wiFRED - wifi ovladač pro ovládání modul. kolejiště

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod HonzaM » čtv 02 lis, 2023 10:04 am

radeksindy píše:
Mcx:
Já neměl na mysli tovární ovladače s možností měnit adresy, ale tak jak to Honza popsal.


Jenomže tak to obecně není, protože wiFred je používán různými způsoby podle jednotlivých skupin. Honzova zkušenost je jedna z mnoha. Co ještě projde vývojem je server, který zřejmě převezme část bezpečnostních pravidel, které dneska leží pouze na úrovni ovladač/centrála. Vývoj ovladače není ukončen, stále se nejedná o široce použitelnou věc. To bylo vidět i v Magdeburgu, kde wiFredy v provozu prakticky nebyly, protože je to na větší počty méně zkušených lidí příliš velký experiment.

Z principu to není otázka centrály, ale přípojného bodu. Správně si měl napsat, že LNWI umí připojit 4 ovladače, ale do LocoNetu může být připojeno 8 LNWI, takže to dáva 32 ovladačů. Jenomže to není limit daný centrálou, protože doma si přes mojí wifi a server můžů obsadit všechny sloty bezdrátovými ovladači.

Nebylo to nic masového, ale na několika kolejištích v Magdeburgu jsem wiFRED na několika kolejištím v malém rozsahuv provozu viděl, také jsme s nimi jezdili. Je ovšem fakt, že zejměna přípojný bod je ve vývoji. Na domácím kolejišti s centrálou YD7001 s ním jezdím bez problěmu.
I v současné podobě je to ale podle mne lepší než používat WLANmusy. O něco lépe na tom jsou uživatelé centrály a ovladačů TCS (mám na mysli produkty zavovi, ne stenojmenné americké firmy, produkující centrály a ovladače).
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 02 lis, 2023 10:17 am, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod zdeno » čtv 02 lis, 2023 10:12 am

radeksindy píše: Jenomže to není limit daný centrálou, protože doma si přes mojí wifi a server můžů obsadit všechny sloty bezdrátovými ovladači.

A nebude problem se zahlcenim pasma ?? Aspon naznac, jake jsou limity ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod HonzaM » úte 13 úno, 2024 1:14 pm

Pro informaci - ovladač wiFRED jsem prakticky vyzkoušel s centrálou Uhlenbrock Daisy ii WLAN a také s centrálou Railbox RB1110 s připojeným WiThrottle Uhlenbrock LocoNet WLAN Interface (centrála Railbox nemá wifi protokol WiThtrottle, má jen protokol Z21).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: wiFRED - wifi ovladač FREMO pro ovládání modul. kolejišt

Příspěvekod HonzaM » úte 20 úno, 2024 4:44 pm

Na setkání v Dánsku jsem opět měl možnost si wiFRED prakticky vyzkoušet. Bylo to v sále o rozměrech 20 x 40 m, pokryti bylo výborné. Layout dánští kolegové provozovali s DR5000, wiFREDy byly připojeny k LocoNetu prostřednictvím interface LocoNet - JMRI a Raspberry PI. Vyzkoušeli jsme ale také modul Dixitrax LNWI, i s ním fungovalo připojení dobře po celém sále. Není ale automaticky centrálou blokována použitá adresa. Tohle bude třeba řešit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: wiFRED - wifi ovladač pro ovládání modul. kolejiště

Příspěvekod radeksindy » stř 21 úno, 2024 11:01 am

HonzaM: Není ale automaticky centrálou blokována použitá adresa.


Centrála nic neblokuje, centrála pouze nese ve slotu informaci o stavu. V jednoduché konfiguraci centrála/ovladač si otázku převzetí slotu řeší ovladač, jako například tovární ovladače.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: wiFRED - wifi ovladač pro ovládání modul. kolejiště

Příspěvekod HonzaM » stř 21 úno, 2024 11:18 am

radeksindy píše:
HonzaM: Není ale automaticky centrálou blokována použitá adresa.


Centrála nic neblokuje, centrála pouze nese ve slotu informaci o stavu. V jednoduché konfiguraci centrála/ovladač si otázku převzetí slotu řeší ovladač, jako například tovární ovladače.

Díky za upřesnění. Ovladač jako například ESU Mobile Control II na obsazení slotu upozorní a nabídne možnost převzetí. Tohle wiFRED v současné verzi pokud vím neumožňuje.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků