Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 30 pro, 2012 4:34 pm

Jasně, všiml jsem si adresy :)
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 01 led, 2013 8:22 am

Jako první počin pro rok 2013 jsem připravil na web OstraMo článek o nákladním provozu na modulištích. Vycházím ze zkušeností nákladního provozu na mnoha setkáních, kde jsem byl jeho tvůrcem či kde jsem byl jako obsluha či jen návštěvník. Určitě to není popis zcela vyčerpávající, ale může přispět k poznání a pochopení toho co se na modulech vlastně v nákladní dopravě děje.
Takže koukněte na http://ostramo.parostroj.net/provoz/nakl_provoz/nakladni_provoz.html
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 05 led, 2013 12:07 pm

Na základě diskuzí k první verzi popisu nákladního provozu na modulišti vznikla řada úprav a změn (nikoliv zásadního charakteru), takže nová verze 2.0 opět na http://ostramo.parostroj.net/provoz/nakl_provoz/nakladni_provoz.html
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 16 led, 2013 7:23 pm

Po několik týdnů trvající elektroinstalaci - pro DCC (s detekcí úseků), chybí ještě namontovat logika a pult pro ovládání výhybek a návěstidel, bylo započato s krajinotvorbou na odbočce Morava. Nejdříva polystyrenová kostra a pak potažení papírem napuštěným ředěným Duvilaxem.......
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 17 led, 2013 7:34 pm

Stavba kostry terénu z polystyrenových žeber, lepeno a tmeleno pružným lepícím tmelem Ostafix jde svižně, brzy budou první dva díly připraveny k pokrytí papírem napuštěným ředěným Duvilaxem. Na dalším díle se zadrhnu na mostech.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 20 led, 2013 1:06 pm

Tak jsem se prokousal na díl "C" odbočky Morava, je to díl s dvěma mosty - ocelové s horní mostovkou a zastávkou Žleb. Tak jen pohled do rozvrtané krajiny, řeka je schovaná za polystyrenovými odřezky. Nyní bude třeba udělat pilíře mostů, aby se "vyjasnila" krajina okolo pilířů. Traťové těleso je přes mosty průběžné, pouze je zúženo pro instalaci konstrukce mostu, důvodem bylo složité směrové vedení tratě.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 20 led, 2013 4:10 pm

Před pokrytím terénu papírem jsem ještě provedl pohledovou kontrolu dílů "A" a "B" odbočky Morava připojením k stanici Lipová lázně. Na dílu "A" bude osazeno návěstidlo odbočky, další návěstidla jsou na dílech "C" a "D".
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 20 led, 2013 7:19 pm

A poslední nedělní příspěvek, kostra (zde díry v kostře, udělal jsem nějak hustou) překryty napouštěným papírem. Teď je to takové trochu pokrčené, ale do zítřka se to vypne, pak základní hnědá, trocha hlíny. Pražce přijdou střiknout Agama F3M, kolejnice přetřít rzí a je možné štěrkovat štěrkem Polák - je to taková směs několik druhů.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cipisekmp » pon 21 led, 2013 2:00 pm

Ahoj, me pripada, ze na tom Ostravsku nejak trhate normy a prekracujete plan tvorby modulu ne o procenta ale o desitky procent. V kuncich taky nevi kdy spomalit. At se dilo dari.
Ahoj Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 21 led, 2013 7:32 pm

Ahoj, neboj ono se to zadrhne, tak radši teď fofruju když je na to čas. To taky souvisí s tím, zda se práce daří nebo ne. Děláme to pro radost a pokud z toho radost není, tak se to samovolně zastaví :)
Dnes nátěr, proletování kolejnic, tam kde jsou vodivé spoje, tam kde má být izolace je styk zakápnut sekunďákem (použito již před lety na Lipové a osvědčilo se) a zatím jen do země strčeno první návěstidlo a půlka odbočky je sjízdná.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod mnitka » úte 22 led, 2013 8:28 am

Velice se mi líbí Vaše práce.
Všimnul jsem si použití OSTAFIXu N. Jaký je rozdíl mezi OSTAFIXem N a NK? Díky za odpověď
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cer.t » úte 22 led, 2013 10:11 am

Přesný rozdíl neznám, je možné ho zjistit zde http://www.denascolor.cz/11-tmely-a-lepidla/
ale základní rozdíl je, že N-K je na lepení korku.
cer.t
 
Příspěvky: 299
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 22 led, 2013 4:02 pm

Já mám dojem, že N-K má nahnědlou barvu, jinak jsem rozdíl nepoznal.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 22 led, 2013 5:21 pm

Dnešní pokračování modulaření - jak jsme již avizoval, dalším krokem byl přestřik kolejnic z boku barvou AGAMA rez a pak se shora přažce AGAMA F3M to, že dojde k částečnému přestřiku na kolejnice nevadí. Vytvoří se tak kombinace rzi a zaprášení. Po dokončení bude ještě opravováno barevně celé štěrkové lože v oblasti výhybkových jazyků, před návěstidly.... Hned byly doplněny námezníky - odlitek a odzkoušena funkčnost po očištění hlav kolejnic. Pokračováním je štěrkování, štěrk Polák směs rezavého, znělce a spilitu, poměr měním tak ať není vytvořen barevně uniformní vzhled, což ve skutečnosti vzhledem dosypávání taky není. Šterk sypu lžičkou, urovnávám štětcem, jde to rychle. K fixování - lepení používám přestřik/prolití lakem Sportakryl MAT. ředěným cca 1:1 vodou, stříkám mechanickým rozprašovačem. Hned po přestřik utřu hlavy kolejnic, ty se pak dočistí. Opatrně se musí v oblasti výhybkových jazyků, doporučuji radši zakrýt a pak ručně zakapat.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 23 led, 2013 9:07 pm

Tak večer vyšla hodinka na dokončení štěrkování. Ještě doplním informací k provádění KUF (konečná úprava figury), tedy urovnání štěrku - lze štětcem, ale rychleji to jde prstem a tvrdším štětcem se jen ometou kolejnice. Při pohledu nasucho po zaštěrkování je patrný na pražcích prach ze štěrku, ten po zastříknutí zmizí. V mechanickém rozprašovači je Sportakryl MAT 1:1 s vodou, štěrk se musí doslova prolít, jinak se může stát, že pak při přepravě modulů něco vypadne. Sportakryl, který zůstane na pražcích je možné odsát hadříkem (ten bílý vzhled zmizí po zaschnutí, při velmi velké stojaté vrstvě Sportakrylu může dojít trochu k zbělení povrchu), hlavy kolejnic hned utírám a po zaschnutí dočistím čístící gumou. Tímto postupem se spojí kolejnice s pražci i podkladem a nemusí se nechávat žádné dilatační spáry mezi kolejnicemi, žádné letování konců kolejnic - kolejnice se nehnou - jsou zalepené :) .
Oblast jazyků na výhybkách byla zatím vynechána, ještě tam bude dosazena skříň elektrického přestavníku, výměnové návěstidlo..... a pak zasypáno a zakapáno stejným roztokem.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků