Modul-materiál

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Modul-materiál

Příspěvekod Maňa » pon 18 čer, 2012 6:33 pm

kolej je zde jen tak položená


IMAG0183.jpg
začínám moduly-TT epocha IV-V
Uživatelský avatar
Maňa
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte 19 črc, 2011 9:51 am
Bydliště: Ostrava - Havířov

Re: Modul-materiál - barevné řešení

Příspěvekod rawen » sob 09 lis, 2013 10:31 pm

Nazdar.
Norma Zababova pro TT uvádí použití:

"•Pro porost v blízkosti mechanického rozhraní je stanoven odstín odpovídající výrobku číslo 40TT (jemné provedení) nebo 41TT (hrubé provedení) firmy Modely Polák."

Bohužel nemohu tyhle materiály najít, a to ani na webu Poláka. Můžete mi prosím někdo pomoci?

Děkuji, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modul-materiál

Příspěvekod depo201 » ned 10 lis, 2013 6:42 am

Ahoj,
když jsem stavěl první modul (cca 5 roků zpět), dostal jsem nějaké zbytky od členů Zababova s tím, že už tehdy to bylo pouze doporučení a myslím, že od Polákova molitanu přecházeli na nové technologie jako foliáže a flokování... jak je to aktuálně bohužel nepovím, ale myslím, že Polák už tyto produkty nedělá.
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Re: Modul-materiál

Příspěvekod rawen » ned 10 lis, 2013 10:30 am

Hmm... to by si měli obnovit normy na webu...
(Přece jenom je nesmysl se stát členem jen proto, abych zjišťoval aktuální platné znění normy. Anebo jsme v Česku???) :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modul-materiál

Příspěvekod milan ferdián » ned 10 lis, 2013 11:11 am

rawen píše:Hmm... to by si měli obnovit normy na webu...
(Přece jenom je nesmysl se stát členem jen proto, abych zjišťoval aktuální platné znění normy. Anebo jsme v Česku???) :)
Radek

Odkaz na TT/Zababov je již dlouho neaktualizovaný a určitě ještě bude.Jestli mohu doporučit,tak kolegy Pavel-HP a Pami a jejich web stránky.Ta se stále aktualizuje.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Modul-materiál

Příspěvekod rawen » ned 10 lis, 2013 11:56 am

Děkuji Milane.
Vím, že jsem byl trochu drzý. Ale po několikadenním hledání pořád dokola...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modul-materiál

Příspěvekod milan ferdián » ned 10 lis, 2013 1:08 pm

rawen píše:Děkuji Milane.
Vím, že jsem byl trochu drzý. Ale po několikadenním hledání pořád dokola...

Radek

Já se ti ani nedivím....Hledáš,hledáš a najdeš jen to co už dávno je překonané nebo neplatné.Oba dva Pavlové jsou kovaní majstrštyk a u nich leddacos najdeš u nich.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Modul-materiál

Příspěvekod Ferda » ned 10 lis, 2013 1:37 pm

rawen píše:Hmm... to by si měli obnovit normy na webu...
(Přece jenom je nesmysl se stát členem jen proto, abych zjišťoval aktuální platné znění normy. Anebo jsme v Česku???) :)

Radek

Víš, možná mě za tohle budou chtít ukamenovat, ale podobně jsme se v tom ráchali před třemi léty.
Vše se, jak známo, neustále vyvíjí, jen v Zababově si toho nějak nevšimli. Mají sice starý a nový web, ale zastaralé jsou oba.
Nebo možná o nové adepty není zájem a ti stávající pochopitelně na stránkách normy neřeší. Myslím, že to jde napříč všemi měřítky.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Modul-materiál

Příspěvekod milan ferdián » ned 10 lis, 2013 1:51 pm

Ferda píše:
rawen píše:Hmm... to by si měli obnovit normy na webu...
(Přece jenom je nesmysl se stát členem jen proto, abych zjišťoval aktuální platné znění normy. Anebo jsme v Česku???) :)

Radek

Víš, možná mě za tohle budou chtít ukamenovat, ale podobně jsme se v tom ráchali před třemi léty.
Vše se, jak známo, neustále vyvíjí, jen v Zababově si toho nějak nevšimli. Mají sice starý a nový web, ale zastaralé jsou oba.
Nebo možná o nové adepty není zájem a ti stávající pochopitelně na stránkách normy neřeší. Myslím, že to jde napříč všemi měřítky.

Není důvod tě kamenovat.Těch problémů je víc.
Teď je v život uváděn nové DF/Zababova,tak uvidíme v budoucnu (náhrada za konferu),píše se tam i celkové o obnově nebo aktualizaci hlavních webových stránkách jednotlivých sekcí.Obdoba stejná jak zde.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Modul-materiál

Příspěvekod rawen » ned 10 lis, 2013 3:38 pm

Jde mi zhruba o to, že když v rámci Modulů Olomouc chci zkusit postavit jeden, dva moduly s ohledem na budoucí kompatibilitu, tak vlastně nevím jak. Organizovat se (zatím) nemíním a bez informací tady z fóra ten Zababov opravdu nevypadá přátelsky.

Radek
milan ferdián píše:
Ferda píše:
rawen píše:Hmm... to by si měli obnovit normy na webu...
(Přece jenom je nesmysl se stát členem jen proto, abych zjišťoval aktuální platné znění normy. Anebo jsme v Česku???) :)

Radek

Víš, možná mě za tohle budou chtít ukamenovat, ale podobně jsme se v tom ráchali před třemi léty.
Vše se, jak známo, neustále vyvíjí, jen v Zababově si toho nějak nevšimli. Mají sice starý a nový web, ale zastaralé jsou oba.
Nebo možná o nové adepty není zájem a ti stávající pochopitelně na stránkách normy neřeší. Myslím, že to jde napříč všemi měřítky.

Není důvod tě kamenovat.Těch problémů je víc.
Teď je v život uváděn nové DF/Zababova,tak uvidíme v budoucnu (náhrada za konferu),píše se tam i celkové o obnově nebo aktualizaci hlavních webových stránkách jednotlivých sekcí.Obdoba stejná jak zde.
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modul-materiál

Příspěvekod Mcx » ned 10 lis, 2013 4:32 pm

Bylo to tu psáno již hodněkrát. Kompatibilta, stačí základ:
- mechanická - rozhraní, jeho tvar, výška kolejí od podlahy
- elektrická - dva dráty - banánek + zdířka
Krajina - proběhly desítky pokusu o normování, ale většinou to končí na doporučení - vzhled pozdní léto :lol:

Protože co chcete definovat, když jsou desítky různých materíálu, technologií....., nehledejte v tom vědu.. a návody, stačí se rozhlédnout, třeba po zdejším diskuzním fóru

Jinak platné základy zde http://www.fremo-net.eu/1640.html?&L=6
Ale jistě poradí třeba chlapci z modulů Brno.

K organizování - taky tady byly popsány slohové práce - třeba i moje :o , no mít moduly dva a nebýt napojen na žádnou skupinu je podle mne vcelku k ničemu, teprve když se dá dohromady silná skupina je možné počítat s tím, že to někam povede - k cíli - postavit moduliště a zajezdit si.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Modul-materiál

Příspěvekod MirekTT » ned 10 lis, 2013 5:06 pm

Nějaká fakta, ke kterým jsme se dobrali my:
- naprosto stejný štěrk ze stejné šarže zalitý jen krapánek jinak napoměrovaným lepidlem, vodou a jarem, nebo zcela stejně napoměrovaným lepidlem, ale z různých šarží stejných komponent, nebude mít po zaschnutí stejný odstín. A to platí stonásobně o jiných površích. Třeba zahlinění pod trávu, nebo i způsob travnění byť zcela stejné trávy na zcela stejný povrch, bude vypadat jinak, když se to nebude dělat jedním člověkem, zaráz a na všem. A i to bude vypadat na začátku moduliště jinak, než na na jeho konci.
Ano, potřebuješ vědět, jestli drcený molitan, nebo jakou trávu, nebo jaký štěrk. Jenže tohle je jen asi jedna desetina toho, že by to ve výsledku mělo vypadat stejně. Upřímně, zcela stejné to nebude nikdy, ty rozdílky tam budou vždy.
Pokud chceš jet zatím sám na sebe, máš dvě možnosti, kopírovat nějakou existující skupinu, nebo si jet vlastní píseček a v budoucnu se napojovat přes třeba malinký přechodový modul. ale držel bych se pozdního léta, jak píše Mcx, je to nejvýhodnější a nejuniverzálnější roční období.
Jak ti radil Milan Ferdián, zkus "kluky ze Skvovic", nebo to můžeš dělat podle nás, nebo nějak úplně jinak, je to tvoje volba.

Pro začátek: technicky je to na "staronovém" zababovském webu popsáno, čili jaké přechodové čelo, jaké banánky a barvy vodičů, to tam je. Kolejivo je celkem fuk jaké použiješ, povolená geometrie tam je, pražce barvit zemitou hnědou francouzskou Agama, pruty rzí Agama. Až sem pocaď už máš dost práce a tím dost času k přemýšlení (tedy v případě, že už víš co stavět), kudy potom dál.

A další poznatek z modulovky: úplně nejjednodušší je stavět přesně dle nějaké předlohy. Největší makačka je vymýšlet si model tak, aby vypadal reálně.

PS: a to nemluvím o tom, že většina z nás by na budovách měla mít stejnou krytinu. Tak daleko třeba už vůbec nejsme, nehledě na to, že typ tašek použitý podél naší trati zatím nikdo nevyrábí.

.......tak asi tak :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Modul-materiál

Příspěvekod PaMi » ned 10 lis, 2013 6:07 pm

Řekl bych to asi takto: normy jsou jedna věc a realita druhá.
My se snažíme dělat vše podle normy, ale když se rozhlédneme kolem, tak jsme v minoritě. Štěrk si ícháme podle doporučení, ale přibývá tam spousta modulů, které mají na sobě zrovna to co autor měl po ruce. Co se týká rozhraní krajiny, tak mám dojem, že na přesný standard se už prakticky rezignovalo. Takže jestli Ti mohu doporučit, namíchej šedohnědý štěrk a modul ukonči tmavě zelenou trávou (je jedno jestli statika, nebo foliáž anebo jenom barvený molitan). Kdyby jsi přijel na setkání, tak zjistíš, že nemalé procento modulů je v "době dřevěné". To je výraz pro modul, kde jsou jenom položeny koleje a krajina žádná. A v tomto stavu jsou již několik let a nikdo si z toho nic nedělá :evil: Co je ale smutné, tak spousta modulů nerespektuje ani normy pro elektro instalaci. Co si myslet o modulu, který má rozvody provedený zvonkovýma drátama. A i takové se najdou.
Ale jak tady bylo doporučeno, nejlepší je vzít si kus skutečné tratě a ten modelovat. To je právě to, co mne u modulů drží. Vyrábět domečky tak, aby se co njvěrněji podobaly, vytvářet krajinu tak, aby se co nejvíce podobala skutečnosti. Tohle si na svém malém kolejišti doma nemohu samozřejmě z prostorových důvodů dovolit. A jestli Tě baví ježdění a co nejvěrnější simulace skutečného provozu, tak je Zababov přesně to správné místo pro Tebe.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Modul-materiál

Příspěvekod rawen » ned 10 lis, 2013 6:16 pm

Díky za odpovědi.
Baví mě spíš modelaření než ježdění. Mám vcelku nepřekonatelný problém vyrazit na čtyřdenní sraz někam mimo střední Moravu.
Téma mám vybrané, v rámci zmenšení lze přenést naprosto beze změn (příroda, bez staveb).
Jinak se ztotožňuju s obsahem předchozího příspěvku - takhle nějak to cítím.

Díky za pomoc, za sebe to beru jako zodpovězené, další bych nechal do vlákna Modulů Olomouc.
Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modul-materiál

Příspěvekod rawen » úte 12 lis, 2013 8:35 am

Ahoj, mám další otázku.

TT moduly se často dělají z 12mm překližky. Voděodolné provedení se používá jen kvůli řezání vodním paprskem anebo i z jiných důvodů?
(Plotna obyčejné je u nás za 1000,- Kč, voděodolná minimálně za dvojnásobek...)

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků