Minisegmenty GeoLine

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » sob 18 srp, 2018 5:32 pm

Rozhodl jsem se založit nové téma. Když už se s tím tak trápím. Jde mi to jako psovi pastva....Třeba to bude někoho zajímat.
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minimoduly_GeoLine/#PA012644_1.jpg
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod hank61 » sob 18 srp, 2018 5:44 pm

Mě se tenhle projekt teda moc líbí. Ať se dílo daří. Budu sledovat :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod workous » sob 18 srp, 2018 5:45 pm

Sandy píše:Rozhodl jsem se založit nové téma. Když už se s tím tak trápím. Jde mi to jako psovi pastva....Třeba to bude někoho zajímat.
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minimoduly_GeoLine/#PA012644_1.jpg

No konečně někdo s pořádným kolejivem :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » pon 01 říj, 2018 8:05 am

Něco pro ty, kteří jsou frustrováni tvorbou některých kolegů.
Mně to jde pomalu, zato zvolna...

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_segment_s_mostem#P7222781.jpg

Na stará kolena si připadám, že jsem šikovný jako hrábě do kapsy..... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Trixt » pon 01 říj, 2018 9:39 am

Není kam spěchat a výsledky vypadají opravdu dobře. Představ si, že bys to sfoukl během měsíce a co bys dělal potom? Jak někteří uvádí: "Cesta je cíl.". Držím palce, ať se i nadále daří. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod petrh » pon 01 říj, 2018 10:39 am

Osobně fandím:) jen houšť podobných projektů.
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » ned 07 črc, 2019 10:53 pm

Čas letí, jako splašený... Z důvodů, které raději nebudu uvádět, jdou některé věci hodně ztěžka. Ale teď jsem si dal "čestné pionýrské", že tenhle projekt do konce prázdnin dotáhnu.
Dnes jsem zprovoznil jednu půlku projektu:

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_segment_s_mostem#P7073177.jpg

Když říkám zprovoznil, znamená to, že na třech segmentech je vytvořen reliéf terénu, jsou položeny koleje a je realizováno elektrické propojení. Segment s mostem bude "návěstní" se dvěma návěstidly a dvěma úseky ABC.
Zároveň jsem začal s tvorbou krajiny:

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_segment_s_mostem#P7073181.jpg

Při experimentech s finální úpravou terénu jsem zjistil, že mi není jasné, proč ke standartním krokům patří "hliněný základ". Jako stará struktura jsem použil klasický pilinový posyp a přijde mi to daleko komfortnější. Pokud budu někde chtít , aby byl vidět "hliněný" podklad, tak tam hlínu použiji.
Pokud jde o finální fázi povrchu, tak jsem úplný začátečník (dosavadním vrcholem bylo použití molitanových posypů).
Přiznám se, že foliáže mě zatím příliš neoslovily (ale třeba jsem si vybral ty nevhodné). Aplikace statické trávy mi přijde daleko kreativnější. A to jsem na samém počátku. Výhodou je, že aplikací H2O (voda) je možné se vrátit o krok zpět a začít od nuly.
Zároveň experimentuji s drobnými detaily ( nízké porosty, křoví, vyšší vegetace).
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » ned 15 zář, 2019 10:25 pm

Máme za sebou druhý víkend s kolejištěm:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minimoduly_GeoLine/#PA012644_1.jpg
Počáteční nadšení pomalu upadá. Zkušenost pro budoucí generace. Kolejiště bez skrytého nádraží nebo možnosti předjet, objet nebo vykřižovat je "o ničem". Stejně tak bez možnosti připojit nebo odpojit v přímé. Musel jsem obětovat modul s mostem a místo nich vzniká další stanice, kde bude možno vlaky vykřižovat.
Je mi to líto, ale Milanův plánek je sice hezký, ale pro praktický život nepoužitelný.... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod milan ferdián » pon 16 zář, 2019 5:48 am

Sandy píše: Je mi to líto, ale Milanův plánek je sice hezký, ale pro praktický život nepoužitelný.... :roll:

To je přesně to na co se hodně poukazuje, nečtete celé příspěvky :mrgreen: .
Zde je moje citace:
milan ferdián píše:Jak už jsem psal v předchozích příspěvcích, návrh nic moc. Snažil jsem se vžít do pocitu dětí, dospělé jsem odsunul na vedlejší kolej :mrgreen: .

Předně kolejiště není určené pro dospělé :P , ale pro děti. Pro jejich kroužení na kolejišti, aby děti měly vizuální přehled kde se vlaková souprava nachází. A o to šlo. Ten posun, co popisuji je něco navíc, čím se děti zajímat nebudou. Srovnáváš své kolejiště s dětským, jenže zde se potkaly dvě různé priority :P :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » pon 16 zář, 2019 8:28 am

milan ferdián píše:
Sandy píše: Je mi to líto, ale Milanův plánek je sice hezký, ale pro praktický život nepoužitelný.... :roll:

To je přesně to na co se hodně poukazuje, nečtete celé příspěvky :mrgreen: .
Zde je moje citace:
milan ferdián píše:Jak už jsem psal v předchozích příspěvcích, návrh nic moc. Snažil jsem se vžít do pocitu dětí, dospělé jsem odsunul na vedlejší kolej :mrgreen: .

Předně kolejiště není určené pro dospělé :P , ale pro děti. Pro jejich kroužení na kolejišti, aby děti měly vizuální přehled kde se vlaková souprava nachází. A o to šlo. Ten posun, co popisuji je něco navíc, čím se děti zajímat nebudou. Srovnáváš své kolejiště s dětským, jenže zde se potkaly dvě různé priority :P :wink: .
Milan

Milane, ten plánek nezpochybňuji. Patří mezi to nejlepší, co se na takovou plochu dá navrhnout. Ale děti uvažují malinko jinak.
To kroužení (i se zvukem a světly) vnoučatům (7 a 10) vydrželo pár hodin. Teď chtějí nějakou akci. Ideálně, aby vlaky jezdily proti sobě, někde se míjely (proto ta druhá stanice). Vnuk (10) začíná koketovat s jednoduchým posunem - odpojení lokomotivy a její připojení na druhou stranu soupravy, zavezení vozu, který se mu nelíbí na kusou kolej apod.
Když jezdíme na stacionárním kolejišti, tak to tak nevnímám. Tam vlak vjede do tunelu (a následně do SN) a ze stejné "díry" vyjede v protisměru jiný. A ten první se objeví na druhé straně a oba současně vjedou do hlavní stanice. Střídat se takhle mohou tři soupravy. A když dvě "zaparkuji" v SN, tak můžeme posunovat.
Nejsmutnější na celé věci je, že projekt Minimoduly GeoLine jsem vymyslel proto, abych zpracoval kolejivo ze start setů. Ale malinko to bobtná.... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod milan ferdián » pon 16 zář, 2019 3:52 pm

Sandy píše: Tam vlak vjede do tunelu (a následně do SN) a ze stejné "díry" vyjede v protisměru jiný. A ten první se objeví na druhé straně a oba současně vjedou do hlavní stanice. Střídat se takhle mohou tři soupravy. A když dvě "zaparkuji" v SN, tak můžeme posunovat.
Nejsmutnější na celé věci je, že projekt Minimoduly GeoLine jsem vymyslel proto, abych zpracoval kolejivo ze start setů. Ale malinko to bobtná.... :roll:

A tak to jsi mohl praktikovat na svých minimodulech. Stačilo jediné, pořádně prostudovat zákonitostí kolejiva GeoLine. A stačilo tak málo
1) mini s tunelem
Stačilo místo délky 200,0 mm vložit 385,0 mm a rázem se vše mění
hlavní kolej - WL/185/R511,0-R434,5/185/WP o dvou kolejích - vymalováno
hlavní kolej - WT/185/R511,0-R434,5-R358/185/WT o třech kolejích - vymálováno (WT - trojcestná výhybka)
Tunelové portály stačilo postavit na mini o délce 100,0 nebo 76,5. A máš skryťák.
2) Druhou chybu vidím hned na začátku přímých mini stanice, přitom opět stačilo
ty máš - 585,0/600,0 mé doporučení 585,0 - 585,0

Vkládám přílohu s mými daty. Tunel jsem ponechal, tak jak jsi jej postavil :wink: .
Milan
Přílohy
Sandy.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » pon 16 zář, 2019 9:40 pm

To Milan F:
Joooo, Milane, v životě je všechno jinak. Takhle jsme začínali před pěti lety na koberci . A já před dvěma lety s projektem Minimoduly. Mezitím Ježíšek přinesl vnukovi Vectrona nejmenovaného českého dopravce (a mně tři vagony, i když toho týpka bytostně nesnáším). A to Ježíškovi pořád říkám? "Nic mi nekupuj, přines mi raději dárkový poukaz!"
Tím pádem vznikla potřeba na délku dopravní koleje v hlavní stanici alespoň na sto cm. Nejlépe v přímé. Takže teď je hlavní stanice na dvou segmentech 800 a 785 mm. K segmentu s mostem (1062 mm) přibyl ještě modul 400 mm.
Vnučka se zhlédla v Syslografu, vytáhl jsem tedy 163 ČD od MTB (koupil jsem ji mimořádně výhodně a tak jsem do ní pořídil zvukový dekoder), za ní dvě patra ČSD (!?) a PIKO Y, kamuflovaný do Najbrtu.
Po dvou týdnech se ukázalo, že je potřeba tyto soupravy někde vykřižovat. Včera vznikl základ stanice o třech kolejích (aby se dala použít někdy v budoucnu, kdyby se jezdilo odněkud někam...). Budou na to potřeba dva moduly o celkové délce 185 cm.
A jsem pod bezskrupulozním psychickým nátlakem, abych dokončil "přestavbu" Pendolina. Vnoučata s ním jezdí do Ostravy za druhou babičkou. Čtyřvozová souprava bude jezdit z hlavní stanice do hlavní stanice. Třívozová by mohla stavět "na mezi" ve "vedlejší stanici".
A to jsme po dvou týdnech plného provozu.
Takhle to dopadá, když je dědeček psychicky labilní a nedokáže se bránit. Ještě, že nejsem ženská, já bych podlehl pětkrát denně, protože nedokážu říci NE! :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod hank61 » úte 17 zář, 2019 5:30 am

Sandy. Můžeš sem dát foto, nebo odkaz na aktuální stav segmentovky - po popisovaných úpravách? Díky a ať se dílo daří :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » ned 22 zář, 2019 9:20 pm

Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod hank61 » pon 23 zář, 2019 4:27 am

Sandy píše:Malinko to bobtná:



Nevím čím to je, ale mám úplně stejný problém. Původní "mini" záměr po čase nabobtná přes celou místnost :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Další

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků