Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cipisekmp » pon 30 lis, 2020 5:24 pm

Ahoj Milane. Ono pokud se nasinec vyslovene na CODE nezameri, neni az tak moc videt. Alespon me pouziti CODE 100 nijak neurazi. Cipísekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 01 pro, 2020 7:53 pm

Ano ve chvíli, kdy je vše natřeno, zaštěrkováno, tak to na první pohled není příliš rozdíl viditelný. Prostě výměna všech kolejí nebyla na pořadu dne, technicky tam nijak nevadí.
Ale zpět k "Albertovci", byly osazeny námezníky a na manipulační koleji č. 2 bude umístěn kozlíkový jeřáb, prostě na stanici vozí díly, které je nutno nakládat jeřábem do vagonu a protože je to pravidelná nakládka je výhodnější trvale umístěný jeřáb.
Samozřejmě na co budu něco měřit... no posunul jsem ho příliš blízko ke koleji č.2... a tak to znamenalu již zabudovanou kolejnici jeřábu vytrhnout, vyčistit plochu o pár mm vedle a znovu osadit. Jo, když je člověk pohodlný prověřit vzdálenosti a bere to od oka tak se občas netrefí.
námezníky u trojcestné výhybky, zaštěrkování, flokování... vše prošlo jen rychlou první úpravou - údernické tempo :roll: ... a pak bude následovat mnoho dalších "dodělávek" :D
hluc_stanice_40.jpg

tady nešťastné první umístění kolejnice jeřábu a... překvapení je to nějak blízko - jeřáb je rovněž jen rozestavěn
hluc_stanice_41.jpg
Naposledy upravil Mcx dne úte 01 pro, 2020 8:12 pm, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 01 pro, 2020 8:04 pm

Tady již upravená poloha kolejnice jeřábu
hluc_stanice_42.jpg

A pak byla stanice rozebrána a díly šly opět na pracovní stůl, byla doplněna elektroinstalace výhybek, nainstalovány konektory RJ45 8pin pro propojení s pultem, vždy po jednom do každého dílu, konektory napájení, namontován poslední chybějící přestavník, odstraněno několik chyb, které jsem přitom vyrobil. A dnes večer byl zapojen provizorní pult (je na 5 m dlouhých kabelech, to abych si pult mohl dát do Hukovic, když sedím zvenku oválu u Hukovic a nebudu posunovat, no a když budou jezdit i vnuci přijde dovnitř k Albertovci, prostě takový putovní pult) ....a byly odzkoušeny všechny výhybky, jednu budu muset ještě doladit, netrefil jsem se s přestavníkem, jedna strana špatně dotahuje.
Ale po postavení stanice na nohy a zapojení pultu, opět odstranění několik chyb :roll: a ..... první vlaky se ve stanici vykřižovaly, odzkoušeny posuny na všechny staniční koleje.....
hluc_stanice_43.jpg
Naposledy upravil Mcx dne úte 01 pro, 2020 8:16 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cipisekmp » úte 01 pro, 2020 8:06 pm

Ahoj, komu se neleni, tomu to jezdi. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 01 pro, 2020 8:21 pm

To víš my na Ostravsku jsme byli již před desítkami let "stachanovci", ale za 25 dní dostat dřevo do kolejové podoby stanice, že je plně sjízdná, je asi dobrý čas :D Ke skutečné stanici se vším všudy to má ještě daleko.
I když ty jsi se stanici Lom nám taky vzorně konkuroval, jde ti to pěkně od ruky.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 02 pro, 2020 11:09 am

Ve chvíli kdy je pult Albertovce umístěný u Hukovic tak je zatím položený na držáku Fredů. Není to zatím tradiční pult OstraMa, chybí mu ty otočné páčky - ty by do malé krabičky nevešly a tak rychle by ho nešlo vyrobit - snad někdy bude. Pod modulštěm je DCC centrála Centrbox od Zdena - leží za pultem Hukovic, pro současnou jízdu dvou lokomotiv nepotřebuje ta malá centrála booster, velkou mám v Ubahn u klubového moduliště. Na rozdíl od DR5000 jsem s nimi spokojený.
hluc_stanice_44.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod zdeno » stř 02 pro, 2020 11:34 am

Mcx píše: je DCC centrála Centrbox od Zdena - leží za pultem Hukovic, pro současnou jízdu dvou lokomotiv nepotřebuje ta malá centrála booster, velkou mám v Ubahn u klubového moduliště. Na rozdíl od DR5000 jsem s nimi spokojený.

ja osobne booster doporucujem z toho duvodu, ze pri riznuti vyhybky se odstavi vsechny ovladace.
Ale zas na druhou stranu je to dobra indikace zkratu :D :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod zaplef » stř 02 pro, 2020 1:44 pm

Mcx píše:...velkou mám v Ubahn u klubového moduliště. Na rozdíl od DR5000 jsem s nimi spokojený.
hluc_stanice_44.jpg

Ze zvědavosti se zeptám, jaká centrála přesně se skrývá pod "velkou" a proč jste nespokojen s DR5000? Díky.
Žasnu nad rychlostí stavby :-) palec nahoru.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 02 pro, 2020 2:06 pm

"Velká" alias plecháč je starší verze Zdenovy centrály, jezdíme na ni pokud máme v klubu Ubahn postaveno moduliště. No a k DR5000 - dodnes neumí přihlásit starší verze Fredů (já jich má dost), narazil jsem na problém s dekoderem Digitrax i ESU v konkrétních lokomotivách - nekamarádily se s ní (to se nestalo nikdy s žádnou jinou centrálou - Digitrax, IBX, Minibox, Centrbox.....) a pak ještě jedno podezření na kolaps dvou motorů - těsně po sobě se stejnými příznaky, ale je to jen podezření.
Naposledy upravil Mcx dne stř 02 pro, 2020 2:55 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod zdeno » stř 02 pro, 2020 2:18 pm

zaplef píše:jaká centrála přesně se skrývá pod "velkou" a proč jste nespokojen s DR5000? Díky.

protoze jsem autor, odpovim.
Velka centrala ma ctyri vetve X3, kde muze byt rozvetveny layout na 4 smery. Da se napisat, ze jednotlive vetve jsou samostatne jistene a neovlivnuji se.
Teda se da pripojit vice ovladacu, protoze limity rozvodu RJ12 jsou dost mizerne.
Teda je urcena na vetsi setkani modulistu. Jinak napisane, je to jednoducha konstrukce pro vetsi setkani, kdy jsou ruzne vychytavky zbytecne a prekazeji.
---
Centrala DR5000 je vsechno v jednom, kdy to ale neni dobre osetrene a treba casovani Loconetu je hooooodne mizerne.
Mam ji doma a skoro vubec ji nepouzivam, hlavne z toho duvodu, ze musi byt pripojeny pocitac na jakekoli nastavovani.
Naposledy upravil zdeno dne čtv 03 pro, 2020 7:24 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod zaplef » stř 02 pro, 2020 4:55 pm

Děkuji za vysvětlení. Musím se toho ještě hodně naučit.
Centrbox je pro mě hodně uživatelsky příjemný (v kombinaci s OTO_28), ale musím ho ještě zkamarádit s PC. Zatím v kombinaci s PC používám právě DR5000, aby mohl pomocí Dekoder Pro JMRI nastavovat dekodéry. Stavbu modulů planuji na příští rok, snad mi to hlavně rodina dovolí :-).
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 02 pro, 2020 7:19 pm

zaplef píše:Zatím v kombinaci s PC používám právě DR5000, aby mohl pomocí Dekoder Pro JMRI nastavovat dekodéry.

K tomu stejnému používám i já DR5000.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 07 pro, 2020 10:00 am

A zpátky k modulové stanici Albertovec. Nakonec jsem vytřídil použitelné odřezky foliáží a rozhodl se, že svahy náspů budou pokryty foliáži. Tam kde se to úplně nepovede přijde na řadu flokování . Mám odřezky z několika druhů a tak může být i viditelný přechod mezi jednotlivými kusy foliáže, který skryje doflokování, vysoké kvetoucí trávy a keře.
Začal jsem u trojcestné výhybky, kvetoucí "trávy" jsou tam dosazeny zvlášť - vytržené z jiného materiálu, šterk a hlína okolo výhybky je ještě místy mokrá, bylo dosypáváno k foliáži:
hluc_stanice_45.jpg

tady z blízky, foliáž je lepena na již udělaný "základní flok", sice přijde vniveč, ale bylo to 20 minut práce, žádná škoda, jde to lepit, ale musí se více přitlačovat
hluc_stanice_47.jpg

a protože až na první kousky ze začátku, které jsem výběrem ne zcela dobře trefil, tak další šlo již lépe od ruky, opustil jsem nedodělaný vysonásep a pokračoval nižší části
hluc_stanice_46.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 07 pro, 2020 10:14 am

Takto to vypadá rozpracované, nízkým náspem se blížím k začátku stanice, nejdále od objektivu je výhybka č. 1
hluc_stanice_48.jpg

začátek stanice je hotov a vracím se zpět na vysoký násep, skládám to jak puzle a zatěžuji ať to drží
hluc_stanice_49.jpg

a dnes ráno jsou již i poslední přilepené kousky foliáže zaschlé, místy přitlačím spoje mezi foliážemi kde to zcela nesedlo, někdy byli vkládány kousky i o rozměru jen 1x1 cm, pár míst bude vyžadovat sjednocení flokem - tam kde jsem začínal, holt skoro deset let jsem odřezky foliáže neskládal a tak první kousky nebyly to pravé ořechové, ale výsledek je dobrý a teď mohu přemýšlet co s loukou/polem dole pod náspem
hluc_stanice_50.jpg

a mohu se pomalu posunout na opačnou strany kolejí, něco taky přijde udělat foliáží - na krajině, ale pak je tam zatím několik neznámých, či chybějících materiálů - dlažba, nástupištní hrany.... ovšem nejdříve musím upravit výškovou niveletu jak plochy okolo budoucí staniční budovy, tak nakládací plochy, obě přijdou zvednout - nakládací plocha o 1,8 mm - k horní hraně pražců a okolo staniční budovy o cca 2,5 mm ať se srovnám s nástupištní hranou.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 10 pro, 2020 8:25 pm

Po třech dnech malé pokračování, které vzniklo dnes odpoledne a v podvečer. Ještě než se dostanu k dnešnímu dění, tak pár fotografií jak vypadá použití odstřižků foliáže Polák.
největší násep ve stanici cca 12 cm vysoký
hluc_stanice_51.jpg

a na opačné straně stanice u výhybky č. 1
hluc_stanice_53.jpg

již několikrát dovezl manipulák vozy do stanice a posunoval jsem tady, je to zábava jsou tu tři "nakládací místa" na třech různých kolejích a tak je to zábavnější posunovat a odstavovat vozy než ve stanici rakousko-uherské s jednou nakládací kolejí - kde je plocha, rampa i skladiště
hluc_stanice_52.jpg

na okně je stále skaldiště nářadí lepidel a materiálu
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků