Moduly Brno

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly Brno

Příspěvekod D » čtv 11 led, 2018 5:00 pm

Oprava parní lokomotivy nám přišla jako dobrý nápad. Máte-li chuť podpořit majitele lokomotivy, můžete mu také přispět pár korun. Možnost podpory končí za tři dny.

Probuzení parního obra, aneb začínáme od tendru

Obrázek


Toto sdělení prosím berte jako podporu podle nás záslužné činnosti. S projektem opravy nejsme nijak spojeni.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Moduly Brno

Příspěvekod MirekTT » ned 04 úno, 2018 7:21 pm

Taková nedělní blbinka, aneb jak na domácí lití resinu

Betonový šturc
DSC01918 (Small).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Moduly Brno

Příspěvekod Myšpulín » ned 04 úno, 2018 7:56 pm

Můžeš napsat název toho silikonu? Používal jsem lukopren a občas se mi stalo, že se v některých problematických místech zapomněla bublinka. A protože už došel, pokukuji po něčem jiném.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Moduly Brno

Příspěvekod MirekTT » pon 05 úno, 2018 4:43 am

Silikon se jmenuje MM913 a jeho aktivátor MM CAT B5NT.
Ale pozor, je to silikon na tzv. měkké formy na lití spíše plošných předmětů, nebo věcí s jednou stranou zcela rovnou. Prostě věci formované zalitím. Objekty, které jsou zcela 3D, které se plní resinem např. stříkačkou tím sice zaformovat jdou, ale ne odlít, forma by uhla a odlitek byl zdeformovaný.
Info pak vložím do článku.
DSC02172 (Small).JPG

Pokud vás lití nadchlo, trochu vás zchladím. Všechny uvedené komponenty v minimálním komerčním balení včetně kbelíku prášku na výrobu tvrdých resinových forem (není v článku vyfocen), přišly na peníze, za které by byl analogový brejlovec.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Moduly Brno

Příspěvekod D » úte 06 úno, 2018 5:00 pm

Dlouho nás trápilo rozpojování vozů. V naší modelové velikosti je pevné spojení spřáhel Tillig i Kuehn hodně odvislé především od správné polohy šachty. Odteď díky Mirkovi budeme vědět, který ze dvou rozpojujících se vozů máme vyřadit a který má spřáhlo i šachtu v pořádku. Máme nástroj, podle kterého můžeme kontrolovat i usazovat šachty na správná místa dle normy NEM.

Spřáhloměrka

Obrázek


Své případné dotazy, náměty a připomínky k článku nám prosím pište rovnou do komentářů pod článkem nebo soukromou zprávou. Na věcné podněty rádi odpovíme a případně je zohledníme i v článku. Zde, ve vláknu o klubu, však odpovídat nebudeme. Děkuji za pochopení.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Moduly Brno

Příspěvekod MirekTT » pát 09 úno, 2018 5:20 am

Betonový šturc - dokončení

PS: info o resinu doplním jindy a jinam, objevil jsem kolem toho nějaké další věci, tak z toho někdy zase spáchám článek.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Moduly Brno

Příspěvekod mlha » pát 09 úno, 2018 6:27 am

Mirku, stálo by za to ještě silikon před litím vákuovat
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Moduly Brno

Příspěvekod MirekTT » pát 09 úno, 2018 6:37 am

Vždyť to tam píšu, že se tento silikon takto použitý vakuovat nemusí, viz ten řez zbytku z kelímku. Pár bublin, které jsou možná vidět ve formě a na odlitcích, způsobilo něco jiného. Ale jak říkám, o tom až jindy.

Odlil jsem s tím už moc věcí. Třeba bočnice vagonů, k Daa-k budu mít otevřená vrata, k Hadgs mám udělanou lepší podlahu atd. A nikde ani bublinka. Opravdu to není třeba vakuovat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Moduly Brno

Příspěvekod mlha » pát 09 úno, 2018 7:12 am

Právě píšeš, že povrch odlitku zůstane vždy hladký, stávalo se mě, že bubliny zůstaly i u mástru, pak je potřeba odlitky ořezávat. Proto silikon vakuuju, času je na to dost a výsledek je lepší.
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Moduly Brno

Příspěvekod MirekTT » pát 09 úno, 2018 7:52 am

Já jsem přišel na to, že to bývá buď nějakou emisí plynů z masteru, nebo jeho nevhodným povrchem, mastnotou apod. Master je důležité před zaformováním pečlivě upravit obdobně jako před povrchovkou. Ale pořád mluvím o mém typu silikonu. Samozřejmě jiné druhy, nebo tímhle litý 3D předmět, by se vakuovat nepochybně musel. O tom žádná.
Avšak na lití plochých, nebo takovýchto jednoduchých tvarů, jako je ten šturc, tento silikon stačí ponechat bez vakuování.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Moduly Brno

Příspěvekod D » čtv 29 bře, 2018 11:30 am

Starší jednoduché zapojení ohlasů bez využití kontaktu v přestavníku ještě někteří modeláři neznají. V článku přináším schéma na jeho aplikaci k současně užívaným přestavníkům od MTB.

Ohlas k přestavníkům MP1 a MP5

Své případné dotazy, náměty a připomínky k článku nám prosím pište rovnou do komentářů pod článkem nebo soukromou zprávou. Na věcné podněty rádi odpovíme a případně je zohledníme i v článku. Zde, ve vláknu o klubu, však odpovídat nebudeme. Děkuji za pochopení.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Moduly Brno

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 31 bře, 2018 7:26 am

Ahoj a díky, chtěl jsem řešit ohlas mikrospínači, ale tohle je mnohem elegantnější a bezúdržbové. Super
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Moduly Brno

Příspěvekod Ferda » sob 31 bře, 2018 8:24 am

Nevím kdo to Vás platí, ale ten nadpis je nehezky sugestivní.

Tahle vychytávka je použitelná pro jakýkoliv elektrický přestavník!


Používala se nejméně 50 let před vznikem těchto přestavníků a v případě potřeby se zapojí diody antiparalelně a lze připojit i k přestavníkům ovládaným i změnou polarity.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Moduly Brno

Příspěvekod D » sob 31 bře, 2018 8:56 am

Ferda:
Děkuji za informaci, ale že jde o starší zapojení je uvedeno v úvodu článku i v jeho anotaci zde. Mnoho modelářů zapojení nezná, proto ho opakuji. Považuji přestavníky MTB za nejlepší dostupné na trhu, proto je ohlas zapojen k němu. Ale klidně mně můžeš v SZ poslat odkaz na stejné zapojení s jiným přestavníkem, nejlépe v češtině, rád na něj z článku odkáži – mně asi blbne Google, protože mi žádné podobné notoricky známé zapojení nenašel – proto jsem článek také napsal. Mýlíš se, zapojení nelze použít na tlačítky ovládaný elektromagnetický přestavník Peco. A platím se sám, děkuji za optání.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Moduly Brno

Příspěvekod Ferda » sob 31 bře, 2018 11:18 am

Máš pravdu, že pro tlačítkem ovládané elektromagnety (a opět pro všechny a né jen Peco) by bylo nutné přidat samodržné relé. Také by bylo dobré podotknout, že LEDky se před 50-ti léty nevyráběly a byly použity žárovky s diodou.

Stran Google nepomohu (bude třeba se obrátit na provozovatele), ale možná to bude podobné jako s kladivem a sekyrou. Z nějakého důvodu jsem nenašel ani vlastníka patentu, ani popis principu funkce.
Myslím, že bys toto schéma nalezl v naskenovaných starých časopisech Modelář a patrně i v ABC. Toto bohužel Google nenajde a já to hledat také nemíním.

Předešlý post jsem napsal proto, že mi vadí když někdo spojuje obecné principy s jedním konkrétním výrobkem. Navozuje to dojem, že pro správnou funkci je potřeba právě tento výrobek a žádný jiný. Což samozřejmě není pravda.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků