Ovládání modulovky

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Ovládání modulovky

Příspěvekod HonzaM » pon 22 dub, 2024 12:05 pm

Nenašel jsem vlákno zabývající se výhradně tímto tématem, proto ho zde zakládám. V současnosti se mnoho klubů a společenství řídí systémem vytvořeným ve společenství FREMO, založeným na LocoNetu. Schema stažené ze stránky FREMO je zde:
Schema ovládání FREMO.jpg

Rozvod je veden kabelem LocoNet, procházejícím celým sálem, rozvod v případě velkých layoutů bývá rozdělen do několika větví. Vlastní ovládací signál produkuje centrála, bývá to často centrála Uhlenbrock Intellibox, viděl jsem ale i velké layouty, kde byla pro tento účel použita centrála Digikeijs DR5000.

Používají se většinou ovladače FREMO v několika verzích. Tyto ovladače využívají principu, kdy má jeden ovladač uloženu jedinou adresu. Pro uložení této adresy se používá LocoNetová funkce Dispatch. Výhodou tohoto způsobu ovládání je, že není možné mít současně použito více ovladačů se stejnou adresou, pokusí-li se uživatel připojit s ovladačem s adresou, která je již aktuálně obsazena jiným ovladačem, není připojení možné. Podrobný popis jak to funguje ponechávám na odbornících. Nevýhodou je, že se musi strojvedouci při pohybu po sále stále připojovat a odpojovat, Problém je také v obtížnosti zajištění oroginálních ovladačů FRED od organizace FREMO - z vlastní zkušenosti vím, že objednávky se vyřizují s značným zpožděním. Často se proto používají náhrady, například Digitrax UT4. K ukládání adresy funkcí Dispatch lze použít například ovladače Digitrax DT402, nebo různé amatérské přístroje (například Minibox). Lze také použít například aplikaci k nastavování centrál DR5000 nebo YD7001, nyní také aplikaci Railbox ve spojení s centrálou Railbox RB1110 nebo s centrálou Uhlenbrock Daisy II nebo Daisy II WLAN. Tento působ řadě uživatelů zcela vyhovuje.
S rozšířením wifi se ale některé kluby rozhodly systém založený na LocoNetu opustit i za cenu ztráty kontroly nad nebezpečím ovládání jedné lokomotivy z několika ovladačů. Podle vyjádření členů pjednoho takovéhoto společenství to nepředstavuje významný problém, stačí dobrá organizace setkání.
Ve FREMO probíhá pokus o zavedení bezdrátových ovladačů wiFRED, u nich ale pokud vím rovněž není zatím vyřešeno vyloučení nebezpečí, aby se o stejnou lokomotivu mohlo pokusit více strojvůdců.
Bylo by zajímavé, kdyby se zde vyjádřili členové různých klubů jaké ovladače a jaký systém používají a jaké s tím mají zkušenosti. Pokud vím, jsou i kluby, používající pouze klasické Multimausy, nebezpečí spočívající v možnosti ovládání jedné lokomotivy z několika ovladačů je netrápí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání modulovky

Příspěvekod Davca » pon 22 dub, 2024 3:14 pm

Zdravím,
za Karvinou víceméně dávná motivace řešením kolegů z Modulů Brno, tj. dnes centrála ROCO z21 start s možností wi-fi, úsekové zesilovače jsou upravené "kostky" ROCO, ovladače MultiMaus-kabel a MultiMaus-wi-fi. Netvrdím že ideál, ale každý ovladač má v knihovně jen jeden stroj a protože před akcí školení strojvůdci rozumí mluvenému slovu, nevím o případu kdy by se nám rozjelo více lokomotiv než je na jeden ovladač zdrávo. Vše výše uvedené nedávno provozováno na cca. 40 metrech štreky. Na setkáních s kolegy z TT Silesia již ale nějakou dobu dochází k masážím ohledně pořízení si zesilovačů SPAX u kterých je údajně možnost použití i na XpressNetu, tak uvidíme do budoucna. Zatím je totiž koncových SMD tranzistorů do kostek ROCO nakoupeno dost. 8)
U ovládání vozidel pomocí wi-fi je občas zádrhel se signálem. Například uprostřed sídliště při ježdění v Mohelnici věc téměř nemožná. Nejsem až takový znalec problematiky, ale údajně lze na místě pomocí NTB a patřičného SW upravit jakási pásma a signál tak zlepšit, ale zatím se věc v Karviné řešit nemusela a tak není motivace se to učit. Ostatně, ani není na čem. :)

David
Davca
 
Příspěvky: 270
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Ovládání modulovky

Příspěvekod cipisekmp » pon 22 dub, 2024 4:13 pm

Zdravim.
Taky se pridam s nasi kapkou vody do mlyna.
Pri nasich vystavach pro verejnost jezdime na centrale Z21 nebo na cerne ROCO krabicce. Pro napajeni layoutu vyuzivame upravene boostery spax, ktere jsou "krmene" signalem z vystupu TRACK out (kolejovy vystup) Nase boostery umi jak LOCONET tak i tohle pripojeni (rekneme XPRESSNET) nedokazu ale popsat jejich upravu nebot nejsem jeji tvurce. Dle informaci ktere mam, jsou si ty "signaly" jak loconetu tak i toho co pouzivame my stejne, jen maji jinak rozlozene pozice na konektoru takze pro zapojeni prez LOCONET mame 6ti pinove konektory a pro nas system 4 pinove a ve vnitr je to jen propojene.
Pro ovladani vlastnich masin pak pouzivame standartni multimouse jak dratove tak bezdratove. Rizeni spociva ale v tom, ze kazda obsluha stanice kera nabidne vlak do sousedni stanice nabizi napr. : nabizim nakladni vlak adresa 44 a obsluha stanice ktera vlak prijima pak na mysi nastavi adresu 44 a jede si s vlakem do "sve" stanice. Nechodime s vlaky jako strojvedouci nebot na to kolikrat nejsou lidi a ani misto kolem modulu.
Nemame nijak blokovanou moznost nechteneho ovladani lokomotivy ale nestava nijak casto ze by se obsluhy spletly. Kdyz se to stane, tak si toho obsluha stanice vsimne a bud zastavi jen tu konkretni lokomotivu nebo kdyz ma frkot tak zmackne central stop a nasledne po obnoveni dcc uz zastavi jen to co potrebuje.
Za KZM Slovacko, Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Ovládání modulovky

Příspěvekod rawen » pon 22 dub, 2024 8:05 pm

Nazdar.
V prostějovském DDM stojí trvale víc jak 20m TT modulovky, jezdí se každý týden na závěr kroužku (průměrně 60min). Mám tam Intellibox a dva Spaxy, do 10i zvukových mašin a FREDI.
Jedinými přetrvávajícími problémy jsou čistota kolejí a nutnost schovávání a nasazování techniky na jízdy.
I když jsem v průběhu let zkoušel úkroky stranou, tahle sestava ovládání se mi jeví jako optimální a dostatečně robustní pro mírně poučené (dětské/laické i odborné) publikum.

Radek

Doplnění: Spaxy vždy připojuju na zvláštní vedení; k čemuž Intellibox sám vybízí :)
Naposledy upravil rawen dne úte 23 dub, 2024 2:38 am, celkově upraveno 1
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Ovládání modulovky

Příspěvekod HonzaM » pon 22 dub, 2024 9:32 pm

rawen píše:Nazdar.
V prostějovském DDM stojí trvale víc jak 20m TT modulovky, jezdí se každý týden na závěr kroužku (průměrně 60min). Mám tam Intellibox a dva Spaxy, do 10i zvukových mašin a FREDI.
Jedinými přetrvávajícími problémy jsou čistota kolejí a nutnost schovávání a nasazování techniky na jízdy.
I když jsem v průběhu let zkoušel úkroky stranou, tahle sestava ovládání se mi jeví jako optimální a dostatečně robustní pro mírně poučené (dětské/laické i odborné) publikum.

Radek

To je skvělé, klobouk dolů!
Honza
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání modulovky

Příspěvekod HonzaM » úte 23 dub, 2024 4:54 am

rawen píše:Nazdar.
V prostějovském DDM stojí trvale víc jak 20m TT modulovky, jezdí se každý týden na závěr kroužku (průměrně 60min). Mám tam Intellibox a dva Spaxy, do 10i zvukových mašin a FREDI.
Jedinými přetrvávajícími problémy jsou čistota kolejí a nutnost schovávání a nasazování techniky na jízdy.
I když jsem v průběhu let zkoušel úkroky stranou, tahle sestava ovládání se mi jeví jako optimální a dostatečně robustní pro mírně poučené (dětské/laické i odborné) publikum.

Radek

Doplnění: Spaxy vždy připojuju na zvláštní vedení; k čemuž Intellibox sám vybízí :)

Máš na mysli samostatný výstup LocoNetu?. Jak programujete adresu do FREDů?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání modulovky

Příspěvekod sidlo » úte 23 dub, 2024 6:23 am

V KŽM Chotěboř http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=21&t=10167&start=75#p334669

Centrála DR5000. Každá stanice má vlastní napájecí stanici SPAX a převodník S88 → LocoNet https://sites.google.com/site/sidloweb1/nap%C3%A1jec%C3%AD-stanice. To umožňuje používat stanice i v cizím layoutu, kde DCC pro lokomotivy je ze společného rozvodu LocoNet a stanice je řízena z vlastního počítače. Řízení stanic a provozu je z JMRI. Stanice jsou ovládány z tabletů. Děti jezdí s aplikací Engine Driver, protože jsou to nejlevnější ovladače. Odpadá nutnost tahání rozvodu LocoNet pro FREDi. Použití Engine Driver sice nezabrání kradení lokomotiv, ale v okně WiThrottle serveru https://sites.google.com/site/sidloweb/withrottle je vidět kdo a s jakou lokomotivou jezdí.

Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ovládání modulovky

Příspěvekod rawen » úte 23 dub, 2024 4:48 pm

HonzaM píše:Máš na mysli samostatný výstup LocoNetu?. Jak programujete adresu do FREDů?


IBX má výstup B - boostery a T - ovladače.

Velmi rychle :) vytáhnu z T zásuvky "layout", píchnu do ní FREDa, na centrále si zvolím loko a hned ji Dispatchnu. Převezmu FREDem a vrátím layout. Trvá to asi 10s.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Ovládání modulovky

Příspěvekod Morris Zapp » ned 28 dub, 2024 7:30 pm

Ahoj Honzo,

Zababov TT-ČSD, jak sám víš, se drží výše uvedeného obrázku. Já osobně jsem hodně konzervativní, na drát je spolehnutí a systém "jedna lokomotiva - jeden fred" je dost blbuvzdorný. Ono ceny lokomotiv nám lezou nahoru a nechceš, aby někdo v dobré víře kroutil svým ovladačem, měl špatnou adresu a někde na opačném konci layoutu prorazil šturc a skočil s lokomotivou na zem...
Co se týče nedostatkovosti fredů, tak to máš sice naprostou pravdu - ale: uvědomil jsem si, že nepotřebuju tolik fredů, kolik mám lokomotiv. Stejnosměrná a střídavá elektrika klidně mohou mít společného freda, na layoutu se nemohou potkat (zatím úspěšně vzdoruju nápadům postavit Kutnou Horu :mrgreen: ). Stejně tak archaická pára, co šla do šrotu ještě v epoše III, a třeba brejlovec - tihle dva se taky mohou dělit o společného freda, protože se na setkání zároveň nemohou potkat. Jasně, může na setkání dojít k přechodu z epochy do epochy, nebo, jak jsme si nacvičili letos v RokyTTnici, ze "zelené" do "červené" trakce - ale to nevadí: prostě dostanou obě alternující lokomotivy stejnou adresu.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 839
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Ovládání modulovky

Příspěvekod HonzaM » ned 28 dub, 2024 8:27 pm

Morris Zapp píše:Ahoj Honzo,

Zababov TT-ČSD, jak sám víš, se drží výše uvedeného obrázku. Já osobně jsem hodně konzervativní, na drát je spolehnutí a systém "jedna lokomotiva - jeden fred" je dost blbuvzdorný. Ono ceny lokomotiv nám lezou nahoru a nechceš, aby někdo v dobré víře kroutil svým ovladačem, měl špatnou adresu a někde na opačném konci layoutu prorazil šturc a skočil s lokomotivou na zem...
Co se týče nedostatkovosti fredů, tak to máš sice naprostou pravdu - ale: uvědomil jsem si, že nepotřebuju tolik fredů, kolik mám lokomotiv. Stejnosměrná a střídavá elektrika klidně mohou mít společného freda, na layoutu se nemohou potkat (zatím úspěšně vzdoruju nápadům postavit Kutnou Horu :mrgreen: ). Stejně tak archaická pára, co šla do šrotu ještě v epoše III, a třeba brejlovec - tihle dva se taky mohou dělit o společného freda, protože se na setkání zároveň nemohou potkat. Jasně, může na setkání dojít k přechodu z epochy do epochy, nebo, jak jsme si nacvičili letos v RokyTTnici, ze "zelené" do "červené" trakce - ale to nevadí: prostě dostanou obě alternující lokomotivy stejnou adresu.

Díky za informaci. Jako řídící centrálu používáte Intellibox, nebo nějakou jinou centrálu?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání modulovky

Příspěvekod Morris Zapp » pon 29 dub, 2024 4:51 am

Centrála jde zcela mimo mne, ale náš DCC-guru byl na nákupech v zámoří, tak bych řekl, že teď jedeme na Digitraxu.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 839
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm


Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků