Štíty - Schildberg ep. III

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod kokr » ned 01 pro, 2019 8:50 pm

HonzaM: já jsem naopak rád za detailní a přesné informace. Dělám model a tak mě zkutečnost hodně zajímá a snažím se k ní přiblížit. Stejně musím udělat nějaký kompromis, ale alespoň má člověk možnost se přiblížit k podkladům. Udělal jsme to tak, že budova je od kolejnice 63mm, tedy 5.5m od kolejnice, tedy cca 6,225m od osy. Ostatní rozměry budou ještě více od oka, protože se chci přiblížit celkovému dojmu, protože nemohu dodržet přesně modelovou délku.
kokr
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:41 am

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod radeksindy » pon 02 pro, 2019 8:12 am

HonzaM: Není k tomu potřeba ani šuplera, jsou věci, které modelářské oko vidí. 10 mm v H0 je skoro 1m ve skutečnosti a na vzdálenostech, které mají srovnávací základnu to vidět bude. Pokud bude staniční budova vzdálená od skladiště 30 m, a mezi tím volný prostor, tak samozřejmě těžko někdo od oka pozná jestli je to v H0 přesně 34,5 mm nebo jen 33 cm. Ale když má být hrana verandy budovy 30 mm od kolejnice, tak je 10 mm posunu vidět. Obzvlášť, kdyby tam mezi hrany mělo přijít třeba výhykové návěstidlo, dodatečně dodělané ovládní závor, případně může být hrana verandy součástí nějaké linie (plot zhrádky, kůlny atd.). Pro dodržení dojmu to skutečně může být podstatné. A hlavně není jediný důvod to neudělt přesně, když to jde.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod kokr » stř 04 pro, 2019 10:35 pm

Snažím se dostat k další metě a tak jsme se vrhl do elektrických instalací. Zadal jsem si úplný digitální provoz a to včetně ovládání výhybek a ideálně i efektové prvky, jako jsou vnitřní osvětlení budov a drážní osvětlení. Rád bych, aby systém bylo možné v budoucnu napojit na ovládání přes PC. Ovládání výhybek by mělo být i přes tlačítkové schéma v ovládacím pultu. Protože jsem to tomto směru absolutní laik, jsme začal studovat možnosti atd. Dospěl jsme na stránky http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/ a spojil s majitelem a dal s ním do kupy schéma zapojení. Prvky jsme objednal a dnes mi přišly. Čeká mě tedy zapojení a nějak to dát do kupy.
Přílohy
2019_10_31_modely Stity schéma elektro.JPG
schéma elektro
kokr
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:41 am

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod Mcx » čtv 05 pro, 2019 1:59 pm

Pokud se počítá s případnou účasti stanice na nějakém modulovém provozu, tak je nutno pamatovat na možnost oddělení DCC v kolejích od DCC ovládání stanice, pro doma je to jedno, ale na modulová setkání ne.
Ještě poznámka k upevňování budov - např. jsem usazoval nedávno stejnou budovu v Hukovicích, dobře uvážit výšku hrany verandy proti temeni kolejnice a vzhledem k 8 mm MDF pod budovou musí být okolo 8 + 1 mm MDF okolní terén okolo budovy, protože budova je na kartonu něco přes 1 mm a ten se vám nepodaří zamaskovat, u verandy je to hrana dlažby a tam je naopak vidět. Pokud to není nutné sundávací budovu bych nedělal - příliš pracné a nikdy to nebude vypadat jak budova přilepená s krajinou k stěně budovy.
Tady je to u rozpracovaných Hukovic
Obrázek
a tady u skoro hotových - na boční stěně je vidět ještě stále zcela nepřekrytý podkladový karton budovy, já jsem natíral stěny až po sestavení, natíral ne stříkal nátěrem na malování - Primalex Inspiro odstín světlá šampaň, pracuje se stím super ! kousek za budovou záchodky od Radka Maliny dostaly nátěr řídkou Agamou syntetikou nějaká hnědá, už si nepamatuji - udělalo to pěknou patinu dřeva
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod kokr » pát 13 pro, 2019 10:39 pm

Rád bych zachoval možnost se v budoucnu připojit k modulům severní Moravy, proto jsem upravil schéma zapojení. Přidal jsme přepínač na možnost opojení příslušenství. Nicméně tuším, že bych měl spíše odpojovat přívod ke kolejím DCC, protože si zachovám ovládání příslušenství a vlakové soupravy se budou ovládat externím zdrojem mimo schéma. Tedy stávající centrála Roco bude stále sloužit pro ovládání přestavníků či svícení. Viz příloha. Další co řeším je čím napájet příslušenství. Našel jsme toto http://www.modely.biz/modelova-zeleznic ... -15v-50va/
ale nevím zda to vše utáhne. Zdá se mi že musí, ale nevím jak ověřit. Nemohl jsme být na výročí 120-ho založení tratě, tak pátrám po vyfocených nástěnkách a zveřejněných historických fotech. Narodil se mi druhý modelář v ten den. Nemáte tip kdo si to vyfotil a má zveřejněné. Předem děkuji.
Přílohy
2019_12_13_modely Stity schéma elektro.JPG
schéma elektro var. 2
kokr
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:41 am

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod mlha » sob 14 pro, 2019 7:06 am

Jak správně tušíš, je vhodné odpojit koleje od ostatního příslušenství. Na napájení příslušenství stačí čtyřampérový stabilizovaný zdroj 12V
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod HonzaM » sob 14 pro, 2019 10:02 am

Jednodušší by bylo řešit ovládání příslušenství zcela nezávislé na centrále, zajišťující kolejové napájení. To je v modulovce zajitěno centrálně pro celý layout. U modulu je to samozřejmý požadavek. Pokud příslušenství odpojíš přepínačem tak jak to máš nakresleno, přijdeš o možnost ovládání výhybkových dekodérů. Tvé zapojení také neřeší přenos detekce obszaení do ovládacího panelu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4078
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod kokr » pát 21 úno, 2020 9:38 pm

Tak konečně viditelný posun. Moduly jsou zcela sjízdné a zatím jsem neobjevil žádný problém. Resp. vše hned odstranil. Dokončil jsem hrubý tvar krajiny ale u zarážedla si nejsem jist odvodněním a tvarem reliéfu. Ale to ještě nějak upravím. Snažím se udělat co nejvíce na elektrickém zapojení DCC a měl vše připravené. Například rozmístění drážních lamp je pro mě neznámé a se snažím z historických fotografií poskládat. Dále pátrám po nějakém elektrickém otevírání výtopny ideálně s použitím představníku MP1, abych nemusel mít modul pro servo v DCC. Ještě ty dráty musím učesal ale mam z toho radost, protože se jezdí skvěle.
Přílohy
P2146125.JPG
elektro
P2146106.JPG
příjezd do stanice
P2146097.JPG
celkový pohled
kokr
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:41 am

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod kokr » čtv 27 úno, 2020 7:00 pm

Mam dotaz na kolegy: chtěl jsem se zeptat v jaké výšky od podlahy máte temeno kolejnice doma na modulech. Na stránkách Ostramo je výška uvedená 900 nebo 1300mm. Chci nějak upravit výšku aby to ideálně bylo vše kompatibilní. Děkuji za doporučení.
kokr
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:41 am

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod Mcx » čtv 27 úno, 2020 7:24 pm

Ano je to tak, doma to mám na 90 cm (a nejen já), je to pro sedícího dospělého (zrovna sedím u postavené části stanice Lipová) a stojící dítě od 4 let a pro modulová setkání dle pravidel Fremo je to těch 130 cm. V Polsku ještě používají výšku 100 cm pro modulová setkání ne Fremo.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 27 úno, 2020 7:41 pm

kokr píše:Mam dotaz na kolegy: chtěl jsem se zeptat v jaké výšky od podlahy máte temeno kolejnice doma na modulech. Na stránkách Ostramo je výška uvedená 900 nebo 1300mm. Chci nějak upravit výšku aby to ideálně bylo vše kompatibilní. Děkuji za doporučení.

Dají se uďelat teleskopické nohy. Máme to tak u nás v kroužku jezdíme na 1m na setkáních 1,3m. Mohu o víkendu vyfotit, případně nakreslit náčrtek.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod cipisekmp » pát 28 úno, 2020 8:56 pm

Ahoj, i my v klubu pouzivame dve vysky. 100 pro vystavy pro verejnost a 130 na setkanich jak psal Milan Cernohorsky. Doma se me trebas lepe pracuje ve 100 cm.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod HonzaM » pát 28 úno, 2020 9:47 pm

Standardní modulova výška je 130 cm, ale používáme teleskopicke nohy, které je možné nastavit do několika výšek. Pro transport je možné je zkrátit na polovinu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4078
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod Morris Zapp » sob 29 úno, 2020 6:24 am

Prostě mám dvě sady nohou (nebo si nohy té druhé délky půjčím od někoho, kdo je zrovna nepotřebuje - chvála technické normalizace!) a tím je mi fuk, na jaké výšce (máme dvě normalizované: 1300 a 1000 mm) se layoutmanager rozhodne onen modul použít. Na některých setkáních se jezdí na obou výškách zároveň, viz např. letošní Zákupy: úsek Boreczek PKP - Michalowice PKP na 1000 mm, zbytek na 1300 mm.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Štíty - Schildberg ep. III

Příspěvekod HonzaM » sob 29 úno, 2020 7:35 am

Komplikovanější layouty občas vyžadují aby strojvůdci moduly podlézali a tam těch 30 cm hraje roli.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4078
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků