wiFRED - wifi ovladač pro ovládání modul. kolejiště

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

wiFRED - wifi ovladač pro ovládání modul. kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 28 říj, 2023 2:49 pm

Na mezinárodním setkání FREMO v Magdeburgu jsem měl příležitost se prakticky seznámit se zaváděnou novinkou, bezdrátovým wifi ovladačem wiFred. Popis a návod k obsluze je k dispozici na stránce https://newheiko.github.io/wiFred/docum ... cu_en.html. Ovladače byly k vidění na mnoha kolejištích a zjevně se dostávají do praxe. Měl jsem možnost si ovladač vyzkoušet a podařilo se mi od německého kolegy si jeden vypůjčit. Teď už s ním mám trochu praxi a je to opravdu výborné. Ovladač má čtyři posuvné přepínače, které umožňují zvolit ovládání čtyř vlaků. Je možné ovládat vždy zvolený vlak, lze ale zvolit i dva nebo tři současně a mít tak k dispozici přípřež. Ovladač se naprogramuje pomocí tabletu nebo mobilu, je zapotřebí mít centrálu, disponující protokolem WiThrottle. Prakticky jsem to vyzkoušel s centrálou YD7001, tedy starou dobrou DR5000 s wifi modulem YD9401. Tahle centrála je zřejmě jediná takto univerzální na trhu - mám prakticky vyzkoušeno, že lze vlaky současně ovládat jak zmíněným ovladačem wiFRED, tak ovladači WLANmaus, TCS-RC, ESU Mobile Control II i "drátovými" ovladači FRED.
Přílohy
wiFred.jpg
Naposledy upravil HonzaM dne úte 20 úno, 2024 8:39 pm, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: wiFRED - ovladač FREMO pro ovládání modulového kolejiště

Příspěvekod rawen » sob 28 říj, 2023 4:16 pm

Ahoj.
Na co jsou ty dvě LEDky na čele? (horní strana fotky)
Návod je dlouhý, jen jsem ho prolítnul, ale nevšimnul si...

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: wiFRED - ovladač FREMO pro ovládání modulového kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 28 říj, 2023 4:25 pm

rawen píše:Ahoj.
Na co jsou ty dvě LEDky na čele? (horní strana fotky)
Návod je dlouhý, jen jsem ho prolítnul, ale nevšimnul si...

Díky, Radek

Slouží jen k posvícení (jsou bílé).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: wiFRED - ovladač FREMO pro ovládání modulového kolejiště

Příspěvekod look23 » sob 28 říj, 2023 5:28 pm

Nechybí tam F9?
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: wiFRED - ovladač FREMO pro ovládání modulového kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 28 říj, 2023 5:38 pm

look23 píše:Nechybí tam F9?

Ne, dělá se přes shift (vždy se přičítá osm)
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod HonzaM » ned 29 říj, 2023 9:50 am

Dobře je řešeno i napájení. Ovladač se nabíjí běžnou nabíječkou na mobil, konektor je USB-C. Bez problému vydrží celodenní provoz, protože když se vypnou všechny čtyři lokomotivní vypínače, přejde ovladač do klidového režimu, kdy se odpojí od sítě wifi. Po zapnutí lokomotivy se po několika sekundách připojí. V klidovém režimu akumulátor vydrží podle údaje vývojáře déle než rok. Podle německého kolegy při větším provozu stačí během setkání nabíjení jednou za den.
Aktuální stav nabití je indikován kombinací indikačních LED
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod Mcx » ned 29 říj, 2023 12:10 pm

Takže bylo opuštěno Fremo dogma: jedna lokomotiva - jeden ovladač.
To je zajímavé, co já s tímto v minulosti zažil :D
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod HonzaM » ned 29 říj, 2023 1:00 pm

Mcx píše:Takže bylo opuštěno Fremo dogma: jedna lokomotiva - jeden ovladač.
To je zajímavé, co já s tímto v minulosti zažil :D

Ne tak jak si to asi představuješ. Na setkání neexistuje že by se ovladač používal střídavě pro různé lokomotivy. Pro jeden jízdní řád je ovladač přidělen jedné lokomotivě. Také FRED lze během setkání přeprogramovat pro různou lokomotivu. Podstatné také je, že na rozdíl od používání třeba WLANmausů nebo TCS-RC nemá “strojvedoucí” možnost si na ovladači zvolit libovolnou adresu. Adresy u wiFRED je možné naprogramovat jen prostřednictvím určitého postupu s použitím tabletu nebo mobilu a můžete na něm naprogramovat třeba jen jednu. Ovladač je vždy přidělen jedné lokomotivě a předává se s lokomotivou, ne tak že by mohlo být méně ovladačů než aktivně provozovaných lokomotiv , neexistuje že by “strojvedoucí” mohl na svém ovladači sám volit různé lokomotivy. Rozhodně se nehodí pro domácí ježdění.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod radeksindy » ned 29 říj, 2023 1:30 pm

Takže bylo opuštěno Fremo dogma: jedna lokomotiva - jeden ovladač.
To je zajímavé, co já s tímto v minulosti zažil


Žádné dogma jeden ovladač - jedna lokomotiva neexistuje, existuje pouze technický požadavek jedna adresa - jedno ID ovadače. Běžný tovární ovladač toto nesplňuje, protože můžeš krást lokomotivy bez problémů a uvedené pravidlo porušit. WiFRED funguje jinak, integrita přířazení adresy a ID se stále kontroluje.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod Mcx » ned 29 říj, 2023 8:26 pm

Já neměl na mysli tovární ovladače s možností měnit adresy, ale tak jak to Honza popsal.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod Eury » ned 29 říj, 2023 11:53 pm

Ahojte,
tiez som si na jednom jazdeni vyskusal wiFRED a musim povedat, ze sa na to prijemne zvyka. Ze clovek ide bez starosti vedla masinky a ovlada ju a nema problem napr, ked sa ide akurat precvaknut do dalsieho LN-boxu a suprava sa vykolaji. (aj ked zo zaciatku som mal taky blby pocit, ze som sa zabudol pripojit a ocami som stale hladal najblizsi LN-box :D )
Ale tiez vo mne trochu tie moznosti ovladat 4 loko vzbudzuju urcite obavy: Ze mas v layoute 4 masiny k jednemu ovladacu, odides s jednou z nich na opacny koniec. Tam sa pri odstaveni vypne ovladanie vsetkych masin pre setrenie baterky no a potom niekto omylom zapne nespravnu loko a pohne sa masina na druhom konci layoutu. Kolegovia z Madarska vreaveli, ze sa im to na jazdeni v Budapesti stalo, nastastie to skoncilo ale bez ujmy na modeloch. Na druhej strane moznosti s priprahom/postrkom su prakticke aj ked sa az tak casto nevyuzivaju ale mozno sa do buducna budu vyuzivat viac.
Kazdopadne wify ovladanie je asi buducnost, ale u nas v klube si vravime, ze este chvilu pockame, kym v Nemecku vychytaju detske chyby a potom sa skusime zapojit aj my.
Eury
 
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 17 led, 2013 9:22 pm

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod HonzaM » pon 30 říj, 2023 7:00 am

Není nutné vždycky využít všechny čtyři adresy. Mašina se nerozjede hned po zapnutí s když si nejsem jist, maličko pohnu regulátorem - je to stejné jako když mám u skryťáku několik FREDů a musím zkusit který je správný.
Za podstatnou výhodu považuju jednoduché ovládání rychlosti i směru stejné jako u klasickěho Fredu, je to mnohem lepší než u WLANmausu. Podstatně lepší je ovládání ovladači ESU Mobile Control nebo TCS-RC. Přiznávám, že můj negativní postoj k WLANmausu je ovlivněn tím, že jsem nikdy nepoužíval Multimaus - vadí mi u nich nelogičnost toho, že se rychlost na jednu stranu zvyšuje otáčením proti směru hodinových ručiček, zatímco jsme zvyklí na otáčení třeba u rádia zvyklí na zvyšování hlasitosti.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod michal_n_cz » pon 30 říj, 2023 8:22 am

HonzaM píše:Není nutné vždycky využít všechny čtyři adresy. Mašina se nerozjede hned po zapnutí s když si nejsem jist, maličko pohnu regulátorem - je to stejné jako když mám u skryťáku několik FREDů a musím zkusit který je správný.
Za podstatnou výhodu považuju jednoduché ovládání rychlosti i směru stejné jako u klasickěho Fredu, je to mnohem lepší než u WLANmausu. Podstatně lepší je ovládání ovladači ESU Mobile Control nebo TCS-RC. Přiznávám, že můj negativní postoj k WLANmausu je ovlivněn tím, že jsem nikdy nepoužíval Multimaus - vadí mi u nich nelogičnost toho, že se rychlost na jednu stranu zvyšuje otáčením proti směru hodinových ručiček, zatímco jsme zvyklí na otáčení třeba u rádia zvyklí na zvyšování hlasitosti.


Roco to tak prostě má odjakživa i na lokmaus 2 to bylo doprava nebo doleva jak na starých analogový trafech ala FZ1, což při ježdění na oválu s dětmi, může být dobrý. Změna nastane když se mašina otočí ve smyčce nebo na točně, to pak není úplně jasné kterým směrem točit. S DCC je správnější vpřed nebo vzad, resp. směrem 1 nebo 2. I Fred má přepínač doprava nebo doleva, dle mě by to spíš bylo vhodnější nahoru-dopředu a dolů-dozadu. Takhle to má třeba LH90/200 a pravděpodobně i LH101 od Lenze. Mám do jem že na IBX se to dá zvolit, jestli jako anal. trafo nebo jako hlasitost.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod zdeno » pon 30 říj, 2023 8:35 am

zajimalo by mne, kolik WiFi ovladacu se da pripojit na jednotlive centraly.
Treba Digitrax umi jen 4 ovladace na LNWI.
Jak je to u dalsich central ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod radeksindy » pon 30 říj, 2023 12:42 pm

Mcx:
Já neměl na mysli tovární ovladače s možností měnit adresy, ale tak jak to Honza popsal.


Jenomže tak to obecně není, protože wiFred je používán různými způsoby podle jednotlivých skupin. Honzova zkušenost je jedna z mnoha. Co ještě projde vývojem je server, který zřejmě převezme část bezpečnostních pravidel, které dneska leží pouze na úrovni ovladač/centrála. Vývoj ovladače není ukončen, stále se nejedná o široce použitelnou věc. To bylo vidět i v Magdeburgu, kde wiFredy v provozu prakticky nebyly, protože je to na větší počty méně zkušených lidí příliš velký experiment.

zdeno:
zajimalo by mne, kolik WiFi ovladacu se da pripojit na jednotlive centraly.
Treba Digitrax umi jen 4 ovladace na LNWI.
Jak je to u dalsich central ??


Z principu to není otázka centrály, ale přípojného bodu. Správně si měl napsat, že LNWI umí připojit 4 ovladače, ale do LocoNetu může být připojeno 8 LNWI, takže to dáva 32 ovladačů. Jenomže to není limit daný centrálou, protože doma si přes mojí wifi a server můžů obsadit všechny sloty bezdrátovými ovladači.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Další

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků