Plzeňské moduly

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod r.hahn » pát 22 kvě, 2020 8:17 pm

Ahoj,

pokud tu MDF něčím natřeš, hlavně hrany, tak to vydrží dost. Spíš se s tím špatně pracuje ve smyslu spojů. Sešroubuj si rám. Ty vruty šroubované do hrany strhněš jedna dvě. A hrana se rozšklebí. U překližky to jen předvrtáš a hlava ti krásně vjede dovnitř plochy ani ji nemusíš zahlubovat. A když spoj podlepíš, tak je to pevné a hotové za chvilku. MDF tak jedině kolíkovat, nebo lamelovat aby to drželo. To ale jde ve 12 mm MDF blbě. Musíš použít 18 mm, aby to mělo jakš takš pevnost. A jak psal Pavel, pak to váží jak železo. Ale pokud ti to vyhovuje, není co řešit. Moduly si nosí každý sám :-).

R.
r.hahn
 
Příspěvky: 115
Registrován: pon 16 zář, 2013 8:06 am

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod pavel.bures » ned 24 kvě, 2020 11:34 am

Davca píše:
pavel.bures píše:...
Zdravím,
malou trvanlivostí je myšleno co ? Deska MDF se může za rok, dva, tři či deset začít deformovat, rozpadat apod. ? Ptám se jen kvůli tomu, zda má smysl i další plánované moduly stavět z uvedeného materiálu. Jak tak koukám do kuchyně, linka z MDF-ky "drží" pohromadě i po třinácti letech a přecijen se v kuchyních dějí daleko horší zvěrstva než při ježděních někde v halách atd. :)
David


Malá trvanlivost zejména z hlediska odolnosti při přepravě. Jak píše Radim, pokud zvolíš dobrou metodu spojování, tak Ti asi moduly celkem vydrží - šrouby bych asi viděl jako nejméně vhodné. Nevím, jak Ty, ale já vozím moduly ve třech vrstvách na sobě, šoupu je různě po podlaze, lezu po nich když jsou na sobě, vozím na rudliku atd..:A to si nedokážu představit, že by MDFka dlouhodobě vydržela. Kuchyňská linka oproti tomu sedí v podstatě "na zadku". Překližka je v tomto pohledu prakticky nesmrtelná. Ale jak psáno - když se k tomu budeš dobře chovat, asi to nějakou dobu vydrží. Spíš bych to viděl tak, že krajinařina Ti zabere podstatně víc času než rám (když z ní chceš mít radost) a tak bych na rámu nešetřil. A pak ta váha...18mm MDF už je opravdu masakr. Občas z ní dělám přísavky na CNC a když neseme desku 3m2 tak se sakra prohýbáme.

Pavel
pavel.bures
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 08 pro, 2019 11:01 am

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod zaplef » ned 24 kvě, 2020 5:21 pm

Díky pánové za rady a názory. Zvolím asi bukovou překližku tl. 12 mm.

Do budoucna budu muset vyřešit ještě mnoho problémů. Jeden spatřuji v dřevěném obložení staniční budovy H. Slavkov (2 stěny).
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod pavel.bures » pon 25 kvě, 2020 7:01 am

zaplef píše:Díky pánové za rady a názory. Zvolím asi bukovou překližku tl. 12 mm.



Před bukovou překližkou varuji ! Bukové dýhy vykazují velké deformace v závislosti na změnách vlhkosti a ve výsledku se buková překližka poměrně značně kroutí. Jestli použít buk tak maximálně se smrkovým středem, ale i ta není pro naše účely ideální. Celobuková je fakt peklo.
Nejlepší výsledky opravdu dosahuje březová - přesněji celobřezová.

Pavel
pavel.bures
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 08 pro, 2019 11:01 am

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod radeksindy » pon 25 kvě, 2020 7:41 am

Bukovou také nedoporučuji, kromě toho, že se prohýbá, je docela těžká.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod zaplef » pon 25 kvě, 2020 7:55 am

radeksindy píše:Bukovou také nedoporučuji, kromě toho, že se prohýbá, je docela těžká.

Tak já je tedy nejvhodnější?
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod PajaF » pon 25 kvě, 2020 8:13 am

Jestli jsi z Plzne, tak na Jatecni (Drevotrust) maji brezovou 12 mm preklizku i 9 mm.
Je tam i rezarna s formatovaci pilou, kde ti to narezou. Rez pocitaji 12,- Kc.
Je dobre si nakreslit narezovy plan, format preklizky je 2500x1250 mm.
Nechal jsem tam narezat cele Hukovice, krome cel. Ty mam z bukove preklizky, frezovano u Petra Diviska.
Tady na foru jako Semza.

A buk je fakt tezkej. :)
PajaFt
Uživatelský avatar
PajaF
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob 31 črc, 2010 4:36 pm
Bydliště: Waier in Sudetenland

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod milan ferdián » pon 25 kvě, 2020 9:08 am

PajaF píše:A buk je fakt tezkej. :)

V N-ku ani náhodou. Málo jíte, málo posilujete, tak hledáte důvody proč modul z bukové překližky je těžký. Provádíte ochranné nátěry na dřevěné nosné části modulu? Asi ne. V Kunčicích se moduly zhotovuji ze 16 síly materiálu, název neznám, ale že by byly těžké?
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod radeksindy » pon 25 kvě, 2020 10:20 am

Málo jíte, málo posilujete, tak hledáte důvody proč modul z bukové překližky je těžký.


To pochopíš teprve když se je vedle sebe srovnáš. Třeba kolegové z FREMO mají traťové moduly z břízového multiplexu, bedny z topolu. S takovou bednou velice snadno manipuluje jeden člověk, když jsem si totéž vyrobil z buku, tak jsem se nadřel. Rozdíl několika kg.

Prohýbání buku u mne aktuálně znamená, že jeden malý modul a jeden obloukový už nedokončím, kostru rozeberu a nechám udělat novou - březovou. Ale až časem.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod zaplef » pon 25 kvě, 2020 12:54 pm

Díky, tak tedy překližku březovou.
Jinak malý pokrok, doufám, že úspěšný, je pro mne nyní mnou dokončená flokovačka - viz viewtopic.php?f=9&t=367&start=285. Snad mě to nepokope :-)
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod zaplef » pon 03 srp, 2020 4:40 pm

Dnes jsem se dostal na chvilku k pracovnímu stolu. Chtěl jsem si zkusit úpravu dvojkolí na profil RP25 dle MCX. Na začátek se k němu přiblížit. Musím si ještě koupit lepší klištiny do ruční vrtačky. Na zkoušku jsem ještě jedno kolo zčernil "Brynýrem" na zbraně, který mi doma leží nějaký rok bez povšimnutí, chce to aplikovat s citem a vše nacvičit a hlavně aplikovat jen na obrobenou plochu. Na první pokus jsem spokojen.
Přílohy
dvojkoli.jpg
dvojkoli.jpg (9.1 KiB) Zobrazeno 5827 krát
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod zaplef » pát 11 pro, 2020 5:54 pm

Při úvahách o domácích modulech jsem přemýšlel, co umístit naproti H. Slavkovu v oválu. Abych nechodil, resp. nejezdil :) daleko, napadlo mě postavit variaci na téma Loket Předměstí. Bylo by to variabilní na verzi "nadoma" (délka 3 m) a na modulová setkání (4,5 m).
návrh.png
návrh.png (4.76 KiB) Zobrazeno 5038 krát

Zdůrazňuji, že je to volná inspirace a první nástřel, něčím bych už rád začal a chci něco méně náročného. Most by byl zkrácen a pokud bych nenašel jiný lepší výrobek, použil bych most 2x Kibri 39702. Výhybky Tillig Ew3. Na straně mostu by bylo pužito rozhrní E96, na druhé straně podle dokumentace z návštěvy. Vše je upraveno pro možnosti přepravy, které mám.
Těším se na jarní oblevu ještě nenapadaného sněhu pro návštěvu H. Slavkova a Lokte Předměstí pro pořízení fotodokumentace.
Ještě bych měl na závěr prosbu, zda o trati Nové Sedlo - Krásný Jez je nějaká literatura? Díky.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod NnODemon » stř 16 pro, 2020 1:10 pm

Našel jsem zde nejnovější diskuzi ohledně materiálu na rám, mám prosím dotaz a předem se omlouvám za vstup do tématu. Lakujete rámy nebo ne, a pokud ano, eliminuje se nebo zaručuje se tím stálost materiálu (kroucení)?? Mám teď u stolaře na výrobě 3 větší segmenty na domácí kolejiště - celobřezová voděodolná překližka Multiplex tl. 21mm rám a 9mm půdorysné plochy kvality BB/BB. V místnosti je vlhkost proměnlivě cca 50-60%. Dumám jestli můžu v klidu spát nebo být ve střehu :). Předem děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
NnODemon
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned 24 dub, 2011 7:55 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod marwin » stř 16 pro, 2020 3:27 pm

zaplef píše:Při úvahách o domácích modulech jsem přemýšlel, co umístit naproti H. Slavkovu v oválu. Abych nechodil, resp. nejezdil :) daleko, napadlo mě postavit variaci na téma Loket Předměstí. Bylo by to variabilní na verzi "nadoma" (délka 3 m) a na modulová setkání (4,5 m).
Příloha návrh.png je dlouhodobě nedostupná.

Zdůrazňuji, že je to volná inspirace a první nástřel, něčím bych už rád začal a chci něco méně náročného. Most by byl zkrácen a pokud bych nenašel jiný lepší výrobek, použil bych most 2x Kibri 39702. Výhybky Tillig Ew3. Na straně mostu by bylo pužito rozhrní E96, na druhé straně podle dokumentace z návštěvy. Vše je upraveno pro možnosti přepravy, které mám.
Těším se na jarní oblevu ještě nenapadaného sněhu pro návštěvu H. Slavkova a Lokte Předměstí pro pořízení fotodokumentace.
Ještě bych měl na závěr prosbu, zda o trati Nové Sedlo - Krásný Jez je nějaká literatura? Díky.


Zdravím kolegu:-),
v dlouhodobém horizontu mám naplánované postavit pokračování z Lokte do předměstí (bez nakladiště).
K mostu: Kibri by byla škoda, most je hodně specifický a lepší by bylo ho nechat vyřezat na laseru nebo udělat lept. Před pěti lety jsem si ho rozkresloval a nechal část vyřezat. Bohužel jsem ho nedotáhnul, přišly jiné projekty:-).
Trať z Lokte před Loket předměstí mám dobře nafocenou. Pokud máš zájem, tak ti můžu poslat fotky, ale z předměstí jich moc nebude.
Marek
Přílohy
Screenshot_31.png
Screenshot_31.png (19.5 KiB) Zobrazeno 4765 krát
IMG_1903.JPG
IMG_1901.JPG
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod Morris Zapp » stř 16 pro, 2020 6:23 pm

NnODemon píše:Lakujete rámy nebo ne
Ahoj,
zespoda natírám bílou akrylkou. Jestli to má vliv na vlhkost nevím, ale mnohem líp se s tím pak pracuje.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků