Minisegmenty GeoLine

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Dusan » čtv 28 led, 2021 8:36 am

Myslím, že tvoje praskání je kombinace silnější vrstvy a zbytečně moc "směsi lepidla", kterou to zalíváš. To mě udělalo taky. Od té doby jen, natřít plochu a zacukrovat. Pak už to ničím neprolívám. Nechám zaschnout a vysaju. Pak klidně znovu.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Mcx » čtv 28 led, 2021 9:27 am

No, já to už někde ve vláknu OstraMo popisoval. Jde o to, že silnější (cca od 1 mm) vrstva zeminy nebo jakéohokoliv jemného substrátu po vyschnutí praská, to je dáno schnutím toho jemného.
Na Hukovicích i v Lipové jsem dosypával výšku pražců - nejprve vrstva normálního štěrku, stejného, který jde do kolejí - ten nepraská, zakápnutí ředěným Sportakrylem (proč nepoužívám Duvilax, Herkules... jsem již psal hodněkrát). Po zaschnutí tenká vrstva hlíny, jemného prachu ze štěrku. Opět ředěný Sportakryl a protože toto po zaschnutí vypadá příliš hrbolatě, tak po zavadnutí vhodným předmětem - utlačení, "uválcování". Jde to blbě, musí se vystihnout správný okmažik, ale zatím jsem na nic lepšího nepřišel. Pak se i tak stane, že to někde udělá prasklinu - dodávám, že to "válcování" na vznik praskliny nemá žádný vliv. Na té fotce je jich pár drobných vidět. Tak je opět zakápnu, případně vsypu jemné a srovnám.
Druhá možnost - zejména tam kde potřebuji terén zvednout např. o 3 mm a více, tak podlepit, já na to používám "ruční lepenku/papír" ten je až v síle 2,5 mm, dobře se s nim pracuje, dobře se lepí a dobře se na něj lepí.
Použít hlínu + drážní jemný bordel jen v tenké vrstvě znesnadňuje to uválcování - povrch zůstane hrbolatý, drsný... takový nevěrohodný.
huk_04.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod veteran » čtv 28 led, 2021 10:36 am

I já se tady připojím k názoru od Milana .Je to nejlepší vyzkoušené řešení.Postřik vodou + kapka Jaru do rozprašovače a prolití Sportakrylem 1:1 z vodou.
Doplním když už musí být někde hrubší vrstva tak by se to mělo udělat jako ve skutečností . První hrubá vrstva ,,makadam,, (prolit z ředěným Sportakrylem ) nechat zaschnout asi 12h. další vrstva jemný prach, hlína albo písek podle toho co se po konečně vrstvě očekává a zase proliti.
Tady na fotu mam zasyp tl. prážcu .Nikdy mi nic nepopraskalo.
IMG_štěrk.jpg
veteran
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 17 pro, 2012 7:24 pm

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » pát 29 led, 2021 7:57 am

Hoši, díky. Přejdu na ředěný Sportakryl.
V tom, mj., koupu "papundeklové" laserované stavebnice. Nebo lepenku na vyrovnání výškových rozdílů. Pak se při lepení nabo nátěrech tolik nekroutí.
Jo, a asi to chce i trpělivost. Pracovat po vrstvách a "nefláknout" to vše najednou... :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » ned 07 úno, 2021 1:13 pm

Jak jsem tu psal několikrát, tak pokusy o štěrkování skončily menším fiaskem.
Abych se trochu uklidnil, tak jsem pokračoval "elektrizací".
Do stanice jsem osadil návěstidla:
P2053633.JPG


Na přejezd pak přišly výstražníky.
P2073646.JPG

Tím je základní elektrizace dokončena.
Kolejiště je plně sjízdné, komponenty pracují jak mají. :P
Na kolejišti je šest úseků s ABC. Dva na širé trati a čtyři na dopravních kolejích ve stanici. Všechny úseky jsou připraveny ve verzi "kratší" (cca 30 cm) nebo "dlouhý" (cca 50 cm). Přepojování bude páčkovým přepínačem na bocích segmentů. Úseky s ABC jsou spojeny s návěstidly.
Výjimkou je návěstidlo na manipulační koleji, kde žádný vypínatelný úsek není.
Na přejezdu jsou výstražníky červená/bílá.
Na kusé koleji je rozpojovač (kdybych věděl, jak úžasně funguje, tak bych do manipulační koleje osadil druhý).
Vše je ovládáno digitálně z ovládacího pultu. (zatím to nejlepší, co jsem kdy vytvořil!). Kdo ho ještě nemáte, tak si ho pořiďte. :roll: Ovládání v tuto chvíli nejjednodušším způsobem, vše "na ruku".
Postupně bych chtěl dosáhnou toho, aby při navolení zelené na jednom návěstidle všechny ostatní signalizovaly červenou. V prvné etapě mi to stači vždy na jednom zhlaví.
Taky by se mi líbilo, kdyby při nastavení návěsti Volno na pravém zhlaví začal blikat červeně přejezd.
Vůbec netuším, jestli to v digitálu je vůbec možné.
Takže mohu pokročit ve vytváření krajiny (naivně jsem si myslel, že to bude ta jednodušší část stavby(.
Více fotek je tady:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_stanice_Mokropsy/1477768358
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » sob 05 bře, 2022 3:26 pm

Znechucen opakovaným fiaskem
P3053990.JPG

jsem více než půlrok jen jezdil a dělal jen malé "přicmrdávky".
A to šéfuji firmě, která se zabývá fyzikálními a chemickými vlastnostmi zemin, a bez které se neobejde skoro žádná liniová stavba v Česku. (Na dálnici u Ostravy jsme se naštěstí nepodíleli :roll: , tam jsme dělali jen revizní posudky :P )

Až teď, po novém roce, jsem pomalinku začal.
Jednu z kusých kolejí ve stanici "Mokropsy" jsem prohlásil za součást vlečky.
P3053985.JPG

Na této straně stanice bude i panelová nakládací plocha.
P3053989.JPG


Na této straně je vše pouze ve stavu zrodu.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » sob 05 bře, 2022 3:32 pm

U druhého zhlaví se klube konečná verze povrchu.
P2063945.JPG


Práci mi komplikují projíždějící vlaky.
P3053982.JPG

P3053983.JPG
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » sob 05 bře, 2022 3:43 pm

Když jsem měl v ruce flokovačku, tak jsem vyzkoušel různé "domácí" postupy.
Třeba foliáž "snadno a rychle" a nebo keře různých tvarů.
P3053997.JPG

P3054003.JPG


Koupil jsem i komerčně vyráběné keře, ale moc mi nevyhovovaly. Malinko jsem je zušlechtil:
Vlevo Naturex, vpravo molitan, uprostřed původní stav
P3053999.JPG


Malinko více tady
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_stanice_Mokropsy/1527037577
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » ned 07 dub, 2024 11:48 am

Čas oponou trhl a došlo na druhou stanici.
Myslel jsem si, že jsem dost šikovný. Byly v mém životě chvíle, kdy jsem měl o sobě skoro stejně vysoké mínění, jako má o sobě dnešní mladá generace. Projekt "Minisegmenty.." mě z toho poměrně významně vyvedl.
Zjistil jsem, že uříznout "maflem" na koleně desku s přesností na jeden milimetr je prakticky neřešitelný úkol. Sešroubovat k sobě dvě desky s úhlem 90,0 st. je záležitost na ocenění Nobelovou cenou v oblasti geometrie...

A taky jsem zjistil, že tvrzení, že generace narozená po roce 1980 je, až na vzácné výjimky, počitačově (rozuměj "modernětechnologicky) negramotná, je zcela na místě.To se mi potvrdilo v okamžiku, kdy jsem přistoupil k myšlence ovládat druhou stanici moduly od MGP.
Už samotný začátek vypadal dost tristně. Dodnes jsem nepochopil, na jakém principu fungují svorkovnice do DPS. U starých lustrsvorek člověk věděl, že když otočí šroubovákem doleva, tak se objeví díra, do té se zasune drát, párkrat se šroubovákem otočí doprava a je vystaráno. U těch zelených (modrých, bílých) potvor člověk nikdy neví, kam a kolikrát má šroubovákem točit, v kterém okamžiku a kam má zasunout drát a kam má točit potom.... :cry: Takže připojení deseti drátů do modulu Switch 5 mně trvalo asi hodinu.

Tím ale moje martyrium neskončilo. I když mám od HonzyM návod k obsluze modulů MGP, pečlivě (snad) studuji popis MGP u sidla a občas nahlédnu na stránky výrobce, tak se mi podařilo odpálit dva moduly Switch 5....
Po pěti hodinách vysilující práce jsem se dostal do stavu, že mi funguje modul Switch 5 a přes modul rozhraní Smartphon interface ho dokáži nakonfigurovat.
Ale vůbec netuším, jak mám pospojovat celý řetězec ostatních modulů. Buď mi funguje Panel decoder (lépe řečeno, rozsvítí se jedna z LEDek) a nefunguje Switch 5 nebo naopak. Mimochodem, nikde jsem se nedočetl, kdy mají svítit LED na modulech a co která vlastně znamená. Někdy mi svítí jen zelená, jindy obě....
Takže zlaté časy ovládání kolejiště FZjedničkou a páčkovými přepínači. :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod dino » stř 10 dub, 2024 3:11 pm

Ahoj kolego,
nezoufej. Jsou daleko horší věci, než zapojení MGP.
Třeba kolonoskopie nebo lobotomie. Já si to pletu. :D

Třeba když najdeš čas se zastavit, mohu tito rozchodit.
Je třeba mít kamarády, kteří pomohou.
Když budeš chtít, ozvi se.
A.
dino
 
Příspěvky: 80
Registrován: ned 12 led, 2014 2:36 am

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod HonzaM » stř 17 dub, 2024 5:48 pm

Se sandym jsme se dnes sešli a objevili příčinu jeho problémů. Doufám, že se ho nedotknu, ale jak to bývá, chyba byla u uživatele. Používá totiž elektromagnetické přestavníky Roco, které ke spolehlivé funkci potřebují napájecí napětí 18 V. Pro dekodér Switch 5 to není problém, povolené napájecí napětí je 5 až 19 V, není ale možné dekodér napájený samostatným přívodem napětí 18 V pŕipojit přímo do systému napájeného jiným zdrojem. Řešením je v LocoNetové spojce k výhybkovému dekodéru vodiče 1 a 6 neazapojovat. U MGP je na vodičich 2,3,4 a5 stadardní protokol kompatibilní s libovolnou centrálou disponující LocoNetem (to mám prakticky ověřeno), protože je ale systém MGP původně určen pro moduly bez nutnosti použití centrály, jsou vodiče 1 a 6 v rozvodu LocoNetu použity k napájení. což zjednodušuje stavbu, do jednotlivých dekodérů není nutné přivádět samostatné vodiče pro napájení.
Pokud jde o jím zmíněné problémy s připojováním vodičů od přestavníků k dekodéru, u něj problém nebyl, vodiče se k němu pŕipojuji běžnými šroubovými svorkami, problém byla jen nutnost pájení vodičů k přestavníkům a volbě správných vývodů.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků