Stanice Bedihošť TT

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod kapmor » pát 27 led, 2023 4:55 pm

ahoj,
před několika měsíci jsem začal stavět v klubu Moduly Prostějov stavět modulovou stanici Bedihošť.
Samozřejmě bych chtěl na začátek podotknout, že model nebude 100% věrný předloze, takže bych měl napsat, že modulová stanice bude NA MOTIVY stanice Bedihošť. Po několika konzultacích vznikla verze, která se dá označit za finální. Měnily se převážně délky manipulačních kolejí a vlečka cukrovaru. Stanice je od reálné zkrácena a plánuji dobově vsadit na IV. – V. epochu. Ale pro oživení provozu jsem „znovu připojil“ vlečku do cukrovaru, který je v současnosti zrušen a koleje vlečky vytrhány. Cukrovar se bude pouze podobat předloze a koleje vlečky jsou taktéž upraveny. Dále se ve stanici nachází sklad uhlí a skladiště a nakládací rampa na kusé koleji. Nakonec jsem se rozhodl do modulu vsadit železniční most nad cyklostezkou, který se nachází i v reálu za seřaďovacím návěstidlem.
schéma.jpg


Výhybky jsou použity EW3 a pár kousků EW2. Předpokládám ovládání servy. Dále bych chtěl zprovoznit detekci obsazení a ovládání přes pc a časem k tomu udělat i pult. Ale to už jsem hodně dopředu. V současnosti jsou hotové rámy pro trať s nalepeným korkem, nahrubo vysochaný terén u mostku a začínám dávat do kupy výhybky ze stavebnic.
dílna2.jpg

dílna3.jpg


Trochu víc jsem se rozepsal tu:
http://moduly-prostejov.cz/clanky/55.php

budu postupně vkládat své myšlenky k provedení, budu rád za jakoukoliv konstruktivní kritiku :)
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod rawen » ned 29 led, 2023 5:30 am

Tak musím potvrdit, že Tomášova stavba "jede". Sázka na Sportcentrum DDM se jeví dobře, máme tam skvělé zázemí a můžeme chodit a pracovat dle libosti. Čehož Tom zjevně využívá. :)
Paradoxně ho přibržďuju tím, že mi často pomáhá s vedením kroužku :D

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod kapmor » stř 15 úno, 2023 8:06 pm

Stavba v rámci možností pokračuje svým líným tempem. Ono se toho moc neudělá, když půlku času nad tím stojím a přemýšlím jak co zapojit a jak to rozchodit nebo co ještě udělat jinak... No ale abych navázal na předchozí příspěvek, tak jsem postavil část půlku potřebných vekslí pro stanici a nevypadá to, že by to dopadlo nějak špatně. uvidíme jak na ně pošlu poprvý lokomotivu. Začal jsem pomalu s pokládkou na prvním modulu. V současnosti je nejhorší tam naletovat takový množství přívodních drátků pro takového patlala jako jsem já. Položené koleje jsou zatím nasucho a drží jen na drátcích. No při osazení první veksle jsem z desky modulu udělal řešeto než jsem správně navrtal otvory. Jo hold neříká se nadarmo dvakrát měř jednou řež.

IMG_20230124_191109.jpg

IMG_20230214_200753.jpg


Předtím jsem dost uvažoval čím stanici ovládat. Nakonec jsem se rozhodl, že vyzkouším prvky MGP. Dle pročtené diskuze a častého otravování HonzyM s mými dotazy na kdejakou blbost /tímto bych mu rád poděkoval za ochotu, se kterou mi vysvětluje věci, které jsme se nedočetl nebo nepochopil/ jsem zhodnotil, že by mohl vyhovovat lépe na mé požadavky. Hodnocení provedu, až po zkusmé instalaci a zprovoznění.
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod kapmor » pát 14 dub, 2023 2:31 pm

ahoj, pokračuje pomalu pokládka, kolejí a zkušební zapojování a seřizování modulů od MGP. Na kontě mám už jeden osmahlý servodekodér :evil: No ale pomalu to začíná fungovat. Začíná i zprovozňování stanice v JMRI. Bohužel do velikonočního ježdění jsem nestihl dodělat aspoň zkrácenou část složenou z obou vjezdových modulů a tří průjezdních kolejí, ale moc tomu nechybělo. Bohužel mi nebyl dopřán dostatečný čas, tak jsem aspoň přispěl k ježdění několika vozy z mého vozového parku. Čas mi chybí i dál, takže práce postupují ještě pomaleji. Abych mohl položit koleje na Čelčickém zhlaví, musel jsem postavit betonový mostek, který jsem se snažil přiblížit realitě. No a co čert nechtěl už se na něm vyřádili místní děcka. Vnější konstrukce budou ještě doladěny, nejsem s nimi úplně spokojen

Clipboard01.jpg
pokládka zhlaví od čelčic


Clipboard04.jpg


Clipboard05.jpg
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod rawen » sob 15 dub, 2023 6:35 am

Jak děcka??? Copak důchodci sprejovat nemůžou? Snaž se být korektní :lol: :lol: :lol:

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod Zlámalík » ned 16 dub, 2023 10:14 am

Ten propustek vypadá DOST slušně! To je jen nadrásaný XPS? Nádhera.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod kapmor » ned 16 dub, 2023 7:58 pm

to rawen: no důchodce jsem ještě neviděl čmárat takové barevné moderní umění :D

to zlámalík: styrodur jsou pouze opěrné zdi, ostatní je karton ;)
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod Zlámalík » ned 16 dub, 2023 8:05 pm

kapmor píše:to rawen: no důchodce jsem ještě neviděl čmárat takové barevné moderní umění :D

to zlámalík: styrodur jsou pouze opěrné zdi, ostatní je karton ;)

To čumím, jak se dělá takový povrch?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod kapmor » pon 17 dub, 2023 8:12 am

popravdě to byl takovej pokus omyl a nebylo to původně zamýšleno na zabudování. Propiskou jsem vytlačil jednotlivé bloky, pak to kolega stříkl do barvy kameňa ale propiska vystoupla (doporučím použít asi něco co nepíše a užšího :D) Po přemýšlení co s těmi spárami mě napadlo smíchat trochu prachu od poláka s herkulesem a vtlačil do spár. Po částečným vyschnutí jsem to plochým štetcem s tvrdšími štětinami "vyškrábal" a pak už jen křídami zaprasil. opadaná omítka je pouze orvaná vrstva kartonu

IMG_20230105_221017.jpg
polotovar
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod Zlámalík » pon 17 dub, 2023 11:27 am

Díky, mně ani tak nešlo o ty kameny, ale o ten celkem slušně odrbaný beton vlastního propustku.

Snímek obrazovky 2023-04-17 131015.jpg

Když na to teď koukám, už vidím, jak je to složený a je to jasný. No jo, já furt skládám všechno moc na přesno a pak to vypadá jak ve Švýcarsku...
Fajn, moc díky za inspiraci!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod kapmor » pon 17 dub, 2023 1:47 pm

jo tož pardon, špatně jsem pochopil :D ale myslím, že popis orvaný karton je všeříkající :D
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod Zlámalík » úte 18 dub, 2023 8:27 am

No já bych ve své mysli nic jako orvaný karton nepřipustil a tím se ochuzuju o reálný dojem ze staveb. Musím přehodnotit výrobní postupy.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod kapmor » úte 01 srp, 2023 8:28 am

Od posledního příspěvku už je to čtvrt roku jak se dívám, ale na provedených pracích na modulech to není moc znát. V dubnu abych urychlil pokládku, kterou jsem do té doby prováděl pouze v klubu, jsem si některé moduly natáhl i domů, kde jsem ve stísněných prostorech v pokládce pokračoval po večerech. Ještě během dubna a května byly téměř položeny všechny staniční koleje, kromě dvou vekslí na druhém modulu (je vidět vzádu na druhé fotografii) protože dvorní dodavatel zrovna neměl na skladě :D vím chabá výmluva, když se dalo objednat a do pár dní bych měl doma :D Současně v klubu jsem se víc zabředl do drátování na čelčickém zhlaví.
IMG_20230425_205511.jpg

IMG_20230505_073608.jpg

IMG_20230327_193511.jpg


Další postup prací byl přerušen až do minulého týdne, kdy jsem opět zasedl ve svých domácích stísněných prostorech ke stolu a začal pokračovat dokončením drátováním modulu č.4 (čelčické zhlaví) a zadrátováním modulu č.3, který už se taky blíží dokončení. Bohužel pořizovaná fotodokumentace je během popisovaných prací velmi chabá. Následovat bude dopoložení chybějících vekslí, které jsem v mezičase nakoupil a drátováním modulu č.2.
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod kapmor » úte 01 srp, 2023 8:35 am

Ještě přikládám foto stavu drátování. Hold lépe už to nezvládnu učesat, jak borci tu na fóru. Na modulu č.2 a 3 se mi to povedlo dokonce tak krásně skonit, že při pokládce jsem prohodil na barevnost vodičů letovaných ke kolejím :roll: , tak jsem to zachraňoval až při nastavování pro zapojování. Odlepovat koleje a přeletovávat vodiče bych nezvládl časově do plánovaného klubového ježdění v září, kde bych rád stanici otestoval.
IMG_20230730_221059.jpg

IMG_20230730_221019.jpg
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Stanice Bedihošť TT

Příspěvekod rawen » úte 01 srp, 2023 11:52 am

Máš to hezký, a když ještě přidáš tu fotku s rychlíkem, tak potvrdíš, že i funkční :)

Každopádně obdivuju tempo, protože tou elektronikou to je mnohem složitější než můj striktně analogový Plumlov.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Další

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jardaaa a 3 návštevníků