Plzeňské moduly

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 06 kvě, 2020 2:41 pm

Používám nohy z teleskopických násad, které se šroubují do úchytů na modulu. Jsou lehké, takže se dobře stěhují, našroubování jde snadno a rychle.
Velkým šiřitelem byl J. Boček - Šaman.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod Mcx » stř 06 kvě, 2020 3:46 pm

Dnešní ceny Al a ocelových jeklů již nemají dramatický rozdíl cen, rozdílná je např. usazení šroubované nohy, u ocelového do naražené matky ocelový šroub - vše lehce se točící, u Al různá nábytková plastová patka někdy s problematickým šroubováním rukou. No a váha - rozdíl tam je, ale ruku na srdce 2x do roka odnést 2 balíky nebo 4 balíky nohou je v podstatě jedno. Takže je to jen o tom, co preferuje majitel.
A co je hodně důležité je pevné spojení nohy s modulem - není nic horšího než kývající nohy na modulu.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod MiG » stř 06 kvě, 2020 4:23 pm

S takovouto patkou https://www.aluhobby.cz/zatka-patka-tenka-1-mm-3/ by problém být neměl jako s celoplastovou.
Pravda, je o dost dražší.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod Davca » stř 06 kvě, 2020 6:02 pm

Zdravím,
Karviná Al nohy (20 x 20 x 1,5 mm o délce 90 cm se stavěcími šrouby 80 mm pro moduly ve výšce 100 cm) pořizuje zde ... https://agevis.cz/kategorie-produktu/ko ... obu-kleci/ , záslepky s maticí zde ... https://www.kovopolotovary.cz/zatky-ctvercove/c1622/ a záslepky bez matice přímo na prodejně zde ... http://eshop.libros.cz/pages/productlis ... 3%A1slepka .

David
Davca
 
Příspěvky: 268
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod zaplef » stř 06 kvě, 2020 6:53 pm

Mcx píše:A co je hodně důležité je pevné spojení nohy s modulem - není nic horšího než kývající nohy na modulu.

To je právě, čeho se u noh s měnitelnou délkou obávám. Navíc jäkl (patrně 15x2mm) zasunutý do jiného jäklu (20x2mm) bude mít vůli (1 mm v obou osách) a bude se tudíž kývat. Proto mě zajímá OstaMo řešení, které je již vyzkoušené. Nakonec připojení k modulu bych volil stejně jako Ostramo na dva vraťáky s křídlovou maticí.

Dále bych se rád zeptal především modulářů z Plzeně a okolí. Jaký přechodový profil ve svahu preferujete, B96 nebo B02? Děkuji.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod Ala » stř 06 kvě, 2020 9:26 pm

Vůle v jeklech může být klidně i větší,jak to dotahneš šroubem,tak se vnitřní jekl opře o stěnu vnějšího a je po vůli !
Používáme držáky z jeklu 25x25x2 o délce jen 60 až 100mm,nohy z jeklu 20x20 bez problémů.
Ala
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25 led, 2007 8:01 pm

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod MiG » čtv 07 kvě, 2020 9:53 am

Davca:
Já když jsem se na konci listopadu 2018 rozhodoval, tak jsem zvolil dvoumaticové provedení místo jednomaticového.
Říkal jsem si, že dvojmatice bude lépe odolávat možným pokusům o vyvrácení, pokud budou i boční síly.
A i osová síla se možná časem (po mírném vymačkání lůžka matice) rozdělí na obě matice.
Jestli jsou takové obavy reálné jsem neřešil.

Díval jsem se do dodáku, tehdy mě ty dvojmaticové vyšly u stejného dodavatele o 15Kč na kusu levněji.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod Marian » čtv 07 kvě, 2020 6:55 pm

zaplef píše: ...Dále bych se rád zeptal především modulářů z Plzeně a okolí. Jaký přechodový profil ve svahu preferujete, B96 nebo B02? Děkuji.

Ahoj, B02 je novější verze svahu, která je preferována, protože vypadá přirozeněji. B96 asi na modulech ještě převažuje. Osobně bych doporučil B02.
Marián
Marian
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 31 říj, 2010 9:48 pm
Bydliště: Praha

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod zaplef » čtv 14 kvě, 2020 7:39 pm

Zdravím,
chtěl bych se opět zkušených modulářů zeptat, jakou překližku pro stavbu modulů používáte? Tloušťky 10 a 12 mm jsem už vysondoval na internetu, ale jde mi o druh dřeva. Patrně bude nejvhodnější buková překližka. Nebo používá někdo i jiné druhy pžrkližek (borová nebo topolová)? Díky.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod mlha » pát 15 kvě, 2020 6:47 am

Běžně používáme bukovou, teď zkoušíme topolovou. Sílu používáme tal jak píšeš 10 - 12 mm. Doporučuju do výztuh zhotovit otvory pro odlehčení.
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod prcek » pát 15 kvě, 2020 12:41 pm

Delal jsem nahradni zebro z borove a proti bukove (brezove?) je hnusnejsi - daleko vic se stipou hrany a je znat, ze je mekci. Na cela zustanu u nejakeho tvreho dreva.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod Davca » pát 15 kvě, 2020 2:18 pm

Zdravím,
v Karviné se pro stavbu rámů a čel modulů používá zhruba čtyři roky již jen deska MDF tloušťky 16 mm. Člověk dnes musí mít hodně velké štěstí na překližku, která se nekroutí apod. Dle známých stolařů se dnes prý běžně stává, že jednotlivé vrstvy překližky nejsou při výrobě střídavě prokládány jak mají být, takže časem s ní začínají býti problémy. U modulů stavěných na rámech z MDF desky se dosud žádné deformace neobjevily. Samozřejmě se moduly skladují v suchu. :)

https://davcca.rajce.idnes.cz/Moduly/

David
Davca
 
Příspěvky: 268
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod mlha » pát 15 kvě, 2020 5:44 pm

V Kunčicích dělají čela z voděodolné překližky,
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod pavel.bures » stř 20 kvě, 2020 7:33 am

Ahoj,
leta již používám celobřezovou překližku Multiplex tl. 12mm (rámy, čela) a 9mm (půdorysné plochy) kvality BB/BB, případně BB/BC. Vyzkoušeno na cca dvou stovkách modulů, které se pohybují v Zababově nebo i u kluků v německu a polsku. Je třeba dávat pozor na správnou konstrukci, vyhýbat se přílišným přesným tolerancím např. u kolíkových spojení a samozřejmě skladování ve vlhkém prostředí. Jinak se celkem bez problémů daří dosahovat velké životnosti.
Odzkoušeného dodavatele mám www.orlimex.cz.
Buková (celobuková) překližka má mnohem větší deformace, než celobřezová a je také těžší.
MDF je samozřejmě varianta (je to mrtvý materiál, který se v podstatě nehýbe). Nevýhodou je vysoká hmotnost a malá trvanlivost.
PBur
pavel.bures
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 08 pro, 2019 11:01 am

Re: Plzeňské moduly

Příspěvekod Davca » pát 22 kvě, 2020 12:53 pm

pavel.bures píše:...
MDF je samozřejmě varianta (je to mrtvý materiál, který se v podstatě nehýbe). Nevýhodou je vysoká hmotnost a malá trvanlivost.
PBur


Zdravím,
malou trvanlivostí je myšleno co ? Deska MDF se může za rok, dva, tři či deset začít deformovat, rozpadat apod. ? Ptám se jen kvůli tomu, zda má smysl i další plánované moduly stavět z uvedeného materiálu. Jak tak koukám do kuchyně, linka z MDF-ky "drží" pohromadě i po třinácti letech a přecijen se v kuchyních dějí daleko horší zvěrstva než při ježděních někde v halách atd. :)

David
Davca
 
Příspěvky: 268
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků