Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 10 pro, 2020 8:31 pm

A nyní již k tomu kam dnes výstavba pokročila. Chytl jsem foliáž a pustil se do svahu za kolejemi a prostor za nakládací plochou. Opět kousky foliáže Polák a skládání puzle.
Tady rozpracováno, ani vlaky ze stanice neodjely, jen jsem kousek odsunul vozy z nakládkové koleje
hluc_stanice_54.jpg

tady ještě jednou z jiného úhlu
hluc_stanice_55.jpg

a je zalepeno, ještě je to místy mokré, vyzkoušeno umístění jeřábu, zda jsem se opět nespletl, ne tráva je přesně ke druhé kolejnici jeřábu, malé rozdíly v barevnosti některých kousků foliáže, případně viditelnější spára mezi jednotlivými kousky - bude dořešeno flokováním, manipulák přivezl další vozy do stanice Albertovec
hluc_stanice_56.jpg

Jen poznámka - 7. listopadu 2020 jsem začal skládat dřevo - dva díly stanice, dnes již zvané Albertovec, dnes 10.12. 2020 má stanice ovládání s malým, byť provizorním pultem, hotové, zaštěrkované koleje, hotový tvar krajiny, z větší části zelené brzy přibudou nástupiště a rampa.... a pak ještě někdy budova (tam spoléhám na pomoc - nakreslení a laserování u Radka).... a pak spoustu času na detaily - jako výhybková návěstidla, lampy, vylepšování krajiny....
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Sedli-CB » pát 11 pro, 2020 8:20 pm

Mcx píše:již několikrát dovezl manipulák vozy do stanice a posunoval jsem tady, je to zábava jsou tu tři "nakládací místa" na třech různých kolejích a tak je to zábavnější posunovat a odstavovat vozy než ve stanici rakousko-uherské s jednou nakládací kolejí - kde je plocha, rampa i skladiště

Také jsem koncové nádraží na svém kolejišti lehce zgermanizoval takovým křížem a mám za ním z jedné strany sklad a z druhé pilu. Musím souhlasit, že posun je pak mnohem barvitější :)
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 14 pro, 2020 2:13 pm

V tyto dny se na stanici Albertovec skoro nic neděje, pár drobných úprav na štěrku a tak jen dva snímky za denního světla s foliáži na straně nakládací koleje
hluc_stanice_57.jpg

tady z opačné strany kolejí, oblouky vzadu jsou zatím jen zelené a čekají na dotvoření krajiny, včetně jednoho malého statku a kapličky vedle trati
hluc_stanice_58.jpg

a tady trochu zvětšené, trojcestná výhybka od Wellera v geometrii EW3 od Tilliga
hluc_stanice_59.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 16 pro, 2020 8:12 pm

Nyní trochu z jiného soudku, na webu OstraMo http://ostramo.parostroj.net/vozidla/barvy/barvy_NV.html jsem vložil první část článku o nátěrech nákladních vozů ČSD v období 1960 až 1990, tentokrát o nátěrech vozů vyokostěnných, výsypných, krytých a nízkostěnných. Samozřejmě jak na to na modelech, jaké odstíny použít. Hodně fotografií skutečnosti i pokusu na modelech.
31.jpg

a skutečnost
askenovat0001.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 17 pro, 2020 12:35 pm

Udělal jsem v článku malou opravu + doplnění co jsem k srovnání barevných odstínů použil.
http://ostramo.parostroj.net/vozidla/barvy/barvy_NV.html
45.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 19 pro, 2020 4:51 pm

A zpátky k stavbě stanice "Albertovec", dostal jsem se k trošku kontroverzní části a to jsou nástupiště. Dnes je tam pouze zastávka....., původně nástupiště dvě, při jejich prodloužení, které bylo provedeno před 110 lety bylo možné na první koleji prodlužovat pouze směrem ven ze stanice a tak nástupiště sahalo až na první výhybku - tedy pro nás poněkud atypické řešení, tak to zůstalo téměř dodnes, když už ta výhybka tam desítky let není. Druhé nástupiště - zda bylo někdy využito? asi nikdy, po válce v roce 1946 již na fotkách není po něm žádná stopa a tak je to celé taková fikce. Zachoval jsem přibližnou podobu - umístění, samozřejmě délkově pokrácené. Druhou možností bylo udělat mezi kolejemi ostrovní nástupiště, ale už by to mělo trochu jiný charakter, přednost dostalo zachování původního řešení, byť asi nikdy použito nebylo. Maximálně v letech do roku 1920, ale nízká hustota dopravy to asi nevyžadovala a později již vůbec ne.
A protože je to stanice pouze na motivy stanice Bolatice, tak to nebude vadit.
Celkový pohled na nástupiště mezi kolejemi 1 a 3, je to mokré, čerstvě zasypané, řešení moc nepočítá s křižováním dvou vlaků osobní dopravy, u koleje 1, tedy od budovy je zatím postavena jen hrana nástupiště.
hluc_stanice_60.jpg

jednostranné nástupiště, nic světoborného - klasická betonová hrana "Tischer" od JM Detail, na stanicích se objevovala od začátku 60. let minulého století
hluc_stanice_61.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cer.t » ned 20 pro, 2020 6:58 pm

Protoze chceme doma taky krouzit, tak vznikaji jednoduche oblouky. Koleje roco po 30°. Na rovinky zatim prijdou Hermanice a zast. Hradec. Nic lepsiho nez okruh do jedne mistnosti clovek nevmestna. A do budoucna davaji vymenne rovinky moznost tvorby dalsich modulu jiz dle standardu Fremo.
Jinak stavba ze styroduru pekna. Mimo sablonu na geometrii oblouku je vse se zednickymi mirami baj oko a to se mi libi...
Přílohy
IMG-20201220-WA0000.jpeg
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cipisekmp » ned 20 pro, 2020 7:19 pm

Ahoj Tomasi. S temi zednickymi mirami je to castecne pravda i u klasickych modulu. Kdyz nekde ctu, jak to nekdo hroti a hleda aby mel rozhrani na 0,01mm a ja pritom vse narezal primocarkou a pritom to taky funguje. Samozrejme rovne dily je lepsi narezat u stolare ale nic se nemusi prehanet.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Dašek » ned 20 pro, 2020 7:26 pm

Ahoj Tomáši,vidím,že jedeš.Jen nějak nesedí čela.To byl záměr,nebo jsem to zoral?
Dašek
 
Příspěvky: 524
Registrován: sob 31 říj, 2009 6:46 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cer.t » ned 20 pro, 2020 7:35 pm

Tak cela byla rezana presne a jeste ta sablona. Pak uz jsem jen obkresloval a prikladal. Vse je pouze lepeno ostafixem. Je to celkem poddajne, tak predpokladam, ze to vydrzi. Jinak u tech oblouku to musi byt celkem presne, aby z toho ten kruh vysel.
Cela jsou volena zamerne s ohledem na cela planovanych rovinek. Vse je ok. Jen jedno bylo prohnute, ale bylo od kazdeho po jednom navic, tak neni zatim pouzito.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 21 pro, 2020 9:53 am

Domácí moduly, většinou oblouky, které zvládnou domácí stísněné poměry, tělocvičnu jak Honza každý nemá :lol: se množí jak houby po dešti. Je to dobře protože to dává i možnosti jak využít aspoň část toho co jinak vozíme na modulová setkání i doma, navíc v dnešní době je to o to aktuálnější. V neposlední řadě to dává příležitost pořádně odzkoušet vozidla a připravit je na setkání. A s dětmi je kde jezdit.
Tomáš zvolil netradiční řešení domácích modulů s tradičními přechodovými čely.
Dnes malé pokračování Albertovce, to co bylo vidět v předchozích snímcích, tak ještě jednou v denním světle.
Nástupiště u třetí koleje, první zasypání, bude třeba ještě další přísyp, opravy, patina...
hluc_stanice_63.jpg

protože pro udělání nástupiště u první koleje je nutno připravit již pláň kde bude někdy umístěna staniční budova, staniční budova nebývá utopena pod nástupištěm, tak je celá ploch podlepena ručním papírem síly 2,5 mm - lepeno + tmeleno Ostafixem, stejný papír je u hrany násupiště, tam 2x na výšku 5 mm a k hraně nástupiště pak přijde překrýt plocha strojní lepenkou síly cca 1 mm, na ní už jen posyp jemný štěrk, spíše prach + trocha jemné hlíny, kafe neee ! a zalito Sportakrylem s vodou 1:1
hluc_stanice_62.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod veteran » pon 21 pro, 2020 6:10 pm

Kafe ne! Ne proto že je to fajn, ale proto že nemáš Brazilskou. :D
Proto musíš použit hlínu.
No ale jináč je tady co sledovat.
Honza G.
veteran
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 17 pro, 2012 7:24 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cer.t » čtv 31 pro, 2020 9:30 pm

Tak a je polozeno a elektricky zapojeno. Snad zitra budou doplneny rovinky z klasickych modulu a bude proveden test.
Přílohy
20201231_222909.jpg
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Vaclav86cz » čtv 31 pro, 2020 10:29 pm

cer.t píše:Tak a je polozeno a elektricky zapojeno. Snad zitra budou doplneny rovinky z klasickych modulu a bude proveden test.


A veškeré železniční modelaření začíná u oválu, nebo kolečka :-D
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 31 pro, 2020 11:57 pm

Má to několik důvodů - dětem se to více líbí, pro testování vozidel je třeba dráha aspoň 30 m a kdo má tak dlouhou trať od někud někam. Takže není jiné cesty, ale mne to neuráží, má to specifický cíl a modelářsky se lze tam vyřádit i přežít covidové modulové prázdniny.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kuTTil a 11 návštevníků