Výhybky, koleje - skutečnost a model

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Výhybky, koleje - skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » pát 26 úno, 2021 8:01 pm

ad Radek - Weinert má předlohu, ale německou, nakonec je to pochopitelné. Takže zejména výhybky jsou částečně využitelné pro období po roce 1945, koleje na drevě více pak po roce 1970. Ale je to opět jak jsem psal - záleží na modelářových prioritách a toleranci k nepřesnostem v té které oblasti .....
Tady ještě několik pohledů na rozdíly klínová podkladnice - tady je to na výhybce tak plochá + vrtule - rozponková podkladnice - žebrová podkladnice
rozponkové podkladnice a následuje žebrová
koleje_27.jpg

rozponková - plochá s vrtulemi (není klínová, neb je ve výhybce
koleje_28.jpg

v pravém pásu u výhybky je krásně vidět jak žebrové -vysoká - přechází na rozponkové podkladnice, přece jen nižší
koleje_30.jpg
Naposledy upravil Mcx dne pát 26 úno, 2021 8:26 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Výhybky, koleje - skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » pát 26 úno, 2021 8:05 pm

A ještě jeden pohled opět přechod tentokrát z rozponkových podkladnic na žebrové, je vidět ten výškový skok a nejen ten, u rozponkových podkladnic je šroub držící rozponku dále od kolejnice
koleje_29.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Výhybky, koleje - skutečnost a model

Příspěvekod Rosik » ned 28 úno, 2021 3:23 pm

Pro zajímavost přikládám fotografii anglické výhybky s lomenými jazyky. Tato je dodnes v provozu na vlečce do podniku Čepro ve Střelicích.
20210228_140003.jpg
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Výhybky, koleje - skutečnost a model

Příspěvekod cer.t » pát 05 bře, 2021 2:58 pm

Když už jsme si rozebrali výhybky, tak co taková výhybková návěstidla? Neplánuje někdo 3D tisk? Chtěl bych 50. léta :)
http://vlaky.bestsite.cz/zeleznice/vyvo ... la-2-9.htm
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Výhybky, koleje - skutečnost a model

Příspěvekod MartinK » ned 20 čer, 2021 9:18 pm

Ahoj,
V tomto vlákně zatím bylo mnoho zajímavých příspěvků o kolejivu a jeho detailech. Zatím se tu prakticky nediskutovala geometrie zhlaví (výhybková spojení) a jak zhlaví udělat tak, aby bylo perfektně sjízdné pro modulovku a tou geometrií odpovídalo skutečnosti. Už před lety jsem pojal záměr napsat článek o stavbě zhlaví z výhybek Tillig, tak aby to skutečnosti v hlavních zásadách odpovídalo a bylo dobře sjízdné. Až nedávné diskuze mě ale vyprovokovaly k tomu, že jsem ten článek opravdu začal psát a nakreslil řadu obrázků. Byť bych sám dnes stavěl z výhybek šestistupňových (podle nejnovějších norem a doporučení), tak článek je hlavně o výhybkách devítistupňových. Snad pomůže těm, kteří opravdu mají méně místa. I z těch devítistupňových výhybek lze postavit perfektně sjízdné a vzhledově dobře modelově vypadající zhlaví.
Článek je zde:
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home/clanky/modulareni/stavba-zhlav%C3%AD
Taky jsem k tomu udělal fotogalerii:
https://mk-zababov.rajce.idnes.cz/Zhlavi_pro_modelare/
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: Výhybky, koleje - skutečnost a model

Příspěvekod JuTi » úte 28 zář, 2021 9:47 pm

Dobrý deň,

ktoré koľajivo v prevedení Code 75 by ste preferovali na modelovanie pre typickú hlavnú dvojkoľajnú elektrifikovanú trať ČSD (betónové podvaly) pre epochu IV alebo V? Môj výber je zatiaľ buď PECO SL-102 alebo Weinert MeinGleis 74003 (toto koľajivo sa mi zdá vernejšie a detailnejšie spracované). Na tomto diskusnom fóre sa dosť často pre realizáciu trate v Code 75 vyskytuje práve spomínané koľajivo PECO, ale neviem z akého dôvodu, je to len o tom, že vybrať koľaje značky Weinert je drahšia alternatíva? Vopred Vám ďakujem za zaujímavé a podnetné informácie. S pozdravom Juraj
JuTi
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08 led, 2021 11:12 pm

Předchozí

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků