Čistička koleček LUX

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: modul s čističkou koleleček

Příspěvekod Jarda H. » úte 29 zář, 2020 5:58 pm

To komori :
To je bohužel obvyklý, že Honaza na jednu věc udělá minimálně 2 vlákna :wink: ....
viewtopic.php?f=42&t=12652
Bohužel nemám právo či možnost v této sekce něco udělat !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2791
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: modul s čističkou koleleček

Příspěvekod HonzaM » úte 29 zář, 2020 9:35 pm

komori píše:Prosím HonzuM o vysvětlení jaký je v tom rozdíl.
Modul s čističkou LUX a modul s čističkou koleleček.
Děkuji

Rozdíl v tom není žádný, prostě jsem na to vlákno zapomněl. Uznávám že je to chyba. Kdybych si vzpomněl, dal bych do toho původního vlákna jen aktuální obrázky. Budu rád, když moderátor ta vlákna sloučí, je mi jedno pod kterým názvem. Pro někoho kdo nemá problémy s pamětí je těžko pochopitelné, že je možné takto zapomenout. Co mělo být podle pánů komori a JardaH mým motivem pro vytvoření nového vlákna? Vysvětlete proč vám to tak vadí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: modul s čističkou koleleček

Příspěvekod HonzaM » sob 10 říj, 2020 11:03 am

Zippich píše: Postavit ji podél hrany modulu, trochu doplnit nápisy, hasícími přístroji a tak. K tomu na oba boky areálu prefabrikovanou betonovou ohradu z kartonu a přes koleje z obou stran vrata z leptu otevíraná dovnitř do areálu (třeba od Model Scene). K tomu plocha z panelů a pár doplňků...

Stavba trochu pokročíla, uvítal bych pár obrázků takových vrat a betonové zdi, ideálně pak tip zda se takové prvky v N-ku dají někde koupit.
Uvítal bych také tip na panely pro plochu depa, to co jsem zatím objevil na trhu by při této rozloze bylo neúměrně drahé).
Použité servopřestavníky se osvědčily natolik, že je na novém dílu domácího kolejiště použiju místo želv (dosud všechny výhybky na domácím kolejišti i na staničních modulech mám ovládány želvami, pouze na nedávno postavené stanici jsou MP1) - servopřestavníky se jednodušeji se instalují, dá se nastavit rychlost přestavení i velikost přítlaku jazyků. Cena je proti želvě třetinová a proti MP1 poloviční.
Přílohy
Remíza a budovy.JPG
budovy samostatně.JPG
Naposledy upravil HonzaM dne úte 13 říj, 2020 9:20 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: modul s čističkou koleleček - prosba o rady

Příspěvekod HonzaM » ned 11 říj, 2020 7:52 am

Bylo by moc blbé udělat plochu depa dlážděnou? Té mám spoustu (viz obrázek). Panely které jsem zatím našel na netu vycházejí na takto velkou plochu šíleně draho.
Přílohy
IMG_1923[2].jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: modul s čističkou koleleček

Příspěvekod HonzaM » sob 26 čer, 2021 6:28 pm

Po delší pauze způsobené čekáním na různé materiály jsem se opět pustil do práce. Nyní jsem položil dlažbu a uvítám rady k dalšímu postupu. Předpokládám zaspárování dlažby použitím šedočerného prachu pro simulaci cementu, místy s příměsí zelené pro simulaci prorůstající trávy. Představoval bych si zafixování bezbarvým matným lakem, který ale nesmí být na vodní bázi, protože panely jsou řezány z kartonu laserem. Poradíte někdo vhodné materiály a pracovní postup?
Jak je vidět na obrázku, stavba modulu pokročila, jsou instalovány betonové zdi (PECO), vrata mi leptem vyrobil kamarád. Pohony vrat i výhybek jsou realizovány servy řízenými dekodérem. Ovládání pohonů je řešeno jedním tlačítkem, po stisku se nejprve otevřou vrata, po jejich úplném otevření se přestaví výhybky do odbočky. Zpoždění je nastaveno na 1 sekundu po úplném otevření vrat. Je tak zajištěno, aby nemohlo dojít k situaci, kdy by došlo k přestavení výhybek, dokud by nebyla plně otevřena vrata. Po odjezdu vlaku z čističky se opětným stiskem téhož tlačítka nejprve přestaví výhybky do směru přímo a následně se sekundu poté, co výhybky dojdou do přímé polohy, uzavřou vrata depa. Druhé tlačítko slouží k zapnutí motoru čističky LUX (její pricip byl v této diskuzi již prezentován). Obě tlačítka jsou zapuštěna pod povrch boku modulu. K napájení ovládání modulu slouží zdroj 12 V (Jedná se o modul do modulovky, kolejové napájení tedy pochází z centrálního rozvodu).
Přílohy
Depo s čističkou druhý pohled.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: modul s čističkou koleleček

Příspěvekod HonzaM » pon 28 čer, 2021 6:14 am

Opravdu se tady nenajde nikdo schopný a ochotný poradit jak dotvořit panelovou plochu?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: modul s čističkou koleleček

Příspěvekod Dovi » pon 28 čer, 2021 7:46 am

Ahoj,
jsem sice služebně mnohem mladší než Ty a mám proto s fungováním fóra i mnohem méně zkušeností, ale dotaz na specifický stavební postup a zvolený materiál atd. bych raději vložil do příslušné rubriky.
Jeho zodpovězení pak v budoucnu pomůže i dalším lidem, nejenom momentálně Tobě.

Zřejmě tedy to dát do "Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat".
Má to podtilul "Zkušenosti, tipy, informace, návody a další", takže to by mohlo být ono..
viewforum.php?f=8

Tady ve vláknu o "kolelečkách" by to totiž v budoucnu asi nikdo nehledal...

Mimochodem, chybu v názvu svého diskusního vlákna můžeš snadno opravit zeditováním jeho úvodního (Tvého) příspěvku.
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 532
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: využití čističky LUX

Příspěvekod HonzaM » pon 28 čer, 2021 9:31 am

Díky za tip, vytvořil jsem cílený příspěvek v doporučené rubrice.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čistička koleček LUX

Příspěvekod HonzaM » stř 15 zář, 2021 1:38 pm

Stavba konečně trochu pokročila. Panelová plocha už je myslím snesitelná, na krajině bude ještě spousta práce, dodělat travnaté plochy, nějaké keře, upravit cestu mezi poli. Nyní je zprovozněno ovládání. Ovládá se dvěma tlačítky zapuštěnými do boku, pro snadnost transportu jsem nechtěl dělat ovládací panel a obsluha musí být co nejjednodušší. Žluté tlačítko (přepínač) spouští pohon čističky LUX, modré (mžikové) ovládá výhybky i vrata. U servodekodéru je možné nastavit zpoždění pohybu individuálně pro každý směr, funguje to tak, že je-li aktuálně aktivní průjezd přímo a má se přejít na čištění, stiskem modrého tlačítka se okamžitě (nebo třeba po sekundě) otevřou na obou straných vrata do prostoru depa, následně se po nastavené době (mám nastaveno 5 sekund) automaticky přestaví obě výhybky do odbočky. Vlak potom bude projíždět přes čističku. Zapnutí pohonu čističky žlutým tlačítkem je indikováno žlutou LED vedle tlačítka. Vzhledem k protiběžnému pohybu čisticích prvků jsou čištěna i kolečka nepoháněných náprav. Jestliže se má modul vrátit zpět do přímého průjezdu, stiskne se opět totéž modré tlačítko, to způsobí nejprve přestavení výhybek do polohy přímo a po nastavené době 4 sekund se uzavřou vrata. A teď mne zajímá názor na to, jak a zda informovat "strojvedoucího" že je nastaven průjezd čističkou. Buď by se pouze rozsvítila indikační LED vedle tlačítka, nebo jsem zvažoval instalaci nějakých návěstidel. Požadavkem je, aby stačilo pro obsluhu to jediné tlačítko. Průjezd přímo by nebyl návěštěn nijak, v případě průjezdu čističkou by o tom měl být strojvedoucí informován, třeba blikající žlutou (žlutá/nic), jak ale píšu, čističkou je možný průjezd oběma směry, neměla by tedy ta návěst znamenat volno, nezajišťovala by jistotu že nepojede jiný vlak proti (to je starostí dispečera, neposlat vlaky proti sobě). Na výjezdu z depa by měla být návěst zakazující odjezd, tedy třeba jen návěst červená/nic, pokud by nebyly výhybky postaveny do odbočky (v čističce může zůstat třeba lokomotiva nebo motorák a musí být možný průjezd po přímé koleji. Napadá někoho jak to návěstit? Podotýkám, je to jen technický modul, nepředpokládám na něj instalovat návěstní systém umožňující zajištění proti jízdě z protisměru. Bylo by možné doplnit dálkové ovládání z externího panýlku v sousední stanici po loconetu, ale s tím zatím nepočítám. Otázky tedy jsou zda nějakou indikaci/návěsti instalovat, a pokud ano, jaké.
Přílohy
IMG_2448.jpg
IMG_2449.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čistička koleček LUX

Příspěvekod LukasJ » stř 15 zář, 2021 6:15 pm

Co takhle dat na kazdou stranu k vratum zlute blykajici svetlo jako vystrahu pro zamestnance.
LukasJ
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 15 kvě, 2021 2:27 pm

Re: Čistička koleček LUX

Příspěvekod HonzaM » stř 15 zář, 2021 7:55 pm

Připadala by mi spíš logičtější nějaká signalizace již před vjezdovou výhybkou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čistička koleček LUX

Příspěvekod HonzaM » sob 16 říj, 2021 3:58 pm

Napadlo mne použít krycí návěstidla - při průjezdu mimo čističku volno, při vjezdu na čističku “posun dovolen”, bylo by pak ale nutné ještě doplnit ovládání těchto návěstidel, tak aby pokud by z jedné strany byla návěst volno, musela by být na protější straně návěst stůj.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čistička koleček LUX

Příspěvekod michal_n_cz » sob 16 říj, 2021 4:58 pm

HonzaM píše:Napadlo mne použít krycí návěstidla - při průjezdu mimo čističku volno, při vjezdu na čističku “posun dovolen”, bylo by pak ale nutné ještě doplnit ovládání těchto návěstidel, tak aby pokud by z jedné strany byla návěst volno, musela by být na protější straně návěst stůj.


"Posun dovolen" na krycím návěstidle to ne. Krycí návěstidlo - hlavní návěstidlo platné jen pro jízdu vlaku - na sloupku červeno bílé proužky stejné délky.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 840
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Čistička koleček LUX

Příspěvekod vojtas » sob 16 říj, 2021 5:15 pm

Na krycím návěstidle bys měl v případě cesty na čističku "stůj" a kdykoliv jindy "volno", bez závislosti na obsazení oddílu.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Čistička koleček LUX

Příspěvekod HonzaM » sob 02 črc, 2022 8:13 am

Po zkušenostech z několika modulářských setkání jsem se rozhodl čističku z modulu demontovat a modul dostane nový účel, sklad sběrných surovin. Dostane navíc třetí kolej končicí kusou na obou koncích.
Modul s čističkou totiž nezapadal do celkové koncepce layoutu a nebyl využíván v rámci grafikonu. Naštěstí pro štěrkování kolejí používám vodou ředitelné lepidlo a nebyl tedy problém s uvolněním, aniž by bylo nutné demontovat jak výhybky, tak průběžnou kolej, v činnosti zůstanou i funkční brány.
Čistička bude mnohem lépe využita na domácím kolejišti, již mám její začlenění naplánováno do skryté části nového segmentu kolejiště (viz vlákno o rozšíření stávajícího kolejiště). Tahle čistička má velký význam zejména u měřítka N, lokomotivy jsou totiž velmi lehké a snadno ztrácejí kontakt s kolejemi. Časté čištění koleček je pro bezproblémový provoz nezbytné (moje dlouholetá zkušenost), ovšem normálně je nezbytné hnací vozidlo sejmout z kolejí. To je problematické zejména u pevně propojených souprav. Výhodou čističky LUX je nejen možnost čištění koleček hnacích vozidel bez nutnosti jejich sejmutí z kolejiště, ale také fakt, že čistí i nepoháněné nápravy. Vyčistí tedy u všech vozidel i kolečka, která na nich uchycené nečistoty následně přenášejí do celého kolejiště. U rozsáhlého kolejiště se její začlenění třeba do skryté stanice určitě vyplatí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků