Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 28 led, 2023 8:20 pm

A ještě krátké pokračování předchozích dvou příspěvků na předchozí stránce, nechal jsem problém úpravy výhybky pro osovou vzdálenost 52 mm a vrhl jsem se na druhou stranu, kde byl otazník jak vyjde výhybka na kolej č 3 a 5, opět jsem se přiblížil k rozhraní dílů, původně byl zamýšlen odklon osy matiční koleje mezi angličanem a další výhybkou, ale nebylo by to moc pěkné, ale nakonec se ukázalo, že dělení dílů vyjde při zachování úhlu 8,6 st přesně na dělení mezi srdcovkou výhybky a jazyky na dvojitém pražci a tak se šlo do toho.
vážní domek odstraněn i s váhou, budu později řešit přemístění váhy
Lipova_35.jpg

tady vyměření, že zůstane zachován úhel 8,6 st.
Lipova_36.jpg

a je položeno zatím celá - nedělená výhybka přes pevně sešroubované oba díly, chirurgické oddělení přijde na řadu později
Lipova_37.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Zlámalík » sob 28 led, 2023 9:31 pm

Sleduju a obdivuju, to bude parádní!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 29 led, 2023 6:36 am

Zlámalík píše: to bude parádní!

tak hlavně by to mělo zajistit bezproblémový průjezd vozidel, přece jen angličan Peco nebyl to pravé ořechové, ale bylo to dáno dobou vzniku modulu Lipové. V grafikonu pak byla snaha směrovat vlaky přes angličan pouze křížem, což samozřejmě znamenalo drobné dopravní omezení. Jak jsem psal dle výrobce poloměr 600 mm, skutečnost asi i méně než 500 mm a oblouk lomený. Takže může u některých vozidel, zejména "upravených" pro modulový provoz (tedy pro poloměry 600 mm a více) způsobovat vykolejení.
Tady ještě jeden pohled na výhybku položenou přes spoj dílů
Lipova_38.jpg

probíhá vyměřování a usazování výhybky na 5 koleji, a probíhají úvahy kam s váhou
Lipova_40.jpg

a 5 kolej je zprovozněna
Lipova_39.jpg
Naposledy upravil Mcx dne ned 29 led, 2023 8:19 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cipisekmp » ned 29 led, 2023 7:54 am

Ahoj Milane. Vidim ze tratova sluzba si vzala narocny ukol. Je videt, ze kdyz se chce, tak jde lecos.
At se dilo dari. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 29 led, 2023 10:01 am

No jo Cipísku, nebylo to jednoduché, ale vše klaplo. I "weinerty" mají své mouchy a nedostatky. Brzy se práce posunou "pod zem" - dosazení nových přestavníků a jejich zapojení do stávající kabeláže.
Pro elektrické přípojení již tradiční letování kolmo na patu kolejnice, nelíbí se mi různé letování z boku kolejnic a podobně. Výhybka má prodloužené kolejnice u těch pár mm.
Lipova_41.jpg

no a je skoro "hotovo", tedy základní práce na pokládce
Lipova_42.jpg

a ještě chybí rozdělení výhybky na 3 a 5 kolej mezi dva díly stanice a pak další drobné úpravy na rozhraní dvou dílů - je třeba upravit délky kolejnic, vše řežu žiletkovou pilkou, protože někdy je třeba oddělit jen pár desetin mm z kolejnice což žiletkovou pilkou jde bez potíží
ta váha tam nebude, to byl jen pokus
Lipova_43.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 29 led, 2023 10:11 am

A jde se operovat, v akci je opět žiletková pilky, řeže se v místě oddělení srdcovky, jaké je to řezat výhybku za 55 eur? no jednodušší než angličana za 255 eur :D
Lipova_44.jpg

a vypadá to, že by mohlo být odděleno a skutečně je to tak, "základ" oddělení hotov, ještě doladit délky kolejnic aby nepřesahovaly čelo dílu a nedošlo k havárii
Lipova_46.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 30 led, 2023 3:24 pm

A pohled na celé položené nové zhlaví, po úklidu to vypadá lépe :D Práce se přestěhovaly do podzemí a k zdroji - odstraněno 16V střídavých a na tento rozvod zapojeno 12V ss a v dílu "D" zapojeny první dva přestavníky MTB MP1 - jde to bez změny kabeláže.
Lipova_47.jpg

Lipova_48.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod StandaR » pon 30 led, 2023 3:29 pm

Paráda jak práce ubývá :D Hlavně mě štve, jak to jde rychle a já jsem pořád ve fázi šetření na rámy a objednávku od Weinerta, musím to vzít postupně jinak to člověku zlomí páteř a rozpočet, ale však já vás všechny někdy doženu! :D
StandaR
 
Příspěvky: 635
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 01 úno, 2023 3:51 pm

Tak na rámy asi není třeba nějak speciálně šetřit, vzhledem k ostatním nákladům na modulovou stanici, je to zanedbatelná položka. Proto je otázkou zda začínat právě stanicí ?
Ale zpět k Lipové - úprava zdroje jen na 5 a 12V ss byla provedena, zatím v původním "obalu". Bylo dosazeno pod díly "D" a "E" 7 přestavníků MP1 a zapojeno do stávající kabeláže, provedena drobná úprava zapojení, protože u přestavníků Tillig byla využívaná vlastnost postupného stavění výhybek, ta se musela vyřadit. Zcela nová kabeláž DCC pod díly k nově položeným výhybkám - kolejnice + srdcovka, logicky zapojeno shodně s původním řešením. Po odstranění několika chyb bylo zapojení odzkoušeno, díly spojeny, zapojeno DCC a ověřena sjízdnost vlastní silou hnacích vozidel.
Takže nepřetržitá výluka na zhlaví směr Jeseník ukončena :D , pro sjízdnost celé stanice zbývá ještě vyměnit dalších 10 přestavníků Tillig za přestavníky MP1, Ale tady je to jen výměna + kabeláž k přestavníku, nemění se zapojení DCC výhybek.
A pár fotek
Lipova_49.jpg

Lipova_50.jpg

Lipova_51.jpg

Samozřejmě ještě další věci - umístit váhu, zaštěrkovat, doplnit nové vedení drátovodů, výměnové návěstidla.......
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 15 úno, 2023 6:16 pm

Po "nezáživné" akci - dosazení přestavníků MP1, odstranění některých chyb v zapojení jsem pokračoval na další díly - zde již poměrně jednoduchá operace - vykuchání přestavníku Tillig a instalace MP1. A pak mne čekal "šok". Při zkoušení dílů "G" kde je jen jedna výhybka do depa jsem řekl odzkouším i točnu a..... sakra točna Roco se neobejde bez 16V AC, hrůza historické modelářské napětí mne opět dostihlo. No nic, kilové trafo jsem ze zdroje vyhodil a tak jsem hledal a našel malinký zdroj 16V AC (pro gramofony Thorens :o ), takže pouze pro napájení ovládací krabičky točny Roco je přivedeno 16V AC.
A vrátil jsem se z podzemí na "zem", vyměněno je 10 přestavníků Tillig. Začalo doplnění kanálových tras - používám "původní", mám i náhradní díly. Jsou to odlitky, dnes jsou pěknější JM Detail, ale střídání různého provedení by nedělalo asi dobrotu. Na fotkách je možné sledovat jak postupně přibývá zaštěrkovaných kolejí a úpravy okolní pláně. Některé části jsou ještě mokré nezaschlé.
Lipova_52.jpg

Lipova_53.jpg

vadí mně, že na výhybce za 255 Eur nejsou vylisovány, nebo aspoň přiloženy pražce pro instalaci makety výhybkového návěstidla (za tu cenu i přiložené výhybkové návěstidlo by nebylo od věci, takto je to polotovar) a táhel k jazykům, tak je nutné řezat, lepit..... , připadá mi, že i zde výrobce asi čeká, že budu výhybky sestavovat na "koberci" a ne se snažit o nějakou věrnost
Lipova_54.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 15 úno, 2023 7:04 pm

A jeden pohled do podzemí dílu "E", kde je nová instalace přestavníků MP1 k novým výhybkám, je vidět kolik zůstalo prázdných děr po šroubech - je to tam trochu jednodušší, srdcovky jsou napájeny 12V relé - to zůstalo stejné + je tam signál logiky o poloze výhybky, zůstaly lustrové svorky co by svorkovnice. Je to poplatné době vzniku, ale dodnes funkční, bez závad, není důvod měnit.
Lipova_55.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 16 úno, 2023 11:24 am

A je téměř dokončena, tedy u angličana - pražce jsou nastaveny, sice to vždy bude trochu poznat, ale co nadělám. Základ výměnového návěstidla umístěn - upravené "torzo" původního, ještě bude nutné dodělat táhla...... i zaštěrkování a úprava pláně je taková.... na hrubo, to doladění barevné a povrchové přijde dodatečně - je to časově náročné. Na izolované styky za srdcovkama ještě přijdou nalepit plastové "spojky" kolejnic.
Lipova_56.jpg

tady je už celkově "dosypáno", něco ještě mokré, po kolejišti se různě válejí různé odřezky.... bude teprve uklizeno, taky bude opraven nátěr kolejnic, nebo spíše dokončen, ve výhybkách to nejde jednoduše a tady jsem nikde nestříkal. Angličan je pěkný, ale vždy je otázkou zda je cena adekvátní :-) to se musí zodpovědět každý sám.
Pro Lipovou výměna angličana + navazující výhybky znamená, že bude možné bez omezení využívat všechny dopravní koleje na oba směry a to byl cíl celé akce.
Lipova_57.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 16 úno, 2023 5:43 pm

Blížím se k posledním dvěma výhybkám na dílu "D", na "E" je v podstatě zhruba hotovo. Okolo angličanu je ještě mokro.
Lipova_58.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pát 17 úno, 2023 4:17 pm

Poslední dvě vyměněné výhybky jsou připraveny, kanálové drátovodné trasy nachystány a jde se sypat štěrk
Lipova_59.jpg

a je mokro, zasypáno
Lipova_60.jpg

a ještě pohled z druhé strany
Lipova_61.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod radeksindy » pát 17 úno, 2023 5:03 pm

nejsou vylisovány, nebo aspoň přiloženy pražce pro instalaci makety výhybkového návěstidla


Němci prodloužené pražce neměli, mechanika s výměnovým návěstidlem je u nich umistěná na kovové konstrukci. Taky mi taky nezbývá, než to celé dobastlit.

Zhlaví po rekonstrukci vypadá parádně.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků