Modulářská telefonie

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Modulářská telefonie

Příspěvekod rawen » čtv 05 říj, 2023 8:32 pm

Nazdar.
V souvislosti s mohutným růstem ( :lol: ) naší modulovky narážíme na problém telefonie. V minulosti pod TT moduly Olomouc ji zajišťovali jiní kolegové; v současnosti jsme na nule. Proto prosím o radu, po čem se pídit a co shánět.
- hledat starý analogový Panasonic s osmi linkami?
- jít do nového VoIP digitálu?
- jaké přístroje?
- neupgradoval třeba nějaký klub telefonii a nenabízí starší jednodušší řešení?
- propojovat ji s šířením modelového času?

Samozřejmě je jedním z kritérií cena blízká nule :).

Předem díky za tipy, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod HonzaM » čtv 05 říj, 2023 8:56 pm

Pro zajímavost, na modulovém setkání s kolegy z FREMO N-RE v Hanau se pro komunikaci mezi stanicemi používá ekektronická komunikace, výpravčí má notebook na němž dostává nabídku vlaku ze sousední stanice, nabídku elektronicky potvrdí. Stejným způsobem vlak nabízí. Touto cestou se samozřejmě přenáší i modelový čas. Telefony sice jsou pro jistotu instalovány také, ale za celé čtyřdenní setkání jsem nezaznamenal ani jediný případ jejich použití.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod rawen » pát 06 říj, 2023 4:21 am

Nad notebooky jsme uvažovali, nicméně:
- máme neobsazené dopravny (smyčky a vlečky např.)
- kroužkové děti jsou 8+ Tedy telefonovat umí, ale na počítači nespolehlivě a když už, tak pomalu.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod HonzaM » pát 06 říj, 2023 7:31 am

rawen píše:Nad notebooky jsme uvažovali, nicméně:
- máme neobsazené dopravny (smyčky a vlečky např.)
- kroužkové děti jsou 8+ Tedy telefonovat umí, ale na počítači nespolehlivě a když už, tak pomalu.

Radek

U neobsazených dopraven nepotřebuješ ani telefony. A telefon nemůže mít každý strojvedoucí. A s počítači si často poradí děti daleko lépe než dříve narození. Dítě sice telefonovat umí, ale musí pochopit obsah a smysl toho, co je mu řečeno. Spíš bych viděl problém v navržení a provoz toho počítačového systému a dostatek počítačů.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 06 říj, 2023 7:44 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod fulda » pát 06 říj, 2023 7:34 am

rawen píše:- hledat starý analogový Panasonic s osmi linkami?
- jít do nového VoIP digitálu?
- jaké přístroje?
- neupgradoval třeba nějaký klub telefonii a nenabízí starší jednodušší řešení?
- propojovat ji s šířením modelového času?

Tak ono bude lepší si ty otázky poloáit v jiném pořadí a pak začneš dostávat odpovědi

  • Jaké přístroje
Jaké přístroje dokážeš sehnat?
Já jsem cvičně koukal co se dá najít v oblasti nových telefonů a zjistil jsem, že buď jsou to drahé retro přístroje, nebo nevkusné krámy ve tvaru hamburgeru. Prakticky žádný neovládá pulzní volbu, takže relátkovou ústřednu si neposkládáš.

  • Jít do nového VoIP digitálu
To bych asi udělal já, ale nesmíš to nikomu říkat, protože jinak ti všichni řeknou, že staré dobré předválečné ústředny byly nejlepší. Koukal jsem na ceny levných SIP GW pro několik FXO/FXP a zdají se mi docela dostupné. Takže bych se zadíval na nějaký model, který nabízí 4/8 portů pro "pevnou" a podaří se mi ho nakonfigurovat v ostrovním režimu pokud možno bez funkčního SIPu, nebo s nějakým otevřeným SIPem, který spustím na nějakém nesmyslném zařízení jako je raspberry pi nebo tak něco. Tím dostaneš ústřednu za cenu kolem 2000,- pro cca 10 telefonů (spíš 8 ). a budeš ve stavu, který je opakovatelný. A třeba se ti podaří časem dostat nějaký systémový telefon, které se dnes likvidují v homeofficové době. (před rokem jsem dostal za pivo 2ks yealink CP920 - prohlédni si na webu).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod rawen » pát 06 říj, 2023 9:19 am

Díky Fuldo,
tahle cesta se mi líbí, budu o ní dál uvažovat. Skoro nic o tom nevím, takže musím věnovat nějaký čas nastudování...

(Tím ale neříkám, že jsem rozhodnutý.)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod HonzaM » pát 06 říj, 2023 10:50 am

O tomhle oboru moc nevím, ale při hledání informací jsem narazil na tuhle stránku: https://www.ustredny.cz/?gclid=CjwKCAjw ... goQAvD_BwE
Možná by tam bylo možné nějakou informací získat, i když je mi jasné že mají firmy snahu nabízet řešení které využije jimi prodávané zařízení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod prcek » pát 06 říj, 2023 12:09 pm

PLK
když jsem před >10 lety VoIP řešil, ty brány se dost bránily hovorům "samy na sebe" i když podporovaly 2 nezávislé linky. Část toho určitě byla vina firmware.
Brány byly komerční výrobky, server některé z OSS řešení (Asterisk, FreeSWITCH, SER)
edit: brány už tehdy nepodporovaly pulsní volbu, jenom tónovou.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod rawen » sob 07 říj, 2023 8:04 am

Tak teď mě Alík o..l
V práci jsem viděl Fuldovy odkazy parádně, telefony, hamburger, ústředny. Otevřu to doma, abych se v klidu podíval, a vidím sbírku nesmyslných odkazů. Odhlášený nebo přihlášený, furt vedle.
Do...háje, proč to furt dělá? (řečnická otázka)

Radek

fulda píše:Tak ono bude lepší si ty otázky poloáit v jiném pořadí a pak začneš dostávat odpovědi

  • Jaké přístroje
Jaké přístroje dokážeš sehnat?
Já jsem cvičně koukal co se dá najít v oblasti nových telefonů a zjistil jsem, že buď jsou to drahé retro přístroje, nebo nevkusné krámy ve tvaru hamburgeru. Prakticky žádný neovládá pulzní volbu, takže relátkovou ústřednu si neposkládáš.

  • Jít do nového VoIP digitálu
To bych asi udělal já, ale nesmíš to nikomu říkat, protože jinak ti všichni řeknou, že staré dobré předválečné ústředny byly nejlepší. Koukal jsem na ceny levných SIP GW pro několik FXO/FXP a zdají se mi docela dostupné. Takže bych se zadíval na nějaký model, který nabízí 4/8 portů pro "pevnou" a podaří se mi ho nakonfigurovat v ostrovním režimu pokud možno bez funkčního SIPu, nebo s nějakým otevřeným SIPem, který spustím na nějakém nesmyslném zařízení jako je raspberry pi nebo tak něco. Tím dostaneš ústřednu za cenu kolem 2000,- pro cca 10 telefonů (spíš 8 ). a budeš ve stavu, který je opakovatelný. A třeba se ti podaří časem dostat nějaký systémový telefon, které se dnes likvidují v homeofficové době. (před rokem jsem dostal za pivo 2ks yealink CP920 - prohlédni si na webu).
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod marian_r » sob 07 říj, 2023 8:50 am

Najlacnejšie asi budú vysielačky.
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod fulda » sob 07 říj, 2023 11:30 am

Není úplně těžké odhadnout, jaká je konstrukce toho odkazu. (za slovem wholesale jsou slova, která jsem napsal do vyhledávání) Asi máš nějaký výhodný profil doma, nebo jazyk.

A ještě jedna neužitečná věc. Včera byla noc vědců a před ČVUTem byl stánek asi katedry telekomunikací, kde mimo jiné ukazovali různé funkční staré telefony (zkoušeli, jestli děti umí vytočit číslo na ciferníku a tak. Vlastně všechny ty aparáty končily v podobných gatewayích. A byli tam i kluci, co o nich dost věděli.
Ale to bylo včera, to je jasné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod rawen » sob 07 říj, 2023 4:21 pm

Já byl v noci na upolu (prostě podporujme každý svoji alma mater), nicméně telefony na Envelopě jaksi nebyly :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod Davca » pát 13 říj, 2023 2:49 pm

rawen píše:Nazdar.
...
- hledat starý analogový Panasonic s osmi linkami?
...
- jaké přístroje?
...


Zdravím,
do Karviné se podařilo sehnat repas ústřednu Panasonic se šestnácti vstupy (původní "osmičku" již mají kolegové v Mohelnici) a někdy před snad čtyřmi lety se objevil na webu v akci za 450,- Kč bezdrátový telefon podobný Panasonic-u KX TG1611FXH DECT. Pořízeno tak bylo dvanáct kousků. Několik let se staráme o spojařinu na výstavě v ostravském Zálomu a zatím vždy vše fungovalo.

David
Davca
 
Příspěvky: 270
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod Bender » stř 18 říj, 2023 9:23 am

Bender
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 11 bře, 2015 6:11 am

Re: Modulářská telefonie

Příspěvekod Bender » stř 18 říj, 2023 9:39 am

A tady je jedna přímo v PV, ale ty Panasoniky se občas objeví i skoro za "pivo"
https://elektro.bazos.cz/inzerat/173437508/panasonic-kx-tea308-ustredna-systemovy-telefon-kx-t7730ce.php
Bender
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 11 bře, 2015 6:11 am

Další

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků