Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Zlámalík » stř 06 pro, 2023 10:59 pm

Pana přednostu patří vyznamenat, ve skvěle provedené a uklizené stanici má taky parádní stroje! Radost pohledět!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 07 pro, 2023 2:58 pm

Já bych to až tak neviděl, práce na modelech ať již stanic, tratí i vozidel nikdy nekončí. Stále je tam co dodělávat, vylepšovat...... Ale potěšit se občas pěknýma fotkama to stojí za to.
moduly_34.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 07 pro, 2023 8:30 pm

A ještě jedno dnešní šotoušovo potěšení s manipulačním vlakem v čele s T 435.0101 a 434.1175 při posunu v Hukovicích
moduly_35.jpg

moduly_36.jpg

moduly_37.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Vysočina » pát 08 pro, 2023 4:20 pm

Mcx píše:Já bych to až tak neviděl, práce na modelech ať již stanic, tratí i vozidel nikdy nekončí. Stále je tam co dodělávat, vylepšovat...... Ale potěšit se občas pěknýma fotkama to stojí za to.
Příloha moduly_34.jpg je dlouhodobě nedostupná.


Kolejiště - krása, ale ten telefonní sloup je děs. Takto se to nestavělo! Beton byl vždy vevnitř a dřevo venku ..... Když se kopala díra - ručně - tak proč kopat o kubík hlíny více. :?: JM Detail je má zásadně špatně.
Přílohy
Ačko_2.jpg
Dřevěný sloup na patkách
Ačko_2.jpg (145.19 KiB) Zobrazeno 3602 krát
Ačko.jpg
(.) P R U D Í Č
Vysočina
 
Příspěvky: 138
Registrován: ned 29 lis, 2009 1:09 pm
Bydliště: 758029 HCV

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Gulda » sob 09 pro, 2023 4:20 pm

Není pravda, že betonové patky byly uvnitř sloupu ,,áčka,, ...když se patkovali uhnilé sloupy, vykopala se patka vně (mezi by to nešlo nebo hodně blbě), pak se usadila betonová patka, vyvrtali se přes patku díry na šroubovici, patka se přišroubovala ke sloupu a potom se uřízl sloup u země (2x aby vnikla mezera a sloup nehnil dál, nad řezem byl stažený plechovým páskem nebo drátem, aby se neštípal), pak se vykopala druhá a stejný postup...většinou to dělali dílny středních oprav nebo o pracovních sobotách (1 max 2 patky dopoledne a hurá do hospody), takže patky vně sloupu jsou správně...pošťáci to dělali jinak, protože měli jeřáb nebo plošinu, potom patka uvnitř áčka...
guli
Gulda
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 21 zář, 2008 11:54 am
Bydliště: Bučovice

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 09 pro, 2023 7:14 pm

Já prošel hromadu fotek od 60. let do dneška, většina sloupů je bez betonových sloupků, ale najdou se s "betonem" ve všech variantách,
asi nejčastěji na fotkách takto:
tel_sloupy_01.jpg

tel_sloupy_02.jpg

ale i takto
tel_sloupy_03.jpg
Naposledy upravil Mcx dne sob 09 pro, 2023 7:24 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 09 pro, 2023 7:17 pm

a rovněž takto
tel_sloupy_05.jpg

toto sice asi není telefon, ale dřevěný sloup je dřevěný sloup :wink:
tel_sloupy_04.jpg

a na závěr jen poznámka - JM Detail nemá nic blbě, protože "beton" je možné dát k sloupu v kterékoliv variantě
A ještě proč tam ty betony mám - protože bych potřeboval vyšší sloup :D , no budu se muset domluvit ať mi udělá pár vyšších A-ček a betony asi půjdou pryč
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Gulda » sob 09 pro, 2023 8:50 pm

V podstatě se patky dodělávali tak, aby se chlapy při výkopu co nejmíň nadřeli, protože se všechno kopalo ručně.
guli
Gulda
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 21 zář, 2008 11:54 am
Bydliště: Bučovice

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 11 pro, 2023 8:16 am

Já bych se vrátil k modulům, pro ty kteří mají rádi spíše "papír" - v posledním, prosincovém čísle ŽM vyjde reportáž z obou letošních vratimovských setkání. A tak dvě fotografie, které se do reportáže v ŽM nedostaly
jak říkal Tomáš Bartoš výpomoc Pielsticků se vrací zpět do Čech, zachycena při průjezdu Albertovcem
moduly_38.jpg

a tady osobní vlak ve stejné slezské stanici, v čele T466.0201 z české výpomoci a za ní spěšniny (jugoslávský Gbs/Zts) pošťák Postmw, maďarské Bai a BDa
moduly_39.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 17 pro, 2023 3:45 pm

Porovnání modelů mezi kterými je téměř 30 let - ČS Train/PIKO, ČS Train má vyměněné masky podvozků za odlitkové, doplněna madla na čelníku
Hektor_01.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 18 pro, 2023 9:20 pm

Vrátil jsem se k pokračování Savz od Locolabu, představky dokončeny včetně správně umístěných výztuh a správné velikosti plošin, stupačky použity z originálního leptu a horní žebříky. Zábradlí na lávce na střeše bude nutné udělat, protože v originálním leptu neodpovídá předloze. Zábradlí na plošině u budky i opačné straně vozu je z úhelníku 1x1, původní lepty jsou na široké čelníky, navíc trochu jiné než na voze.
Savz_18.jpg

tady pohled na upravený spodek, kulisy upraveny, zkráceny šachty a spřáhla třmeny - zalepeny, nárazníky jsou z domácích zdrojů, u stavebnice byly nárazníky s talíři velikosti mexických klobouků :D
Savz_19.jpg

tady ještě pohled k porovnání na původní stav na začátku "kuchání spodku", kdy bylo konstatováno, že v této podobě se svému vzoru moc nepodobá, ty o více jak 3 mm širší čelníky, celé představky vyplněné, nikde nebylo vidět výztuhy a když byly vidět tak byly špatně
Savz_21.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 19 pro, 2023 8:49 pm

A blížím se ke konci, ještě nějaká madla a hřídel ruční brzdy
Savz_26.jpg

zábradlí u horní plošiny je slepeno z plocháčů 0,25x0,5 Evergreen, má správný počet sloupků
Savz_27.jpg

Savz_28.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Polabský » stř 20 pro, 2023 7:28 pm

Ještě k betonovým patkám dřevěných sloupů.
Občas když to centrální plánování nestíhalo, se používaly i vyřazené kolejnice.
V Dejvicích u zříceniny na Babě byly dokonce použity poměrně subtilní ojeté žlábkové kolejnice, zřejmě z výzisku DP.

Pohodové Vánoce přeje Polabský
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 20 pro, 2023 9:27 pm

Tak a trochu sjednocení vzhledu, aby se našla místa, kde je třeba dobrousit nebo naopak dotmelit.
Savz_29.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 03 led, 2024 9:04 pm

Nakonec mně to nedalo a "žeber" na střešní nástavbě jsem se tmelením a broušením zbavil. Zase jsem model trochu více posunul k skutečnému obrazu vozu. Důvodem byla taky nutnost přetmelit spáru mezi dílem střechy a skříní vozu, což se bez přetmelení "žeber" dělalo velmi obtížně.
Ale jak u převážné většiny vozů, které jsem dělal, či upravoval. Hlavním cílem je získat model pro provoz, který svým vzhledem odpovídá předloze, takže některé detaily musí někdy ustoupit zájmu lepších provozních vlastností modelu. Jedná se mi o celkový dojem z modelu
tmelení střešní nástavby pro eliminaci žeber
Savz_30.jpg

tady již s vybroušeným tmelením a surfacerem přestříknutou střechou
Savz_31.jpg

Savz_32.jpg

Tak už jen nátěr a popis, bude šedý - skříň šedě stříknutá odstín šeď střední, no a spodek černý a to bude štěteček a trpělivá ručná práce, stejně jak na St :D
Popis - chtěl bych ho jako "P", čísla ozů jsou, ale komu patřily to už bohužel ne, jedině vyjít z vlastnictví prvních Rajek mimo cement a něco vybrat.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků