MINI MODULY

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MINI MODULY

Příspěvekod radeksindy » úte 15 říj, 2013 9:00 pm

S Milanem (Mcx) lze jenom souhlasit. Počet dostupných rozhraní v H0 dovoluje modelářsky a konstrukčně ztvárnit cokoli dle libosti. Celá kompatibilita se pak smrskne akorát na správně umístěné díry v čele a banánek a zdířku pro elektrické rozhraní. Pak už se stačí jenom použít odpovídající kolejivo a na částech určených pro setkání nejít pod 1000mm. A to je v podstatě vše. Jestli je to mini nebo maxi modul je zcela jedno.

Navíc mám pocit, že celý problém vychází jen z tvých zkušeností, které se nedají vztáhnout na většinu lidí. V N-ku je vás pár rozprostřených na velké vzdálenosti. Pak je samozřejmě problém dostat se na setkání bez auta. V H0 je dost lidí, kteří auto nemají, přesto mají na setkání moduly. Ve jiném měřítku (předpokládám, že v TT to bude obdobné jako v H0) je výrazně snažší se s někým z okolí dohodnout. Velikost komunity kolem měřítek je poměrně důležité hledisko.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod fulda » stř 16 říj, 2013 7:22 am

Na druhou stranu bych poznamenal, že pro psaní knížky je celkem užitečné si jakousi normu definovat, člověk pak má mnohem víc jasno v některých pojmech.
A druhá věc - pokud tu definici uděláš dobře, tak je možné, že jí převeznou malé zájmové kluby (domy dětí a mládeže, ex-svazarmy a spol), protože mini modul je něco, co si může postavit jeden "žáček" za přijatelný čas a pak je možné pořádat meziklubová setkání, výstavy a soutěže okresního charakteru, které tradičně zvětšují prestyž takových klubů.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » stř 16 říj, 2013 8:05 am

fulda píše:Na druhou stranu bych poznamenal, že pro psaní knížky je celkem užitečné si jakousi normu definovat, člověk pak má mnohem víc jasno v některých pojmech.
A druhá věc - pokud tu definici uděláš dobře, tak je možné, že jí převeznou malé zájmové kluby (domy dětí a mládeže, ex-svazarmy a spol), protože mini modul je něco, co si může postavit jeden "žáček" za přijatelný čas a pak je možné pořádat meziklubová setkání, výstavy a soutěže okresního charakteru, které tradičně zvětšují prestyž takových klubů.

No jsou dvě varianty.Tá původní od kolegů ze Slovenska,ale kapku mnou vylepšena a ta druhá,dejme tomu nazval bych ji "PROFI DĚTSKÁ".
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Rudolf » stř 16 říj, 2013 6:10 pm

Pěkné minimoduly jsou zde:

http://downloads.matijsse.de/220dasjournal/index.html

V čísle 2004/2 str. 7, 2004/3 str. 3, 2004/4 str.5, 2004/6 str.13, 2004/7 str.19.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: MINI MODULY

Příspěvekod fulda » stř 16 říj, 2013 7:48 pm

Rudolf píše:Pěkné minimoduly jsou zde:
http://downloads.matijsse.de/220dasjournal/index.html
V čísle 2004/2 str. 7, 2004/3 str. 3, 2004/4 str.5, 2004/6 str.13, 2004/7 str.19.

Moc hezké, ale měřítko 1:220, to už je i pro moduly mazec.
Na druhou stranu je pravda, že technologie se dá použít i pro Normální měřítko.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Stanin » pát 18 říj, 2013 4:35 pm

Nedá mi se nezeptat. Nemám sice modulové ambice, ale chystám si postavit segmentovou stanici na takové to domácí šibování a tak v duchu "co kdyby jednou.." bych rád věděl, jak je to s těmi rozměry. Klubů na H0 je dost. Dejme tomu, že by to byla lokálková stanice, užitná délka nejkratší koleje nesmí jít pod 1,2 m? Výhybky musí mít "dálkové" ovládání (rozuměj - nesmí se přestavovat ručně)? Jaké typy výhybek můžu použít (min. délka, min. poloměr, úhel odbočení)?
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » pát 18 říj, 2013 4:47 pm

Stanin píše:Nedá mi se nezeptat. Nemám sice modulové ambice, ale chystám si postavit segmentovou stanici na takové to domácí šibování a tak v duchu "co kdyby jednou.." bych rád věděl, jak je to s těmi rozměry. Klubů na H0 je dost. Dejme tomu, že by to byla lokálková stanice, užitná délka nejkratší koleje nesmí jít pod 1,2 m?

Tak můžeš jít klidně i na 0,6 m.
Stanin píše: Výhybky musí mít "dálkové" ovládání (rozuměj - nesmí se přestavovat ručně)?

Právě,že nejlépe ručně,ale kdo chce tak i elektronicky.Záleží na co se zde cítí.
Stanin píše: Jaké typy výhybek můžu použít

U HO jsem počítal PILZ/15°.
Stanin píše:min. délka

Min.délka výhybky,zde bych se držel EW1.Ta má délku 228 mm.
Stanin píše:, min. poloměr,

Vyšel mi pro všechny modelové velikosti R500.
Stanin píše: úhel odbočení

Jestli myslíš úhel obloukového modulu/segmentu tak 45°.

Co se týče rozměrů samotného modulu nebo pro stanici dílu/segmentu,tak pro všechny modelové velikosti šířka/rozhraní 400 mm a délka 600 mm.Obloukový se v pohodě vejde do těch 600 mm délky.Zde se mi jednalo hlavně o skladnost modulů/dílů/segmentů.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Irudzi » pát 18 říj, 2013 5:00 pm

No konečně to z tebe leze Milane :D Co úzký rozchod :?:
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » pát 18 říj, 2013 5:15 pm

Irudzi píše:No konečně to z tebe leze Milane :D Co úzký rozchod :?:

Rozdíl je jen v rozchodu a zvolený typ úzkorozchodné výhybky.Nevidím důvod,proč by jsi nemohl použít již své hotové moduly,které máš v garáži.Poloměr traťového oblouku R500 není dogma.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Stanin » pát 18 říj, 2013 7:30 pm

@MF: Díky Milane. Velikost 600 x 400 vypadá hodně skladně. Zkusím sc tím počítat. Z finančního hlediska se mi líbí možnost prehazovaní výhybek ručně, jen nevím, jak toho u Pilzu docílit, když nemá pruzinku. Ale to je téma jinam.. Takže s tebou popsaným, když ten model bude stát za to, mě nevyhodi z žádného moduliste? Čistě teoreticky?
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » pát 18 říj, 2013 7:44 pm

A vzniká zde blud, kterému jsem chtěl na začátku zabránit. Samozřejmě, že s parametry - poloměr 500 mm, výhybky 15 stupňů.... k žádnému současnému stavěnému modulišti - např. Hluk, Vratimov..... to není použitelné.

Znovu opakuji - na setkání dle pravidel některého z klubů a na doma cokoliv co se mi doma vejde.

Milane je třeba přestat lidi zajímajíci se o moduly mást - ve velikosti H0 to takto je a k ostatním velikostem se nemíním vyjadřovat.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Stanin » pát 18 říj, 2013 8:13 pm

No já jsem si říkal, že je to nějaké easy. Tak už jsem v obraze.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Dan Buchtela » pát 18 říj, 2013 9:04 pm

Stejně jako Milanovi (Mcx) mi nějak uniká smysl proč cokoliv pro domácí ježdění normovat. Vžďyť na doma si to může každý postavit jak chce široké, s jakým chce poloměrem,jak chce dlouhé (resp. spíše jak mu to prostor umožňuje).
A pokud chce stavitel do budoucna nevyloučit zapojení do nějaké větší modulové sestavy, tak normy pro všechna rozšířenější měřítka jsou dávno nastavené a veřejně přístupné...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Irudzi » sob 19 říj, 2013 3:40 am

Musím zde pánové trochu oponovat. Je třeba rozdělit provozní setkání dle norem Fremo a dále mimo tyto normy! Např. klub Slovácko pořádá veřejné výstavy, na kterých jsou provozovány moduly i mimo Vaše normy,
grafikony apod..Tyto moduly jak je veřejně známo vznikly ještě před Zababovem (autoři Kájin, NJ, Kevin a spol.) a zcela spokojeni si s nimy "hrajeme" :) Tedy není pravdou, že pokud nemám na modulu
výhybku s parametry Rmin=1000mm/10°jsem mimo a musím si s tím hrát pouze doma.
Pokud se sejde parta dobrých lidí a domluví se....
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » sob 19 říj, 2013 6:48 am

Mcx píše:A vzniká zde blud, kterému jsem chtěl na začátku zabránit. Samozřejmě, že s parametry - poloměr 500 mm, výhybky 15 stupňů.... k žádnému současnému stavěnému modulišti - např. Hluk, Vratimov..... to není použitelné.

Znovu opakuji - na setkání dle pravidel některého z klubů a na doma cokoliv co se mi doma vejde.

Milane je třeba přestat lidi zajímajíci se o moduly mást - ve velikosti H0 to takto je a k ostatním velikostem se nemíním vyjadřovat.

Ale já nikoho nematu.Problém je že nečtete obsah textu,ale jen název tématu.Milane (Mcx) a radeksindy jste mi řekli ať nepokračují v tomto tématu,což jsem i já chápal,ikdyž jste mne nenechali dokončit myšlenku ani vložit data.Tak se potom nedivte,když stanin se mě zeptá já mu odpovídám a pak vzniká matoucí dojem o modulech,že platí všeobecně,což není pravda.

Takže ještě jednou a polopaticky.

Minimoduly jsou určeny pro ty moduláře,kteří již mají doma hotový normovaný modul dle FREMA (nezáleží na modelové velikosti) a tyto minimoduly slouží k napojení na tento normovaný modul.Důvodem je,aby si modulář mohl kdykoliv si v domácím prostředí zajezdit.Platí to i pro ty co ztratili možnost jezdit na setkání svých sekcí.
V žádném případě minimoduly nelze napojit na normované moduly FREMA a to z důvodu rozdílnosti rozhraní.
Ale minimoduly měli splňovat všechny podmínky co se týče elektronormy FREMA,podmínkou je i přechodový modul z rozhraní minimodulu na rozhraní normovaný.

Dle norem ZABABOVA byli stanoveny u minimodulů i minimální délky vlakových souprav mimo N-ka.Obloukové minimoduly o poloměru R500 nemohou být použity v klasickém layoutu,to je přesně jasné.Pochybuji,že by někdo měl doma tolik místa aby měl minimoduly o poloměru R1000 a výše.

Dále bylo nepochopeno hlavní myšlenka kluků ze Slovenska,kterou jsem chtěl právě využít a vylepšit.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků