně můžu jeden spoj nechat volně, druhý spojit gumou, třetí šroubem a čtvrtý natvrdo přivrutovat. Nebude to sice efektivní, ale budou to stále moduly a bez normy.

mlha:
Nech si svůj názor, já si také ponechám svůj.


I ten provizorní dřevěný kousek považuji za modul. Nemá normované čelo.

Obrázek

Jak je libo, pokud Ti to tak vyhovuje nemám problém.
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: MINI MODULY

Příspěvekod petrh » čtv 05 led, 2017 8:44 am

Jsem si myslel, ze modelari jsou lidi klidni kvuli jemne praci, ano ne, oni se umi hadat jak babky na trhu...
Sandy souhlasim s tebou, takto bych minimoduly pojal - myslim si, ze nemci to takhle udelali, ten autor mi kdys napsal, ze to puvodne bylo pro deti do klubu...kazdy si mohl udelat maly kus za rok velikosti 30x50 ci maly oblouk apod.
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: MINI MODULY

Příspěvekod D » čtv 05 led, 2017 8:51 am

HonzaM:
> Když to bude jen "něco podobné", tak bude spojení problém.
Jak říkal můj dědeček, kdo che, hledá způsoby a kdo nechce, hledá důvody.

> Ovšem s tím jsi začal ty, když jsi se odkazoval na slovník.
V mém časoprostoru zde ve vlákně začal definovat „co je modul“ mlha a HonzaM. Nemám zájem pokračovat v diskuzi s člověkem, který místo argumentů používá osobní útoky. Takže se nezlob, ale více na tvé mimotematické příspěvky zde nebudu reagovat.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MINI MODULY

Příspěvekod mlha » čtv 05 led, 2017 8:58 am

D píše:HonzaM:
> Když to bude jen "něco podobné", tak bude spojení problém.
Jak říkal můj dědeček, kdo che, hledá způsoby a kdo nechce, hledá důvody.

> Ovšem s tím jsi začal ty, když jsi se odkazoval na slovník.
V mém časoprostoru zde ve vlákně začal definovat „co je modul“ mlha a HonzaM. Nemám zájem pokračovat v diskuzi s člověkem, který místo argumentů používá osobní útoky. Takže se nezlob, ale více na tvé mimotematické příspěvky zde nebudu reagovat.

Snad jsem Ti nešlápl na bolístku... pokud ano, omlouvám se. Já si ale na moduly a minimoduly s dovolením podržím svůj názor. Pokud se Ti nelíbí, je mě to úplně jedno.
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: MINI MODULY

Příspěvekod D » čtv 05 led, 2017 9:02 am

Ne mlho, pokud čteš správně, reaguji na někoho jiného. Tvůj názor respektuji a ponechávám si svůj. Ale to už jsem ti přece psal.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MINI MODULY

Příspěvekod mlha » čtv 05 led, 2017 9:04 am

D píše:Ne mlho, pokud čteš správně, reaguji na někoho jiného. Tvůj názor respektuji a ponechávám si svůj. Ale to už jsem ti přece psal.

Vím, že reaguješ na jiný příspěvek, ale už jsem se neudržel a napsal jsem to .
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Sandy » čtv 05 led, 2017 10:07 am

petrh píše:Jsem si myslel, ze modelari jsou lidi klidni kvuli jemne praci, ano ne, oni se umi hadat jak babky na trhu...
Sandy souhlasim s tebou, takto bych minimoduly pojal - myslim si, ze nemci to takhle udelali, ten autor mi kdys napsal, ze to puvodne bylo pro deti do klubu...kazdy si mohl udelat maly kus za rok velikosti 30x50 ci maly oblouk apod.

Jo, jo, BINGO!!!
Dioramátka se standardizovanými čely, která mohu propojit a projet se na nich. I kdyby to bylo jen metr sem, metr tam! Pro děti v klubu jako stvořené. :D
Pár prkýnek, kousek sololitu, odřezky polystyrenu.... A rodiče to nebude ani tolik bolet!
Jinak o iluzi, že my, modeláři, jsme tvorové tolerantní a klidní jsem přišel už dávno. Stačí si projít jediné vlákno ANALOG vers. DCC... :roll:

EDIT:
Překvapuje mě, co jsem tady spustil.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MINI MODULY

Příspěvekod HonzaM » čtv 05 led, 2017 10:25 am

Pokud umím číst, tak téma založil Milan Ferdián a týkalo se modulů s normalizovanými čely.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MINI MODULY

Příspěvekod MkTT » čtv 05 led, 2017 11:06 am

Sandy píše:Jo, jo, BINGO!!!
Dioramátka se standardizovanými čely, která mohu propojit a projet se na nich. I kdyby to bylo jen metr sem, metr tam! Pro děti v klubu jako stvořené. :D
Pár prkýnek, kousek sololitu, odřezky polystyrenu.... A rodiče to nebude ani tolik bolet!

Přesně tak. A o tom by měla být tato diskuze. A jestli se tomu bude říkat modul, segment, mini modul nebo nějak jinak je úplně jedno.
Já třeba uvažuji tom, že pro svojí "modulovku" vytvořím jednoduché traťové moduly z extrudovaného polystyrénu XPS a koleje budou Tillig s podložím. Spojky mezi těmito "moduly" budou jen pomocí kolejí. Na těchto traťových modulech bude jen jednoduchá krajina a budou sloužit k tomu, aby se dalo na podlaze v pokoji s dětmi jezdit na nějakém větším layoutu, který by se dal snadno vyrobit, snadno modifikovat a uklidit někam do skříně. Pro připojení k mě domácí modulovce budou sloužit přechodové moduly, kde jeden konec bude tvořit kolej s podložím, která přejde na normální kolej a na druhém konci bude k XPS polystyrénu nalepeno normální modulové čelo z překližky. Kolejí s podložím mám doma spoustu, takže investice bude minimální a budu moci tyto "moduly" rychle vytvořit doma na koleně.
MkTT
 
Příspěvky: 567
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cer.t » čtv 05 led, 2017 11:29 am

Pánové,

občas mi to připadá, že někteří nechtějí slyšet o stávajících modulových systémech ani slovo a hledají to čiré zlato, které je schováno hluboko pod povrchem stávajících modulových systémů.

Nicméně snad každý asi pochopí, že dané části (moduly, díly, segmenty), pokud chci spojovat více než dva unikátní stejné části, musí mít nějak popsané rozhraní, kterým ty dvě části chci spojit. A jak daleko se s popisem daného rozhraní člověk dostane, to už záleží na chtění těch, kteří chtějí ty části spojovat.
Ale dle mého alespoň toto:
- rozchod (ten snad budeme mít v dané velikosti všichni stejný),
- konstrukce rozhraní (tak abychom mohli jakkoliv části spojit),
- výškové umístění v prostoru (protože pokud to jeden bude mít šroubované ke stropu a druhý přibíjené k podlaze, tak se určitě nespojí),
- elektrické propojení (není to nutné pro ty, kteří používají animální pohon)
- další pravidla mohou být a nemusí (přináší však do jisté míry další zlepšení spočívající ve sjednocení vlastností tvořených částí)


Přehnáno ad absurdum bychom mohli za takovou část nazvat také např. kolejový systém roco, který dostal můj syn k narozeninám. Ale i ten má stanovena jistá pravidla, tak aby bylo možné jednotlivé části spojit - rozchod, konstrukce rozhraní, výškové umístění a elektrické zapojení. Druhým extrémem mohou být dvě desková kolejiště, která spojím nějakým společným rozhraním, opět však musím ty koleje v prostoru nějak navázat.

Ale pokud chcete hledat čiré zlato, je možné hledat. Na světě je určitě stále hodně nenalezených pokladů a dlouho asi ještě bude.

P.S. S rokem narození pochopení daného tématu nesouvisí, to ovlivňují jiné lidské atributy.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Sandy » čtv 05 led, 2017 1:04 pm

HonzaM píše:Pokud umím číst, tak téma založil Milan Ferdián a týkalo se modulů s normalizovanými čely.

Já vím. Nechal jsem se unést. Hrozně se stydím :oops:
Ale protože se to slušně rozjelo, tak prosím admina o založení nového vlákna a přesun všech příspěvků od mého původního až sem.

EDIT:
To: mlha, HonzaM, čer.t. a další…

Hele, já jsem říkal, abyste vy, FREMO pozitivní, sem nechodili. Vy se berete tak neskutečně vážně…
A jdete na to odzadu. Nevím, co pořád máte s tou výškou koleje nad podlahou. To je tak bezvýznamná hodnota! Když přijedu na setkání s modulem bez nožiček nebo budu mít nožičky 90 cm místo 130 cm, tak je, v nejhorším případě, stluču ze střešních latí. Ale když moje montážní otvory budou jinde, než na vašem modulu a budeme páchat nějaké „harakiri“, tak mě asi rádi mít nebudete. Nejdůležitějším rozměrem je vzdálenost hlavy koleje od vodorovné osy montážních otvorů (ta je u FREMO, tuším, 81 mm).
(Nejsem FREMO pozitivní, takže moje odborná terminologie možná bude trochu neodborná.)
Takže nejdříve se musíme shodnout na přibližném tvaru čela (aby to bylo alespoň trochu estetické), pak na středovém otvoru (klidně v pozici FREMO) a na montážních otvorech. A pak můžeme postupovat dál.
Nepokouším se vytvořit žádný paralelní systém k FREMU. Jen něco jednoduché, co by mohli sdílet i případní další zájemci. A nemám žádnou averzi k FREMO modulům. A zlato taky nehledám.....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MINI MODULY

Příspěvekod cer.t » čtv 05 led, 2017 3:09 pm

To Sandy:

Zajímavé... Pokusím se opět vysvětlit na elementárním modulovém systému Roco Line. I tento systém má jistou stavební výšku od spodní hrany po temeno kolejnice. Kdybych měl 10 kolejí s výškou podloží 10 mm a dalších 10 ks s výškou 15 mm a zbytek např. 50 ks s výškou 20 mm, tak je sice spojím, ale těch 20 ks odlišných mi při stavbě kolejiště bude komplikovat život, protože kdybych je spojil, tak mi těch 20 ks visí ve vzduchu 5 nebo 10 mm, které musím podložit. Takže co udělám, příště je nepoužiju a koupím si správných 20 ks s výškou 20 mm.
Tak stejně můžeme každý stavět v jiné výšce, ale pokud se chceme jednou za čas všichni sejít, tak to v nějaké výšce musíme postavit. A když už to jednou postavíme v nějaké výšce a všichni si to na tu výšku moduly upravíme, tak proč bychom to příště měli stavět v jiné výšce?
I zde zmíněné FREMO mělo kdysi např. dvě výšky 130 cm a 90 cm. Byli v minulosti malá setkání ve výšce 90 cm, ale vzhledem k tomu, že většina setkání je ve 130 mm, tak všichni mají i na tuto variantu své moduly připraveny. Nicméně nebrání to nikomu, pokud chce, postavit modul v jiné výšce, třeba na zemi. Ale pokud bych měl mít doma ve výbavě modulu nohy k 10-ti výškám a pořadatel setkání dá výšku zase zcela odlišnou, tak by to bylo k breku. Proto u FREMO vykrystalizovala výška 130 cm. Všichni ví, že toto je základní výška a pokud chtějí, mohou si opět ve svém kruhu nejbližších zvolit jinou. Tak tomu i dnes ve skutečnosti je a některé menší skupiny mají moduly ve výšce 90 cm i 100 cm. A třeba je někdo kdo to má doma na stole v 15 cm.
Ale shrnuto, modul/koleje (ani u toho RocoLine) nelevitují, takže musím si zvolit nějakou výšku, abych nemusel pokaždé dělat "nožičky" do jiné výšky. Když přeci si postavím doma 10 modulů, tak taky neudělám každý do jiné výšky a nějakou si zvolím? Nebo to máte někdo jinak?

Definice konstrukce rozhraní - zde bych se u modulových systémů neomezoval na FREMO pozitivní rozhraní díra definovaná od osy a temene kolejnice. Napřiklad systém Roco Line to máe řešeno zasouvacími díly nebo může někdo zkusit suchý zip ;)

Mám za to, že opravdu, pokud si i sám pro sebe chci vymyslet modulový systém, tak musím výše uvedená pravidla nastavit.
Naposledy upravil cer.t dne čtv 05 led, 2017 3:37 pm, celkově upraveno 2
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod petrh » čtv 05 led, 2017 3:17 pm

Dobrá
tím si bylo řečeno od všech vše, pojďme od toho a případně nebudeme dráždit hada bosou nohou. Mimochodem, kolik stoji drevo ja jeden h0 modul ve fremu / zababovu ? da se nekde ten modul koupit? prkynka z preklizky obi, vruty, do toho 5ku polystak a jede se. tusim sveho casu na netu byl podobny napad z sk modelarskeho klubu... ale to je jedno :)
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » čtv 05 led, 2017 4:26 pm

Žádná diskuze není zbytečná, většinou přinese aspoň trochu vyjasnění problému.

Ještě k v H0 k Fremo nefremo..... v Česku je vícero modulových skupin - Zababov, OstraMo, Kunčice, Slovácko, Chrudim, Bílina, Zlín a samostatní jednotlivci nespadající pod žádnou modulovou skupinu - kupodivo všechny tyto mně známé modulové skupiny a jednotlivci akceptovali základní požadavky modulů Fremo :lol: , ale jinak samozřejmě to nejsou moduly na doma. Z těch několik desítek lidí je zároveň pár členů Fremo mimo členství v klubu v ČR, mnohé kluby mají pouze neformální členství. To jen naokraj aby nevznikaly mýlky s Fremo a Zababovem.

petrh píše:Mimochodem, kolik stoji drevo ja jeden h0 modul ve fremu / zababovu ?

Cena normovaných čel Fremo -vše od čel přes stavebnic modulů je zde http://obchod.ho-moduly.cz/index.php?id_category=42&controller=category Takové diorámatko na modulu "s čely podle Fremo" - to je super a paráda, když něco takového dojede na setkání.....

Ještě poznámka pokud standardně akceptuji, že budu spojovat "moduly" s libovolnými čely - mohu tomu říkat modulový systém, ale bohužel už asi ne modelové železnice :D

Pokud je tedy utřepáno co je nutno definovat pro lokální domácí, či "skupinový" modulový systém, tak již není co řešit a....... pouze přestat kecat a tvořit !
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků