Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Vaclav86cz » ned 20 lis, 2016 8:14 pm

Barbucha píše:
Mcx píše:Pěkné fotky, na focení detailu mně většinou nevyjde čas :D

Jasně, byls v jednom kole :wink:. Já zas neměl možnost fotit celky, protože jsem to neudržel v ruce. Minule jsem stativ zapomněl v předsíni a tentokrát ho rozmlátil. Příště už to snad vyjde :mrgreen: .


Zkus příště použít přísvit bleskem. Já takto fotil v Riese a jsem celkem spokojen. Jde jen o to správně nastavit intenzitu blesku, aby ti to správně přisvítilo a nemusel foťák dávat na stativ :-)
Jinak fotky za mě dobré...
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Barbucha » ned 20 lis, 2016 10:08 pm

Vaclav86cz píše:
Barbucha píše:
Mcx píše:Pěkné fotky, na focení detailu mně většinou nevyjde čas :D

Jasně, byls v jednom kole :wink:. Já zas neměl možnost fotit celky, protože jsem to neudržel v ruce. Minule jsem stativ zapomněl v předsíni a tentokrát ho rozmlátil. Příště už to snad vyjde :mrgreen: .


Zkus příště použít přísvit bleskem. Já takto fotil v Riese a jsem celkem spokojen. Jde jen o to správně nastavit intenzitu blesku, aby ti to správně přisvítilo a nemusel foťák dávat na stativ :-)
Jinak fotky za mě dobré...


Na foťák nedám externí blesk. Ten co tam je, je sice výkonný, dá se nastavit, ale přece jen v kombinaci s těmi šílenými zářivkami už to barevné pojetí je poněkud mimo. Blesk normálně používám jen na pracovní fotky ve tmě, na focení naprosto výjimečně, to radši přehodím objektiv :-).
Však příští rok kluci zas udělají něco pěkného a bude co fotit :-D.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pát 25 lis, 2016 7:15 pm

Po diskuzi o pomůckách pro setkání ve vláknu "moduly Brno" jsem připravil takový krátký přehled co je nutno na malé provozní setkání připravit http://ostramo.parostroj.net/provoz/male_setkani/male_setkani.html
Tedy za předpokladu, že provoz bude podle standardu Fremo, což u nás je vždy.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 26 lis, 2016 1:28 pm

Zapomněl jsem dodat, že klubová setkání jsou jednodenní, moduliště je připraveno předem a v rámci setkání se odjedou 2 - 3 grafikony. Ten který jsem připravil v rámci přípravy zimního setkání je udělán v zrychlení 1:5 v délce 10 modelových hodin, tedy reálně 2 hodiny.
Nákladní doprava je pouze s vlaky, kde je sestava vlaku tvořena vozy s objednanými přepravami mezi stanicemi, případně skryťákem (tedy doprava jak známe na velkých setkáních), bez nějakého "zahušťování" nákladní dopravy soupravama pendlujícími sem tam, nakonec jsou to místní dráhy a tam nic takového nebylo.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 26 lis, 2016 4:23 pm

Ještě jsem do povídání o provozních pomůckách na malé setkání doplnil příklad dvoudenního oběhu lokomotiv, tak jak je psáno proto abych dostal obě lokomotivy na zbrojení do depa, proto abych neměl každý den stejnou lokomotivu na stejném vlaku, proto abych nemusel v jednom dni uzavřít oběh lokomotivy..... no podívejte se, je to další krok, jak se dostat blíže s modulovým "hraním" ke skutečné železnici. Stejně mohu se soupravami, poštovním, spěšninovými vozy.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod TomBart » sob 26 lis, 2016 4:46 pm

...čím dál tím víc mě přestává bavit ježdění doma na půdě, ale o to víc mě začíná bavit ježdění podle GVD a vozových karet. Toto je úplně jiný level. Ten Hluk mi přišel strašně krátkej a mohl bych to mít každej měsíc. :D
TomBart
 
Příspěvky: 499
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 26 lis, 2016 7:49 pm

Ahoj, já jsem na tom podobně, doma jezdím jen s vnukem a zkouším vozidla, ale jinak hlavně zábava na setkání, teď chystáme klubové zimní, je to takové malé potěšení.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod marwin » úte 29 lis, 2016 12:44 pm

Jezdeni na modulech podle pravidel Frema je super, o tom neni pochyb.

TomBart píše:Ten Hluk mi přišel strašně krátkej a mohl bych to mít každej měsíc. :D


Ale s timto bych si dovolil nesouhlasit, ted jsem si dal tri setkani behem dvou mesicu. Mam sice blazeny pocit, ale jsem totalne vystaveny a tesim se ted na zimu, kdy nikam zadny moduly tahat nebudu. :D
Za me je jedno setkani za ctyri mesice optimalni.
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 676
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pát 02 pro, 2016 5:45 am

Dotaz Milana F. - Stále mi v hlavě leží tvoje vyřčená myšlenka v Hluku o těch nezávislých provozech na modulišti, Např. Hrabová, Setuza, Nesyty atd.

Protože nebudu plevelit jiné vlákno - tak odpověď zde, doplňuji, že je to odpověď v souladu s principy používanými v modulovém provozu H0, u jiných velikostí nemusí být pravdivá:

- co jsem tím myslel, bylo řečeno přímo tam, jde o to, že obrat vozů pro vlečkový areál je dán kapacitou moduliště, které generuje vozy směrované do konkrétního vlečkového areálu na základě roznesených objednávek
- četnost obsluhy - vycházejme z dnes nejčastěji používanému grafikonu - délka 12 modelových hodin ve zkrácení 1:5, pro tento časový úsek vychází četnost obsluhy - 2 páry Mn/Vleč - druh podle tvůrce grafikonu, je to jedno
- v rámci této obsluhy může být počet přijetých/odjetých vozů cca 10 až 25 za den (den=jeden grafikon), to z pohledu co moduliště může vygenerovat
- pokud budeme respektovat zásadu, že vůz se musí naložit/vyložit tak v extrémním případu můžeme říci, že tolik nakládacích/vykládacích míst musíme mít (pozor nezaměňujme s kapacitou kolejiště vlečky - asi všude nejde vykládat/nakládat)
- spíše to asi takto nebude a vůz nebude vždy vyložen/naložen mezi dvěma obraty obsluhy vlečky, tedy řekněme že potřeba pro 20 vozů, které za den dovezu/odvezu bude cca 30 míst na vykládky/nakládku - tedy místa kde se může vykládat/nakládat vagon (no, tak takový areál jsme zatím na modulišti neviděli)
- samostatnou kapitolou jsou ucelené soupravy - např. oblíbené uhlí, vykládka/nakládka po jednom voze, pak je na místě nezbytná trvalá obsluha vlečky včetně vlečkové loko, neříkám, že je nutno simulovat přesně skutečnost, ale nějaký náznak by tam měl být, zde taky asi nepřesáhne zdaleka kapacita vlečky 2 vlaky za den, možná spíše méně
- a nemusí to být sypání uhlí :D , neb i u Kokerei Brema pak bylo vidět, jak se berou vozy do ruky a vysypává/nasypává se uhlí - to se mně osobně nelíbí, to se toho prázdného/loženého vozu radši vzdám

Co mi z toho vyplývá pro "větší" vlečku:
- musí mít své "předávkové koleje", u malých to může nahradit přípojná stanice vlečky, kde vozy čekají až se uvolní nakládací/vykládací místo, kde se shromažďují po vyložení/naložení
- neznamená to tedy, že co dovezu přístí obsluhou odvezu - to je špatně !!!!
- uspořádání - buď podél trati (výhoda - prodlužuje traťové úseky) nebo odbočnou výhybkou z trati kterýmkoliv směrem :) , že by někdo stavěl přípojnou stanici + vlečkový areál .... to se asi nestane :lol:

Co z toho plyne - že větší vlečkový areál žije "svým vlastním životem" - přistavováním vozů na místa nakládky/vykládky, manipulací s vozy a nepořebuje denně desítky vozů tam a zpět - ani to není logické

Dalšími otázkami je - kde vlečkový areál v modulišti umístit, odkud obsluhovat, kde bude stanice, která bude soustřeďovat vozy směrované na vlečku..... o tom někdy jindy :roll:
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 04 pro, 2016 12:34 pm

Vidím, že Milan F. se vyčerpal položením otázky :D , tak pokračování, kde v modulišti vlečku umístit...

Kde tedy vlečku umístit v modulišti, tady asi bude záležet trochu i na charakteru vlečky - jak svým kolejovým uspořádáním, tak charakterem provozu, například Milevsko asi nebude polykat ucelené soupravy, spíše se bude jednat o dojezdy jednotlivých vozů různých typů z celého moduliště, Nesyty spíše ucelené soupravy s uhlím, pokud je v modulištu např. Hrabová - pojede uhlí z Hrabové (tady musíme dopředu počítat s vhodným umístěním obou vleček - pro rozumný provoz mezi nimi), pokud není, pak skryťák černý a něco málo dalších vozů různě rozptýleně z moduliště.
Takže vlečku charakteru Milevska musíme "dopravně" napojit na stanici, která je schopna "posbírat" vozy a pak je můžeme zavést do Milevska. Nejjednodušší řešení je dát tuto roli skryťáku a ze skryťáku vést vlaky Mn/Vleč, které zátěž do Milevsky zavezou - tedy již víše zmíněných 10-25 vozů za den můžeme to spojit s obsluhou ještě další stanice. Ucelenka - no, je sice v Milevsku kotelna, ale do takové kotelny jelo uhlí 1x za týden, to není elektrárna, kde je dojezd uhlí denní. Pokud roli "sběrné" stanice pro vlečku dám konkrétní stanici, musím si vybrat stanici k tomu účelu použitelnou - dostatek místa na kolejích pro cca 15-30 vozů, musím počítat s tím, že taková stanice musí dělat pro vlečku kapacitní vyrovnávací místo a k tomu samozřejmě dobře napsaný grafikon nákladní dopravy - jak se nám ty vozy do této stanice dostanou, pak záleží na obsluhách stanic, aby tam zátěž dojela srovnaná "na odvěšení", jinak nastane kolaps.
S vlečkou charakteru Nesytů je to jednodušší, mimo ucelenky s uhlím 1 až 2 páry denně tam bude pár dalších vozů - to se dá v krizi udělat jednou obsluhou za den, maximálně dvěma, ale počet vozů je nízký - do deseti vozů za den. Pokud budou Nesyty v budoucnu na odbočce z trati, pak nejlépe je postavit blízko stanice - přípojné stanice, která shromáždí jedotlivé vozy a vlečková loko s přechodností na ČSD si pro ně z vlečky přijede. Nebo naopak staniční záloha obslouží vlečku. Nebo můžeme použít obsluhu Mn vlakem, který předdtím obslouží 2 - 3 stanice a skončí v Nesytech a pak se vrací zpět, ten asi budeme vypravovat ze skryté stanice, to jiné stanice na modulišti nejsou schopné zvládnout, při rozumně hustém provozu.

Takž tolik jen krátké nastínení provozu na větších vlečkách H0, tedy s provozem podle pravidel Fremo H0.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod milan ferdián » ned 04 pro, 2016 2:44 pm

Díky Milane.V pohodě stíhám.Makám v Kunčicích,makám doma :D .Pokusili se mě zavalit prací,no nepovedlo se jim to zatím :lol: .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11847
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cipisekmp » ned 04 pro, 2016 7:03 pm

Ahoj, ja jen k Nesytum. Oni maji na vyjezdu dvoukolejne rozhrani a byli castecne planovane k Raholci, ktery by jim suploval tu predavaci stanici. Ja kdyz jsem se pohyboval na navsteve v Opatovicich nad Labem, tak na mistnim nadrazi byla vzdy nejaka souprava s uhlaky pro/z elektrarny. Nevim jestli masiny CD mohly do elektrarny nebo si pro soupravy jezdila masina z elektrarny ale rozhodne tam bylo vagonu spousta.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1585
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 04 pro, 2016 8:19 pm

Ahoj, to je právě ono, mnoho vozů stojí a obrat malý, tak to je a tak to vždy bylo, vagony nelítají jak šalené sem - tam.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Vladimír_B » pon 05 pro, 2016 12:38 pm

cipisekmp píše:Nevim jestli masiny CD mohly do elektrarny.
Mohou a dokonce v E trakci a taky tam ČDC pravidelně zajíždí...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1230
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 07 pro, 2016 6:48 pm

Podzimní maraton modulových setkání ukončilo setkání II. epochy - Grosspösna 2016. Letos i s účasti skryté stanice Mikulovice - tedy modulů OstraMo a vozidel. Kamarád Jindra připravil malou reportáž ze setkání je zde http://ostramo.parostroj.net/oa/2016_Grossposna/Grossposna_2016.html

Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník