MINI MODULY

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 19 říj, 2013 6:56 am

Ahoj Irudzi, ano v H0 jste pokud vím jako jediná skupina, která z části je rozdílná v parametrech modulů v Česku. Ale tady se mluvilo o univezálnosti použití na setkáních. V Polsku je také x klubů, které nemají zcela soulad s pravidly FREMO u všech svých modulů.

Takže jedná se opět stejně o to - použiju pravidla nějakého klubu, dobře se podívám zda je to záležitost několika lidí nebo je zde souhlas s evropskou většinou - podle toho mám pro své moduly omezení nebo bez omezení. Pro doma si použiju co chci, co rozměrově mohu použít a když zkombinuji univerzální použitelné moduly s domácími... tak na modulové setkání vezmu jen ty univerzální, dle mého soudu nejlépe postavené dle pravidel FREMO - tj. v Česku podle toho co uvádí Zababov, OstraMo, Kunčice a z velké části Slovácko :D.

A kdo nevěří ať se zajímá o setkání FREMO Hluk 2014.

Ale Milane a jsme u toho co psal Dan - proč normovat něco co si každý postaví dle svého - já bych to tedy určitě tak udělal. Jinak rozhraní není problém při spojení - praxe ukázala, že jediným určujícm parametrem pro přejezd vozidla z jednoho modulu na druhý je rozchod kolejí :lol: a truhlářské svěrky které je spojí, no ještě jsou důležité ty banánky - zdířka - kolík.

staninovi jsi napsal, že s výše uvedenými prarametry může na modulové setkání H0 a to není pravda!
Naposledy upravil Mcx dne sob 19 říj, 2013 7:03 am, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2615
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 19 říj, 2013 7:02 am

Já si stále myslím, že je pěkné navrhnout lidem, pokud to potřebují (zde možná vzniká ze strany modulářů nepochopení - já bych si ho udělal sám bez návodu :lol: ), nějaký návod na domácí modulý systém (ten slovenský se týká dětí a takto je zaměřen) - ale musí být zdůrazněno - domácí!

Pak jen poznámka - nemusí mít nejdřív modul FREMO - to opravdu není nutné, ale naopak je vhodné když si jeden domácí vybaví rozhraní podle FREMO - nač to komplikovat přechodovým modulem :D. Měl by to být spíše návod jak se z domácího moduláře či modeláře s deskovým kolejištěm stát FREMO modulářem - tak bys Milane možná časem měl v geografickém dosahu další "N-kaře" moduláře.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2615
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » sob 19 říj, 2013 7:03 am

Mcx píše:staninovi jsi napsal, že s výše uvedenými prarametry může na modulové setkání H0 a to není pravda!

Jak jsem mohl napsat staninovi že může na modulové setkání,když stanin se tázal a já jsem mu doposud neodpověděl :?:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 19 říj, 2013 7:06 am

No, stanin naspal jak to postavit co kdyby jednou... a ty jsi opdpověděl těmi parametry - tedy odpověděl jsi co použít, aby to bylo vhodné pro modulové setkání :D
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2615
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Stanin » sob 19 říj, 2013 7:34 am

Teda to jsem to tu pěkně zamotal.. Viděl bych to teda tak: na setkání FREMO můžu zapomenout, ale když v tomhle unifiku bude stavět více modelářů, tak je možné si s nimy zajezdit. Jinými slovy - když v tomto stylu postaví více modelářů svoje kolejiště, tak nebude problém ho spojit vzájemně mezi sebou. Teď si asi říkáte "Proč, když jsou normy dávno dané ?", no přeci proto, že na FREMU si doma nezajezdím kvůli místu. Aspoň toto platí pro nádraží. V eNku by to ještě šlo (např. nádraží Skuteč je zajímavé a v eNku to jsou cca 3 metry), ale v TT a více to už není zrovna hitparáda.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Irudzi » sob 19 říj, 2013 8:07 am

Můj názor snad na závěr k tomuto tématu.
Myslím si, že je na místě aby Milan zveřejnil svoji myšlenku i přes nesouhlas s některými z Vás.
Pro některé z modelářů to může být přínosem, pro účastníky Fremo akcí třeba ne, ale pokud
má tato myšlenka hlavu a patu proč s tím neseznámit veřejnost. :wink:
Milane do toho!
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 19 říj, 2013 8:45 am

Jen několik poznámek, které by měly být vyjasněny:
- rozhraní je krajinové - tvar, elektrické - např. banánek zdířka, spojovací - díry pro spojení větsinou šroubem s matkou
- modul je to co má na minimálně jednom konci nějaké standardizované rozhraní, modul může být složen z více dílů
- díl je modul, který nemá ani jedno standardizované rozhraní - pak se musí nazývat díl ne modul - např. stanice je složena z dílů a celek tvoří modul
- doma mohu použít jakékoliv rozměry a rozhraní, jakékoliv technické parametry oblouků, vyhýbek....
- doma mohu použít kombinací někde standardizovaných a mých atypických modulů/dílů
- doma mohu sestavit stanici s jak chci dlouhými staničními kolejemi, ale taky mohu mít ve stanici vkládaný díl, který doma nepoužiji a pro setkání ano - a mám po problémů s délkou pro doma a pro modulové setkání
- pro mnohé mohou být přinosem Milanovy návrhy pro domácí řešení, ale měly by respektovat výše uvedené
- mohu se přidat s moduly k některé existující skupině - myšleno k jejich pravidlům
- vytvářet novou skupinu podle nových pravidel může být běh na velmi dlouhou trať s nutností vynaložit velké úsilí, ale s nejistým výsledkem

Pro moduly OstraMo pravidla zde http://ostramo.parostroj.net/norma.html
Naposledy upravil Mcx dne sob 19 říj, 2013 9:01 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2615
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod mlha » sob 19 říj, 2013 8:49 am

Irudzi píše:Můj názor snad na závěr k tomuto tématu.
Myslím si, že je na místě aby Milan zveřejnil svoji myšlenku i přes nesouhlas s některými z Vás.
Pro některé z modelářů to může být přínosem, pro účastníky Fremo akcí třeba ne, ale pokud
má tato myšlenka hlavu a patu proč s tím neseznámit veřejnost. :wink:
Milane do toho!

Na to aby si mohlo víc modulářů spolu zajezdit bude potřeba zase udělat nějakou normu,výška,rozhraní atd.Proč už teda nevyužít existujících Fremo rozhraní,které se symetricky zúží.Elektro zůstává a provozní výška je na domluvě.
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » sob 19 říj, 2013 9:12 am

Irudzi píše:Milane do toho!

Kdepak,jak jsem napsal viz příspěvek výše,již v tom nemíním pokračovat.Spíše máme pocit jestli jsem neměl dát název tématu "Domácí modulovka".
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » sob 19 říj, 2013 9:16 am

mlha píše:Na to aby si mohlo víc modulářů spolu zajezdit bude potřeba zase udělat nějakou normu,výška,rozhraní atd.Proč už teda nevyužít existujících Fremo rozhraní,které se symetricky zúží.Elektro zůstává a provozní výška je na domluvě.

Ale tady nejde o to vytvářet další nové normy,když stávající existuje.Škoda chtěl jsem vše doplnit i výkresově,aby skutečně bylo vidět oč běží.
No nic,jak napsal Milan (Mcx) je to jen zbytečné tlachaní,takže tuto diskusi ukončíme a já aspoň využijí čas pro něco jiného.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 19 říj, 2013 9:36 am

Ne Milane, je to jak jsem napsal - my v tom žijeme a tak si mnoho věcí neuvědomujeme, ale mnoha dalším můžeš tímto najít cestu zapojit se do společenství modulářů - právě přes "domácí modulovku" s využitím některého modulu pro velká modulová setkání - takže maluj, popisuj - pouze lépe pod názvem domácí kolejiště z dílů, o moduly zde asi nepůjde - pouze na tom rozhraní k modulům někde standardizovaným.

Ikdyž proč nepoužít standardní rozhraní, třeba oříznuté na 400 mm všude doma kde to jde a kde to nejde použít nějaký atyp.... no myšlenek se dá rozvinout mnoho :o
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2615
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Irudzi » sob 19 říj, 2013 9:42 am

A právě kvůli tvé poslední větě jsem apeloval na Milana ať svůj nápad ukáže světu. :D
Sám jsem prostorem (+další) dost omezen a tak mne to velice zajímá.
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » sob 19 říj, 2013 9:46 am

No víš, jak bych si to sestavil sám podle konkrétních prostorových možností a představ, ale proč nemít nějakou inspiraci - to asi Milan chtěl udělat jen to nějak divně nazval :lol:
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2615
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Ferda » sob 19 říj, 2013 9:49 am

milan ferdián píše:
Irudzi píše:Milane do toho!

Kdepak,jak jsem napsal viz příspěvek výše,již v tom nemíním pokračovat.Spíše máme pocit jestli jsem neměl dát název tématu "Domácí modulovka".

Milane, zavádíš nový matroucí pojem.
Pro tuto kategorii je obecně užívaný termín "domácí segmentovka".

Pod pojmem "segment" se většině lidí okamžitě vybaví něco, co vypadá jako "modul", ale nesplňuje to normy.

Pokud něco nazveš modulem, pak by to mělo splňovat i modulovou normu (alespoň jednu, ať už FREMO, nebo některou klubovou). Jestliže to normy záměrně v některých parametrech porušuje, pak to už není modul, ale segment, nebo díl. To samozřejmě neznamená, že by segment nemohl být zařazen do layoutu na modulovém setkání, pokud splňuje alespoň základní parametry.
Podle norem FREMO pro H0, je například nejmenší přípustný poloměr oblouku tuším R=1435 mm. Kolegové ze Slovácka i z OstraMo mají moduly o poloměrech R=1000 mm. Přesto i na setkáních dle FREMO mohou být jejich moduly do layoutu zařazeny a to proto, že na vlečkách i FREMO norma připouští poloměry R=1000 mm a tudíž vozidla by měla být schopna tímto poloměrem bez problému projet.
Na druhé straně nebude zcela určitě zařazen modul s poloměrem R=500 mm, prostě proto, že spousta modulářů má vozidla se zkrácenými spřáhly, zablokovanou kinematikou, nebo jinak omezeným průjezdným poloměrem, a tímto modulem by prostě neprojely.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » sob 19 říj, 2013 10:02 am

Tak teď tomu nerozumím již vůbec.Pojem "Segmentovka" je zcela jasný a je popsán ve II.díle a má též několik variant.Proč by se název "Modul" měl vztahovat jen na ty moduly,jen proto,že odpovídají normě FREMO,když i moduly mají různé varianty díky jiným rozhraní jiných klubů?To můžu rovnou nazvat téma "Minidíly",ale nikdo z tohoto názvu už teprve nebude moudrý,nebude vědět z názvu oč běží.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků