Moduly podľa Fremo87

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod apsolon » ned 09 říj, 2011 4:24 pm

Keďže doma miesto na stavbu koľajiska nemám, rozhodol som sa pre stavbu modulov. Pri zisťovaní čo a ako som sa rozhodol pre extra verné H0pur. Predpisy podľa ktorých idem robiť koľajisko sú k nájdeniu http://www.fremo-net.eu/51.html.

Námet na moduly som našiel na trati ŽSR 145. Konkrétne najkrajšej časti Horná Štubňa – Handlová. Určite to bude náročná stavba, ale chcem sa o ňu podeliť tu s ostatnými, dúfam že sa nájde viacej priaznivcov ČSD, ktorí pomôžu presadiť naše kraje v tomto systéme.

Zatiaľ som vo fáze návrhov, som trošku out z programov na navrhovanie koľajísk a modulov, preto všetko kreslím ručne za pomoci pravítok a pentelky.

Mám mierne nejasnosti, kde sa dajú zohnať koľajnice s výškou 1,8 mm (CODE 70) a šablóny na výrobu výhybiek. Niekde som počul o koľajive pre túto veľkosť so skutočnými drevenými pražcami. Neviem ho však nájsť. Uvažujem len nad nákupom koľajnicových pásov, a podvaly si vyrábať z drevených profilov. Cenovo to bude prijateľnejšie a nebudem mať 2 rovnaké podvaly čo bude aj prispievať k autentickosti modelu.

Ďalej by som sa rád opýtal ľudí, ktorí robia s týmto modulovým systémom či sa dá prevádzkovať na takejto trati vozidlo vybavené dvojkoliami RP 25 alebo treba mať dvojkolia fine???

Ďakujem za všetky odpovede. Každý postup budem zverejňovať, včetne scanov výkresov
apsolon
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 11 srp, 2011 8:55 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod alexander » ned 09 říj, 2011 5:34 pm

Zdravím,
v prvom rade jedna otázka... Moduly budeš stavať len pre vlastnú "potrebu", alebo plánuješ aj účasť na stretnutiach modulovkárov?
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod apsolon » ned 09 říj, 2011 5:43 pm

Pardon zabudol som:
Moduly budú aj pre vlastné jazdenie (Sklené pri Handlovej bude s možnosťou skrátenej verzie vynechaním jedného alebo 2 modulov). Ale predovšetkým jazdenie s modulovkármi (predpokladám že len v Nemecku lebo u nás neviem o kluboch alebo jazdeniach H0pur (FREMO87).
apsolon
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 11 srp, 2011 8:55 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod alexander » ned 09 říj, 2011 5:48 pm

A práve tam smerovala moja otázka! U nás ani u susedov nie je H0pur vôbec populárne. Nie je škoda sa takto odstrihnúť? Bol si pozrieť na modulovku v reále? Nevyzerá to až tak "nemodelovo", hoci nie sme pur....
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod milan ferdián » ned 09 říj, 2011 6:08 pm

alexander píše:A práve tam smerovala moja otázka! U nás ani u susedov nie je H0pur vôbec populárne. Nie je škoda sa takto odstrihnúť? Bol si pozrieť na modulovku v reále? Nevyzerá to až tak "nemodelovo", hoci nie sme pur....


Přesně,přimlouvám se také.Lépe si prohlédnout již hotové moduly,ikdyž nejsou zrovna H0pur.Jinak zůstaneš,jak opuštěný ostrov.Dvojkolí RP25 lze používat i běžně.Poptej se místních modulářů,za to nic nedáš a uvidíš.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod apsolon » ned 09 říj, 2011 6:18 pm

Na modulovkách som bol pozrieť, zopár krát aj jazdiť, pravidelne čítam http://zababov.cz/ nie je to zlé, alebo nemodelové. Len mi vadí používanie spriahadiel. H0 je už dosť veľká mierka na to aby sa dalo jazdiť modelovejšie. Videl som aj v H0pur isté podvody a obchádzanie šrouboviek, bolo to ale v počiatkoch.

Keby som dodržal výšku 2,07 mm v podstate by som dodržal reál (trať ŽSR 145 má traťovú triedu D4 a vraj aj výška koľajníc približne sedí). Ide mi ale hlavne o detaily vozidiel. A to keby mám súpravu ktorá je pospájaná "na háky" by som bol na opustenom ostrove tak či tak. Zrejme by som musel jazdiť ako ucelená súprava a nemohol sa plne zapájať do prevádzky.
apsolon
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 11 srp, 2011 8:55 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod saman55 » ned 09 říj, 2011 6:25 pm

Zdravím
jelikož jsem to ještě neslyšel co znamená to pur za tim H0 ???
saman55
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 07 říj, 2010 1:35 pm
Bydliště: Žihle - Plzeň sever

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod apsolon » ned 09 říj, 2011 6:30 pm

saman55 píše:Zdravím
jelikož jsem to ještě neslyšel co znamená to pur za tim H0 ???


http://www.fremo-net.eu/fremo_87_start.html

tu si nájdeš čo potrebuješ. Je to najprísnejší modulový systém čo sa týka dodržovania reálu
apsolon
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 11 srp, 2011 8:55 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod milan ferdián » ned 09 říj, 2011 6:39 pm

apsolon píše:
saman55 píše:Zdravím
jelikož jsem to ještě neslyšel co znamená to pur za tim H0 ???


http://www.fremo-net.eu/fremo_87_start.html

tu si nájdeš čo potrebuješ. Je to najprísnejší modulový systém čo sa týka dodržovania reálu


Ano,je.Právě před chvíli jsem jejich normy prošel.U nás N-kařů máme totéž.Naše sekce patří do FREMO a používáme standartní spřáhla,kdežto kluci u fiNESCALE používají i onu šroubovku,viděl jsi v akci v Praze 2005.Pro nás jejich kolejivo nesjízdné.Takže vznikla pohraniční styková stanice,kde mohly vozidla jen vjet.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod saman55 » ned 09 říj, 2011 6:44 pm

[color=#FFBF00]http://www.fremo-net.eu/fremo_87_start.html

tu si nájdeš čo potrebuješ. Je to najprísnejší modulový systém čo sa týka dodržovania reálu[/quote]

Ano,je.Právě před chvíli jsem jejich normy prošel.U nás N-kařů máme totéž.Naše sekce patří do FREMO a používáme standartní spřáhla,kdežto kluci u fiNESCALE používají i onu šroubovku,viděl jsi v akci v Praze 2005.Pro nás jejich kolejivo nesjízdné.Takže vznikla pohraniční styková stanice,kde mohly vozidla jen vjet.[/quote]
[/color]
Dík za vysvětlení.Asi mi to takhle stačí německy neumim a překladač nepřekládá jak bych si představoval. Dík za snahu
saman55
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 07 říj, 2010 1:35 pm
Bydliště: Žihle - Plzeň sever

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod Zx1974 » ned 09 říj, 2011 6:47 pm

apsolon píše:.... Ďalej by som sa rád opýtal ľudí, ktorí robia s týmto modulovým systémom či sa dá prevádzkovať na takejto trati vozidlo vybavené dvojkoliami RP 25 alebo treba mať dvojkolia fine??? ....


O HOpur toho moc nevím,vlastně skoro nic, ale co vím zcela jistě tak to, že budeš muset zapomenout na okolky větší než 0,35mm.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod apsolon » ned 09 říj, 2011 7:09 pm

Aha ale aj tak nechápem, prečo je koľajivo Code 70 (pri H0) nezjazdné pre okolky podľa NEM. Podľa toho čo som videl tak koľaj má mať 1,8 mm a okolky NEM 1 mm keď zoberieme do uvahy 0,5 mm približne ukotvenie koľaje k podvalu a teda by mi malo ostať cca 0,3 mm.

A čo prekáža zavedeniu hákov aj pri klasickej modulovke.

Preto si radšej postavím moduly podľa fremo87 aj keď budem riskovať to že nebudem kompatibilný, žolíky existujú a pokiaľ viem už aj u nás je dostatok vozidiel s RP 25 dvojkoliami. Vždy sa nájde riešenie, kedy a ako.

Príklad:
Koncová skrytá stanica na hlavnej trati, z nej vychádzajú 2 vetvy, jedna do hlavnej trate, druhá do Skleného pri Handlovej, tam ťažba dreva a vojenské sklady. Vozidlá len RP 25
apsolon
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 11 srp, 2011 8:55 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod apsolon » ned 09 říj, 2011 7:12 pm

Zx1974 píše:
apsolon píše:.... Ďalej by som sa rád opýtal ľudí, ktorí robia s týmto modulovým systémom či sa dá prevádzkovať na takejto trati vozidlo vybavené dvojkoliami RP 25 alebo treba mať dvojkolia fine??? ....


O HOpur toho moc nevím,vlastně skoro nic, ale co vím zcela jistě tak to, že budeš muset zapomenout na okolky větší než 0,35mm.


odpoveď bola rýchlejšia než som čakal, išlo mi tam skôr o otázku šírky samotného kolesa a hrúbky okolesníka!!! Bojím sa totiž o to že keď mi príde domov Elkom štoker s RP kolami tak sa mi na výmene vykoľají a to by bola škoda
apsolon
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 11 srp, 2011 8:55 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod milan ferdián » ned 09 říj, 2011 7:27 pm

apsolon píše:A čo prekáža zavedeniu hákov aj pri klasickej modulovke.


Je to hlavně kvůli manipulace s nákladními vozy při posunu a rozřazování ve stanici.U vozů ze šroubovkami by to bylo určitě časově náročnější.Dále se nedoporučuje jízda styl nárazník=nárazník s kinematikou.Byl by jsi skutečně výjimka.Ještě se mrkni na NEM srdcovky výhybek.I tam je možná zakopaný pes.Nejsem HO nulkář,takže nejsem schopen posoudit tuto problematiku.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moduly podľa Fremo87

Příspěvekod JanoH0e » ned 09 říj, 2011 8:17 pm

Puritáni, puristi atď. sa v Nemecku združujú okolo časopisu Hp1 na čele s W. Kosakom. http://www.h0pur.de/.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Další

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků