Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod MartinK » úte 18 dub, 2023 7:55 am

Pravda, pravda. Služba v Lipové je zážitek. A ne jen tam. Určitě i v Lokti, Tachově a dalších stanicích, když se kolem tebe valí parní stroje, které si pamatuješ z dětství.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Dusan » úte 18 dub, 2023 8:03 am

Díky, "proslintal" jsem už obě galerie :P
Smekám, krásné práce, atmosféra i nafocení ...
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 18 dub, 2023 9:10 am

Pokud by chtěl někdo pro studijní účely, tak pošlu gtm do grafikonu, případně i plánek moduliště pro orientaci.
Z jiného soudku, bylo to desáté "výroční setkání" ve Vratimově (první bylo v sokolovně v roce 2013), ale nejen modely je "člověk živ". Protože jubilejnímu setkání předcházelo i jubileum kamaráda, tak byly nejen zážitky modelářské, ale i kulinární! Asi všichni za ně děkujeme a přejeme hodně dalších bohatých modelářských let.
Vratimov_2023_06.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod rawen » úte 18 dub, 2023 1:05 pm

Tak teď slintáme všichni... :D

Za layout budu rád. Předem díky.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 18 dub, 2023 1:23 pm

Radku, posláno na mail.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod StandaR » úte 18 dub, 2023 4:27 pm

Já znovu děkuji za možnost na to všechno kouknout a na chvíli se stát i účastníkem provozu. Krásná akce s krásnou organizací. Ze začátku jsem radši mlčky koukal jak to všechno krásně šlape.

Doporučoval bych každému kdo sní o velké stanici aby se někdy koukl na takový provoz, člověk rychle vystřízliví a zjistí že mu ke starostem stačí určitě jen ta tříkolejná lokálková stanička. Protože sledovat obsluhu větších stanic (a to myslím 4 a více kolejí, žádný 14-ti kolejná monstra), to byly fofry :D To já se asi radši inspiruji tou pohodou v Javorníku
StandaR
 
Příspěvky: 647
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod zdeno » úte 25 dub, 2023 6:59 am

hodiny master jsou vyrobeny a jsou funkcni.
Rozhodl jsem se udelat master hodiny nezavisle a pripojitelne kdekoliv na Loconet X3.
Nepotrebuji USB napajeni, protoze maji odber do 6 mA a to je super.
Ty modre displeje v tomto nemaji chybu a na to aby byly citelne, staci proud 300 uA na segment.
Uplne staci PWM pomer 30/255, sviti/ nesviti. Dokonce je citatelny aj pomer 5/255 :D
Ukazuji cas 14-59 a zrycleni 4. Carka na treti pozici blika podle zrychleni.
Daji se teda pouzit ako samostane podruzne hodiny do stanice.
hod_mast.jpg
hod_mast.jpg (19.11 KiB) Zobrazeno 4291 krát

ted jdu vyrabet prevodnik z Loconet > budeni 24V pro mechanicke hodiny.
Mcx mi napisal, ze maji nekolik mechanickych hodin, tak bude kazdy budic samostatny,
protoze se to planuje je osadit do nekolika mistnosti.
Navic kazdee mechanicek hodiny by mely mit samostatne ovladani pro pocatecni stav.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 26 dub, 2023 8:06 am

Zdeno, výborně už se těším na hodiny.
Neodolal jsem a pořídil si na naše poměry poměrně exotickou lokomotivu let 60. minulého století T455.0, model pěkný, výborně jezdící - ideální posunovací stroj do Lipové do 60. let. Instalace světel se dá zvládnout i pomocí transformátorové pájky. Já jsem natřel zábradlí a madla na zeleno (madla a část zábradlí byly chromované, po natření je vidět na fotce že se ohmatávaly na chrom), tedy lokomotiva již ne v "továrním nátěru" se zelenými tabulkami, ale s červenými. Ještě nejsou všechny osazeny, stejně tak brzdové hadice... Lokomotiva má nasazeny upravená spřáhla KMB (bez třmenu a zasunuta hluboko - původní poloha spřáhla dělá velkou mezeru mezi nárazníky, ale to je standard u všech výrobců modelů lokomotiv - viz 498.1, 464.0 ....), dají se použit i lepty spřáhel "Tomek", ale ty se nespřahují lehce najetím na vozy, což pro posunovací stroj není to pravé ořechové.
Podle "literatury" jezdily do roku 1967 na posunu v Bratislavě, ale asi to není úplně pravda, na jedné fotograii je na čele lokomotivy 004 uvedena Košická dráha a depo na kabině Čierna nad Tisou.
Za mne vcelku rozumný kompromis u modelu - cena/nutnost sám doplnit detaily.
T455_01.jpg

T455_02.jpg

T455_03.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 27 dub, 2023 3:20 pm

Ještě se dvěma snímky vracím k modulovému provoznímu setkání ve Vratimově a navazuji na informace k rekonstrukce zhlaví ve stanici Lipová. Na fotkách Lipová již se zhlavím s výhybkami Weinert. Provozně nezaznamenán žádný problém. V pravo do depa jsou výhybky Peco dlouhé.
Lipova_77.jpg

a detailněji
Lipova_78.jpg

A ještě jeden pohled tentokrát od "javornické" trati, rozdíl úhlů na výhybkách trochu klame, protože za první výhybkou nevede kolej rovnoběžně se staničními kolejemi, vedle M 230.5 je ještě malý oblouk, který směr srovnává
Lipova_79.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 01 kvě, 2023 6:59 pm

Před pár hodinami skončilo v Lánech modulové setkání 2.epochy, na které jsme přivezli skrytou stanici Mikulovice. Proti jarnímu Vratimovu jsme se v Lánech posunuli v čase o dalších 35 let zpět a dopravě vládly ještě starší parní lokomotivy.
Díky za pěkný modelářský zážitek.
Pár fotografií ze setkání:
Lany_04.jpg

Lany_02.jpg

Lany_03.jpg
Naposledy upravil Mcx dne pon 01 kvě, 2023 7:25 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 01 kvě, 2023 7:22 pm

Lany_05.jpg

a nejen parní lokomotivy
Lany_06.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod zdeno » stř 03 kvě, 2023 7:05 am

mel jsem problemy s programem na ovladani mechanickych hodin. Puvodni program totiz padnul za vlast pri prechodu z XP na W10.
Uz jsem zapomnel, jak jsem to udelal do Bojnic a Kosic, tak jsem to musel napisat odznova. Ani netusim, jak jsem to tehdy vymyslel.
Uz je to hadam vic nez 6 roku.
---
Musi se totiz rozdelit program na normalni a servisni chod. Dost jsem mazal a opravoval, nez jsem prisel na to, ze je to treba striktne rozdelit.
Takze servisni a bezny chod se lisi pritomnosti zasunuti kabelu X3 do zasuvky RJ12 6/6.
Pochopitelne musi byt X3 zive a zdvihat RxD do "1".
Pokud je X3 mrtve, nebo chybi, tak je to servisni mod.
Pokud je zasunuta a ziva X3, tak je to normalni rezim. Vsak, jak by se jinak spustily hodiny ? :D
---
Pokud by to nekoho zajimalo, napisem vice.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 15 kvě, 2023 4:46 pm

Pokračuje rekonstrukce stanice Jeseník, naší nejstarší stanice, náhrada výhybek Peco střední a krátké za Tillig EW3 a úprava geomotrie zhlaví. Druhé zhlaví se blíží dokončené pokládce.
Budou následovat další úpravy ovládání, krajiny, budov....
Jesenik_09.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 18 kvě, 2023 10:19 am

A je položeno, zapojeno, proletováno, teď už instalace přestavníků..... a pak zaštěrkování....... no, není toho málo. Ale pořád zastávám názor, že modernizace starších modulů se vyplatí. Přece jen více jak 50% udělané práce zůstává.
Tři výhybky vyšly na rozhraní dílů, trochu říznuté, ale to je ok, hlavně napájení srdcovek zůstává vždy jen na jednom dílu.
Stanice měla délky staničních kolejí 240 cm, po úpravách a navrhovaných změnách osazení odjezdových návěstidel dojde ke zkrácení o cca 10 - 15 cm. Úpravy by, ale měli zachovat stanici v kategorii stanic Loket, Luhačovice.... tedy cca 225 až 250 cm. Neměly by stanici posunout do kategorie místních tratí 165 - 180 cm. Vycházím z délek staničních kolejí stanic používaných na modulových setkáních ve Vratimově.
Jesenik_10.jpg

Jesenik_11.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod MartinK » stř 24 kvě, 2023 9:27 am

Ahoj Milane,
Super. Uz se tesim na sluzbu do noveho Jeseniku.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků