Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cer.t » pon 01 kvě, 2017 10:21 am

Přílohy
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (43.39 KiB) Zobrazeno 6945 krát
cer.t
 
Příspěvky: 299
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 02 kvě, 2017 5:12 pm

Problémy se 4 Fredy první generace odstraněny (hřály se a zkratovaly rozvod DCC), byly to diody na vstupu, po náhradě jsou opět Fredy plně funkční. Je to závada, kterou již mělo více majitelů Fredů viz.: http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2013050003
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod radeksindy » úte 02 kvě, 2017 7:53 pm

Není FRED jako FRED. Nevím kdo je autorem tohoto provedení, ale neznám FREDA, který by měl kdy takový problém. A to jich v Zababově a FREMO existují tisíce, první desítka tisíc už bya dávno překročena. Určitě za to nemouhou napěťové špičky, protože první co by odešlo je kondenzátor na vstupu, který má 35V. To už někteří v Zababově vyzkoušeli, když se snažili rozvod LocoNetu napájet přímo z IBX. A to se vám tam objeví jen cca 40V, problém hledejte někde jinde.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 03 kvě, 2017 4:01 am

Ahoj Radku, všechny Fredy jsou z produkce Zababov a o dalším psal Poustva na diskuzi v DCC - měl stejný problém http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=8744&start=15 je to trochu níže na tento stránce :D. Takže je fakt, že ten problém je a ty moje Fredy nejezdily na ničem jiném než na centrále DIgitrax, doma je nepoužívám, na podzim v Hluku jezdily a na jaře ve Vratimově zkolabovaly po nějakých x hodinách provozu, některé jen tak, že diody slušně topily a některé zkratovaly RailSync stejně jak Fred od Poustvy.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod radeksindy » stř 03 kvě, 2017 6:34 am

Ne, z naší produkce určitě ne. Všechny naše FREDy jsou postaveny z SMD součástek, ten na obrázku má normální odpory. To si někdo radší předělal FREDa, než aby se naučil pájet SMD.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 03 kvě, 2017 6:44 am

radeksindy píše:Ne, z naší produkce určitě ne. Všechny naše FREDy jsou postaveny z SMD součástek, ten na obrázku má normální odpory. To si někdo radší předělal FREDa, než aby se naučil pájet SMD.

Radku vím odkud tyto Fredy mám, takže žádné pochybnosti o původu Fredů nemám. Mimo dvou Fredů z produkce bratislavské (ale taky zababovácké) mám všechny z hromadných akcí Zababov !! Ještě jsem zapomněl + 2x Fremo.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod zdeno » stř 03 kvě, 2017 6:56 am

co jsem v patek opravoval, byly s SMD soucastkami. Podle mne to zpusobuje zpetny proud Schottky diod, ktery postupne narusta, az to dojde do zkratu.
Aj Schottky diody maji urcity rozptyl parametru anebo to byla druhotridni serie, ktere nevydrzela.
---
Sam jsem takto opravoval pres 80 Fredu, kde jsem vymenoval tyto Schottky diody za obycejne KA222 (kterych mam hafo) nebo dokonce 1N4148, ktere maji povoleny proud 400mA / 35V / 4nS a plne vyhovuji.


dodatek
chyba se projevuje tak, ze se Fred hreje, ale funguje. A po case prestane fungovat, teda chyba je postupna a postupne se zhorsuje.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod radeksindy » stř 03 kvě, 2017 7:45 am

Mcx: Ne, náš FRED na fotografii to být nemůže, takové jsem nikdy nestavěli. Nevím co znamená "z produkce bratislavské (ale taky zababovácké)", ale FREDy se dělali v několika várkách. Buď jsem akci připravova já, Michal N. nebo Radek M., ale nikdy to nemělo nic společného s Bratislavou. Všechny naše FREDy (nikoli FREDI) jsem kalibroval, všechny mi prošly rukama (až na pár kusů Rudy), takže vím o čem mluvím.

Zdeno: Naše FREDy opravuju 14 let a kromě asi tří kusů kluků z úzké, které se chvíli dávaly přímo na IBX, tak nikdy žádný problém s diodami na vstupu nebyl. Pokud si opravoval 80 ks, tak jste opravdu měli špatnou výrobní sérii diod nebo něco shnilého je v zapojování kolejišť a systematicky si ničíte vstupní členy. Ve FREMO jsou tisíce ovladačů a podobného problému si nikdo nevšiml.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 03 kvě, 2017 8:01 am

radeksindy píše:Mcx: Ne, náš FRED na fotografii to být nemůže, takové jsem nikdy nestavěli. Nevím co znamená "z produkce bratislavské (ale taky zababovácké)", ale FREDy se dělali v několika várkách. Buď jsem akci připravova já, Michal N. nebo Radek M., ale nikdy to nemělo nic společného s Bratislavou. Všechny naše FREDy (nikoli FREDI) jsem kalibroval, všechny mi prošly rukama (až na pár kusů Rudy), takže vím o čem mluvím.

Radku prosím odpovídej na to co píší já !! ne na odkazy které jsem do textu dal pro ilustraci problémů jinde !!!
Takže opět opakuji znovu !!! mám 18 Fredů, z toho 14x Zababov, 2x Gábor.M. - Bratislava - tehdy člen Zababova a 2x přímo Fremo, zde jsou vypočítané všechny verze. Takže verzí 1.7 mám cca 12 kousků a 4 z toho se rozloučily s řádným fungováním přesně dle popisu jak jsem uvedl a upozornil jsem na to, že to není první případ - to by ten odkaz.
Takže ještě jednou - mé čtyři vadné FREDy byly z hromadných akcí Zababov a nikde není ani jedna fotka mého Freda !!!
Doplním a opět se opakuji - mé vadné Fredy byly v posledních x- letech na akcích pouze s centrálami Digitrax ! a s rozvody Zababov + OstraMo.

Opravdu stačí číst.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod zdeno » stř 03 kvě, 2017 8:12 am

to Sindy:
taky si myslim, ze to byla nejaka spatna serie a celkem vylucuji spatne zapojeni, protoze se pouziva vsude stejne.
Vsak zkus nahodit, cim se lisi ostravske zapojeni X3 od brnenskeho nebo bratislavskeho X3 ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod radeksindy » stř 03 kvě, 2017 8:54 am

Mcx: Úzké ovladače měly chvíli problém s tím, že je kluci polechtali přímo z IBX. Takže nejen Poustva, ale Horymír dodal pěkně načatý FRED. Ale jinak žádný problém není, takže si to podle mého názoru vyrábíte sami. Otázka je jak. Pokud vím tak Digitrax nepoužíváte pořád, ten ve Vratimově byl Martinův. Co používáte jinak?

Zdeno: Záleží na kombinaci centrály a zesilovače pro napájení LocoNetu. Všechno není stejné. Digitrax? IBX? Minibox? Jaký zesilovač pro LocoNet? Je tu spousta detailů.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod zdeno » stř 03 kvě, 2017 9:22 am

to Sindy:
jaky Loconet, co s tim ma spolecne ? Pouzivej radsi vyraz X3.
---
Je mozne, ze je nejaka kombinace smrtici, takze vime, ze to muze byt Digitrax.
Boostre vylucujem , protoze nemaji s generovanim na piny 1 a 6 X3 nic spolecne.
Ja treba osazujem Boucherotuv clen vsude, ten celkem ucinne odstranuje zakmity,
Jak je to na ostanich centralach ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 03 kvě, 2017 9:43 am

Vzhledem k tomu, že tyto moje Fredy několik let jezdí sporadicky a poslední roky pouze na setkání, kde se jezdí na centrálách Digitrax - Hluk, Vratimov, Riesa (pravděpodobně vždy se zvýšeným napětím RailSync - proč to nevím - to budeš vědět asi Radku ty, ve Vratimově bylo naměřeno 20,4 V pokud si pamatuji), před pár lety i v klubu párkrát na centrále od Zdena, ale vždy na všech setkáních ve společnosti desítek dalších Fredů !! - tak proč tyto Fredy?
Zesilovače vždy Spax, navíc bych k tomu dodal, že doma jezdím většinou na Zdenovu centrálu, méně na Minibox, tyto Fredy doma nepoužívám, ale používám Fredi, Ota.... zapojené desítky hodin.... no prostě a jednoduše řečeno, něco bylo na těch 4 Fredech špatně - asi součástky.
Jinak v OstraMo je těchto Fredů asi 25 - u tebe byly opravovány možná - 4 - výměna potenciometru, a zbytek má již skoro všechen taky vyměněné potenciometry - skoro všechny před 5-6 lety, měněno u nás bez kalibrace, další 4 opraveny před 3 lety u Zdena - nepřihlašovaly se + potenciometr. Již nemáme skoro Freda, kde by nebyla oprava :)
Předpokládám, že teď se dozvím, že je to jasné - kdyby byly na opravě u tebe nevznikl by poslední problém, hm tak to určitě není - mezi současně vadnými (diody na vstupu) byl jeden, který přežil do současnosti bez jakékoliv opravy, 2x s měněným potenciometrem a 1x oprava přihlašování.
Ale dodnes všechny Fredy fungují a jezdí se s nimi na velkých setkáních, např. Vratimov, kde jsem jich jen já měl v provozu 9 kousků.
Zatím nebyl opravován u nás ani jeden Fredi.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 03 kvě, 2017 3:27 pm

Na web OstraMo doplněny propozice Regionálního provozního setkání Vratimov 2018, které bude v termínu 12.4. až 15.4.2018 http://ostramo.parostroj.net/akce/vratimov_2018/vratimov_2018.html. Pravidelní účastníci si mohou již nyní "zablokovat" ve svém modelářském kalendáři tento termín pro rok 2018.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 03 kvě, 2017 7:19 pm

Opravuji info k Fredům - z akcí Zababov má celkem 10 ks starých, klasických třítlačítkových, které postihl "Vratimovský kolaps", no jeden dojezdil celé setkání, ale byl nahryznutý a poněkud topil :D Z produkce Gábora a Petera M. mám tři kousky - ty mají na rozdíl prvních zababováckých lepší potenciometry - nemusel se měnit zatím ani jeden. 6 kousků Fredi osmitlačítkových z akcí Zababova, jeden Fremo inkrementální (naštěstí jen jeden, protože na něm zastavit loko - tedy dotočit do nuly je problém, točíš, točíš a stále je tam 1, jedině bezpečné je přepnout směr a nedělá to jen můj) a pak jeden Fremo nešťastník Fredi, který stále nemá soft na 28 funkcí a asi nikdy mít nebude. Tedy celkem 21 kousků. Takže slušné množství na to abych měl představu co jak funguje, navíc jsou v klidu zkoušené doma na několika centrálách se Spaxem jedním, dvěma... společně s x dalšími Fredy, Fredi, Ota, Evky....

Zde jsou skoro všechny, stačí kouknout na knoflíky a je jasné co je Zababov :wink: :
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků