Minisegmenty GeoLine

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Stanin » pon 23 zář, 2019 5:56 am

To bude zvolenym meritkem, panove... :)
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » pon 23 zář, 2019 6:36 am

Stanin píše:To bude zvolenym meritkem, panove... :)

To jako myslíš, že téčko a enko jsou vodoodpudivé? :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod hopeter » pon 23 zář, 2019 7:25 am

Mě se líbí tahle myšlenka minimodulů. Jelikož už mě je dílna i pro TTéčko malá tak bych se mohl přesunout do garáže.
Navíc je možnost si poskládat pokaždé jinou trať. Jenom bych tomu přidělal nohy abych se nemusel válet po zemi. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Stanin » pon 23 zář, 2019 8:29 am

Sandy píše:
Stanin píše:To bude zvolenym meritkem, panove... :)

To jako myslíš, že téčko a enko jsou vodoodpudivé? :roll:

To bylo spise k tomu bobtnani pres celou mistnost. Preci jen by to u TT nebo N trvalo dele, nez by se dosahlo takovych rozmeru.

Jinak minimoduly jsou super napad. Inspirativni projekt.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » ned 10 kvě, 2020 10:13 pm

Po půl roce několik malých krůčků.
Nejdůležitějším krokem bylo to, že jsem si pro sebe ve firmě vyčlenil jednu místnost 5 x 4 m. V tuto chvíli žádný luxus, ale jsem v ní králem a můžu v ní dělat kdy chci. Doma mám sice dílnu, ale je nevytápěná, tudíž více než půl roku pro modelařinu nepoužitelná.
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegm ... 1438272819

Začínám pracovat na stanici "Mokropsy", která bude ovládána TCO. Proč, to se dozvíte tady:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegm ... 1438274281

Segment s mostem se stal návěstním, tak, jak bylo plánováno. Koho to zajímá, může nahlédnout sem:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_segment_s_mostem/1438044316

Omlouvám se, že sem dávám jen odkazy, ale již poněkolikáté jsem zapomněl, jak se sem vkládají obrázky....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod milan ferdián » pon 11 kvě, 2020 7:21 am

Sandy píše:Omlouvám se, že sem dávám jen odkazy, ale již poněkolikáté jsem zapomněl, jak se sem vkládají obrázky....

Na popichování, to jsi nezapoměl :lol: :wink: .
Tak ještě jednou dědo, postup si napiš na lísteček a přilep na viditelném místě.
Při psání příspěvku se ti otevírá okno na psaní textu. To znáš.
Dole vlevo máš dva odkazy - Možnosti a Příloha
klikneš na Příloha
otevře se ti Příloha a vidíš
Název souboru: okénko Vybrat soubor - Soubor nevybrán - Přiložit soubor
klikneš na okénko Vybrat soubor
otevře se tvoje složka s výběrem co máš ve svém PC
vybereš si svoje foto nejlépe .jpg (pozor na velikost :!: )
klikneš (dvojklik) na obrázek
vedle okénka Vybrat soubor se ti změní text Soubor nevybrán na text název přílohy - foto- plánek
klik na náhled
uvidíš svoje žvatlání, s náhledem obrázku
(jestli jsi neupravil velikost přílohy bude ti řvát, že je veliká a ukáže ti maximální velikost přílohy, kterou můžeš vložit)
Klikneš na okénko Odeslat
Hotovo, právě si stvořil dědo příspěvek s obrázkem :mrgreen:

Stačí, takový popis :?:
-m-
Přílohy
Skizzenplan_komplett.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » pon 11 kvě, 2020 7:38 am

To MF:
Milane, díky! Ukládám si to, a jak budu mít čas, hned to vyzkouším.
A život bez občasného pošťouchnutí by byl šedivý. :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » pon 25 kvě, 2020 8:08 am

Vlastní místnost pro modelaření má něco do sebe. Během pár dnů jsem dokončil "drátování" stanice Mokropsy:

Obrázek

V těch krabicích jsou moduly od STE (dnes již většinou nedostupné) - modul 2-SEM, modul Relé a modul ABC vlastní výroby. Modul 2-SEM ve spojení s relé umožňuje zapínat úseky s ABC a zároveň k němu jdou připojit návěstidla. Koupil jsem je kdysi dávno, když jsem o DCC věděl ještě míň, než vím dnes (a i to je dost tristní :oops: ).

Celý ovál je tak sjízdný po propojení jednotlivých segmentů, bez provizorních řešení.

Do ovládacího pultu jsem instaloval modul DKDEC-20 na signalizaci stavu jednotlivých komponent:

Obrázek

Opět úžasná záležitost! (někdy si připadám jako malé dítě, když dostane novou hračku...)

Když jsem se probíral svými poklady, tak jsem narazil na tuto věcičku:
Obrázek

Modul ABC (od nejmenované firmy) se signalizací obsazeného úseku. Je to asi jeden z jejich prvních vzorků, dnes to nabízejí v profesionálnější podobě.Asi by to bylo možné použít třeba v SN, když člověk nepotřebuje žádné sofistikovanější závislosti.

Ty obrázky si opravdu užívám... :roll:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_stanice_Mokropsy/
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod milan ferdián » pon 25 kvě, 2020 9:10 am

Hezký, nepochopil jsem tvoji poznámku "..duch zvítězil nad hmotou.." :mrgreen: . A na ty podpěrky 5 mm pozor, mají uprostřed ten límec :P .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » pon 25 kvě, 2020 10:40 am

milan ferdián píše:Hezký, nepochopil jsem tvoji poznámku "..duch zvítězil nad hmotou.." :mrgreen: . A na ty podpěrky 5 mm pozor, mají uprostřed ten límec :P .
-m-


a./ Zařadil jsem se mezi šikovné, úspěšné a šťastné, kteří umějí vkládat obrázky (což je vždycky lepší než odkaz)
b./ Otvory pro podpěry zahlubuji, takže límec lícuje s čelem segmentu a čela jsou tak "natěsno". Jsem překvapen, jak to zatím funguje. Původně jsem chtěl použít notoricky známé "stolařské středící čepy" (nebo jak se to jmenuje), ale ty se musí lepit.

Ještě ke spojení segmentů. Ty je možno buď sešroubovat (a ovál sestavit třeba ze čtyř "sousegmentí") nebo stáhnout "pérovými" svěrkami ( když u toho ležíme na zemi :roll: ).
A v hlavě nosím návrh na jednoduché podpěry (nebudu tomu říkat nohy), aby se kolejiště dalo sestavit ve výšce běžného stolu.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » čtv 16 črc, 2020 11:59 am

Základní varianta segmentového "layoutu" je sjízdná, všechny úseky s ABC funkční, všechny loko s dekodery ZIMO nebo LENZ se chovají jak mají. Nenapadlo mě, že když si budu moci zajezdit, tak to budu "hoblovat" jak trubka a další práce budou stát.... :roll:

Ale přeci jenom se to pomalu dává do pohybu. Třeba segment s hradlem, který navazuje na segment s tunelem:
Obrázek

Domek je téměř čtyřicet let stará stavebnice, spatlaná Kanagomem. A notně zaprášená, jak se vynořila z hlubin věků...
Obrázek

Více tady:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_segment_s_mostem/

Pomalu se začíná klubat i stanice Mokropsy. Ta je ze tří segmentů a tak jsem jako Nina Korabelniková, ta také pracovala na třech stavech....

Obrázek

A to si ještě občas odskočím na segment s přejezdem:
Obrázek

Mezi koleje ve stanici jsem vlepil karton, abych mohl zabudovat nástupištní hrany:
Obrázek

Na kontrolu průjezdného profilu používám svojí oblíbenkyni.
Obrázek

A ještě jedno dilema. Jaký přechod přes koleje?
Obrázek

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_stanice_Mokropsy/
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » pon 26 říj, 2020 7:00 am

Malý pokrok v mezích zákona...:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_stanice_Mokropsy/1466814250

PA253612.JPG
Levé zhlaví.
Výhybky budou přestavovány drátovody. Tady položeno nasucho.
Jak dostanu krablovaný plech pod kolejnice je ve hvězdách.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » stř 27 led, 2021 8:46 am

Ad Kolejiště na okno
Adam Buchal píše:
Dusan píše:Taková technická, proč tam lepíš ten korek, když máš pod kolejemi mirelon ? Dalšímu odhlučnění to nepomůže a zbytečně budeš mít tu kolejovou pláň utopenou ? Možná mi něco uniklo, ale nevidím v tom žádný přínos.


Koleje ve stanici na rozdíl od širé trati nevyčnívají nad úroveň terénu, ale naopak bývají utopené (resp se při výstavbě ten terén k nim dorovnal) kvůli nástupu cestujících a ložení/vykládce vozů. Zkus zajít na nejbližší lokálkové stanice a stoupnout si vedle kolejiště stanice.... s největší pravděpodobností budeš stát v úrovni temene kolejnice nejbližší koleje. :wink: U "mojí" stanice, kterou se snažím ztvárnit na modulech, je terén dokonce 5-10 čísel nad TK a z toho, co jsem zatím viděl, mi to přijde i celkem běžné.


To je to, co jsem potřeboval slyšet. Peru se s terénem ve stanici Mokropsy a v jedné části mi terén postupným nasypáváním zeminy přerostl přes temeno okolních kolejnic. Už jsem uvažoval, že to vyříznu, ale díky výše uvedené poznámce to nebude třeba.
Pár postřehů ze stavby:
1./ Další GeoLine mi nesmí do baráku! :x Vůbec si nevím rady s jeho zakomponováním do krajiny.
2./ Používání zeminy na tvorbu povrchů je (rozhodně v mém případě) hrozný omyl. Ať dělám co dělám, vždy mi povrch popraská. A to mám k dispozici nejrůznější druhy zemin v libovolných frakcích.... Snad jedině drcené horniny (kameny), ale ty mám k dispozici jen ve škále světle šedých.
Asi dojde na návrat ke kořenům. Povrch z pilin a navrch tenoulinká vrstva nějaké zeminy.
Fotky budou následovat (až mi klesne hladina adrenalinu v krvi). :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod cipisekmp » stř 27 led, 2021 4:42 pm

Ahoj, ja nevim proc by ti mela hlina praskat. Vyzkousej nasledujici:
-Vyplnit prostor mezi geoline necim pevnym napr korek, styrodur a pod. do vysky cca jakou chces aby to melo uz hotove.
-Natrit to vyplneni hnedou akrylkou (pouzivam normalni balakryl)
-Natri ten prostor ktery chces zahlinit lepidlem (pokud je toho vic tak musis na casti) a do cerstveho lepidla nasyp hlinu. Pak cely ten modul otoc (nejlip na velky papir nebo igelit) a prebytecna hlina se ti vysype. Zustane jen to co se prichytlo k lepidlu. Kdyz budes delat vetsi prostor, tak si natri trebas 50cm ale zasyp jen 40cm a zbytek nech jen lepidlo abys mohl pokracovat v natirani opetovnem zasypavani. Jinak tam bude videt spoj tech jednotlivych sypani. Kdyz to vse udelas, tak pak muzes uz jen jemnymi detaily nekde neco dosypat uz na zaschlou hlinu a tyto detaily (tenka vrstva) prostrikat redenym matnym sportakrylem 1:1 s destilkou. Tak se da "zalepit" i jemny sterk kolem koleji, ruzny prach a pod.
Podle me ti to praska ze je tam velka vrstva.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Minisegmenty GeoLine

Příspěvekod Sandy » stř 27 led, 2021 10:28 pm

Dělám to prakticky stejně.
Základ styrodur. Nalepené kolejivo GeoLine. Terén zvýšen buď kartonem nebo styrodurovou podložkou pod plovoucí podlahu (5 mm). Nátěr Balakrylem. Zasypáno "kamínky" frakce 0,5 - 1,0 mm (lepeno ředěným Herkulesem). Po vyschnutí prosypáno zeminou a zakapáno ředěným Herkulesem (poměr cca 1:5).
Vrstva zeminy menší než 1 mm. Po týdnu začíná praskat. Vidět je to na foto výše....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků