Modul žst. Podbořany

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod Ferda » čtv 25 srp, 2011 8:46 pm

MilanS. píše:Vůbec nevím kolik má být ten poloměr. Nevím kolik to má být stupňů v těch rozích. jaký poloměr jak se měří toto opravdu nevim. Jinak vím že první vyhýbka od žatce bude oblouková pravá. Chápete mě s těma stupňěma v tom rohu v tom malým obloučku? - půlkruhu

Možná bys měl místo kupování překližky začít tím, že nainstaluješ WinTrack a nakreslíš si něco takového:
viewtopic.php?p=81113#p81113
aby jsi získal představu, jak to bude proporčně vycházet. Zeptej se Fofrose, jaká je legrace usadit koleje do odbočky, aby vyšly kolmo k čelu a byl dodržen předepsaný oblouk. Po překreslení do AutoCadu i tato skica doznala jistých změn, protože ani WinTrack neumí vše.
Mimochodem, i moduly se ve WinTracku dají přímo zakreslit a bývá zvykem oblouky dělat v násobcích 15°. I když máš náklaďák, tak je rozumné (pokud to jde) dělat moduly v páru, aby se daly skádat k sobě a při přepravě nedošlo k poškození.
To co vidím na tom papíru mi jako plán moc nepřipadá a na spojení s kýmkoliv už vůbec né. Možná špatně vidím, ale čela asi 500 mm nemají. Nebo se mýlím?
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod MilanS. » pát 26 srp, 2011 6:14 am

To je ono nejsem technickej tip přes počítače. Jinak se mýlíš na to jsem myslel prostudoval jsem zababov doporučeni, normy, elktrifikaci a taky ostramo, tak normo čela vím že jsou potřeba. Toto je pouze nákres kostry modulu. A jestli to dobře chápu mám nejdřív začít s širou tratí? Jinak to jak tam jsou ty rohy tak tam přijdou normo čela. 50cm neboli 500mm. :)
Uživatelský avatar
MilanS.
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon 15 srp, 2011 11:00 am

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod MilanS. » pát 26 srp, 2011 6:20 am

plan.jpg
plan.jpg (37.71 KiB) Zobrazeno 5998 krát

Ty červené kroužky. Tam přijdou normo čela. Jinak je možnost buď začnu z obou stran širou tratí a až nazbírám nějaké vědomosti, tak pak se vrhnu na stanici.
Uživatelský avatar
MilanS.
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon 15 srp, 2011 11:00 am

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod MirekTT » pát 26 srp, 2011 6:33 am

MilanS. píše:začnu z obou stran širou tratí a až nazbírám nějaké vědomosti, tak pak se vrhnu na stanici.

Zprávně!
Já jsem plánoval začít depem, pak velkou stanicí a pak normomodulovou tratí. A jen tak ze zvědavosti jsem si postavil dva první moduly. Záhy veškeré zásoby nachystané na depo skončily na aukru. Není až zas tak úplně jednoduché udělat dobře holý modul s širou tratí.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod Dan Buchtela » pát 26 srp, 2011 7:15 am

MirekTT píše:Já jsem plánoval začít depem, pak velkou stanicí a pak normomodulovou tratí. A jen tak ze zvědavosti jsem si postavil dva první moduly. Záhy veškeré zásoby nachystané na depo skončily na aukru. Není až zas tak úplně jednoduché udělat dobře holý modul s širou tratí.

Jen více takovýchto zpráv od stavitelů s praxí! Opravdu není nad to vyzkoušet si v reálu i stavbu prostého modulu dříve, než se pouštět do velkých projektů. Ne snad, že by stavba takového modulu byla exterémně obtížná, ale přece jen si při tom člověk uvědomí rozsah všech činností, které je potřeba zvládnout a vykonat...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod depo201 » pát 26 srp, 2011 8:05 am

Jestli opravdu existuje nějaké dogma v modulovce, tak je to věta:
"zkus si nejdřív jeden modul širé trati", to by mělo viset všude, kde je to možné :)
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod microjelen » pát 26 srp, 2011 8:14 am

Já bych ti doporučil jediné. Udělej si rám modulu pro širou trať. Na Zababovských stánkách jsou do detailu popsaný čela modulů a tak a pak se ozvi někomu kdo má s moduly zkušenost a prober to sním, nejlépe u piva a tak. Já osobně jsem to udělal tak, že jsem si koupil čela modulů, postavil kostru a vyrazil jsem na setkání, kde jsem spíš jen koukal a ptal se co a jak.
http://microjelen.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
microjelen
 
Příspěvky: 133
Registrován: stř 07 dub, 2010 6:28 pm
Bydliště: Plzeň - Skvrňany

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod MilanS. » pát 26 srp, 2011 9:52 am

Dobře dám na Vás udělám to tak nejdřív širou trať na setkání. popvídat a pak možná stanici.
Uživatelský avatar
MilanS.
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon 15 srp, 2011 11:00 am

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod radeksindy » pát 26 srp, 2011 12:16 pm

Pokusím se tlumočit 10 let zkušeností H0 Zababov.

Dlouhodobě nejlepších výsledků co do pevnosti, stálosti a užitnosti lze u větších celků dosáhnout s minimálně 12mm silnými materiály, lépe 16 nebo 18mm. Buď kvalitní laťovka nebo překližka. Z 10mm překližky je postaven jeden větší celek (vlečkový areál s délkou modulů 1200mm při šířce 600mm) a je to málo!!!.

Sám stavím z 10mm překližky jen traťové moduly (a tam je vlastně čelo dvojitě) a menší celky sestávající se s meších modulů, do 1m délky, šířka 250 až 400mm (vlečky). Podívejte se například z čeho je postavený Loket, což je velikostně srovnatelné s plánovanou stanicí.

Co se týče velikosti jednotlivých modulů, doporučuji přijet na jedno setkání, pomoc lidem se stavbou a stěhováním jejich stanic, trochu si s nimi zacvičit, zkusit je postavit na nohy a pak člověka takové nápady jako 2,5m dlouhý modul přejdou. Pokud si dobře vybavuji existují jen dva 2m dlouhé moduly (např. velký most, který má nestandardní rám) a není to s nimi jednoduché. V počátcích existovali ještě další asi dva moduly s délkou 1,5m, ale i s nimi to není legrace. Jak je velký prostor v kombíku? Kolik máte místa mezi podběhy? Trochu se nad tím zamyslete. Na setkání vám někdo pomůže, ale jak s moduly bude nakládat člověk sám doma? Takže běžné traťové moduly obvykle 1m, stanciční podle plánu od 1m do 1,5m, ale 1,2m až 1,3m je standard.

A ještě poznámka k předloze a plánu stanice. V modulovce je klíčovou činností nákladní provoz. Pokud je stanice v podstatě bez jediné vlečky, tak její obsluha bývá trochu nudná. Obávám se, že velikost Podbořan je přizpůsobena právě okolním vlečkám a bez nich bude během provozu prázdná a nevyužitá. Na vykřižování dvou protijedoucích vlaků a k tomu stojící manipulák, stačí půlka kolejí. Víc v modulovém provozu nebude nutné a ani možné.

I proto bych doporučoval přijet na setkaní (H0 bude letos ještě v Lužné a v říjnu pak v Komorní Lhotce - sledujte web), koukat, zapojit se do provozu a popovídat si s lidmi, človek mnohé líp pochopí. Hlavně můžete vynechat několik let hledání slepých uliček (a že jsme jich v Zababově objevili :-)
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod Morris Zapp » pát 26 srp, 2011 12:53 pm

Tak jestli ještě probíhá sbírání rad, tak bych taky přispěl - a v podstatě potvrdil to, co už tady napsali předřečníci. Chce to začít traťovým modulem: nejlépe nějaké neortodoxní vlastní superkonstrukce, protože ti, co to dělají doposud, to přece dělají blbě (bez urážky, jenom ironizuju své vlastní myšlení z té doby :lol: ). Pak s ním obrazit několik setkání - tam dojde k pochopení, kdo to vlastně má blbě 8) . Dál se na těch setkáních dá pomáhat těm, co už nějaké větší stanice mají: rozbalit, postavit na nohy, sešroubovat, zapojit, zprovoznit, rozebrat, sbalit - velmi poučné, doporučuji.
Potom teprve nastartovat Wintrack (já teda používám raději XtrkCad - neboť software je jako sex: nejlepší je zadarmo :wink: - a ušetřených 100 € se dá utratit jinde) a nakreslit si stanici. Projekt neuspěchat, pořádně vymazlit - moje první stancie je vlastně jenom vlečkový areál vedle traťové koleje; byl jsem tenkrát v časovém presu, protože setkání, na kterém měla moje fabrika zpracovávat klíčovou komoditu se nezadržitelně blížilo (to by jeden neřek´, jak dokáže takový kalendářní rok rychle utéct :D ): dneska bych to koncipoval trochu jinak. Na setkáních se taky nasbírají provozní zkušenosti, takže pak si člověk uspořádá myši Lenky a sám sobě naleje čistého vína, zda jeho milovaná stanice je právě to, co by chtěl obsluhovat na provozním setkání.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod Tramvaj » pát 26 srp, 2011 1:44 pm

depo201 píše:Jestli opravdu existuje nějaké dogma v modulovce, tak je to věta:
"zkus si nejdřív jeden modul širé trati", to by mělo viset všude, kde je to možné :)

Moje řeč kolego.Ono se řekne, je to jenom širá trat, na tom nic není,ale opak je pravdou.Aby to fungovalo,pěkně vypadalo,je to docela fuška.
Taky to chce hodně číst,zde na fóru je hodně ostřílených borců a jejich rady šetří čas i peníze.
HO-analog-ČSD 70-80 léta
Uživatelský avatar
Tramvaj
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte 08 zář, 2009 4:42 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod MilanS. » pát 26 srp, 2011 4:27 pm

Teď jsem to všed pochopil. Ale jak se tam dostat na ty setkání tak abych se taky zapojil do provozu nebo tak, víte jak to myslím? Jinak ten prográmek vyzkouším, forúm už čtu, pěkně všechno ,, čekuju ,, :) A asi rozhodně popřemýšlím na předělání stanice na nákladní provoz. Určitě se juknu, zajedu nafotím stanici, prostuduji vše. A pak se vrhnu na stavbu širé trati, kterou potom budu moct do budoucna napojit na modu Podbořan.
Uživatelský avatar
MilanS.
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon 15 srp, 2011 11:00 am

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod saman55 » pát 26 srp, 2011 7:45 pm

Pokud by se vám líp diskutovalo nad polohopisnym plánem Podbořan ,tak jej mohu dát k dispozici i s kilometráží.Je to dnešní stav takže tam již chybí vlečka do jednoty,nebo co tam je za sklady za vojákama.Červená - vlečka vojaci,zelená vlečka keramička.
http://saman55.rajce.idnes.cz/Podborany
Naposledy upravil saman55 dne sob 27 srp, 2011 1:27 pm, celkově upraveno 1
saman55
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 07 říj, 2010 1:35 pm
Bydliště: Žihle - Plzeň sever

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod MilanS. » sob 27 srp, 2011 5:29 am

Ty si dobrej, díky moc. ulehčí mi to práci.
Uživatelský avatar
MilanS.
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon 15 srp, 2011 11:00 am

Re: Modul žst. Podbořany

Příspěvekod microjelen » sob 27 srp, 2011 9:08 am

Nejbližší setkání Zababova je na konci září v Lužný u Rakovníka. Takže tam se stačí dostavit, i když třeba jako návštěvník a nebát se zeptat Zabovských. Další variantou je zajít do hospody s modelářema. Tady na foru najdeš různý skupiny,který se scházejí. Ale to záleží na tom odkud jsi.
http://microjelen.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
microjelen
 
Příspěvky: 133
Registrován: stř 07 dub, 2010 6:28 pm
Bydliště: Plzeň - Skvrňany

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků