žst. Kvítečkov

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod MartinK » sob 24 říj, 2020 10:26 am

Ahoj,
V létě 2016 proběhlo setkání IV. Epochy v rakouském Oberwartu. V Kvítečkově přibyla na druhém dílu boční rampa s nájezdem a na třetím dílu pokračování rampy a základy skladiště. Je to vidět za Karkulkou na prvních dvou fotkách z tohoto setkání. Lepší fotku jsem nenašel. Rampa i skladiště jsou laserem vyřezávaná stavebnice KŽM Brno I.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod MartinK » sob 24 říj, 2020 10:45 am

Ahoj,
Posledním setkáním, kterého se Kvítečkov účastnil, byla Riesa 2016 http://blog.zababov.eu/2016/11/fremo-riesa-2016-fotoreportaze.html. Velké výroční setkání FREMO bylo nádherné. Následující tři fotky ukazují rušný provoz v Kvítečkově, který byl přechodovou stanicí do Německa. Na první fotce je trochu lépe vidět rampa a základy skladiště.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Tímto končí dosavadní provozní historie Kvítečkova. Na podzim 2021 bude v Riese další výroční setkání a tak mám velkou motivaci rekonstrukci ovládání Kvítečkova udělat.
Ahoj,
Martin K.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod MartinK » sob 30 led, 2021 5:21 pm

Ahoj,
Tak jsem se před Vánoci konečně pustil do Kvítečkova. Začal jsem dávat dohromady návěstidla a předvěsti, ale jako obvykle jsem si začal trochu vymýštet a zjistil, že mi něco chybí. Tak o nich napíšu později.
Přes Vánoce jsem měl čas, ale rozhodl se udělat nějaké úpravy v domě. To mě sice od návěstidel dále zdrželo, ale když už jsem proměnil garáž na truhlářskou dílnu, tak jsem se pustil do rozšíření rozbočovacího dílu a napojení dvou nových dílů ve směru na lokálku.
Zde je rozbočovací díl ve stavu před rozšířením.
Obrázek
A tady už se k němu lepí první díl rozšiřujícího rámu
Obrázek
A takhle to dopadlo.
Obrázek
Vyšlo to vzhledem k původně zvoleným úhlům rozbočovacího dílu tak, že čelo lokálky je 495 mm široké. Bude tam tedy malý zub, ale to nevadí. V nejširším místě je tento díl široký 809 mm a bude v samostatné přepravní bedně.
Ahoj,
Martin K.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod MartinK » sob 30 led, 2021 5:42 pm

Ahoj,
V lednu je vzhledem k pracovnímu režimu už času poměrně málo, ale když to pod rukama roste, tak se člověk donutí zalézt do dílny i třeba jen večer na hodinu a dílo pomalu přibývá. Když už jsem rozšířil rozbočovací modul, tak pokračuji na nových dílech. Udělal jsem nohy a vyvrtal do bočnic otvory pro přišroubování různého příslušenství stanice na setkání. V otvorech budou (až jich dost dokoupím) zevnitř narážecí matice M5. Tyto otvory mají u mě standardní rozteč 150mm a věší se do nich, ovládací pult, pult na telefon, držáky na karty a Fredy a další věci. Tam kde je potřeba tak taky slouží k upevnění plexy zábran proti pádu vozidel a při přepravě k přišroubování bočních krycích desek.
Na obrázku je rám s vyvrtanými otvory a taky s vyříznutými otvory pro konektory DCC ovládání.
Obrázek
A zde je koncový díl již na nohou
Obrázek
a do příslušných otvorů jsou již epoxidem vlepena pouzdra pro vodící čepy.
Obrázek
Ahoj,
Martin K.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod MartinK » sob 30 led, 2021 6:12 pm

Ahoj,
V týdnu jsem spasoval na čepy oba nové díly. Jak jsem psal, v prvním už byla vlepená pouzdra na čepy.
Oba moduly postavené na nohách jsem přesně vyrovnal do stejné výšky
Obrázek
a ve správné poloze je k sobě stáhnul standardními spojovacími šrouby.
Obrázek
Zkontroloval jsem, že pouzdra v prvním modulu sedí správně proti otvoru v modulu druhém.
Obrázek
Nakonec jsem vzal protikus pouzdra s vloženým vodícím čepem, natřel rozdělaným epoxidem a zasunul do otvoru a čep prošel až do pouzdra sousedního dílu. V této poloze se pouzdra zajistí vruty a epoxid se nechá 24 hodin vytvrdnout.
Obrázek
A je hotovo. Oba díly jsou spasované. Rozebírání a spojování je vyzkoušené.
Pozorný čtenář jistě postřehl, že protikusy pouzdra nejsou shodné. Jeden je slepý s malým otvorem ve dně a druhý je průchozí. To usnadňuje montáž a rozebírání. Při montáži se čep vloží do slepého pouzdra a pak se modul s čepy zasune do pouzder sousedního modulu. Při rozebíraní je možné čep skrz malý otvor a sousední průchozí pouzdro vytlačit a pak teprve díly od sebe rozšroubovat. Je to podstatně šetrnější než se od sebe moduly snažit odtáhnout (na to jsou potřeba aspoň dva, ale raději tři lidi) a člověk to pohodlně zvládne sám.
Ahoj,
Martin K.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod MartinK » sob 30 led, 2021 6:16 pm

Ahoj,
A včera večer jsem připasoval nový díl k rozbočovacímu. Teď to v dílně tvrdne a překáží a tak píšu.
Obrázek
Ahoj,
Martin K.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod Petr S. » sob 30 led, 2021 8:24 pm

Na základní škole jsme pozorovali pod mikroskopem trepku velkou a dívali jsme se , jak se jednobuněčný živočich rozmnožuje dělením . Později jsem si to ověřil na modulech , když Hrabová začala nekontrolovatelně bujet a až na poslední chvíli jsem se vzpamatoval . Nikdy bych nevěřil tomu , že se to stane i tobě :lol: . Vždy jsem tě považoval za velice pragmatického puntičkáře .
Ale vypadá to dobře . :!:
Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod cipisekmp » ned 31 led, 2021 8:12 am

Ahoj. Martin si zvysuje "hratelnost" s nadrazim. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod MartinK » ned 31 led, 2021 4:35 pm

Ahoj Petře,
Myslím, že jsi mě tím bujením nakazil. :lol:
Ale teď vážně. Hlavní důvod rozšiřování je stejný jako důvod proč Ondra přidal jeden díl k Dobříši. Tedy mít vjezdová návěstidla součástí stanice. Nebude to na všech stranách, ale aspoň ze dvou směrů. Přibyde tak ke stanici kus trati a taky prostor na rozšíření vleček. Jednu z nich dělám kvůli Tobě. Chci být Tvým dobrým zákazníkem a získat množstevní slevu na uhlí. Jedna z těch vleček je ke kotelně (malé elektrárně) místní strojírny v ep. II. Strojírna byla na konci války zničena náletem a jediné, co přežilo, byla právě ta kotelna, která byla v padesátých letech modernizována a předělána na teplárnu sloužící k vytápění nově budovaných domů v Kvítečkově a také dalších průmyslových objektů.
A Cipísek má taky pravdu. :)
Ahoj,
Martin K.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod Petr S. » pon 01 úno, 2021 1:19 pm

Tak nějak předpokládám normální uhláky a vykládat drapákem na portálovém jeřábu . Do Wapek asi nepůjdeš , viď !
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod OndraFíra » pon 01 úno, 2021 9:36 pm

Ahoj Martine.

To rozšíření o ty vjezdové moduly s návěstidly kvituji. Budeš mít vše pohromadě a přibyde i kus trati (i když je to pouze záhlaví stanice).
Je hodně zajímavá ta změť kolejí v tom rozbočení, vůbec v tom nepoznám co je vlastní trať a co je ten zbytek. Jsem hodně zvědavý na tu zabezpečovačku, kterou tam plánuješ. Snad brzy Kvítečkov uvidíme na nějakém setkání :-)
Ondra
Moduly Fremo H0-Old - II.epocha ČSD: Nová Ves pod Pleší , Dobříš
Uživatelský avatar
OndraFíra
 
Příspěvky: 131
Registrován: sob 26 čer, 2010 12:26 pm
Bydliště: Praha

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod MartinK » sob 06 úno, 2021 5:31 pm

Ahoj,
V týdnu jsem dodělal spasování nových dílů k dílu rozbočovacímu. A takto vypadá výsledek. Vše je připraveno k frézování příkopů a několika dalších mírných prohlubní a pak už pokládce traťového svršku.
Obrázek
Obrázek
Ještě poznámka k Tomášově zmínce o Kvítečkovu a velikosti celků ve vláknu o Dobříši. Souhlasím, že mnoho příliš velkých celků a málo rozumně malých traťových modulů je pro tvůrce layoutu problém. Dříve jsem byl také zastáncem, že pevná část stanice má být jen od krajní výhybky po krajní na druhém konci. A úseky k vjezdovým návěstidlům už tvoří tvůrce layoutu. Úplně se mi to neosvědčilo a jak jsem už psal, byl často s umístěním vjezdových návěstidel problém. A tak jsem se rozhodl ho postupně řešit. Nejdříve jsem natáhl hlavní trať o 1,5 m a dal tam vjezdové návěstidlo, které je 2,3 m před první výhybkou. Kvítečkov se natáhl z původních 5,7 m na 7,2 m. Toto rozšíření se velmi osvědčilo a s velikostí nebyly a nejsou problémy. Proto jsem se rozhodl prodloužit stanici i směrem na lokálku. Délka tak bude 8 m (bez 37 mm) a trať lokálky od první výhybky ve stanici je přibližně 4 m. Podle mých zkušeností je délka 8 m pro takovouto stanici akceptovatelná. Na druhou stranu už rozšiřovat nebudu. Tím už by vznikl příliš velký celek.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod vojtas » sob 06 úno, 2021 6:07 pm

Nemáš nakreslený plánek celé stanice?
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod MartinK » sob 06 úno, 2021 6:21 pm

Ahoj,
plánek je zde
https://mk-zababov.rajce.idnes.cz/Kviteckov_Stavba_Historie/1465005020.
Pokud by jsi chtel DWG, napiš.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: žst. Kvítečkov

Příspěvekod vojtas » sob 06 úno, 2021 6:31 pm

Díky, jen mně zajímalo, co to vlastně teď stavíš, jestli je to vlastní kolejiště pro lokálku (jako třeba Chotětov), nebo vlečka. Teď už tomu rozumím :)
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků